reis in amerika. vaststelling rooidata. opleiding landarbeiders. vlasplukdemonstratie: rondom de boerderij. 2. Wij brachten ook nog een bezoek aan de boer derij van, zoals men ons vertelde, de beste boer uit de omgeving. Het is 100 acres groot en hij bezit er zo zes, waarvan 3 in eigen exploitatie. Het is hoofdzakelijk een veehouderijbedrijf en voor zover akkerbouw uitsluitend teelt van veevoeder. Op dit bedrijf zijn 91 melkkoeien, het jongvee is op zijn andere bedrijven. Hij heeft stamboekvee met gecontroleerde melkstaten welke ook volgens Nederlandse begrippen zeer goed zijn. Er is een moderne veestalling voor 120 koeien met trans portketting door de groep voor de mestaf voer. Hij heeft 2 grote silo's voor gehakseld voer, zoals maïs, klaver en gras, hetwelk alles wordt gemengd met melasse en in de silo's wordt geblazen. Het is in ane opzieiiïen een goed ingericht en modern bedrijf en zoals wij van anderen vernamen, ook zeer winstgevend. Hij heeft de laatste jaren om het ander jaar een boerderij gekocht, zo men zegt van zijn bedrijfswinst. Men mag dit bedrijf en deze boer echter niet als maatgevend voor de anderen beschouwen. Wij hebben ook reeds cijfers van de algemene bedrijfsresultaten vernomen die ons tegenvielen. Wij bezochten ook de Centrale Coöp. Credietbank voor Wisconsin. Een grote bankinstelling waarbij de streek- en plaatselijke banken zijn aangesloten. Een bijzonderheid van hare werkwijze is, dat zij die spaargelden deponeren en ook zij die geld lenen daar dan automatisch een levensverzekering krij gen. Indfen een spaarder komt te overlijden krij gen de erfgenamen het dubbele bedrag van het gespaarde geld uitbetaald. Voor hen die leenden, wordt bif hun ovèrlijdèn het nog resterende bedrag der schuld kwijt gescholden, mits steeds aan de verplichte aflossingen is voldaan. Ook bij onge vallen en blijvende invaliditeit geldt een zelfde regeling. De credietrente is echter laag en de debet-rente hoog. Hierin is dan ook de .premie verdisconteerd van deze levensverzekeringen. De laatste dag van ons verblijf te Madison bezochten wij een grote country (streek)-landbouworganisa tie en een Coöp. Aankoopvereniging voor land- bouwbenodigdheden. Zij hebben een groot, doel matig ingericht kantoor voor pl.m. 200 bedienden. De magazijnen waren éénvoudig doch zeer doel matig, type Romnyhutten, pl.ms 18 m breed; bij schatting totaal 200 a 250 m lengte. Alle denkbare op de boerderij te gebruiken mate rialen en bedrijfsbenodigdheden waren aanwezig; ook bouwmaterialen, want de Amerikaanse boer bouwt meestal zelf. Met de hulp van vier heftrucs kan een klein personeel al het magazijnwerk ver richten. Daarna brachten wij nog een bezoek op een zeer goed geleide farm van 125 acres. Behalve'weiland werd er klaver, lucerne, maïs, haver, gerst en tabak geteeld. Er waren 40 melk koeien en 21 stuks jongvee. Alles gebeurt er ma chinaal, óók melken. Hij had 4 tractoren met bijbehorende werktuigen; ook een combine en maïsplukker, doch niet één paard. Die zijn er trouwens nergens, zomin op de boerderijen als in de steden. Het is een curiositeit als men een paard ziet. Via Chicago vertrokken wij met de nachttrein naar East-Lansing in de staat Michigan, waar wij Zondagochtend 15 Juni arriveerden en onze koffers in het Kellog Centra hotel brachten. Dit is een der vele universiteitsgebouwen, die hier in een groot park zijn gevestigd. Het dient als opleidingsinsti tuut voor toekomstige hotelhouders. Het is een groot en modern ingericht gebouw. Alle leden van ons team gingen ter kerk, wij naar de Volkskerk, een samenwerking van de ver schillende ook hier voorkomende richtingen van het Protestantisme. .Plet was een liturgische dienst met een Amerikaanse inslag. 