ZITDAGEN f BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 5 JULI 1952. M I D waarin opgenomen het NOORD-BRAB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatscha pp ij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ZITDAGEN SECRETARIAAT Z. L. M. D. J. VAN DER HAVE UVi No. 2129. Frankering bij abonnement: Terneuzen. E b 3 11 R O 40e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. LM. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. er zie fff Vanzelfsprekend vertoeven onze gedachten nog te Axel, in de stad die gedurende drie dagen de aandacht van geheel Zeeland en ook van velen daarbuiten, gevangen hield. De driedaagse, landbouwmanifestatie heeft een overweldigend succes opgeleverd, speciaal voor de organisatoren, die door het grote bezoek een welverdiende beloning voor hun grote activiteit ontvangen hebben. Een woord van hulde aan het actieve Kringbestuur, dat onder leiding van haar ijverige voorzitter en secretaris en bijgestaan door verschillende commissies, be sturen en diensten, dit groots geheel tot stand heeft gebracht, is hier dan ook zeker op zijn plaats. Drommen van bezoekers hebben het gebodene in ogenschouw genomen en allerwege hebben wij niets dan lof gehoord over de groots opgezette, perfect functionnerende organisatie. Ondanks dit overweldigend succes moeten we volstaan met een globaal overzicht en enkele op merkingen. De dagbladpers heeft inmiddels al het nodige geschreven en om alles goed te verslaan zouden we nog eens een extra-nummer moeten uit geven, wat in verband met onze papierpositie niet mogelijk is. Wij menen tevens dat dit onnodig is, omdat zo vele leden de Schelde over zijn getrokken en hier door blijk hebben gegeven van hun belangstelling voor het wel en wee van onze organisatie in het algemeen en het leven en werken van leden in andere streken in het bijzonder. Zoals de burgemeester van Axel dit in zijn rede ter gelegenheid van het bezoek van het Hoofdbe stuur aan het stadhuis te Axel uit deed komen, kan dit laatste in een eilanden-provincie als Zeeland niet voldoende op waarde worden geschat, omdat het blikverruimend werkt en meer begrip kweekt voor omstandigheden en toestanden, waarvan men anders slechts via andere middelen kennis kan nemen. Opmerkelijk was wel, dat het bezoek aan de Algemene Vergadering, ondanks de in uitzicht gestelde rede's, niet die be langstelling ondervond, die we de laatste jaren en speciaal het laatste jaar in Krabbendijke ge wend waren. OOSTBURG: Woensdag 9 Juli, in Café „De Windt". MIDDELBURG: Iedere Donderdag, in Café „De Eendracht". ZIERIKZEEIedere Donderdag, in Hotel „Huis van Nassau". THOLEN: Zaterdag 12 Juli, in Hotel „Hof van Holland". TERNEUZEN: Woensdag 16 Juli van 2.30—4.30 uur in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 17 Juli van 1112% uur in Hotel „Huis van Nassau". IJZENDIJKE: Zaterdag 19 Juli van 111 uur in Hotel „Lievens". GOES: Dinsdag 8 Juli GEEN ZITDAG. Komt hier met Uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. De vijfhonderd zitplaatsen in de vergaderzaal zijn gedurende de gehele morgen nooit volledig bezet ge weest, ohdanks de hooggespannen verwachtingen. Hiervoor zijn verschillende redenen aan te wij zen. De veerdiensten over de Westerschelde heb ben, ondanks de inschakeling van al het beschik bare materiaal, toch steeds een vertraging van 1 a 2 uur veroorzaakt. Wij zijn er van overtuigd, dat directie en personeel hun uiterste best hebben ge daan het geheel zo goed en snel mogelijk te laten verlopen en willen hen van deze plaats onze dank hiervoor betuigen. Ook de afstand van de vergaderzaal tot het ten toonstellingsterrein zal in dezen wel een grote rol hebben gespeeld. Enerzijds was het niet mogelijk om van het één naar het ander over te wippen, anderzijds zal, vooral op de wat later aangekome- nen, die in de verte wenkende met vlaggen gesier de tentenstad een grote aantrekkingskracht heb ben uitgeoefend. Degenen, die de vergadering wél hebben bezocht, zullen echter geen spijt van hun beslissing hebben gehad. Het grote aantal bezoekers, dat de tot nu toe bestaande records terzijde heeft gesteld, mag voor een belangrijk gedeelte worden toegeschreven aan de aanwezigheid v an levende have, die deze keer zelfs tot varkens, konijnen en pluim vee was uitgebreid. Hoewel wel eens hiaten bij het om de beurt voorleiden van paarden en koeien optraden, was het programma toch keurig op tijd afgewerkt en hebben de rijen-dik om de ring ge schaarde toeschouwers kunnen genieten van het schone en indrukwekkende défilé der bekroonde dieren, wat een goede kijk gaf op de grote waarde, die Oost Zeeuws-Vlaanderen als fokgebied vertegen woordigt. Op deze tentoonstelling werd zo de juiste middenweg gekozen tussen dier en machine. Wat het werktuigenpark en de trekkers aangaat, hebben we onze ogen uitgekeken naar de grote verscheidenheid, die uitgestald was. Als we ons even stellen op het standpunt van de jonge boer, die op een tentoontelling