WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. (Vervolg van pagina 3) meer als partijen tegenover elkaar. Wellicht komt dit omdat in ons land het overleg over sociale en andere zaken veel intensiever wordt gevoerd. Daar het niet mogelijk is tijdens de vergaderin gen waaraan honderden afgevaardigden zouden moeten deelnemen tot een diepgaande bespreking der agendapunten te komen, wordt voor elk vraag stuk afzonderlijk een commissie ingesteld. De werkwijze hierbij is aldus, dat de drie groe peringen in eerste instantie afzonderlijk vergade ren, om daarna in gezamenlijke bijeenkomsten, besluiten te nemen. De conclusies en besluiten van iedere commissie worden vervolgens aan de plenaire zitting van de conferentie voorgelegd. De Agrarische Commissie bestaat dit jaar uit 12 werkgevers-, 12 werknemersvertegenwoordigers en een dubbel aantal Regeringsafgevaardigden. De laatsten hebben dus een grote invloed op de gang van zaken. Indien hiertoe aanleiding mocht bestaan zal t.z.t. in deze rubriek worden ingegaan op de conclusies en besluiten van deze Commissie en de beslissingen, welke te dien aanzien in de plenaire zitting van de conferentie zijn genomen. N. A. V. PREMIEBETALING VOOR LOSSg ARBEIDERS AAN HET BEDRIJFS PENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW- In verband met het feit, dat op vele land- en tuinbouwbedrijven voor verplegings- en oogstwerk- zaamheden weer losse arbeiders tewerk worden gesteld, verzoekt het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw de werkgevers, om er vooral zorg voor te dragen, dat bij vertrek van een arbeider in de loop van een kwartaal tegelijk met het strookje ook het zegelblad wordt ingevuld. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat in dergelijke gevallen het zegelblad vaak eerst na afloop van het kwartaal wordt ingevuld. Het ligt voor de hand, dat dan gemakkelijk fouten worden gemaakt, die de administratie van het Fonds nodeloos ver zwaren. Daar vorige jaren geconstateerd is, dat in ver schillende gevallen aan hooiers en andere losse arbeiders zegels zijn afgegeven, worden de werk gevers er voorts nadrukkelijk op gewezen, dat deze wijze van premiebetaling niet rechtsgeldig is. Men kan slechts op één manier aan zijn wette lijke verplichtingen voldoen en wel door het plak ken van d.e verschuldigde zegels op zegelbladen, die na afloop van het kwartaal tegen ontvangstbewijs aan de Districtsagent moeten worden afgedragen. Slechts de strookjes van de zegelbladen dienen aan de arbeiders ter hand te worden gesteld. De werkgevers, die losse zegels aan arbeiders afgeven, werken niet alleen fraude in de hand, doch kunnen bovendien opnieuw voor de premie worden aangesproken. wisseld over de stand van de gewassen e.d. en al tijd is er ook het vlaspraatje bij. We zijn veel min der benieuwd of buurman al of niet zijn winter tarwe gezaaid, gemaaid of geoogst heeft dan dat dat met vlas het geval is. Zo is het ook nu weer in de tijd van vlasverkoop, en het is soms zo erg, dat heel'de marktstemming beheerst wordt door het ene woord, vlas. Het is ook een zeer speculatief, maar niet minder interes sant gewas. Er blijkt nogal wat steenbrand in de tarwe te zitten, wat vooral op de voor de keuring aange geven percelen een tegenvaller is en waardoor het goede zaaigraan wel gevraagd zal zijn. Ook de luis op de bieten is present en soms is twee tot driemaal sproeien nog niet voldoende om deze zich vlug vermenigvuldigende parasiet te ver delgen. Met de aanvoer van het zachte fruit is de vraag naar slachtvee wel wat verminderd, maar ook door de grote aanvoer uit die streken waar het eten schaars wordt. Bij het verschijnen van dit blad zijn de Z.L.M.- dagèn in Axel in volle gang, zodat mij nu de ge legenheid ontbreekt om hierover nog enkele in drukken weer te geven. NOORD-BEVELAND. Nog maar een korte tijd en de oogstperiode is weer aangebroken. Het is de tijd waar het gehele jaar voor gewerkt wordt, en waar voor de boer toch alles omdraaist. Het lijkt er op, dat het aanmerkelijk vroeger zal zijn dan vorig jaar. Als men zo het vlas eens be kijkt, dan zou het niet te verwonderen zijn als er bij een beetje gunstig weer, nog deze maand ge trokken zal worden. Voor de latere percelen is het gelukkig geweest, dat er nog wat regen gekomen is, zodat ook dit nog behoorlijk vlas geworden is. Het nieuwe ras „Wiera" blijkt over het algemeen bij de telers ook wel aan de verwachtingen te vol doen, zodat de „Concurrent" wel eens concurrentie zou kunnen krijgen. Ook de suikerbieten liggen goed aan, al zijn er wel de ontelbare zwarte luizen die het gewas pla gen. Er zijn reeds verschillende bestrijdingen uit