NOTULEN JEonen en Sociale voorzieningen van de Algemene Vergadering der gehouden op Vrijdag 27 Juni 1952 te Axel Opening. De Voorzitter opent de vergadering en heet alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de Commissaris der Koningin, die reeds zovele malen de hoogtijdagen van de Z. L. M. heeft willen bij wonen. Tevens richt hij een speciaal woord van welkom tot de spreker van deze morgen Prof. M. Orban, Hoogleraar te Gent en tevens Oud-Minister van België, die een lezing zal houden over: „De Technische en Economische aspecten van de Belgi sche Landbouw". Vervolgens richt spreker zich met een woord van welkom tot de heren Ir A. W. v. d. Plassche, Direc teur-Generaal voor de Landbouw, Ir A. H. Joustra, van de afdeling Buitenland van de Directie voor de Landbouw, lr C. S. Knottnerus, Voorzitter van het K.N.L.C. en de heren C. Philipse en C. Hame link, leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Spreker verheugt zich onder deze feestelijke om standigheden de Burgemeester van Axel welkom te kunnen heten en dankt deze voor de medewer king hieraan gegeven enhoopt morgen op een groot succes terug te kunnen zien. Verder richt de V9orzitter zijn welkomstwoorden tot mevr. L. HuijsmanGriep, die voor de eerste maal deze vergadering bijwoont als Presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen, de Secretaris van de Noord-Brabantse Maatschappij, de heer A. Kor- teweg, de heren J. B. BecuRisseeuw en P. de Kam, resp. Voorzitter en Secretaris van de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland, en de vertegen woordigers van de C.B.T.B. en de N.C.B. Een speciaal woord van welkom richt spreker tot de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury, die hier voor de eerste maal als Vice-Voorzitter van de Kamer van Koophandel vertegenwoordigd is. Tenslotte heet de Voorzitter nog welkom alle ere leden, voor zover deze aanwezig kunnen zijn, als mede de Dagelijks- en Hoofdbestuursleden en de leden. Hierna houdt de Voorzitter zijn openingsrede. (De openingsrede werd reeds gepubliceerd in het nummer van Zaterdag 28 Juni j.l.) Notulen van de Algemene Vergadering van 17 December 1951. Daar hierop geen schriftelijke bezwaren zijn bin nengekomen, worden deze onder dankzegging goed gekeurd en vastgesteld. Mededelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat er pogingen in het werk worden gesteld om tot het stichten van een Proefbedrijf voor Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaan- dèren te komen. Bij voorbaat vraagt spreker de medewerking van het Provinciaal Bestuur, indien zich bij één en ander financiële moeilijkheden mochten voordoen. Spreker deelt vervolgens mede, dat de stro-afzet niet naar behoren is geregeld. Er is nu een com missie ingesteld, bestaande uit de heren Jac. van Dijke, M. L. Fokker, B. W. Alink, J. Hof en A. Min- derhoud als adviseur, welke tot taak heeft te on derzoeken, hoe de stro-afzet in goede banen geleid kan worden. Verder deelt spreker mede, dat in de Hoofdbe stuursvergadering de kwestie van bedrijfsbeveili- ging is besproken. Op het bedrijf komen n.l. steeds meer giftige bestrijdingsmiddelen, waarmede veel al te lichtvaardig wordt omgesprongen. Indien het bedrijfsleven hiertegen zelf geen maatregelen neemt, bestaat de kans, dat de Rege ring hiervoor een verordening maakt, welke wel eens onaangename clausules kan bevatten. Het Hoofdbestuur is dan ook van mening, dat de Z.L.M. aan deze zaak de nodige aandacht moet besteden. Nadat de Voorzitter zijn verzuim van het niet welkom heten der pers heeft goedgemaakt, doet hij nog enige mededelingen omtrent schattingen in zake de bebouwde arealen in 1952. Daarna wijst spreker op de komende landbouw- dag, welke tijdens de Vlaamse tentoonstelling te Middelburg georganiseerd zal worden en waar enkele prominente figuren een inleiding zullen houden. Hij wil deze dag in aller belangstelling aanbevelen. Benoeming leden van Verdienste. Op voorstel van de