een hem passende inven taris moet uitzoeken, kunnen we ons voorstellen, dat deze opgave schier onuitvoerbaar is. Er moe ten teveel stands bezocht worden en het trekken van vergelijkingen wordt hierdoor sterk bemoei lijkt. Hoewel wij de moeilijkheden, die dan op zou den treden, zeker ook niet willen onderschatten, zijn we toch van mening, dat het rangschikken van de werktuigen naar gelang van de aard van het werk overweging zou verdienen. Aldus zou men tot groepsvorming van bepaalde werktuigen komen, waardoor vergelijking aan de hand van bijgevoegde gegevens (prijs, capaciteit, trekkracht) beter mogelijk zou zijn. Een enigszins vergelijkbare voorlichting vinden we reeds in een andere vorm bij de bedrijfsinventarissen van Afdelingen en leden van bedrijfsstudie-groepen, waardoor, uitgaande van een bepaalde bedrijfs- grootte en bouwplan, de bezoeker zich een goed beeld kan vormen over de hierbij passende inven taris, die, naar het oordeel van de deskundigen, economisch verantwoord bij deze omstandigheden gebruikt kan worden. Alle lof voor de organisatoren, die dit zo duide lijk hadden opgesteld, en voor de deelnemers, die hun werktuigen in een onberispelijke staat hadden opgeleverd. Er bleek weer eens duidelijk, dat ook „oude" werktuigen er aantrekkelijk uit kunnen zien en door goed onderhoud langer mee kunnen. Laten we echter ook niet vergeten de standhou ders in de tenten een complimentje te maken voor de goede zorgen door hen aan de inrichting besteed. Smaakvol en attractief nodigden veler stands tot een langer bezoek dan mogelijk was. Met bewon derenswaardig uithoudingsvermogen trotseerden INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat der Z. L. M. Reisindrukken uit de Verenigde Staten Notulen Vergadering Hoofd bestuur der Z. L'. M. Rundveedag te Goes Lonen en Sociale voorzieningen: Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering; Accoordtarieven voor het trekken, binden en schelven van vlas en het pikken van erwten Zitdagen Zeeuws Voorlich tingsinstituut op Verzekeringsgebied en van het A. L. E. C. De Boerenjeugd Uitslag van de keuringen op de Tentoonstelling te Axel Stekels op de Bleik De Braakman afgesloten De Rund- veefokdag ter gelegenheid van de Z. L. M.-dagen te Axel Het Tentenraadsel op de Tentoonstelling te Axel Rooidata 1952 Let op de Uitbreidings plannen: Stavenisse Zomerkoolzaad Gerst- en I-Iaverregeling 1952 Bram uit de Slikhoek Marktberichten Noord-Brabantsche Maatschap pij van Landbouw Emigratie Korte Berichten. velen de warmte, die nu eenmaal onvermijdelijk verbonden is aan mooi weer, en deden de uitge stalde zaken en afbeeldingen leven voor de bezoe kers. We doen niemand tekort, indien we in dit opzicht in het bijzonder noemen de Gezondheidsdienst voor dieren en de N. A. K., waar achtereenvolgens het paard en het vlaszaadje bij monde van hun „be schermheren" hun beklag deden over de behande ling, hen in vele gevallen door boer en vlasser aangedaan. Ook de Axelse en Terneuzense middenstand heeft het er niet bij laten zitten en vormde met haar stands een attractief geheel. Zodoende bestaat er steeds minder reden voor onze leden om hun vrou wen thuis te laten. Immers naast een kleurige vul ling van de Algemene Vergadering hebben zij nu de gelegenheid gehad om deel te nemen aan de, dank zij de perfecte samenwerking van politie en rijtoercommissie uitstekend geslaagde rijtoer en hebben ze de modeshow kunnen bezoeken. Deze tentoonstelling heeft ons ook weer laten zien welk een actieve rol de plattelandsvrouwen en de landbouw jongeren in het geheel kunnen spelen. Van de modeshow waren we onverwachts ge tuige toen op de laatste dag tengevolge van de overgrote belangstelling een gedeelte van de be zoeksters genoodzaakt waren om buiten plaats te nemen; een noodzaak die temeer het belang van dit onderdeel nog eens duidelijk demonstreerde. Over de getoonde kleding willen we bij gebrek aan vakkennis niet oordelen; wel is het ons opge vallen dat het inschakelen van eigen krachten bij het voorbrengen hiervan zeer geslaagd was en juist door de ongekunsteldheid goed aansloot bij de normen die we hieraan op het platteland menen te mogen stellen. Beide hierboven genoemde verenigingen hadden bovendien stands ingericht die gezien mochten Wor den en een juist beeld gaven van de activiteit der verenigingen. Als we dan nog noemen de hulp van beide organisaties bij het inrichten van het geheel, de verzorging van muziek, zang en korfbalwed strijd door de L. J. G., dan zien we dat zelfwerk zaamheid en het mede dragen van de verantwoor delijkheid voor de jeugd in het bijzonder geen holle leuze is, doch dat ze door de praktijk tot waarde gebracht kunnen worden. Dat de tentoonstelling uitgegroeid is tot een streekgebeuren is een gevolg van de medewerking van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Een bezoek aan ons kweekbedrijf na afspraak wordt zeer op prijs gesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1