's Namiddags vertrokken wij per auto-car voor een tocht van ruim 100 mijlen naar „Holland." Deze stad naderende, waanden wij ons bijna te rug in het vaderland, vanwege de vele Hollandse namen en opschriften op de huizen en andere ge bouwen. Vóór 1940 waren de inwoners hier voor meer dan 90 Nederlander van geboorte of af stamming, thans nog 75 Velen spreken nog meer of minder goed Nederlands. Wij bezochten aan het Michiganmeer de plaats waar destdijs de eerste Nederlanders van over het meer uit Chicago aankwamen. Deze hebben toen een gunstige plaats uitgezocht om zich te vestigen, want het is hier goede grond. 's Maandags maakten wij een autotocht en be zochten o.a. het Ned. Museum waar alles aan het Vaderland doet herinneren. Daarna werd een be zoek gebracht aan een plaatselijke Aankoop-Coö peratie met winkel, waar alles te koop is wat op de boerderij nodig kan zijn, vanaf huishoudelijke arti kelen en klein gereedschap tot veevoeder, kunst mest, bouwmaterialen enz. Wij bezochten daarna een bedrijfje van 8 acres op zwarte veengrond, waar uitsluitend bleekselderij werd geteeld. Alles gebeurt er machinaal. Wij zagen aldus ook selderij planten. Het is er prachtige tuingrond en daar hier nog vele moerassen op ontginning wachten, ligt hier een toekomst voor emigranten, die hier coöperatief zouden willen ontginnen. Wij bezoch ten ook een kippenfokkerij met 15.000 kippen; hier wordt gefokt, gemest en worden ook legkippen ge houden. Dit schijnt een winstgevend bedrijf te zijn. Zoals wij vernamen, worden hier vele veehou derijbedrijven omgezet in kippenbedrijven. Aan de Gewestelijke Aan. en Verkoop Coöperatie, die wij daarna bezochten, is een grote coöperatieve kippenslachterij verbonden. Alles gebeurt daar aan de lopende band. Voor het slachten van iedere kip wordt daaraan door 12 mensen een handeling verricht en toch gebeurt alles zoveel mogelijk ma chinaal. Aan de coöperatie is ook een houtzagerij verbonden evenals een graandrogerij en graan- en zaadreinigingsafdeling. Te St. Louis bezochten wij 's avonds tot half tien de coöp. veemarkthallen. De verkoop van vee was juist beëindigd. Het is een groot gebouw, waarin hokken voor kleine en grote aantallen rundvee tot pl.m. 12 stuks per hok. Het ,vee wordt alleen of met groepen in een ruimte ge dreven waar tegenover de kopers zitten. De ver koop geschiedt bij opbod en voor het grootste ge deelte aan de commissionnairs der vleeswaren- fabrieken. Wij bezochten ook een coöperatieve superphos- phaatfabriek, welke echter wat inrichting, produc tie en gemaakte producten betreft, verre ten achter staat bij onze E.N.C.K. Te Saginau bezochten wij het bureau van da coöp. bieten verkoop vereniging. Er zijn in de U.S.A. geen coöp. suikerfabrieken en de bietenteelt heeft er in totaal ook geen grote omvang. Michigan is de staat waar de meeste bieten worden geteeld en toch was de totaalteelt er in 1951 slechts 130.000 acres en zijn er dit jaar slechts 65.000 acres uitge zaaid. Niettegenstaande de bietenteelt hier veel rendabeler is dan die van alle andere gewassen, wordt deze ingekrompen wegens gebrek aan arbeidskrachten. Door de coöp. bietenverkoopvereniging worden practisch alle bieten in een overeenkomst jaarlijks verkocht aan de vereniging van suikerfabrikanten. Er zijn totaal 15 suikerfabrieken, waarvan de groot ste een dagcapaciteit heeft van pl. 1.000.000 kg en de kleinste van 650.000 kg bieten. Alle fabrieken hebben een suikerraffinaderij en drogen de pulp. De bieten worden verkocht op participatie-con tract. De telers krijgen 50 van de totaal opbrengst van de suiker, de melasse en de pulp, plus 15 van de opbrengst van de suiker voor zover deze gemiddeld boven 6,90 dollar per 100 pound wordt verkocht. De bieten worden door de telers franco op de fabrieken geleverd en door de coöperatie ^an haar leden per 1000 kg netto, dus tel quel betaald. De coöperatie van bietentelers en de Vereniging van Fabrikanten hebben te samen een vereniging waarvan het bestuur naar