Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Bezoekt de Algemene Vergadering der N. B. M. L OP WOENSDAG 2 JULI A.S. TE STEENBERGEN AANVANG HALF TIEN V. M. ALGEMENE VERGADERING ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. GERST- EN HAVERREGELING VOOR OOGST 1952. DE WET OP DE WACHTGELD- EN WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. DE C.A.O. VOOR HET CONTRACTJAAR 1952—'53. VAN DE PENNINGMEESTER. Rondom de Boerderij der Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw op WOENSDAG 2 JULI a.s., in de grote zaal van Hotel Van Meel, Kaaistraat te Steenbergen. Aanvang half tien uur v.m. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rede van de Weled. Gestr. heer Ir. G. P. F. Roijakkers, secretaris van de Stichting voor de Landbouw over: „Actuele vraagstukken voor de Landbouw". 4. Gedachtenwisseling. 5. Causerie i.v.m. het te brengen bezoek aan de Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord" te Steenber gen door de heer J. W. van Nieuwenhuijzen- Sneep, voorzitter van deze coöperatie. 6. Rondvraag. 7. Sluiting (om half één). Hierna Pauze met gezamenlijke koffiemaaltijd in hotel „Van Tilburg" te Steenbergen (drie minuten lopen vanuit de vergaderzaal). In verband met de opstelling van de rijtoer wordt verzocht de auto's des morgens reeds te parkeren op "het grote parkeerterrein van hotel „Van Tilburg". Rijtoer (vertrek 2 uur n.m.) vanaf Steenbergen langs rijksweg richting Zijpe over Schiethoek, Nieuw-Vossemeer, Notendaal. Koevering, Water kant, Halsteren, langs Bergen op Zoom, via café „De Roskam" naar Wouw, Heerle, Welberg, waar na bezoek aan de Coöp. Vlasfabriek te Steenbergen. Op deze grootste vlasfabriek van West-Europa is het gehele procédé van de machinale vlasbewer king te bezichtigen. De rijtoer voert ons niet alleen door het welvarend kleigebied van Steenbergen, maar ook door de omstreken van Wouw met zijn vooruitstrevende gemengde zandbedrijven. Alle leden worden nogmaals opgewekt deze algemene vergadering te bezoeken. Opgaven voor rijtoer en koffiemaaltijd kunnen nog telefonisch worden gedaan tot en met Maandag 30 Juni a.s. Ook de dames en onze jonge boeren zijn uiteraard van harte welkom. ZEVENBERGEN: Donderdag 3 Jula as., in Hotel Tholenaar", van 1112,30 uur. Evenals het vorig jaar zal ook voor de oogst 1952 een verplichte levering gelden van gerst, haver en gemengd gewas zonder tarwe, van 2500 kg per ha. Het gebied, waarin deze regeling van kracht is, omvat de volgende gemeenten: Klundert, Terheij- den, Zevenbergen, Almkerk, Made, Drimmelen, Dussen. Werkendam, De Werken en Sleeuwijk, Geertruidenberg, H. en L. Zwaluwe, Hoeven, Oudenbosch, Fijnaart, Oud-Gastel, Standdaarbui- ten, Willemstad, Ossendrecht, Woensdrecht, Ber gen op Zoom, Halsteren, Nw. Vosmeer, Dintel oord en Steenbergen. De P.V.C. is gemachtigd om ook buiten deze ge meenten aanslagen op te leggen. Van de verplich ting tot inlevering van genoemde voedergranen zal ontheffing worden verleend voor een oppervlakte gelijk aan de per bedrijf beteelde oppervlakte tar we. Voor deze vrijstelling zal eerst het gemengd gewas zonder tarwe, dan de haver en vervolgens de gerst in aanmerking komen. Indien door een teler van gerst en gemengd gewas gezamenlijk niet meer dan 1 ha wordt verbouwd, valt deze opper vlakte niet onder de regeling. Voor haver geldt deze uitzondering niet; hiervoor worden vrijstel lingen gegeven voor alle bedrijven (ongeacht de grootte), van de eerste 2 ha geteelde haver, terwijl voor elk op dat bedrijf aanwezig paard van 2 jaar en ouder, dat het aantal van 4 stuks te boven gaat, nog 50 are haver wordt vrijgegevn. Voor gemengd gewas, waarin tarwe voorkomt, geldt de tarwe- regeling, terwijl voor dit gewas geen voergraan van inlevering wordt vrijgesteld. Voor de gerst, welke binnen het kader van deze regeling wordt inge leverd en welke als brouwgerst zal worden be stemd, zal een nader te bepalen brouwgerst-premie worden toegekend. Voor gerst en haver, welke voor zaaizaad wordt ingeleverd, zal geen verminde ring van de aanslag gelden. Telers van zaaigerst en/of -haver zullen echter op de vrije markt aan te kopen