JEUGD EN EUROPA ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND mechanisatie en rationalisatie Welkom op de Sportdag 1952 Moge de sportdag 1952 in alle opzichten slagen! MARKO ROMEIJN, Voorzitter L.J.G., Sch.-Duivel. Wat kunnen ons brengen Redactie: P. Hendrikse, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. AAN DE LEDEN VAN DE STREEK WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Degenen die mee willen naar de sportdag te Zierikzee, te houden op Zaterdag 12 Juli, kunnen zich heden nog opgeven bij mej. C. Risseeuw, Veerhoek O 52 te Oostburg en J. Haak, Oranjepolder 3, Biervliet. De boot vertrekt des morgens te 7,25 uur uit Breskens. De verdere reis wordt per extra bus vanuit Vlissingen ge maakt. J. HAAK, Lid Sportco-mmissie. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de Schou- wen-Duivelandse L. J. G., dat 'n sportdag in haar eigen streek gehouden wordt. Wij stellen het daarom op hoge prijs, dat het hoofdbestuur dit jaar aan Zec- lands Noordelijke eiland heeft gedacht, om hier de jaarlijkse sportieve strijd los te laten barsten. Schouwen-Duiveland is bij vele Zeeuwen een onbekend gebied, en wellicht zal er een groot aan tal L.J.G.-ers en Z.P.M.-ers zijn, die nog nimmer de Schouwse bodem betreden hebben. Des te meer reden heeft het dan ook, om de sportdag 1952, welke te Zierikzee gehouden wordt, te bezoeken. U kunt meteen van de gelegenheid ge bruik maken, om een v*n Ne derlands mooiste stadjes te be zichtigen. Ons aanvankelijk plan, om de sportwedstrijden in de duin streek te houden, kon jammer genoeg om technische redenen geen doorgang vinden. Wij heb ben nu echter beslag kunnen leggen op sportpark „Bannink" te Zierikzee, welke, naar men mij verzekerde, voor het beste terrein van Zeeland doorgaat- Ongetwijfeld zal dit een eerlijk en op hoog peil staand spel in de hand werken. Wij weten, dat Schouwen- Duiveland moeilijke verbindin gen heeft. Wij vertrouwen ech ter, dat een ieder, ook uit de verste delen van Zeeland, tijdig (8.30 u.) aanwezig zal kunnen zijn, om ook het morgenpro gramma (de wedstrijden) mee te maken. Het staat de jongeren vrij zich al dan niet voor basketball, televisie en balletkunst te interesseren; het staat ze niet vrij zich al dan niet te ver diepen in de problematiek van Euro pa. Het staat ze namelijk niet vrij om zich te onttrekken aan de bezin ning op hun levenssituatie en de daarin verscholen mogelijkheden ten goede en ten kwade. En die levens situatie heeft zo nogal wat te maken met de situatie van Europa. Waar komt die problematiek op neer? Wel, de historische ontwikke ling heeft er voor gezorgd, dat geen der kaders, waarbinnen onze Neder landse, Franse, Belgische, Duitse, Ita liaanse, Zweedse vaderen de proble men van hun volk tot oplossing brach ten, meer deugt. Al die kaders zijn verouderd en onbruikbaar. Er moeten nieuwe ruimten worden geschapen voor de verwerking van onze proble men, er moet een nieuwe ruimte daar voor worden geschapen. Wij hebben de keus tussen een federaal Europa en een onder onop geloste vraagstukken bedolven Euro pa; bedolven zoals een gestorvene bedolven wordt. Schepping van een federaal Europa maakt de tafel, waar aan Europa de laatste jaren confe reert tot een deur, de deur naar een nieuwe, kansenrijke tijd. Al confererend niet bij de federatie belanden, betekent, dat de tafel eert zerk wordt. Een zerk op het Euro pees verleden en een zerk op de Europese toekomst. Wij bouwen in deze jaren de vestibule, de hall van een nieuw Europees huis óf het Euro pees grafmonument. Er is géén tus senweg. driet doet, dat zoveel lampen boven ons Europese vaderland zijn uitge gaan. En dat U met wat hartstocht en wat tederheid denkt aan 't schone Europa, dat ons wellicht gegeven wordt als wij ons nu aan Europa geven. Zonder dit meegevoel en dit visioen verwerft men niet de menta liteit, die nodig is, en welke waarde hebben daden die niet zijn ontspron gen aan de rechte mentaliteit? Wat vraagt Europa van U? Dat U Europa liefhebt, maar het niet aan bidt. Wij moeten niet de kant uit van een federalisme-religie, een Europa- cultus. Politieke religiositeit, Europa heeft het smartelijk aan de lijve on dervonden, levert geestelijke brokken op, voert naar een verraad aan die waarden die nu juist Europa tot Europa maken. Wat vraagt Europa van U? Dat U het grote gevaar ziet, dat wij straks wel Europese instellingen, Europese sp'oorwegen, Europese geldmiddelen, Europese regeercolleges hebben, maar geen Europese burgers. Da* straks al deze schepen onder Euro» pese vlag bemand zijn met natiocen- trisch-denkende Fransen, natiocen- trisch-denkende Nederlanders, natio- centrisch-denkende Duitsers... Europa vraagt niet van U, dat U Uw Nederlanderschap van U af schudt. Dat ware een kwalijke dienst aan Europa. Het vraagt, dat U een beter Nederlander wordt, d.i. een Nederlander die er oog voor heeft, dat alleen zijn voornaam Nederlander is en dat hij krachtens zijn geestelijke afstamming en krachtens huidige en toekomstige lotsverbondenheid zijn achternaam deelt met de volken die wonen binnen de vierhoek Reykjavik- GibraltaivKreta-Karolië. De achter naam: Europeaan. Th. BOOY. Overgenomen uit „De Volkshogeschool". Sommigen zeggen: de jeugd is or voor het onbezorgd genieten; blijf van de problemen af, je krijgt er nog genoeg mee te maken. Dit lijkt mij een slecht advies voor de jeugd, die zich de poppen en de knikkers nog maar nauwelijks herinnert. Zeker heeft men als jongere recht op een extra blommetje in 's levens venster bank, maar op een eerbiedige afstand - van de problemen van de eigen tijd blijven, dat gaat niet aan. De jonge jaren zijn de jaren van de voorbereiding op „het volle leven" en die voorbereiding is wel uiterst gebrekkig geweest, als men bij de volle verantwoordelijkheden belandt zonder het aroma van de eigen tijd te hebben geproefd, zonder de wacht woorden te kennen van de wereld waarin men zijn taak op zich neemt. En voorts draagt men ook als begin- twintiger een stukje van de verant woordelijkheid voor de vormgeving aan de toekomst. Om niet te ver geten, dat het jonge geslacht altijd terecht komt in de hoek waar de zwaarste klappen vallen, als de vraag stukken messen gaan dragen. Wat vraagt Europa van U? Dat U drie foliovellen kunt volschrijven over het plan-Schuman en na twee uur praten over de Groene Pool nog niet aan de onzin toe bent? Neen. U be hoeft van deze affaires alleen de kern te weten. U behoeft alleen te weten waar het in deze affaires om gaét. Maar dat moet U dan ook weten, niet zo'n beetje weten. Wat vraagt Europa van U? Dat U bij machte bent iemand die van toe ten noch blazen weet uiteen te zet ten waarom Europa verenigd moet worden. En dat U met die uiteenzet ting op de proppen komt, als U zo iemand aantreft, dat karwei niet overlaat. Hebt U al bekeerlingen ge maakt? Wat vraagt Europa van U? Dat U een beetje begaan bent met ons aller moeder. Dat het U oprecht ver In 't vorige artikel over mechanisa tie en rationalisatie en de veranderde levensomstandigheden op 't platteland neb ik, naast de minder goede dingen, die dit alles meebrengt, vooral die naar voren gebracht, welke meehel pen om ons bewust te doen leven. Een leven, dat door deze begrippen moge lijk is geworden, omdat zij in de eer ste plaats bijdragen tot onze stoffelij ke welvaart. Wat nodig