pariteit is samengesteld. Deze verzorgen de zaadaankoop en verrichten researchewerk op 't gebied van zaad veredeling, bietenteelt, chemische onkruidbestrij- ding en machinale verzorging en rooien der bieten. Zij geven ook éen blad uit, dat 8 maal per jaar ver schijnt. Wij bezochten nog een proefveld waar o.a. machi naal bieten werden gedund, wat ons echter niet beviel. Op het 'proefveld voor onkruidbestrijding zagen wij een paar proeven, die tot nu toe goed geslaagd waren. Wij vernamen dat 11.000 kg per acre met een suikergehalte van 16 een gemiddel de opbrengst is. Wij bezochten ook nog een proefbedrijf van 200 acres, dat door de Landbouwuniversiteit wordt geëxploiteerd en waarop 2000 proefveldjes waren aangelegd. Hoofdzakelijk zijn het bemestings- en vruchtwisseling-proeven, doch ook groenbemes- tings- en variëteitsproeven. Alles zag er keurig verzorgd uit en staat onder leiding van een boer, die eigenaar van het bedrijf is, doch het aan de Universiteit heeft verhuurd. De gewassen waren er veel beter dan op dé nabij gelegen boerderijen. Op het kantoor van de Nationale Coöperatieve Raad voor Michigan hadden wij een onderhoud met het volledige bestuur, waarvan de meerderheid be staat uit farmers. De centrale keuringsdienst voor landbouwgewassen is in hetzelfde gebouw geves tigd evenals een centrale boekhouding voor plaat selijke landbouwcoöperaties. Onder deze kantoren zijn grote magazijnen voor zaaizaden, granen en peulvruchten met zeer goede reinigings- en droog installaties. Kórt daarbij heeft de Centrale Aankoop Coöpera tie éen groot magazijn voor landbouwwerktuigen. Allerlei werktuigen, zoals tractoren, combines, ploegen', cultivatoren, zaaimachines enz., waren in honderdtallen aanwezig en eveneens een grote voorraad onderdelen. Alles wordt in een coöpera tieve machinefabriek vervaardigd of wel volgens contract door andere fabrieken voor haar ge maakt en wordt door haar verkocht onder het merk „Co-op". P. M. SNEEP. Als uiterste rooidata voor het Zuidelijk deel van ons land heeft de N.A.K. de volgende data vast gesteld: Groep Groep Groep Groep I II III IV klasse S 8 Juli 15 Juli 16 Juli 19 Juli klass. E en A 12 Juli 19 Juli 23 Juli 26 Juli klasse AB 19 Juli 26 Juli 30 Juli 2 Aug. De rassen zijn als volgt ingedeeld: Groep I: Doré, Eersteling, Rode Eersteling, Pri mula, Saskia en Sirtema. Groep II: Allerfruheste Gelbe, Arran Banner, Bintje, Eigenheimer, Blauwe Eigenheimer, Flava, Fruhmölle, Frupperle, Ideaal, Katahdin, Koop- man's Blauwe, Prudal en Urgentia. Groep ni: Alpha, Ari Bevelander, Erdgold, Fu rore, Gineke, Lichte Industrie, Konsuragis, Liber- tas, Majestic, Matador, Meerlander, Noordeling, Noordster, Orion, Ostbote, Profijt, Record, Sientje, Souvenir, Thorma, Ultimus, Up to Date, Voran, IJsselster, Wiïpo en Zeeburger Groep IV: Ackersegen, Gloria, Donkere Industrie, Populair, lichte en donkere Rode Star. Deze data zijn uiterste data, welke door de Ge westelijke Keuringsdiensten kunnen worden ver vroegd, indien de omstandigheden daartoe aanlei- ding mochten geven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor alle rassen het loof trekken gelijkwaardig is aan het rooien, maar dat voor de vroeg te rooien Bintje het looftrekken verplicht is, met de bepaling, dat- het rooien niet binnen 10 dagen na het looftrekken mag plaats hebben. Blijkens een bericht in de Ned. Staatscourant is door de Minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening een commissie ingesteld, welke hem zal hebben te adviseren inzake de mogelijkheden van de opleiding tot vakbekwame landarbeiders met behulp van subsidie van overheidswege. Voorzitter van de commissie is Ir. N. van Vliet, directjeur van het Landbouwonderwijs. Leden zijn: Ir. F. W. Honig, Ir. P. A. den Engelse, G,. H. Trines, P. Hylarides, H. C. Smit, A. A. Panne bakker, P. van der Schans (secretaris). Nog