MARKTBERICHTEN AFDELING SPRANG—CAPELLE. KEURING ZAAILIJNZAAD. IETS OVER HET kWERK DER JONGERENORGANISATIE. GRAANBEURS ROTTERDAM. STROVLAS. EIERVEILING GOES. AARDAPPELEN. VEEMARKT ROTTERDAM. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. gebruik van het geheel; daarom kuilen, zowel als grasdrogen, doch vooral vroegtijdig (dat wil zeg gen in het jonge stadium van het hooigras) maaien •en tevens daarbij gebruik maken van de hooi- ruiters. Op de graslanddag te Oss, waar ook enkele collega's uit Altena hun belangstelling toonden, was ook het gebruik van dakruiters te zien. Dat is echter ook te zien op het voorbeeldbedrijf van de Landbouwvoorlichtingsdienst in Genderen, dus in Uw naaste omgeving; belangstellenden kunnen daar ook zien deze nieuwste manier om zeer jeug dig grashooi zelfs vroegtijdig te kunnen gaan ruiteren. Ieder heeft het stukje in het blad van enige weken terug van de voederspecialist, de heer Mulders, kunnen lezen en het grote verschil in eiwitgehalte tussen „vroeg" en „later" gemaaid grashooi kunnen zien. De stand der akkerbouw gewassen is over 't algemeen goed te noemen, een enkele uitzondering maakt hier en daar een per ceel aardappelen op dit voorjaar geploegd land. Dit. is weer opnieuw een aanwijzing om in onze streek niet in 't voorjaar te ploegen. Nog iets nieuws op het gebied van de veehou derij was daar in Oss té zien. Dat was een „melkr koeler". Nu zal menige boer zeggen: „Mijn melk gaat toch direct naar de fabriek om verder verwerkt te worden, du.s dat is voor mij van geen of weinig belang". Wanneer U daarover het oordeel van de directie Uwer fabriek zou vragen, zou deze echter vrij zeker U direct ten antwoord geven, dat om een prima product bij verwerking te verkrijgen de melk nooit snel genoeg kan worden afgekoeld. Daarom is dat eenvoudig apparaat, dat slechts 45 kost en overal waar waterleiding aanwezig is, direct kan worden aangesloten, ook voor onze streek zeker van belang. Al was 't alleen maar om de melk op Zondag snel en goed kunnen afkoelen. Het apparaat kan men op iedere melkbus plaatsen en wordt een roerder door de druk van de waterleiding in bewe ging gebracht. Tevens stroomt het water dan buiten langs de bus en wordt de melk in de bus dan in 10 a 12 minuten gekoeld tot een tempera tuur van ongeveer 2 graden boven de water temperatuur. Bij 'aankoop van een groter aantal tegelijk, b.v. door de fabriek, is nog een flinke korting te ver krijgen ook. Het mag de directeuren van de zuivelfabrieken en de besturen daarom in overweging worden aan bevolen hieraan de nodige aandacht te schenken; indien beide fabrieken hier in de streek samen een aantal kochten en deze verspreid over hun leveran ciers, beschikbaar stelden ter beproeving, kon men de resultaten in de praktijk beoordelen. De afdeling SprangCapelle is voornemens in de maand Juli (waarschijnlijk 17 Juli a.s.) voor de leden met hun echtgenoten een tocht per autobus naar de Ardennen, Luik, Antwerpen enz., te orga niseren. Zij, die aan deze reis deel .willen nemen, worden verzocht vóór 1 Juli a.s. zich op te geven bij de heer D. Oerlemans te Kaatsheuvel. Voor deze reis is nodig een bewijs van Neder landerschap (e.t. rijbewijs of persoonsbewijs met foto). Men dient zich in ieder geval te kunnen legitimeren. In verband met het in orde brengen van ue nodige grensformaliteiten is het dringend noodzakelijk, zich