gerst, resp. haver kunnen inleveren en hun zaaizaad dan vrij mogen verkopen. Groen-maaien of omploegen na de Mei inventarisatie en ook misgewas, moet tijdig bij de bureauhouder worden opgegeven. Voorts kan nog worden meegedeeld, dat gehele dan wel gedeeltelijke ontheffing van de leverings verplichting kan worden aangevraagd, indien de hoeveelheid product, waarvoor de inleveringsplicht wordt opgelegd, voor vervoedering op eigen bedrijf benodigd is. Ontheffing van de leveringsverplichting zal ech ter uitsluitend worden gegeven, indien vaststaat, dat de desbetreffende hoeveelheid product voor vervoedering op eigen bedrijf benodigd is en geen hoeveelheden voedergranen op de „Vrije" markt zijn of zullen worden verkocht. Telers, die van mening zijn, dat zij, gezien het bovenstaande, voor gehele dan wel gedeeltelijke ontheffing van de leveringsverplichting in aanmer king komen, kunnen vóór 1 December 1952 een daartoe strekkend, met redenen omkleed verzoek, bij hun plaatselijke bureauhouder indienen. Nadien binnenkomende aanvragen kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Nadat deze datum in de voorafgaande jaren reeds verschillende malen werd uitgesteld, zal de Wet op de Wachtgeld, en Werkloosheidsverzeke ring thans per 1 Juli a.s. definitief in werking treden. Wat zijn nu de voornaamste bepalingen, waarmee de landbouw in verband met de uitvoering van deze wet heeft te maken? Voor zover dit thans bekend is, zullen wij trachten hiervan een beknopt over zicht te geven. Uitvoering van de Wet. Deze wet wordt uitge voerd door de Bedrijfsvereniging voor het Agra risch bedrijf, waarbij men is aangesloten. Verzekeringsplicht. Verzekerd zijn alle arbeiders in land- en tuinbouw, die de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt. Ook zij die in aangenomen werk al-beid verrichten vallen er onder. Uitgesloten zijn zij, wier vast loon in geld meer dan ƒ6000 per jaar bedraagt. Vorm der verzekering. De wet onderscheidt tweëerlei verzekering, n.l. een wachtgeldverzeke ring en daarop aansluitend een werkloosheidsver zekering. Aanspraak op wachtgeld ontstaat, in dien de werknemer in de 12 maanden, voorafgaand aan iiet intreden van zijn werkloosheid tenminste 156 aagen heeft gewerkt in de landbouw. Aan spraak op uitkering krachtens de werkloosheids verzekering kan ontstaan, nadat een werknemer in de 12 maanden, voorafgaand aan het intreden van zijn werkloosheid tenminste 78 dagen als werk nemer werkzaam is geweest, onverschillig in welke bedrijfstak. Uitkeringen. Wordt een arbeider ontslagen, dan dient hij een ontslagbewijs te vragen aan zijn werk gever en zich voor een uitkering te melden bij de districtsagent. De hoogte van de uitkeringen be draagt per dag: a. 80 van het dagloon voor gehuwden en kost winners. b. 70 van het dagloon voor ongehuwden van 18 jaar en ouder. c. 60 van het dagloon voor de overige werk nemers. Premie. Het risico van de Wachtgeldverzekering komt geheel ten laste van de bedrijfstak d.w.z., dat werkgever en werknemer ieder de helft van de premie betalen. De premie voor de Werkloosheids verzekering wordt voor de helft door de Overheid gedragen, voor door de werkgevers en voor door de werknemers. De premie voor de werkloosheidsverzekering wordt vastgesteld door de Minister van Sociale Zaken en is voor dit jaar bepaald op 2,4%. De ver deling van deze premie is dus 1,2 voor rekening van de Overheid, 0,6 voor rekening van de werk gever en 0,6% voor rekening van de werknemer. De premie voor de Wachtgeldverzekering wordt vastgesteld door het Bestuur van de Bedrijfsvereni ging, op grond van het werkloosheidsrisico, dat de bedrijfstak oplevert. Dit risico is niet gelijk voor alle arbeiders. Daarom wordt onderscheid ge maakt tussen vaste arbeiders (met schriftelijk jaarcontract) enerzijds en losse en losvaste arbei ders anderzijds. De premie voor de vaste arbeiders is voorlopig vastgesteld op 1 die voor losse en losvaste arbeiders op 7,6 De totale premie voor vaste arbeiders wordt dus 1,2 +1 2,2 en die voor losse en losvaste arbeiders 1,2 4- 7.6 8,8 Het College van Rijksbemiddelaars heeft be paald, dat het premie-aandeel, dat de arbeider