even willen we de aandacht vestigen op de heden Zaterdag 12 Juli te houden vlasplukdemon stratie op het bedrijf van de heer A. J. van Nieu- wenhuijzen ce De Heen. Onder meer zal daar ook nog in werking komen een zelfrijdende vlasplukmachine zonder bind- apparaat. Tevens zal dan ook gewerkt worden met een pick-up bindapparaat. BRABANTSE BIESBOSCII. Zomer 1952 is voor vele landbouwers een zeer bijzondere en wel niet in de gunstigste betekenis. Nauwelijks hadden de gewassen zich van de eerste hagelramp hersteld, of een nieuwe uit barsting van natuurkrachten doet zich voor met enorme regenval en tamelijk veel hagel. Vorige keer was de schade veelal plaatselijk, nu blijkt het, dat de schade veel algemener is, uitge breid tot geheel West en Zuid-Nederland. De schade aan de oogst is op vele plaatsen zeer aanzienlijk. De fruitteeltbédrijven zijn wel het zwaarst getroffen, maar ook de akkerbouw heeft een veer moeten laten. Waren het de eerste keer peulvruchten en bladrijke gewassen, die het zwaar te verduren hadden, nu is er vooral veel schade in de zomergranen als gerst en haver. Er zijn ver schillende haverpercelen waarin pl.m. 20 uitval te constateren is. Ook de bietenpercelen die nu twee keer hagel te incasseren gekregen hebben, zullen een aardig stuk in opbrengst in moeten boe ten. Ook met de structuur zal het nu wel fout zijn, want hoeveelheden neerslag als nu in enkele geval len zijn, waren nog maar zelden geconstateerd. Er zijn gevallen te noemen van percelen die overigens voldoende ontwaterd waren, maar na de regenval veranderd waren in een waterplas en met gewone rubberlaarzen niet te doorwaden. Er is echter niets nieuws onder de zon, want ook in vroeger tijden heeft de boer vele tegenslagen van natuurrampen e.d. meegemaakt, zodat ook de huidige boer het hoofd zeker niet zal laten zakken, maar het nemen zal, zoals het komt. De eerste vliegtuigsproeidemonstratie in onze streek heeft ook vanwege de deplorabele toestand van de grond een gunstig effect gehad. Het vliegtuisproeien, of vernevelen dan eigenlijk, staat nog in de kinderschoenen en het is ook nog moeilijk aan te nemen, dat het sproeien in zijn ge heel zal worden overgenomen door het vliegtuig, maar wel is nu gebleken dat spuiten op critieke momenten, wanneer het met normale sproeiwerk- tuigen niet mogelijk is, b;v. gewas te dicht of te nat zoals nu, het vliegtuig de oplossing kan bren gen. Wie had 25 jaar geleden durven dromen dat het vliegtuig effectief in de landbouw gebruikt zou kunnen worden? LAND VAN ALTENA. Een wel zeer belangrijk feit verdient de nodige aandacht, n.l. de wijze van aflevering der conser- ven-erwten. Velen zijn dermate gedupeerd, dat hun de lust tot verdere teelt hiervan wel vergaan is! Hiervoor dienen daarom zeker goede contracten te worden samengesteld, opdat ook de teler rechts zekerheid heeft. Thans is het zo, dat wanneer het de betrokken koper van deze conserven-erwten niet schikt om deze.te ontvangen, de teler geheel aan zijn lot wordt overgelaten! Dat wil zeggen, dat dan de groene erwten niet worden afgenomen en de teler met enkele honderden kg droge erwten zich tevreden moet stellen! De lust tot opnieuw telen zal daardoor velen wel vergaan. Door het Bestuur der Vereniging van Bedrijfs voorlichting is in dezen dit voorjaar reeds getracht een begin te krijgen. Veel telers hebben gehoor gegeven aan het destijds gegeven advies op de thans geldende voorwaarde niet in te gaan, en zeer zeker niet tot hun schande. Het is de fabrieken dit voorjaar gelukt een aan tal nieuwe „slachtoffers" te vinden; echter dient voorkomen te worden, dat ditzelfde spelletje vol gend voorjaar zich opnieuw herhaalt. Er dient daarom een schriftelijke overeenkomst, te komen, waarbij de wederzijdse rechten en plichten schrif telijk worden vastgelegd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 14