vóór 1 Juli voor deelname op te geven. Het pakhuis van de Coöp. Landbouwver- enigng zal op de dag van de reis gesloten zijn. De Administrateur, J. DEN HOLLANDER. De Keuringsdienst Noord-Brabant van de N.A.K. maakt bekend, dat aanvullende regelen zijn vast gesteld op het Keuringsreglement, welke betrek king hebben op het vervoer en de bewerking van vlas, waarvan het zaad voor zaailijnzaad zal wor den bestemd. De volledige tekst ligt ter inzage op het secre tariaat van de Keuringsdienst en wordt op ver zoek gaarne aan belanghebbenden toegezonden. Op Zaterdag 14 Juni a.s. zal voor het eerst het publiek kennis kunnen nemen van een geheel nieuw gebeuren op het terrein van de werkzaamheden van de gezamenlke Boeren Jongerenorganisaties. Wat dit nieuwe betreft, dient eerst een (zij het uit den aard der zaak slechts zeer korte) uiteen zetting te worden gegeven over de voor ons land, als eerste proefneming op dit gebied, unieke wed strijd. Door de Stichting van de Landbouw is contact opgenomen met de Jongerenorganisaties der 3 Standsorganisaties om (in navolging van de Ame rikaanse 4 H clubs) te komen tot een opvoedende, in de werkzaamheden der bedrijven passende, wed strijd. Daarvoor is een gecombineerde trekkerwed strijd voorbereid en wel bestaande uit drie ge deelten: 1. Keuring der trekkers door een daartoe samen gestelde cömmissié (op voor de deelnemers onbekende tijdstippen). 2. Een behendigheidswedstrijd (thans op 14 Juni). 3. Een gezamenlijke ploegwedstrijd. Wat het eerste onderdeel betreft, heeft een eerste keuring inmiddels plaats gehad. Deze keuring betrof diverse onderhoudswerk zaamheden, die bij gebruik van een trekker op be paalde tijdstippen regelmatig moeten plaats vin den, zowel wat betreft de motor, als. chassis, ban den enz. Verder werd de nodige aandacht besteed aan het schakelen, remmen, de toestand van de daarvoor benodigde onderdelen enz. Ook de standplaats, opslag brandstof en smeer middelen, de daarvoor gebruikte materialen en dergelijke, alsmede het bijhouden van een trekker boekje, werden geclassificeerd. In totaal zijn daarmede maximaal 200 punten te behalen. De daarmede door de verschillende deel nemers behaalde punten variëren nog al sterk. Daaruit blijkt dan ook, dat op het gebied van het normale onderhoud, dat voor een goed function- neren en tevens goede levensduur van de trekkers noodzakelijk is, mede om veel stagnatie en hoge reparatie-onkosten te voorkomen, dit onderdeel van het schema, waarop de wedstrijd berust, zeker nog voor ruime verbetering vatbaar is. Daar deze eerste proef op dit terrein in zekere mate beperkt diende te blijven, zijn van elke plaat selijke afdeling ener Jongerenorganisatie dan ook slechts 3 leden toegelaten. Dit betreft dan de verenigingen van de Kring Steenbergen van de N.C.B. en de Kring Dinteloord van de N. Br. Mij van Landbouw. Doordat in de betrokken kringen geen Vereni gingen van Jongeren van de C.B.T.B. zijn, zijn deze niet vertegenwoordigd. Bij de behendigheidswedstrijd zal op tijd worden gereden met in het parcpurs diverse kleine obsta kels, evenals over korte afstand achteruit rijden met 4-wielige wagen enz.; opstellen en terug, weer opladen van een 12-tal ruiters. Daarbij zullen bij het niet zuiver uitvoeren der voorgeschreven regels straf seconden worden be rekend. Op de aangekoppelde 4-wielige wagen moet een losstaande