„SHELL" Geitenkeuringen in Zeeland 1952 Uit en voor de polder OP NAAR MIDDELBURG De Landbouwproefbedrijven Gebrs DE JONGH TUINBOUW Bsstrijdingsmiddelen GUNSTIGE VOORUITZICHTEN VOOR DE KOMENDE FRUITOOGST. BELANGRIJKE PAARDENDAG OP 3 JULI OP HET INDUSTRIE TERREIN. 10— Een van de schadelijkste dieren, welke onze groentetuin onveilig kunnen maken, is de veenmol, Gryllotalpa vulgaris. Dit dier is eigenaardig van bouw. Als men echter de voorpoten bekijkt, doen deze inderdaad molachtig aan. Overigens is er weinig vergelijking met de mol aanwezig. De mol is een zoogdier, de veenmol een eierleg- gënd insect. Als men de veenmol als een vaste bewoner in de tuin heeft, dan kan men zijn „pret" op. De schade is. vlug zichtbaar b.v. op het prachtig groeiende bed met kropsla, overal ziet men plotse ling planten flauw worden. Soms 3 a 4 planten in één rij achter elkaar, dan weer hier, dan weer daar. Daze verwoesting houdt aan totdat er soms geen planten meer over zijn. Vele mensen vragen zich af, wat toch de oorzaak van deze ellende is. Als men gaat zoeken vindt men, even beneden de oppervlakte van de grond, de wortel afgevreten. Meen nu niet dat deze dieren het alleen bij sla houden, ze zijn wat betreft hun smaak, niet kies keurig, ze nemen alle gewassen voor lief. Als het bed kropsla, waar we toch zo trots op waren, vol komen geruïneerd is, kan men hetzelfde waar nemen in de spinazie, kroten of zelfs aardappelen. Is dit nu zo een veelvraat of waarom wordt deze schade door dit dier veroorzaakt? De veenmol leeft onder de grond en heeft zich sterk aan deze onderaardse leefwijze aangepast. De voorpoten zijn voor het graven van gangen ge bouwd, ze zijn zeer krachtig ontwikkeld, kort, breed en plat, terwijl er aan de buitenkant vinger- vormige zaagtandjes aanwezig zijn. De leden van de voet zijn klein, terwijl de scheen aan de buiten kant is ingeplant. Het dier kan deze geheel achter waarts terugslaan. Het zijn dus echte graafpoten. Het dier is donkerbruin gekleurd. De veenmol knipt bij het graven de plantenwor tels die in de weg zitten, eenvoudig door. Het is een planteneter, in tegenstelling met de gewone mol, die een insecteneter en dus zeer nuttig is. De voortplanting gaat, zoals in het bovenstaan de reeds werd gezegd, door middel van eieren. Het dier maakt een nest in de grond, waarin ze haar eieren neerlegd. Door een vocht, dat de veenmol zelf afscheidt, wordt de grond van dit nest enigs zins verhard. Wanneer men een nest bovenhakt gelijkt dit op een grote kluit grond, die van binnen hol is. De bestrijding is zeer eenvoudig; men neemt hiervoor 2 ons gebroken rijst, voegt daarbij 50 cc warm water, laat dit 10 a 20 minuten staan en doet er dan 10 gram Parijsgroen doorheen. Met deze hoeveelheid heeft men genoeg voor ongeveer een are. Men strooit dit mengsel uit en werkt het licht onder. Men moet dit doen in een tijd dat de veen mollen zeer actief zijn, ze eten dit mengsel graag. Zuiver ingesteld op vernevelen! „KONEPROX" Koperoxychloride 50 Cu voorkomt de gevreesde aardappelziekte. „ARKOTINE" Emulsie (olie-emulsie 25 °/o D.D.T.) de schrik der Coloradokevers. „SHELL" PARATHION, vloeibaar 15 °/o doodt de vraatzuchtige bietenvlieg. Vraagt inlichtingen of reizigersbezoek. Postbus 35 GOES Weldra ziet men de resultaten, de dieren sterven er spoedig van, meestal vindt men de dode dieren op de grond. In de plaats van rijst, kan men ook zemelen nemen, de resultaten hiermee zijn ook goed. R. A. ADGEVER. Blijkens de in Mei van dit jaar ontvangen be richten over de stand van de fruitgewassen, kun nen de vooruitzichten voor de komende fruitoogst zeer gunstig worden genoemd. Zo zal volgens de op de Mei-gegevens gebaseerde verwachtingen de totale productie vermoedelijk niet veel ach terblijven bij de record-opbrengst van 1949, in welk jaar in totaal bijna 700 millioen kg fruit kon wor den geoogst. Appelen vertonen in alle gebieden weer een goede stand; daar verschillende jonge aanplantingen thans meer in productie komen, zal de oogst van het vorige jaar kunnen worden over troffen. Na zowel in 1950 als in 1951 slechts een zeer matige productie te hebben geleverd, wordt van peren een overvloedige opbrengst verwacht. Ook van pruimen en kersen zal de oogst waar schijnlijk groter zijn dan die in 1951. Aardbeien hebben enigszins van de droogte te lijden gehad, waardoor de vruchtgrootte kleiner is dan in andere jaren; de omvang van de oogst zal ongeveer op het niveau van het vorige jaar liggen. Bessen en frambozen beloven een goede oogst te geven. Van het onder glas geteelde fruit druiven en perziken zijn de opbrengstverwachtingen vrijwel dezelfde als die van 1951. De totale productie voor 1952 wordt getaxeerd op 675 millioen kg, waarvan 350 millioen kg appe len en 190 mill, kg peren. Volgens traditie houdt „Hippos", de vereniging van Walcherse paardenfokkers, op de eerste Don derdag in Juli haar veulenkeuringen. Dit jaar wordt de veulenkeuring uitgebreid tot een grote fokdag van al het Walcherse trekpaardenmateriaal. Ruim 160 inschrijvingen zijn binnengekomen en de strijd om het kampioenschap, 's middags na de. demonstratie van alle bekroonde paarden, zal hevig zijn. Vele bekers'Zijn uitgeloofd en het is hier niet de plaats ze alle te noemen. Slechts enkele noe men we: voor de kampioenmerrie; voor de beste merrie van de dag (hiervoor komen ook oud-kam pioenen in aanmerking)voor het beste paard met bloed van de oud-nationaal kampioenhengst „Karei van Hengstdijk". Naast een fokdag voor trekpaarden worden op het industrieterrein de kampioenschappen van landelijke rij verenigingen (en ruiters) verreden. Dit jaar zijn ze niet geheel provinciaal, want N. W. Brabant is nu in de Zeeuwse Bond opgenomen. Ruim 60 ruiters zullen de strijd om de kampioen schappen aanbinden, waarvoor ook fraaie bekers beschikbaar zijn gesteld. Het zal de ingewijde lezer misschien al opgeval len zijn, dat tegelijk het „zware"- en het „luxe" paard op deze dag te bewonderen vallen in hun verrichtingen. Dit is een zeer goede beslissing van beide georganiseerde verenigingen. Op Walcheren hebben de paardenfokkers in navolging van Noord-Beveleand veel begrip ge toond voor de noodzaak om alles te doen wat de paardenmensen kan en moet verenen in de strijd voor het behoud en meerdere glorie van het paard. Daarom, komt allen zien, welk een pracht programma uit deze samenwerking is geboren. r vanwege de Provinciale Vereniging ter verbetering van het Geitenras in Zeeland. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Maandag 30 Juni: Hengstdijk (C. de Cock, Stoppeldijk) 8.30 uur St. Jansteen (Herwegh) 10. Axel (Boeije) 11— Waterlandkerkje (v. d. Bossche) 15. Nieuwvliet (molen) 16.30 Zuidzande (café W. Focke) 19. THOLEN en SCHOUWEN-DUIVELAND. Dinsdag 1 Juli: St. Maartensdijk (Markt) 9.uur Bruinisse 12. Nieuwerkerk (Schoolplein) 14.30 Dreischor (Hoge Hoeve) 18, Zierikzee (Plein „Huis van Nassau") 20. Woensdag 2 Juli: Noordgouwe (Haneweg Schuddebeurs) 9.uur Renesse (op Dorpsplein) 11. Eikerzee (terrein L. de Glopper, Ellem.) 