Voorzitter worden de door het Hoofdbestuur voorgestelde personen tot leden van Verdienste benoemd. Verslag financiële commissie en rekening en verantwoording over het jaar 1951. Het verslag van de Financiële Commissie wordt voorgelezen en daar er geen op- of aanmerkingen zijn, stelt de Voorzitter voor de Secretaris-Penning meester décharge te verlenen voor het gevoerde beleid. De vergadering gaat hiermede accoord. Hierna geeft de Voorzitter het woord aan Prof. M. Orban, die een rede houdt over: „De technische en economische aspecten van de Belgische Land bouw". (Deze rede is elders in dit nummer opgenomen.) De Voorzitter dankt Prof. Orban namens de ver gadering voor zijn lezing en complimenteert deze met zijn voordracht en meent, dat deze mededelin gen een beter begrip wekken in verband met onze samenwerking. Enkele cijfers, zo vervolgt spreker, hebben veel indruk op ons gemaakt en wel in het bijzonder het uurloon van 1,30. Dit is z.Uéén van de factoren, welke een vrij handelsverkeer tussen België en Nederland belemmert. De mededeling, dat de Belgische Regering een commissie heeft in gesteld, die vóór 1 Januari 1953 plannen uitge werkt moet hebben, in hoeverre een Europese samenwerking mogelijk en uitvoerbaar is, ver heugt hem zeer. De Voorzitter spreekt tenslotte de hoop uit, dat er een Europese samenwerking zal komen, welke tot in lengte van jaren zal voortbestaan en zal lei den tot de wereldvrede. De Voorzitter geeft vervolgens het woord aan de Commissaris der Koningin, die allereerst harte lijk dank zegt voor de vriendelijke woorden, hem bij de opening toegevoegd. De Commissaris deelt vervolgens mede, dat het Provinciaal Bestuur verheugd is over het feit, dat voor deze vergadering een Vlaamse spreker werd uitgenodigd. Vorig jaar mochten wij een tentoon stelling in Gent bezoeken en we hopen dat dit jaar het aantal bezoekers in Middelburg even groot zal zijn. Tenslotte zegt spreker zijn volle medewerking toe voor de verwezenlijking van het drie-eilanden plan. Wat het stichten van een proefboerderij in Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, hoopt spreker dat deze er zal komen en liefst zo spoedig mogelijk. Op de medewerking van het Provinciaal Bestuur kan in dezen gerekend worden, aldus spreker. De Voorzitter dankt de Commissaris voor deze woorden en geeft het woord aan de heer A. W. v. d. Plassche, die allereerst dank zegt voor de uit nodiging hier aanwezig te mogen zijn. Spreker meent, dat de kwestie van het opvoeren van de verbouw der veevoederproducten juist ge steld is en meent hierop niet verder in te moeten gaan, daar de tijd kort is en dit vraagstuk de volle aandacht van de Z. L. M. heeft. Tenslotte wenst spreker de Kring Axel geluk met de. tentoonstel ling en wenst allen prettige dagen toe in Axel. Vervolgens dankt mevr. Huisman de Voorzitter voor de vriendelijke woorden en het doet spreek ster genoegen, dat deze vergaderingen, zoals de Voorzitter in zijn openingswoord aanhaalde, niet meer te denken zijn zonder de plattelandsvrouwen. Het spijt spreekster, dat nog slechts een vierde van de vrouwen der Z.L.M.-leden lid is van de Bond van Plattelandsvrouwen. Het lidmaatschap kan Uw gezin ten goede komen, zo vervolgt spreekster, want we strijden hand in hand voor de belangen van het Zeeuwse platteland. De Voorzitter dankt mevr. Huijsman voor deze woorden en hoopt, dat volgend jaar het ledental enorm zal zijn gestegen. Rondvraag. De heer Polderman vraagt aandacht voor vereen voudiging van de administratieve rompslomp. Door het in werking treden van de Wachtgeld- en Werk loosheidsverzekering, wordt de zaak nog ingewik kelder, inplaats van eenvoudiger, waar reeds jaren naar wordt gestreefd. De Voorzitter antwoordt, dat door een Regerings commissie rapport is uitgebracht, waarin wordt aangedrongen op spoedige vereenvoudiging van de administratieve rompslomp. Het is te hopen, dat dit rapport resultaten op levert. De heer Collot d'Escury vraagt of