melkbus worden meegenomen; ook daarmede zullen bij het omvallen daarvan straf- seconden worden berekend. Het geheel belooft een spannende wedstrijd te worden, waarbij ook de handigheid van de betrok ken trekkerchauffeurs zeker in diverse gevallen te beworderen zal zijn. Het is dan ook de wens der Jongerenorganisaties, dat zeer velen deze wedstrijd met hun bezoek zul len willen vereren. Hoeveel uren worden door velen gebruikt voor het bezoeken van een voetbalmatch? Nu zulk een sportieve wedstrijd, in verband staande met het bedrijf, zal plaats vinden, mogen geen Jongeren achter blijven. Ouderen, toont ook door Uw aanwezigheid Uw belangstelling voor dit opbouwend werk, wat uit eindelijk meae Uw bedrijven ten goede kan komen. Wanneer deze proef zal slagen, zullen in de toe komst in meerdere Kringen soortgelijke wedstrij den worden georganiseerd. Mede daarom is ook veler opkomst gewenst; men kan daardoor zien waar het om gaat, bij dit onder deel van de totale wedstrijd. Laten we verder op goed weer hopen; dit hebben we bij een dergelijk evenement hard nodig, meer nog'dan bij de in September te houden ploegwed strijd. De op Zaterdag 14 Juni a.s. te houden wed strijd zal worden gehouden op het terrein van de CoÖp. Vlasfabriek „Dinteloord" te Steenbergen en vangt aan om 2 uur n.m. Namens de Regelingscommissie, H. GROENEVELD. Zomergerst. De gerstmarkt gaf de afgelopen week een vast beeld, speciaal naar wagons was de vraag goed. Hierdoor kon de prijs zich aanmerke lijk verbeteren. De aankomst van enige zeeboten met vrije Cana dese gerst heeft vandaag de prijs beheerst. Waar verder stemmen opgaan die willen dat de noterin gen van de distributie-voergranen in de nabije toe komst zullen worden aangepast aan de lagere prij zen op de wereldmarkt, raden wij houders van voergranen aan de markt goed te volgen. Zomergerst, gezonde doorsneekwaliteit spöorvrij 37,—. Haver werd ook in de vastere stemming betrok ken, zij het dan ook dat de stijging niet van een be tekenis is als van gerst. Maalhaver 50/51 kg ƒ30,50; Gepunte Haver 57/58 kg ƒ31,25. Maïs. Is aan weinig veranderingen onderhevig en noteert van 40 tot 41. Schokkers. Er was vraag ter dekking, van enige export-contracten en hierdoor was voor de weinig aangeboden partijen een zeer goede vraag met hogere prijzen, 40 tot 75. Groene Erwten trokken ook aan en noteerden 40 tot 65. Bruine Bonen. De aanvoer wordt minder; is echter nog ruim voldoende voor de beperkte vraag. 27 tot 43. Blauwmaanzaad. In dit artikel zijn de laatste dagen behoorlijke omzetten bereikt. De prijzen stegen vrij snel, waardoor behoorlijke verkopen tot stand kwamen. Heden was het iets rustiger. Genoteerd werd van 88 tot 100. Karwijzaad. Kan niet van de betere stemming profiteren en het blijft hier rustig. Door speculan ten wordt weinig ondernomen, wat gezien de in ons land aanwezige voorraden begrijpelijk is, temeer nu de oogst 1952 van behoorlijke omvang blijkt te zijn. Notering 58 tot 64. ALGEMEEN OVERZICHT. In de week van 2 tot en met 7 Juni was de stem ming op de binnenlandse graanmarkt vast. Voor rogge kwam meer belangstelling, doordat het prijs verschil tussen gerst en rogge groter werd. De vraag naar zomergerst nam eveneens toe, waar door de prijs bij gering aanbod aanzienlijk aantrok. De prijs van de zomergerst nadert die van de bui tenlandse gerst „op bon", zodat men er