WESTERSCHELDE Route van de Rijtoer door een gedeelte van Oost Zeeiiws-Vlaanderen op Vrijdag 27 Juni 1952 kwakkel reuzenhoek othene de knol driewegen schapenbout axelsche sassing poonhaven 21 I veer TERNEUZEN ZAAMSLAG HOEK AXEL Cal. Nieuw-Neuzenpolder. VTooswijkpolder. Waterschap Loven- en Willemskerke. Oud-Westenrijkpolder. Goesschepolder. Nieuw-Westenrijkpolder. Kleine-Zevenaarpolder. Sluispolder. Oude-Zevenaarpolder. Waterschap Koegors c.a. Pierssenspolder. Oude-Eglantierpolder. Buthpolder. Noordpolder-bij-Axel. Beoosten- en Bewesten- Blüpolder. Beoosten-Blij-benoordenp. Catharinapolder. Zaamslagpolder. Willem III-polder. Waterschap Aan- en Genderdijke. Van Ljjndenpolder. Groote Huissenspolder. Hellegatpolder. Cal. Eendragtpolder. Cal. Kleine Huissenspolder. Cal. Margarethapolder. Cal. Nieuw-Othenepolder. Cal. Ser-Lippenspolder. Noordpolder-bij-Neuzen. SLUISKIL v KIJKUIT 30. Waterschap Zuid-Kats- St. Anna- en Sparks. 31. Kapellepolder. 32. Dekkerspolder. 33. Waterschap Smids-Koe- gorsschorre c.a. 34. Zeven-Trinitéspolder. 1. 2. 3. 4.' 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. De opstelling van de Rijtoer zal plaats vin-den bij het Concertgebouw „Het Centrum" te Axel, waar in de voormiddag de Algemene Vergadering zal worden gehouden, en verder langs de Kanaal- kade. Stipt op de aangegeven tijd zal worden gestart, waarop dan de Rijksweg AxelHulst tot aan Kijk uit gevolgd zal worden. Het is juist het gedeelte AxelKijkuit, dat wij hier nog even in het bijzon der willen vermelden, omdat juist hier in 1944 zo'n geweldige strijd door de geallieerde troepen is ge voerd om over het Rijkskanaal, dat bij het inun- datiegebied behoorde, te komen. Alleen in deze omgeving zijn pl.m. 20 grote- en kleine landbouw- schuren verwoest, maar gelukkig zijn bijna alle nu weer herbouwd. Langs deze weg ziet men ook het door Poolse soldaten gebouwd kruis ter nage dachtenis aan de vele kameraden, die hier zijn gesneuveld. Bij Kijkuit gaan wij linksaf en weer terug over de Armendijk, via Lange Dreef naar Zaamslag (Veer), waarna over de grote weg naar Zaamslag zal worden gereden. Deze gemeente kan nog zuiver agrarisch genoemd worden en is midden in de klei gelegen. Van hieruit gaan wij door de Zaamslagpolder naar Reuzenhoek en verder over het gehucht „Het Poontje" terug door de Grote Huissenspolder naar de Val. Op dit traject kunnen wij in verschillende polders de nieuw aangelegde asphaltwegen zien. Wij komen nu weer terug op de grote weg Zaam slag—'Terneuzen en rijden over de Kraagbrug, welke in 1944 door de oorlogshandelingen werd verwoest, en thans na 8 jaar bevrijding nog steeds niet herbouwd is, naar Terneuzen. Van Terneuzen rijden we via Hoek, eveneens een gemeente met een zuiver agrarische inslag, naar Sluiskil, door het villapark, dat behoort bij het grote stikstof- bedrijf de 1'Azote. Deze grote industrie is ge bouwd op Axels grondgebied en het aantal arbeids krachten bedraagt pl.m. 1000. De Cokesfabriek, die wij eerst aantreffen als wij de brug over het kanaal zijn gepasseerd, ligt op Terneuzens grondgebied, terwijl het aantal werk krachten voor dit bedrijf pl.m. 700 bedraagt. Beide fabrieken werken nauw samen en leveren verschil lende stoffen aan elkaar af. Door de Coegorspolder over het viaduct komen wij terug in Axel. Bij het binnenrijden kan men nog een groot gedeelte van de nieuw gebouwde woningen zien. Vermeld zij hier nog even, dat deze gemeente na de bevrijding 450 nieuwe wonin gen heeft gebouwd. Teruggekomen op het startpunt bij „Het Cen trum", wordt deze rijtoer, die pl.m. 2 uur in beslag zal nemen, ontbonden. In vogelvlucht heb ik U even in gedachten mee genomen, langs de route, welke de Rijtoer volgt. Over de vele boerderijen, die U zult zien, wil ik niets vermelden, terwijl de verschillende gewassen, die U overal zult aantreffen, ter beoordeling zijn aan de deelnemers. Wat nu het Land van Axel betreft (zoals dit door de volksmond meermalen wordt genoemd), kunnen wij nog zeggen, dat het reeds van oudtijds uitblonk door zijn landbouw. Zijn roem is dus niet van vandaag of gisteren. Reeds in de middel eeuwen stond de landbouwtechniek er op een hoog peil en wanneer U straks langs de velden, langs dijken en over wegen zult trekken, zult zeker bemerken, dat in dit gedeelte van Oost Zeeuws- Vlaanderen, evenals in overig Zeeland, de akker bouw een belangrijke rol speelt. Mogen deze enkele opmerkingen u ervan over tuigen, dat in dit gedeelte voor de deelnemers aan de rijtoer veel goeds te aanschouwen zal zijn. Ik hoop, dat Uwe indruk een goede mag zijn en U de beste herinneringen aan deze tocht zal behouden deze Kring van de Z. L. M. waardig. Tot slot hoop ik, dat de gehele Zeeuwse land bouw de bekoring van deze rijtoer mag zien als een van haar grootste en meest traditionele evenemen ten verbonden aan deze dagen. W. DE FEIJTER, Voorzitter Rijtoercommissie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 16