14. Haamstede (wed. M. v. d. Panne, Burgh) 18. Noordwelle (op Dorpsplein) 20. ZUID-BEVELAND. Donderdag 3 Juli: Wolf aartsdijk (v. Damme) 18.uur Nieuwdorp (gewone plaats) 20, De tijd voor excursies is aangebroken. Tal van bussen snorren over de wegen en jong en oud geven blijk de kunst te verstaan om het nuttige met het aangename te combineren. Niet zonder reden bezoeken honderden de land bouwproefbedrijven. Hier worden immers vraag stukken onderzocht waarvoor iedere landbouwer belangstelling heeft. Het is niet de bedoeling een volledig overzicht te geven van alles wat er op het Landbouwproefbe- drijf „Zeeland" te Wilhelminadorp en op de Proef- boerderij „De Scheldemonden" te Bruinisse te zien is. Slechts enige grepen: Een groot aantal rassenproefvelden met alle in Zeeland verbouwde gewassen. Zie hierop de mooie rasverschillen tussen oudere en nieuwe rassen. Daarnaast zijn de cultuurproefvelden het bezich tigen waard. Proeven met verschillende gewassen waarop rijenafstanden, zaaizaadhoeveelheden, zaai tijden, chemische onkruidbestrijding en ziektebe strijding, kortom waar nieuwere inzichten vooral in verband met de mechanisatie gedemonstreerd worden. De grondsoort op „Zeeland" is klei; die van „De Scheldemonden" zavel. Door bezoek van beide be drijven is het mogelijk de gewassen op de proef velden zowel op klei als op zavel te vergelijken. Voor grote excursies is het voor de goede gang van zaken wel gewenst om zoveel mogelijk van te voren contact op te nemen met de bedrijfsleiders, dit om het gelijk aankomen van meer groepen te voorkomen. Da bedrijfsleiders met hun adressen zijn: Landbouwproefbedrijf „Zeeland" te Wilhelmina dorp: de heer D. Wiskerke, Tel. 2351, Goes. Proef boerderij „De Scheldemonden" te Bruinisse: de heer L. bij de Vaate, Tel. 44, Bruinisse. Individuele bezoekers of kleine groepjes kunnen de gehele dag desnoods zonder afspraak op de be drijven terecht. Een bezoek aan de proefbedrijven maakt U tot een vaste klant. De Hoofdassistent voor het Onderzoek, G. J. BOM. 9.uur 11— 14— 15.30 18— 20— Vrijdag 4 Juli: Lewedorp (N. Smit) Borssele (Kerkplein) Kwadendamme Wemeldinge Kloetinge (boomgaard Lewestr.) Heinkenszand (van Damme) WALCHEREN. Zaterdag 5 Juli: Nieuwland (A. Kodde, Kruisweg) Ritthem (Labr.straat) Souburg (Zeelandiaplein) Koudekerke (Langeweegje) Biggekerke (Tramstation) Maandag 7 Juli: Oostkapelle (Coppoolse) Meliskerke (dorp) Zoutelande Westkapelle Boudewijnskerke Aagtekerke (dorp) Domburg (Weverijstraat E 113) Dinsdag 8 Juli: Gapinge (dorp) Serooskerke (Zoetend.dr.) Vrouwenp. (J. Louwerse, Zoekweg 3) 38. Middelburg (Molenwater) 19. KRINGKEURINGEN. Op Walcheren zal op een nader bekend te maken datum, doch vermoedelijk Donderdag 18 Septem ber, een Kringkeuring te Middelburg worden ge houden, tegelijk met de rundvee-fokdag. Deze Kringkeuring biedt 'n goe.de kans op slagen. Komt daarom allen met Uw geiten en lammeren naar de geitenkeuring in Uw woonplaats, waar de beste dieren zullen worden aangewezen en ingeschreven voor deze fokdag. Voor Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland wordt nog nader overwogen een Kringkeuring te houden. Voor Zuid-Beveland zou dit eventueel ge lijk kunnen met een rundveefokdag te Goes, die vermoedelijk 30 September wordt gehouden. Zouden deze kringkeuringen doorgaan, dan zul len, evenals op Walcheren, op de plaatselijke keu ringen de dieren voor de fokdag worden aange wezen en desgewenst ingeschreven. Nadere mede delingen hierover worden op de plaatselijke keu ring gegeven. Kom zo veel mogelijk naar de keuring met Uw dieren! 8.uur 11— 13.30 16— 8.uur 10— 13.30 15— 16— 18— 20— 13.uur 15.30

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 9