rekening mede dient te houden, dat de prijs van doorsnee kwaliteit zomergerst niet zo sterk meer zal stij gen. Voor maalhaver was enige consumptievraag, waardoor de prijs kon monteren, terwijl gepunte 55/6 kgs haver ook belangstelling had, zowel voor directe als voor latere levering. Het slot van de binnenlandse graanmarkt was vast. De verplichte opname van lucernemeel vanaf 1 September a.s. in varkens- en pluimveevoeder schijnt wel een feit te zijn, waarbij evenals vorig jaar gedeeltelijke vervanging door wortelmeel is toegestaan. De vlasmarkt is wel iets beter gestemd, waar door er enige belangstelling is voor de nieuwe oogst. Er werden enkele goede partijen vlas ver kocht voor prijzen rond 1500 per ha. De belangstelling voor de oude oogst neemt af, gerepeld vlas van 2027 cent per kg; ongerepeld van 1020 cent per kg. De prijs der eieren voor verzamelaars is de afge lopen week vastgesteld op 2,35 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 1 cent per stuk minder uitbetaald. Op de beurs hoort men, meer dan verwacht werd, dat telers ;.nog met Alpha's en Furores oogst 1951 zitten. Men meent dat door het stopzetten van de export de bona-fide teler stroppen heeft gehaald en toont dit aan met practijk-voorbeelden. Wat toch is het geval? Begin Maart 1952 begon de Alpha ongeveer 10 per 100 kg te halen en geleidelijk aan liep de prijs op tot ongeveer 13 per 100 kg eind April om daarna snel te zakken wegens stopzetting export, en nu nog slechts veevoederwaarde heeft. Men zou hieruit kunnen concluderen, dat er bijna 2 maanden lang een vlotte verkoop-mogelijkheid lag. Heel wat Alpha's lagen in koelhuizen of waren prima ingekuild en men zou als teler bij oplopende prijzen geneigd zijn de aardappelen maar te laten liggen. Deze gevaarlijke neiging op het eind van een aardappel-seizoen heeft menig teler parten ge speeld, waaraan nu wellicht niet veel meer te doen Op de veemarkt te Rotterdam bedroeg de totale aanvoer Maandag 1518 stuks. De handel in vette koeien en ossen was traag, maar de prijzen daalden iets. Zij liepen van ƒ2,50 tot 3,20 per kg geslacht gewicht. De handel in varkens was tamelijk goed bij prijzen van ƒ2,17 tot ƒ2,23 per kg levend ge wicht. Op de paardenmarkt te Utrecht werden Maandag 420 paarden aangevoerd. De prijzen waren voor luxe paarden ƒ1000 tot ƒ1300; voor werkpaarden ƒ900 tot ƒ1200 en voor oude paarden ƒ600 tot ƒ950. Voor paarden boven drie jaar werd 750 tot 1100 betaald, voor paarden beneden die leeftijd van 650 tot 900. Veulens noteerden 375 tot 650; Hitten 400 tot 825. Op de veemarkt van Woensdag werden aangevoerd 4803 stuks vee, zijnde: 1593 runderen, 316 vette kalveren, 547 nuchtere kalveren, 36 fokzeugen, 259 slachtzeugen, 30 lopers, 1500 big gen, 135 schapen, 9 geiten, 328 lammeren. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van 800 tot ƒ1100; Guiste koeien ƒ600 tot 775; Kalf vaarzen 750 tot ƒ1000; Klamvaarzen ƒ700 tot ƒ800; Guiste vaarzen ƒ600 tot ƒ725; Pinken 375 tot ƒ520; Graskalveren ƒ210 tot ƒ320; Fokkalveren ƒ110 tot ƒ175; Nuch tere slachtkalveren 45 tot 65; Extra kwaliteiten ƒ85; Drachtige zeugen 320 tot ƒ460; Biggen ƒ46 tot 66; Schapen 70 tot 90; Vette schapen 125; Weilammeren ƒ58 tot ƒ72; Zuiglammeren ƒ80 tot 85, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 756 stuks. Prijzen: Extra kwaliteiten ƒ3,10 tot ƒ3,20; le kw. ƒ2,85 tot ƒ3; 2e kw. ