ZITDAGEN BOEKHOIinBIIRF.au 3.'K ZATERDAG 28 JUNI 1952. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen uitgesproken door de Algemeen Voorzitter Ir M. A. Geuze op de Algemene Vergadering der Z. L. M. gehouden op Vrijdag 27 Juni te Axel D. J. VAN DER HAVE No. 2128. Frankering bij abonnement: Terneuzen i-cgiiomiscli-Tóctmoiogiach Uvêttïlbn VOO! Zeeland 40e Jaargang. u i 'i 'j w „i ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD ADVERTENTIETARIEF: Per mm Id cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Redactie: Leden van de Z.LM. en N.-Br. Mij van Landbouw ont- Secretariaat der 7 T M vangen het blad gratis. secretariaat der z. L. M. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga- Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Openingsrede Weinigen van U, geen Axelaar zijnde, zullen zich vanmorgen, toen ze door het rijke Zeeuws-Vlaamse polderland hierheen gereden kwamen, gerealiseerd hebben, dat ze deze dag zouden vertoeven in een voormalige handelshaven aan de zee. Volgens de legende is Axel door de Noormannen gesticht. De oude glorie van weleer is eeuwen verdwenen ge weest. De aanvallen der Gentenaren waren radi caal en uiteindelijk verzandde de verbinding met de zee. Gisteravond konden wij op het stadhuis nog bewonderen het schilderij van omstreeks 1600, vertonende het trotse Axel aan de Scheldearm. En thans zien we een nieuw Axel met moderne woon wijken en een levendige activiteit. In dit weer groeiende Axel, in dit landbouwcentrum willen wij vandaag de hoogtijdag van 1952 van onze Z. L. M. vieren. Het probleem van de veevoedervoorziening. In ons boerenvak is één van de grote problemen heden ten dage dat van de veevoedervoorziening. Het is niet alleen een landbouwprobleem, het is een nationaal probleem. De zuivere exportbijdrage van landbouwzijde beloopt een orde van grootte van omstreeks 30 van onze gehele export. De export van veehouderijproducten is daarbij het grootst en bedraagt veel meer dan 1 milliard gul den. Iedere korrel veevoeder op eigen bodem voortgebracht betekent winst, immers hoeft niet door het na 1940'45 zo arme Nederland aan het buitenland te worden uitgegeven. De veevoeder voorziening is voor Nederland wat men met een modern vreemd woord pleegt te noemen een bottle neck, een flessehals, een obstakel, dus, waarop een belangrijk deel van de Nederlandse economie elk moment zou kunnen spaak lopen. Slechte oogsten, strenge winters, hoge prijzen, deviezenschaarste, al dit soort factoren kunnen van grote invloed zijn. Minister Mansholt hamert reeds jaren aan een stuk op de belangrijkheid van de vergroting van onze veevoederproductie. De positie voor de nabije toekomst van de „coarse grains", de zetmeelhoudende granen, dus van gerst, haver, maïs, enz. ziet hij als zeer bezwaarlijk. De veevoederrantsoenen voor varkens en kippen zijn voor het komende winterseizoen reeds met 10 verminderd. De dollarschaarste zal acuut zijn. De Directeur-Generaal voor de Voedselvoor ziening komt uit Rome terug met het bericht: geen veevoeder. Ondertussen constateert de bin nenlandse producent van veevoeder omgekeerd een niet onaanzienlijke prijsdaling in de gehele veevoedersector, die zelfs tot tijdelijke onverkoop baarheid van sommige producten leidt. Hij leest, dat de Overheid ruim 400.000 ton voorraad heeft opgeslagen, dat is dan voor een half jaar verbruik, ergo reeds tot Januari 1953. En het begint de boer enigszins te duizelen, wat moet hij geloven? De theorie voor de nabije toekomst of de practijk van het ogenblik. Ir Otten, een gezaghebbende man, spreekt op een bijeenkomst van Kleine-Boerencommissies van het K.N.L.C. over orakeltaal van de Overheid op het punt der veevoedervoorziening. De Australiër Colin Clark schrijft een reeks artikelen om aan te tonen, dat zijn voorspellingen van 1942, o.a. inhou dende, dat, mede tengevolge van een toenemende wereldbevolking, de voorwaarden voor de agrari sche voedselproductie voorlopig tot 1960 gunstig zullen zijn, juist zijn geweest. Is er een werkelijk patroon te ontdekken in deze veelvervige rok of is er geen beeld te ontdekken in dit kakelbonte, verwarrende geheel. Laten wij daartoe eens een summiere poging wagen. De recente grote prijsstijgingen van de veevoe ders op de wereldmarkt zijn sterk beïnvloed ge weest door Korea, d.w.z. door voorraadvorming en door speculaties. Daarna gevolgde ontspanning moet te eniger tijd een druk op de markt teweeg brengen, tengevolge van liquidatie dezer voor raden, enz. Sterke productieverschuivingen zijn over de gehele wereld opgetreden. De jaarlijkse momentele wereldproductie van vöedergranen wordt geschat op 300.000.000 ton. Nog geen 14.000.000 ton daarvan komen als vrij graan op de wereldmarkt ter verkoop. Nederland heeft van dit quantum een 800.000 ton nodig, d.w.z. liefst en 7 a 8 De vraag van de onontwikkelde gebieden is daarenboven sterk toegenomen. India b.v. expor teert niet langer rijst, doch importeert gerst, milo- corn, enz. Argentinië