gevoerd, want wanneer het blad zo verdacht gaat krullen is de meeste groei er uit. En ieder weet nog wel van het vorig jaar, dat dergelijke plekken in opbrengst danig tegenvallen. De haarden direct bestrijden zou al veel gewonnen zijn. Jammer dat er voor dit werk nog geen middelen zijn waarbij een goede werking, en niet-giftig voor de mens, in één middel verenigd zijn. Enkele mensen hebben het reeds aan de lijve ondervonden, dat men niet te voorzichtig wezen kan wanneer er met vergif gewerkt wordt. Met het vernevelen is het gevaar, door het wegwaaien van de fijne nevel en de hoge concentratie, nog aanmerkelijk groter. Het spreekwoord: „Eén moment van onbedacht zaamheid kan maken dat men jaren schreit" is ook hier wel terdege van toepassing. In diverse bladen is er al meer attent opgemaakt, dat, nu het ge bruik van chemische stoffen zo toeneemt, het aan brengen van een kast, waarin al dergelijk mate riaal bewaard wordt, aan te bevelen is. Indien de eigenaar of bedrijfsleider, de sleutel onder zijn be heer neemt, is de kans op ongelukken al een stuk kleiner geworden. ZUID-BEVELAND. Hoewel Flakkee eigenlijk het land van de uien is, mogen we toch met enig chauvinisme wel zeg gen, dat op ons eiland de teelt van allerlei soorten uien zeker ook niet onbelangrijk is. Iedere ver bouwer weet dat dit gewas zeer speculatief is; niet alleen vanwege de prijs, die soms in korte tijd zeer veel uiteen kan lopen maar eveneens wat de opbrengst betreft door het enorme aantal planten ziekten. en plagen dat de oogst bedreigen kan. U zult zich nog wel herinneren, dat we een jaar of vier, vijf geleden veel last hadden van de uien- vlieg, waarvan de made zich in het plantje vrat en zo achtereenvolgens individueel wel 15 a 20 planten kon vernietigen. De schade bleek enorm. Voor iedere plaag wordt een bestrijdingswijze gezocht die ditmaal gevonden werd in een DDT-behande- ling van het zaad volgens een bepaalde methode, waarmee zeer goede resultaten bereikt werden. Vrij algemeen werd dit dan in de practijk ook toe gepast tot zelfs bij de zaadhandelaren toe. Maar de natuur is wispelturig en kan ons grove parten spelen. Na enige jaren van ernstige be schadiging volgde een periode waarin practisch geen aantasting geconstateerd kon worden. De mens is van nature gemakzuchtig en wil als boer zo goedkoop mogelijk produceren en we willen ruiterlijk erkennen, dat wij daar vrijwel zonder uitzondering aan meedoen. De zaadbehandeling bleef geleidelijk aan steeds meer en meer achter wege, temeer nog omdat het behandelde zaad, naast de kosten voor het ontsmettingsmiddel, ook nog wel eens aanleiding gaf tot verstoppingen bij het zaaien en een minder goede opkomst. (Het geen overigens voor het grootste deel aan de zaaiers zelf te wijten is) en slechts zeer enkelen zijn er mee doorgegaan. Nu wil het geval dat we dit jaar een zeldzaam ernstige aantasting van de uienvlieg meemaken, die soms uitrijden noodzakelijk maakt en we roe pen ach en wee, maar is het eigenlijk niet onze eigen schuld. Men hoeft in dit geval geen profeet te zijn om te voorspellen, dat er volgend jaar beslist heel wat meer zaad ontsmet zal worden en het is te hopen dat we uit deze les goede lering trekken en dat we dus blijven ontsmetten. Voorkomen is beter dan genezen, waarbij zelfs in dit geval ge nezen vrijwel onmogelijk is. Het is n.l. zeer moei lijk om de maden te vernietigen wanneer ze een maal hun ruïneus werk zijn begonnen. In de bieten komt bijzonder veel luis voor en het is duidelijk te zien, dat sommige percelen er onder gaan lijden. Maar naast het feit dat dè luizen plan tensappen opzuigen waardoor de plant zich minder kan ontwikkelen, hebben ze de onaangename eigenschap dat ze verschillende virusziekten over brengen van de ene plant op de andere, zoals b.v. de „vergelingsziekte". Daar deze ziekte op enkele plaatsen al waarge nomen is, kan het dus in tweeërlei opzicht ge wenst zijn dat deze parasieten bestreden worden. De beste resultaten worden bereikt met parathion- bevattende middelen waarbij spuiten gunstiger effect oplevert dan vernevelen. SCHOUWEN-DUIVELAND. Hebben we de ene plaag in onze gewassen be streden, de andere staat weer voor de deur. Nu zitten we weer met luizen in de bieten. En wat nu? Voor velen een moeilijke vraag. Zaten die dingen nu maar boven op het blad dan zou het heel wat gemakkelijker zijn. Maar neen ze zitten heer lijk verscholen aan de onderkant, zuigen wat aan de bladeren waardoor ze nog meer beschutting krijgen, omdat het blad om gaat krullen. En wat een aantal kunnen er op zitten, je zoudt haast zeggen dat ze bovenop elkaar leven. Maar ook hiertegen is de bestrijding