VOOR OE Plattelandsvrouw Uitslag Fokdag te Retranchement gehouden op Vrijdag 20 Juni 1952 LATEN WE MAAR GEWOON DOEN Profiteer van nuttige bezienswaardigheden die de Landbouwbedrijven bieden. Uit een geheim weekhoek van Bram uit de Slikhoek LANDBOU.WHUISHOUDSCHOOL „PRINSES MARIJKE". Stel U eens voor, dat een boéiend spreker uit een vreemd en ver land, die een tijdje in Nederland vertoefde, in Uw woonplaats een lezing hield over de voeding. „Bij ons", zo zou deze vreemdeling kun nen zeggen, „zijn de mensen niet zo gezond als ze wel kunnen zijn; er komen allerlei kwalen voor en menigeen is dik en pafferig en voelt zich toch niet fit. Dat komt over het algemeen doordat de voeding in mijn land niet goed is. En weet U wat de doktoren daartegen doen? Zij schrijven hun patiënten buffel-melk en lotusbladeren voor. Na een paar dagen voelt zo'n patiënt zich dan al veel beter en drie maanden later zijn al zijn klachten ver dwenen. Ja, buffelmelk en lotusbladeren zijn de redding der mensheid!" Onder het naar huis wandelen, denkt U nog eens over het gesprokene na. Maar gaat U dan de vol gende dag hals over kop op zoek naar een winkel waar U diepgevroren lotusbladeren en blikjes buffelmelk kopen kunt? Neen, want U zoudt natuurlijk als volgt rede neren: Voor dat vreemde volk, dat misschien van rijst en gedroogde vis leeft, zullen buffelmelk en lotusbladeren als aanvulling wellicht heel nuttig en nodig zijn. Maar wij hier in Nederland kunnen immers elke dag verse groenten en aardappelen eten en koemelk drinken en daar gezond bij blij ven! Waarom moeten wij afgaan op wat een bui tenlander zegt, die onze voedingsgewoonten niet kent? Nu zijn er waarschijnlijk geen bezoekers uit verre en vreemde landen in Uw woonplaats, maar wèl Amerikaanse boeken over voeding en diëten, door deskundige èn ondeskundige personen op voe- dingsgebied geschreven. Gaat U na lezing van zo'n boek meteen alles op volgen wat daarin wordt aanbevolen? Dat zou even onlogisch zijn als het kopen van buffelmelk in een land vol stamtooekkoeien Laten we maar liever gewoon doen. De gewone Nederlandse maaltijden met producten van eigen bodem, bevatten, als ze maar goed zijn samenge steld en klaargemaakt, alles wat wij nodig hebben om ons gezond en fit te vóelen. Als de Amerikaanse boeken verkondigen, dat men vooral die levensmiddelen moet gebruiken, die rijk zijn aan eiwitten, vitamines en voedingszouten en dat over het algemeen meer gesnoept wordt dan voor de slanke lijn en de gezondheid goed is, dan hebben ze zeker gelijk. Maar we hoeven daarom nog geen „Hollywood-vermageringsdiëet" te vol gen of dagelijks „Philadelphia-vlokken" als ont bijt te eten. Als Uw dokter vindt, dat U slanker moet worden voor Uw gezondheid, drink dan natuurlijk als hij daar geen bezwaar tegen maakt dagelijks een paar bekers melk of karnemelk zonder suiker en eet een portie hangop, 40+ of magere kruid- kaas, een ei of een stuk magere vis of mager vlees of lever. Suiker, jam en andere zoetigheid laat U vanzelf sprekend weg en de hoeveelheid brood, aardappe- 17 Juni. De zonne stooft de landen En 't gras wordt spoedig hooi, De wind wiegt zacht de aren, Wat is de zomer mooi. Het weer is nu mooi en de regen is nu wel aan de wortel der gewassen gekomen. Het vlas en de zware gerst hebben er nogal van geleden, doch het was hard nodig, zodat we dit graag op de koop toe nemen. De aardappels stonden zo droog en nu dek ken ze de grond en in de suikerbieten kun je ook geen rij meer zien. De erwten die wit van de bloe men hebben gestaan, gaan door de peulen al wat zakken. Het vroege vlas begint al wat te verkleu ren en zal er vroeg zijn van 't jaar. De kopers lopen nog niet druk en we zullen er gewoon aan moeten raken dat de prijzen lager zullen zijn, dat went wel niet gauw maar 't zal toch moeten. De top is van alles af, misschien alleen blauwmaan- zaad kan zich handhaven, omdat er weinig van ge zaaid is. De karwij is gesneden en lijkt fijner van zaad dan vorig jaar, dus zal wel wat minder kg geven. Het koolzaad is zo aan de beurt en begint al goed te verkleuren. Hoe kort is het nog geleden, dat we met 't zaaien begonnen en nu al weer de nieuwe oogst. Wanneer we mooi weer hebben zullen er heel len en vet zal kleiner moeten zijn dan U gewend was. Maar staat daar niet tegenover dat U naar hartelust rauwe en gekookte groenten en ongezoe te vruchten van 't seizoen kunt gebruiken? U hoeft Uw toevlucht niet te nemen tbt dure aspergepun ten, ananasschijven (met suiker!) uit blik of aard beien uit de kas. En Uw bord hoeft ook niet minder vol te zijn dan dat van de andere gezinsleden als U er alleen maar op legt wat goed voor U is! Is Uw gewicht niet te hoog, maar gaat het U al leen om een goede gezondheid, dan kunt U zich alles wat U nodig hebt, verschaf ff en uit: de smakelijke Nederlandse kaassoorten, voldoen de melk en af en toe een ei (deze leveren U eiwit, kalkzouten en de vitamines A, B en E.) groenten, fruit en aardappelen van eigen bodem en in winter en voorjaar sinaasappelen e.d. (deze leveren kalk- en ijzerzouten en vitamines A, B, C en E); lever, leverworst en -pastei, nier, haring, bok king, sprot, makreel (deze zijn rijk aan eiwit, ijzer- zouten en de vitamines T, B en E) grijs, bruin, volkoren- (en rogge) brood en haver mout voor eiwit, ijzerzouten en vitamines B en E) en E) stroop en appelstroop (kalk- en ijzerzouten en vitamines B). U ziet dat er keus genoeg is uit „normale" levens middelen, die ons zonder extra kosten kunnen leve ren wat wij nodig hebben. Laten we dus „gewoon" blijven doen, ook wat het eten betreft! Op 19 Juni werd in de Landbouwhuishoudschool te Schoondijke een oudermiddag gehouden. In he.t grote naailokaal van de school heerste al dadelijk een opgewekte stemming en na een wel komstwoord van de directrice, mejuffrouw Ver- hage, zagen de aanwezigen met genoegen naar de leerlingen die in zelfvervaardigde kleding binnen stapte en al zingend vertelde van hetgeen zij op school leren en doen. Mevr. HuismanGriep uit Rilland-Bath sprak daarna over: „Het geven van zakgeld en de beste ding daarvan", waarop een geanimeerde bespre king volgde. In de pauze kon werk worden bezichtigd dat door de 3e klas leerlingen werd vervaardigd. Behalve de ouders van de leerlingen waren voor deze middag ook uitgenodigd de leden van het Ouderfonds. Dit fonds werd het vorig jaar opge richt en het aantal leden groeit nog steeds. Voor de ingekomen gelden is als eerste grote stuk aan geschaft een verduisteringsinstallatie voor een der lokalen. Helaas kon deze op 19 Juni nog niet in gebruik worden genomen, maar dit zal spoedig het geval zijn. Mevr. Huisman droeg na de fcauze enige Zeeuw se schetsen voor, waar alle aanwezigen met groot genoegen naar luisterden. Zo droeg deze middag bij tot een plezierig en nuttig contact tussen school, ouders en belangstel lenden. Er is thans weer gelegenheid tot opgave van leerlingen voor nieuwe cursussen. Mogen vele meisjes en vrouwen ook in het komende jaar weer profiteren van de lessen die op deze school worden gegeven. J. VERHAGE. Stieren boven 1 jaar. lste prijs Dijken Jantjes Adema 33508 S., eig. J. A. Poissonnier; 2de prijs Bert 623530 R. v. J., eig. Joh. Provoost. Stieren geb. van 1 Juli '51 tot en met 31 Dec. '51. lste prijs Maarten, eig. J. A. Poissonnier; 2de prijs Nellie's Nico II 644071 R. v. J., eig. Gebr. Bas ting. Stieren geb. van 1 Jan. '52 tot en met 30 April '52. lste prijs Johanna's Frits, eig. L. de Regt; 1 B- prijs Doortjes Diamant, eig. C. Almekinders-Ver- couteren; 1. C-prijs Gretha's Adema, eig. Abr. de Meij. Vaarskalveren geb. van 1 Jan. '52 t/m 30 April '52. lste prijs Olga 651292 R. v. J., eig. F. J. Poisson nier. Graskalveren geb. van 1 Juli '51 t/m 31 Dec. '51. lste prijs Lena 639343 R. v. J., eig. Gebr. Iz. Basting. Vaarzen geb. van 1 Jan. '51 t/m 31 Juni '51. lste prijs Juliana 38, 597032 R. v. J., eig. J. A. Poissonier; 1 B-prijs Hilda 597307 R. v. J., eig. P. J. Vercouteren; 1 C-prijs Magda's Lena 595701 R. v. J., eig. J. Dekker. wat Z. L. M.-ers naar Axel stromen om daar de hoogtijdagen te vieren. Het belooft veel te wor den en het Kringbestuur heeft al heel wat zweet hiervoor gelaten, want voor zo'n grote expositie komt heel wat kijken. De rijtoer door het mooie Vlaamse land belooft veel en tussen het gastvrije volk daar te toeven is reeds een feest op zichzelf. De tentoonstelling zal een beeld geven van de voor uitgang van de landbouw der laatste jaren en wij zullen Axels straten vullen want we stellen belang in het wel en wee onzer Z. L. M.-ers. Willem en Nele zijn ook van de partij maar gaan met de bus mee. Nele weet de weg niet goed en moet achteraan komen en met de bus hebben ze geen zorgen te maken. Ze hebben er wel geen familie maar ze zijn nieuwsgierig om alles daar 'ns te zien. Wanneer Willem naar de vergadering gaat, kan Nele net naar de modeshow gaan, want daar is ze erg opgesteld, daar heeft ze in Goes en Utrecht ook zo van genoten. As 't winter was, zei Willem, dan wupten we de grenze is over want in Sinderklaas ik nog kennisse. Daer weunt een vlasboer, die jaeren achtereen vlasland ehuurd ei, zei Willem en oltiet komt ie an om de koffie en vraegt dan of we 't is terug kommen aelen. Doch Nele voelt er niet veel voor, ze ênder zukke zwarte koffie en daer bin ik mè benauwd van. Bel jon zei Willem, dan drienk je der mè bier, 't bier is ter best, vroeger on ze daer van dit kruukjesbier, man, 't was zalve voe je lief en je wiert er nooit effenof zat van. Ja, das waêr, zei Nele, je moet vroeger toch is thuusekommen zien uut Sinderklaas, dat je 'n oed onderste boven stoeng en je'n ondervest op je nik toegeknopt was, dan je toch niks meer te vraegen. Das öl laster, zei Willem, maêr we gaen naer Axel, zo vast as een uus. Vaarzen geb. 1 Juli '50 t/m 1 Jan. '51. lste prijs Bertha 585025 R. v. J., eig. J. Dekker. Kalfvaarzen geb. van 1 Juli '50 t/m 1 Jan. '51. lste prijs Engha Fokje 20, eig. Z. Risseeuw; 1 B-prijs Emma 582366 R. v. J., eig. L. de Regt. Kalfvaarzen geb. in 1949. lste prijs Jette v. d. Zeedijk 545771 R. v. J., eig. P. de Ridder. Kalfvaarzen boven 2 jaar. lste prijs Baarnster Nylander, eig. Abr. de Meij; 1 B-prijs Barkwerd Hilda 641342 R. v. J., eig. F. Poissonnier; 1 C-prijs Grietje XLI F.R.S., eig. J. P. Vercouteren. Eerste kalfskoeien. lste prijs Dora 525509 R. v. J., eig. J. P. Vercou teren. Tweede kalfskoeien. lste prijs Juliana-36, 240275 S., eig. J. Poisson nier; 1 B-prijs Erna 265586 S., eig. F. Foisson- nier; 1 C-prijs Ada 240083 S., eig. J. Dekker. Derde kalfskoeien. lste prijs Doortje 226149 S., eig. P. J. Vercoute ren; 2de prijs Magda 226144 S., eig. J. Dekker. Vierde Kalfskoeien. lste prijs Doortje 189290 R., eig. C. Almekinders- Vercouteren; 1 B-prijs Melda 226145 K.S., eig. W. Dekker; 1 C-prijs Corrie 226152 K.S., eig. J. P. Ver couteren. Oudere melkkoeien. lste prijs Marie 155898 K.S., eig. P. J. Vercoute ren; 1 B-prijs Johanna 10. 240189 K.S., eig. L. de Regt; 1 C-prijs Nellie 189270 K.S., eig. Gebr. Basting; 1 D-prijs Emma 155774 R., eig. Abr. de Meij. Beste productiekoe der tentoonstelling Siska 155929 R., eig. C. J. Almekinders-Masclée. Gaf in 5 lactatieperiodes 30763 kg melk, 1224,1 kg botervet in 1643 dagen. De door de „Zecova" uitgereikte medaille voor deze koe, werd door de Commissaris der Koningin aan de gelukkige eigenaar uitgereikt. Kampioene werd Juliana 36, 240275 S., eig. J. A. Poissonnier. Reserve kampioen Marie 155898 K.S., eig. P. J. Vercouteren. De extra medaille voor het beste kalf van Witzijs Adema 33205 S., werd gewonnen door Johanna's Frits, eig. L. de Regt. Fokgroepen. 1 A-prijs eig. J. Poissonnier; 1 B-prijs eig. P. Vercouteren. Handelsvee. Éénjarige Vaarzen, lste prijs Rina, eig. P.'de Meij. Kalfvaarzen. lste prijs eig. J. Vercouteren. Melkkoeien. lste prijs Roze, eig. P. de Meij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 11