dat vóór de oorlog 7,5 mil- lioen ton veevoeder exporteerde is thans terugge vallen tot 0,5 millioen ton. De Verenigde Staten van Noord-Amerika hebben een gedeelte daarvan voor de wereldexport dus kunnen overnemen. Australië ziet zijn graanproductie sterk inkrimpen en omschakelen op schapenhouderij, d.w.z. wol productie. Het Donaugebied is politiek volkomen onzeker geworden. De wereldbevolking neemt regelmatig toe, niet alleen in de zogenaamde ge kleurde gebieden, doch ook bij het blauwe ras. Zo juist hebben we nog kunnen lezen, dat de Ver enigde Staten van Amerika in de nabije toekomst 2.500.000 ha meer nodig zullen hebben om hun toe nemende bevolking te voeden. Een hoger wel vaartspeil in Amerika veroorzaakt hogere con sumptie, welke zich richt op vlees en eieren, d.w.z. verbruik van voergraan, wat weer minder voor de vrije markt beschikbaar komt. Veel vragen blijven nog onbeantwoord. Zo blijven er t.o.v. die betrekkelijk kleine en ge voelige wereldvoergraanmarkt, waarvan Neder land en de Nederlandse boer in zo hoge mate af hankelijk is, tal van vooralsnog niet te beantwoor den vragen over. Zal het de Argentijnse Regering lukken door middel van een systeem van prijsverhogingen, be- drijfscredieten voor motorisatie en vleesloze dagen, de landbouwexportproductie weer omhoog te bren gen, nadat zij zelf eerst de Argentijnse boer door een eenzijdige industrialisatiepolitiek van 25 van de landelijke werkkrachten had beroofd, zijn werktuiginventaris volkomen had doen verouderen en zo zijn energie had gedood? Zal het de Australische Regering gelukken met een vijfjarenplan de weg terug van de wolproductie weer naar tarwe-, voergraan- en lijnzaadverbouw te bewerkstelligen Zullen de rapporten van onze waarnemers in Washington bewaarheid worden, dat enerzijds het gestegen verbruik van een toenemende bevolking aldaar en daarnaast de dalende mogelijkheden van snelle productieverhoging vanwege feiten als het -langzamerhand geheel in gebruik genomen zijn van de Amerikaanse bodem, de motorisatie die een maximum gaat bereiken, de rassenverbetering die zijn grootste successen achter zich heeft, ons niet optimistisch mogen doen zijn over grotere voer- graanexportmogelijkheden van de U. S. A. INHOUD: Openingsrede van de Algemeen Voor zitter Ir. M. A. Geuze op de Algemene Vergadering te Axel Zitdagen Boekhoudbureau Zitdagen: Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsge- bied (Z.V.V.); Adviesbureau voor Oorlogsschade Telefoon-aansluiting Adreswijziging Rundvee- fokdag voor Walcheren Reisindrukken uit de V. S. Lonen en sociale voorzieningen: Hoe te handelen per 1 Juli a.s. De internationale arbeids- conferentie; Premiebetaling voor losse arbeiders Uit de Provincie De Boerenjeugd Uitbetaling naar de kwaliteit van de melk in Walcheren en Z.-Beveland Stekels op de Bleik Programma van de Zeventiende Nederlandse Landbouwweek 1952 Tuinbouw: Uit en voor de polder; Gunstige vooruitzichten voor de komende fruitoogst Op naar Middelburg Geitenkeuring in Zeeland De Landbouwproefbedrijven Uit oude kronieken Programma van de feestelijkheden 10-jarig be staan Noordoostpolder Onderwijs: Tentoonstel ling Landbouwhuishoudschool Kortgene Gerst en Haverregeling voor oogst 1952 Voor de Plat telandsvrouw: Laten we maar gewoon doen Landbouwhuishoudschool „Prinses Marijke" Uitslag Fokdag te Retranchement Bram uit de Slikhoek Noord-Brabantsche Mij. van Land bouw Marktberichten Derde bericht over de bestrijding van de coloradokever. TERNEUZEN: Woensdag 2 Juli in Hotel „Des Pays-Bas". KORTGENE: Donderdag 3 Juli in Hotel „De Korenbeurs". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". De zitdag van Donderdag 3 Juli hopen wij met 2 personen te houden. SEROOSKERKE (W.): Vrijdag 4 Juli in Café „Huijsse", van 91.30 uur. Of zal b.v. een toenemend kunstmestverbruik, dat juist in de U. S. A. nog in de kinderschoenen staat, deze beweringen straks logenstraffen? Daarneven mogen we nog bedenken, dat een 10 meevaller of tegenvaller alleen op een maïs- oogst van 80 millioen ton in de Verenigde Staten een verschil betekent van 8 millioen ton meer of minder en ik hoef U niet te schilderen wat een dergelijk quantum in een bepaald jaar op een be perkte wereldmarkt teweeg zou kunnen brengen. De landen achter het ijzeren gordijn vormen in dit samenstel een onberekenbare factor. Er wordt nog steeds een niet onbelangrijke handel gedreven met de van ouds als voergraanproducent optreden de Donaulanden, doch de invloed van Rusland allen tijde verwarring stichten door met grote hoe- wordt kennelijk steeds groter. Rusland kan te veelheden graan op de wereldmarkt te verschijnen en te dumpen. Wat is er dan momenteelt wel zeker. In de eer ste plaats, dat de voorraden van de Regering groot zijn. Daarenboven hebben wij een zachte winter KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Een bezoek aan ons kweekbedrijf na afspraak wordt zeer op prijs gesteld

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1