weer ter hand genomen. Verscheidenen hebben gespoten of verneveld met parathion of lindaan. Het resultaat loopt zeer uit een. De één heeft de schade de kop in kunnen drukken, terwijl de ander niets geen resultaat kan boeken. Wij kregen de indruk, dat met beide middelen de schade te beperken is, als we maar letten onder welke omstandigheden we gaan bestrijden. Zacht weer (1720° C) tegen de avond leek ons de beste resultaten te geven. Nu niet dat we moeten ver langen naar een onweersbui, doch de beste remedie tegen dit ongedierte is het ongetwijfeld nog. De regen in afgelopen weken heeft veel goeds gedaan. De stand der gewassen is veel vooruit ge gaan, speciaal in de zwaardere- en kalkarme pol ders. Voor enkele gewassen n.l. vlas en gerst is het te laat gekomen op deze grond. Deze gewassen blijven in het algemeen iets te kort. Toch staat men er versteld van hoe het vlas nog bij gerekt is. Hier en daar hoort men over prijzen luiden. Voor tamelijk goed vlas werden prijzen besteed van 1500—1570 per ha. We moeten wel een toontje lager zingen dan het vorig jaar, doch van het minste zal het nog niet zijn. Met de stand van de uien is het dit jaar maar droevig gesteld. Vele percelen kunnen we zonder schade te doen wel met de grote schrepel wieden. Het is dit jaar bizonder erg, daar oude uienboeren het nog nooit zo hebben gezien, maar laat het een waarschuwing zijn voor de volgende jaren om ons zaaizaad te laten behandelen. Had men dit gedaan dan zouden we nu niet op die kale stand zitten turen. Verder kunnen we over de stand van de gewas sen wel tevreden zijn. Alles dooreengenomen ge loven we nog wel een goede oogst te krijgen. Dit zijn echter nog maar verwachtingen, die nog in vervulling moeten gaan. De excursies zijn ook in volle gang. Het proef bedrijf op ons eiland is door verscheidene land- bouwverenigingen reeds bezocht. Het geeft ons weer een prachtig beeld te zien op allerlei gebied. De bezoekers keren dan ook voldaan terug. Een mooi initiatief ging ook uit van de Bedrijfs- studiegroep, door een avond te wijden aan de wei landexploitatie. Twee weilanden op voorbeeld bedrijven en een perceel met dagrantsoenbewei- ding werden bezocht. Deze avond gaf wel een dui delijk beeld te zien dat door weinig kosten aan merkelijk meer bereikt kan worden. Laat het voor ons alleen niet bij kijken blijven, maar tonen dat we naast goed akkerbouwer ook een goed weide- boer zijn. Wanneer we dit lezen zijn de Z. L. M.-dagen in Axel weer voorbij. Voor velen weer een hele rust, speciaal voor de organisatoren. En ik geloof ook zeer zeker dat we nu ook weer zullen zeggen: „Het was de moeite weer dubbel waard op die Z. L. M.-dagen!" Hebt U al een bezoek aan de Landbouw- proefbedrijven genoteerd. Bezoekt deze in de eerstvolgende weken de gewassen staan dan het mooist. Het drukke seizoen nadert weer al met rasse schreden en hier en daar is er al karwij en kool zaad gemaaid. Ook met de vroege percelen vlas zal niet lang meer gewacht worden, want vooral de zware partijen zouden gauw last krijgen van roestaantasting en het is zaak om dan vlug te zijn met het plukken omdat de kwaliteit en het gewicht in enkele dagen zeer sterk kan teruglopen. Hier en daar zien we ook reeds een sterk afrij- pend perceel erwten, meestal als gevolg van de voet- of vaatziekte. Ook daar waar sinds een tien tal jaren geen erwten meer geteeld waren. De aantasting van knopmade op de niet behandelde percelen is niet noemenswaard ernstiger dan op de behandelde. Dat ondanks 'alle hulpmiddelen, de natuur, zoals ontwikkelingsstadium van vrucht en parasiet, alsmede de weersomstandigheden, op het kritieke moment de doorslaggevende factor vor men, wordt ook hier weer bewezen. Met de vlashandel gaat het niet zo vlot en menige teler houdt er dan ook reeds rekening mee, cjat hij zelf het oogstwerk zal moeten doen, waarbij dan ook wel de vlasplukmachine ingeschakeld zal wor den. Wordt het vlas met het bindapparaat gebon den, dan is het nodig dat het goed afgerijpt is op stam, daar anders licht schimmel optreedt in de band. Met de brede machine, welke het vlas op een zwad op het land spreidt, zit wel wat risico, omdat het vooral bij een wisselvallige weersgesteld heid moeilijkheden kan geven om het goed in de schelf te krijgen. Ook het oprapen eist wat meer vakkennis, het vlas moet werkelijk geraapt worden en niet opgerold worden zoals wel gebeurd. Vlas is een product, dat zich wel wat onder scheidt van de andere gewassen, misschien wel door zijn wispelturig karakter. Op de marktdagen en andere trefpunten van boeren worden belevenissen over en weer uitge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 4