is, wil men ten volle kunnen deelnemen aan de dingen, waar men genoegen in schept. Naast materialisme en vervlakking heeft de samenleving op 't platteland door deze technische ontwikkeling en meerdere welvaart, enige minder goe de dingen er bij gekregen. Dingen, die gelukkig wel niet algemeen zijn maar tegenwoordig toch wel meer naar vo ren komen dan vroeger. De eigen geestelijke inspanning en de vorming van een zelfstandig oordeel, zijn door de massa-beïnvloeding en door orga nisatie op alle gebied, allerminst be vederd. Ook de achterdocht, naijver, 't wantrouwen en 't elkaar niet begrij pen zijn eer toe- dan afgenomen. Overal proberen we wat achter te zoeken. En dan vooral bij diegenen, die, hetzij in de maatschappij, hetzij in de organisaties of in de politiek een plaats innemen. Dat iemand dit doet zonder eigenbelang, gelooft men maar nauwelijks. Men heeft altijd wel iets op of aan te merken. Zelfs 't schrijven van artikelen, al is 't maar in de Boerenjeugd, is al ge noeg om in deze niet vrijuit te gaan. Typisch is ook de naijver en jaloezie die we heden ten dage kunnen opmer ken. Wanneer iemand iets koopt of doet, dan koopt of doet een ander het nog groter en mooier. Gaat iemand een reis maken naar 't buitenland, hetzij Duitsland of Frankrijk, dan gaat een ander naar Spanje en een derde denkt reeds aan Amerika. Zo zijn er nog wel meer gebieden, waar op men elkander de loef tracht af te steken. We kunnen deze verschijnse len alle min of meer op rekening stel len van de veranderde levensomstan digheden. Veel belangrijker is echter, dat we een eigen levenshouding vin den; dat we doen en laten wat wij denken dat goed is. D.w.z. dat we kopen en op reis gaan met verstand, zonder naar anderen te kijken. Laten vóóral wij jongeren streven naar eigen inzicht en oordeel, en ons ge dragen als een denkend wezen, dat de normen van goed en kwaad kan on derscheiden. Laten wij trachten in de gemeenschap, onze organisatie en in de politiek een eigen standpunt )n te nemen. Het is beter een standpürit in te nemen, dat misschien afwijkt van dat uit onze omgeving of de massa, dan er helemaal geen op na te hou den. Dan is er uiteindelijk slechts plaats voor berusting en onverschil ligheid. In de L. J. G. zijn de mogelijkheden aanwezig om er een eigen standpunt op na te houden. Laten we alvast be ginnen met zo nu en dan ëens een artikeltje voor de Boerenjeugd te schrijven, waarin onze eigen gedach ten over 't één en ander vervat zijn. Schrijf uw eigen oordeel over hetgeen ik in deze artikelen naar voren heb willen brengen. Ik heb het reeds eer der over de bereidheid in de L. J. G. tot schrijven gehad en daarin als oor zaak de angst voor: „Wat men van je zegt" genoemd. Ik zou met wat ik toen aan 't slot schreef, ook nu willen besluiten en wel: „Laten wij als jongeren ons niet weerhouden iets te doen, waarvan wij weten dat het nuttig en goed is, door de angst voor datgene wat men over je zegt. Dit is niet alleen van belang om ons aan 't schrijven te zetten, maar 't kan ook van zoveel invloed zijn op onze andere daden en beslis singen in het leven. NIC. FILIUS. OFFICIËLE TREKKINGSLIJST der verloting gehouden ten bate van de Nationale Landdag van de Platte landsjongeren „Bloeiend Land" te Kesteren, georganiseerd door B.O.G. en B.O.L.H. in de Betuwe. Daar de gehele trekkingslijst te uit gebreid is om te publiceren volstaan we met de nummers die door het Secretariaat in Zeeland werden ver kocht. De winnaars gelieven zich in verbinding te stellen met de heer G. J. Vink, K 28, te Kesteren. Prijs Nr.: 40 82 83 38 PrMs: rekje boek boek 6 wijnglazen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5