Oost Zeeuws-Vlaanderen nummer HET LAND VAN AXEL WACHT U ii Zef* gtieide rm ZATERDAG 21 JUNI 1952. waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen op de Grote Landbouwtentoonstelling tijdens de Z.L.M.-dagen in de Kring Axel op Donderdag 26, Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Juni op het welbekende en gunstig gelegen terrein van de V. V.Z.F. te Axel HET BESTUUR VAN DE KRING AXEL DER Z.L.M. 7^6/ r*", No. 2127. Frankering bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Fe Kring stelt het buitengewoon op prijs, dat de vergadering van het Hoofdbestuur en de Algemene Vergadering in haar midden wordt gehouden *en hoopt haar gasten op waardige wijze te ontvangen. De Kring wordt gevormd door vier sterke Af delingen, gevestigd te Axel, Zaamslag, Terneuzen en Hoek en het ledental is nog steeds groeiende. Zij werkt nauw samen met de Afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Landbouw Jongeren Gemeenschap (L. J. G.). De landbouwbedrijven zijn van verschillende grootte; de meeste hebben een oppervlakte van 20 tot 40 ha; verschillende beneden de 20, maar ook verschillende boven de 40 ha. Het zijn in hoofdzaak akkerbouwbedrijven, die beteeld worden met granen, peulvruchten, fijne za den, vlas, aardappelen, voeder, en suikerbieten. De vruchten staan best en we hebben het volle vertrouwen dat ons een goede oogst te wachten staat. Er zijn ook verschillende hectaren omgezet in tuinbouw, die er ook mooi voor staan. Tijdens de rijtoer zult U zich hiervan kunnen overtuigen. Aan instellingen ten behoeve van de landbouw ontbreekt het ook niet. Er zijn Landbouwhuishoud- scholen, Beetwortelsuikerfabrieken, Coöperatieve Boerenleenbanken, Coöperatieve Aankoop-vereni gingen, een Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, een Stikstof- en een Superfosfaatfabriek. Verder de N. V. Stijfsel- en Glucose fabriek, waar de maïs wordt verwerkt, Onderlinge Paarden- en Veeverzekerings Maatschappijen en een groot Wa terschap, dat belast is met de ontwatering van 25.000 ha, verschillende fabrieken en grote han delszaken, mooie winkels, prima hotels, een burge rij, die met ons meeleeft en een ijverige arbeidzame bevolking. Dit alles treft men aan in de Kring Axel. Om het bezoek van U niet alleen aangenaam, maar ook nuttig en leerzaam te maken, hebben wij een Tentoonstelling georganiseerd, die wellicht de stoutste verwachtingen overtreft. Teneinde U een klein overzicht te geven van wat U te zien zult krijgen, wil ik beginnen met de aan gifte van niet minder dan 260 paarden en bijna 150 stuks T.B.C.-vrij rundvee, die van een kwaliteit zijn, dat dit alleen reeds een reis naar Axel waard is. Er is ook een afdeling varkens en een afdeling konijnen en pluimvee, die ten volle het bezien waard zijn. Er is 10.000 m2 aangevraagd voor tractoren en verdere landbouwwerktuigen. Dit belooft een werk tuigenpark te worden, dat ieders bewondering zal hebben. Er is ook 4000 m2 aangevraagd voor land- bouwinventarissen; deze afdeling belooft ook bui tengewoon interessant te worden. Er komen ook 5 grote tenten op het gebied van handel en coöperatie, die ,een oppervlakte hebben van 2400 m2. Het zou mij te ver voeren om alles op te noemen en daarom verwijs ik U naar de op somming, die U elders in dit nummer kunt vinden. We hebben ook nog verschillende andere tenten, waaronder één voor het vertonen van landbouw- fims, een voor de modeshow en drie grote con sumptie-tenten, waarin voldoende consumpties en naar ieders smaak voorradig zullen zijn. Wij mogen op de volle medewerking van de poli tie rekenen, die voor deze dagen een corps van on geveer 80 man op de been heeft. Zij heeft alles keurig voorbereid en zorgt voor een parkeerruim te vlakbij de tentoonstelling, waar meer dan 1000 auto's geplaatst kunnen worden. Ook aan de rij toer verleent de politie haar volle medewerking. We prijzen ons gelukkig de medewerking van de Axelse bevolking, en speciaal van het Gemeente bestuur, verkregen te hebben, die ons in alles be hulpzaam is. Aan attracties zal het ook niet ontbreken. De Vrijdagavond wordt verzorgd door de Vereniging voor Vreemdelingen-Verkeer; dan zullen de Veluw- se boerendansers optreden op de Markt, terwijl verder ook voor muziek gezorgd is. De Zaterdagavond zal verzorgd worden door de Winkeliersvereniging, die deze avond keurig heeft voorbereid en zelfs het pijpercorps uit Goes wil laten optreden. Tenslotte zal U om 10 uur door de Kring Axel der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, de Winke liersvereniging „Axel Vooruit" en de V. V. V. een schitterend vuurwerk worden aangeboden. Dit alles bij elkander belooft een landbouwfestijn te worden, dat enig in de geschiedenis is en ieder, die deze tentoonstelling niet bezoekt, zal later tot de ontdekking komen, dat hij de boot heeft gemist. Komt daarom allen in grote getale naar Axel. Ik roep U allen een hartelijk welkom toe. Namens het Bestuur, A. HAAK, Voorzitter. Vele leden hebben mij de laatste twaalf maan den gevraagd of de dagen in Axel toch, in tegen stelling tot die in Oost Zuid-Beveland, weer meer aandacht zouden besteden aan de levende have van het landbouwbedrijf. Daaruit kon blijken, dat de mechanisatie, hoe belangrijk ook heden ten dage, niet het gehele hart van de Zeeuwse boer in beslag kon nemen. Men had, ondanks de voortreffelijke show in Krabbendijke, iets gemist. Mijn antwoord kon geruststellend zijn, want men mocht van het begin af aan veronderstellen, dat het land van Axel zeker zijn paarden aan de rest van de Zeeuwen zou willen demonstreren. Zó is het geworden en in dit Oost Zeeuws-Vlaamse fokgebied bij uitnemendheid wacht de liefhebbers een schit terend programma. Men zal verder ongetwijfeld weten te tonen, dat op het gebied van het rundvee en het kleinvee het land van Axel óók terdege mee telt. Ja, eigenlijk leidt het programma tot de con clusie, dat deze tentoonstelling, met uitzondering van die van 1946 te Goes, wat een volledig provin ciale aangelegenheid was, de grootste van de na oorlogse Kringtentoonstellingen zal worden. Het land van Axel, waardoor de rijtoer zal gaan, is naar Zeeuwse begrippen, grotendeels jong land. Wie de kaart van Hattinga van 1735 voor zich neemt, ziet een Axel aan de stroom, een gebied door Hellegat en Braakman omspoeld. Veel is hier in enkele eeuwen gewonnen. -De geest, die over de Axelaars waardig was, was die zoals ze met een variant op de schrijver van „Bloeiend Land", het jongeren lustrumspel, kan worden aangeduid; Jonge grond vraagt noeste vlijt, Rappe handen om te "bouwen, Wakk're geest van man en vrouwen, Open oog voor nieuwe tijd. Zó ontving Uw werk zijn loon, Rijk en schoon. Komt daarom allen dit land zien, rijk en schoon M. A. GEUZE. Zittend v. 1. n. r. Fr. Tollenaar; M. Boogerd, Secretaris-Penningmeester; A. Haak, Voorzitter; J. J. de RegtDekker, Vice-Voorzitter; J. D. Haak. Staand v. 1. n. r.: F. P. de Kubber; W. Koster; J. J. Huijssen—de Bruijne; (vert. L. J. G.)J. van Hoeve; A. Scheele; Iz. de Feijter. J. W. de Putter

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1