het niet moge lijk is de vruchtbare schorren van het land van Saeftinge in te dijken en vraagt hiervoor ook de aandacht van Prof. Orban. De Voorzitter zegt dit voorstel gaarne te onder steunen en deelt mede, dat het vorig jaar nog een bezoek werd gebracht aan een laboratorium te Antwerpen, dat een onderzoek instelde naar het stroomverloop van de Schelde. De heer De Lange dankt vervolgens de Voorzit ter voor het lidmaatschap van verdienste en hoopt, dat de Z. L. M. nog lang zal mogen voortbestaan. De Voorzitter dankt de heer De Lange voor de vriendelijke woorden en hoopt, dat hij er nog lang van zijn lidmaatschap van verdienste zal mogen profiteren. De heer Van Hoeve vraagt om onbeperkte uit voer van vlas naar België. De Voorzitter antwoordt, dat deze kwestie in het Hoofdbestuur is besproken en daLalles in het werk gesteld zal worden om de afzet van vlas?zo goed mogelijk; te regelen. De heer Wisse vraagt maatregelen tegen de dui ven te nemen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat door de Stichting voor de Landbouw in Zeeland aan deze kwestie aandacht wordt besteed. Sluiting. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. DE NIEUWE LOONBEREKENING PER 1 JULI 1952. Tengevolge van het inwerking treden van de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering (W. en W.) per 1 Juli j.l. is door het College van Rijksbe middelaars bepaald, dat het werknemersdeel van de W. en W.-premie, middels een loonsverhoging moet worden gecompenseerd. Dit betékent, dat de bruto lonen voor vaste arbeiders met 1.1 en dat voor los-vaste- en losse arbeiders met 4,4 moe ten worden verhoogd. Nu was het eenvoudigheids- halve onze bedoeling om de geldende week- en uur lonen met deze percentages te verhogen, hetgeen echter waarschijnlijk pas in het volgende contract jaar verwezenlijkt zal kunnen worden. Voorlopig dient men dus bij het bruto loon voor vaste arbeiders 1,1 op te tellen, voor losse- en los-vaste arbeiders 4,4 en van het verkregen bedrag de toegestane sociale lasten in te houden. Met enkele loonvoorbeelden willen wij de nieuwe situatie toelichten. 1. Vaste arbeider in de landbouw: Dit voorbeeld betreft een arbeider van 23 jaar of ouder, is gehuwd en heeft 2 kinderen, waarvoor aanspraak op kinderbijslag; ontvangt rijwielver goeding (20 ct. per dag)benevens toeslag als voor man van 1,50 per week en heeft verder in be doelde week 2 dagen accoordwerk verricht; waar mede ƒ22,werd verdiend: Loonberekening wordt nu aldus: 32 uren a 84 V2 ct. ƒ27,04 accoordloon (volgens tarieven) „22, toeslagen (rijwielvergoeding en voorman) 2,70 51,74 loonbijslag W. en W. 1,1 van ƒ51,74 0,57 Bedrag, waarover soc. lasten te be talen aan bedrijfsver. ƒ52,31 (A) af: 1 premie ziektewet van A ƒ0,52 1,1 premie W. en W. van A 0,57 halve premie pensioenf1,25 2,34 $edr. waarover ver. heffing te bet. 49,97 (B) bij: kinderbijslag (6x46 ct. en- rflOX. 6x51 ct>' f*sjgs Bedrag, waarover loonbel. te bet. 55,79 (C) af: ingehouden loonbelasting ƒ0,92 1.9 ziekenf.premie van A 0,99 kinderbijslag (zie boven) ƒ5,82 7,73 Uit te betalen loon 48,06 2. Vaste vakarbeider in de tuinbouw: Dit voorbeeld betreft een vakarbeider van 23 jaar of ouder, ongehuwd, bezit diploma Tuinbouw school, waarvoor een toeslag van 1,50 en woont in een dienstwoning waarvoor ƒ3,45 aftrek per week. Loonberekening: Weekloon diplomatoeslag loonbijslag W. en W. 1.1 van ƒ50,35 48,85 1,50 50,35 0,55 Bedrag, waarover soc. lasten te te betalen aan bedrijfsver. ƒ50,90 (A) af: 1 pr. ziektewet van A ƒ0,51 1.1 7r pr. W. en W. van A. 0,56 halve pensioenpremie 1,25 2,32 Bedrag, waarover ver. heffing en loonbelasting te betalen af: ingehouden loonbelasting ƒ5,53 1.9 ziekenfondspr. van A ƒ0,97 dienstwoning 3,45 48,58 (B en C) 9,95 Uit te betalen loon 38,63 3. Losse vakarbeider in land- en tuinbouw: Dit voorbeeld betreft een vakarbeider van 23 jaar of ouder; gehuwd en 1 kind, waarvoor aan-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3