mopt betalen, zal worden gecompenseerd door een even redige loonsverhoging. Door een e.t. herziening van de C.A.O. zullen de lonen dus met dit premie-aandeel worden ver hoogd. Mogelijk zal deze loonsverhoging in de vorm van een loonbijslag moeten worden gegeven. Momenteel is hierover echter nog niets bekend. Verwacht wordt, dat het werknemersdeel van de premie, evenals dit bij de Ziektewet het geval is, vrijgesteld zal. zijn van de loonbelasting en vereve ningsheffing. Ook hierover bestaat nog geen enkele zekerheid. Zolang dus geen nadere publica ties kunnen worden gedaan dienen de werkgevers dus op de oude voet door te gaan bij de berekening van de lonen. Zoals bekend is de C.A.O. van het vorig jaar tijdelijk verlengd, totdat over de nieuwe C.A.O. overeenstemming is bereikt, dan wel hiervoor een - bindende oplegging heeft plaats gehad. Voorschotheffing-. Aan de hand van het laatst bekende jaarloon zullen de bedrijfsverenigingen 'n voorschotheffing opleggen. Deze waarborgsom moet dienen als bedrijfskapitaal, waaruit de uit keringen moeten worden betaald en is vastgesteld op IV2 maal de jaarpremie. De waarborgsom bedraagt dus voor de vaste arbeiders 3,3 en voor de overige arbeiders 13,2 van het jaarloon. Na afloop van het boek jaar volgt een definitieve afrekening. Wij verwachten uit de practijk ernstige bezwaren tegen betaling van deze hoge waarborgsom op een tijdstip, dat het bedrijfskapitaal zeer krap is. Ook komt het ons als een groot bezwaar voor, dat het voordeel van het verschil in premie tussen vaste en losse arbeiders door een volledige looncompem satie weer verloren zal gaan. Hiermee komt de stimulans te vervallen om een vast dienstverband aan te gaan. Overigens zal over de uitvoering van deze Wachtgeld- en Werkloosheidswet het laatste woord nog niet zijn gesproken en hopen Wij binnen kort hierop nogmaals terug te komen. In de sociale sectie van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, is overeenstemming bereikt over het concept voor de C.A.O. voor Akker- en Weidebouw en Veehouderij voor het contractjaar 1952-1953. In dit concept is opgeno men een verhoging van de uurlonen en weeklonen op grond van het rapport van de commissie- Horring, die tot de conclusie kwam, dat van een achterstand van de landbouwlonen kan worden gesproken t.o.v. de lonen in andere vergelijkbare bedrijfstakken. Het voorstel is, de uurlonen op grond hiervan met 4 cent per uur te verhogen en de weeklonen eveneens op dezelfde basis. De accoordlonen blij ven ongewijzigd. Voor de Brabantse Biesbosch komt deze verho ging neer op 3 cent per uur. Dit voorstel is thans bij de organisaties in behandeling. Gaan deze er mee imcoord, dan wordt het aan het College van Rijksbemiddelaars voorgelegd ter goedkeuring. Hiermee kan nog wel enige tijd gemoeid zijn. In ieder geval zal deze loonsverhoging niet van terug werkende kracht vanaf 1 Mei j.l. dienen te worden ingevoerd. Tot nader bericht van het College van Rijks bemiddelaars geldt dus de oude C.A.O. van het vorig contractjaar. Wij ontvingen in de afgelopen week de contribu tie voor het jaar 1952 van de afdeling Heiningen, welke wij met dank verantwoorden. In de afdrach ten van de afdelingen is de laatste weken enige stilstand gekomen. Mogen wij langs deze weg er nog eens aan herinneren, dat wij van verschillende afdelingen tot nu toe nog geen afdracht ontvingen? BRABANTSE BIESBOSCH. Zolang de oogst niet geborgen is, zolang is er ook geen enkele zekerheid dat die oogst volledig geborgen zal kunnen worden. Enkele weken ge leden zijn we dit weer aan den lijve gewaar gewor den door de enorme hagelschade op verschillende plaatsen toegebracht. Op enkele plaatsen kan zelfs van een volledige vernieling' van het gewas worden gesproken. De erwten vooral hebben het zwaar te verduren gehad, de schade in de getroffen per celen is zeer aanzienlijk ,want een erwt in stadium van peul is een zeer kwetsbaar product. Ook hier moet dus het devies gelden: Boer let op Uw saek en zorg dat het met Uw verzekerings polis in orde is. Was het in de voorzomer aan de droge kant, nu

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 12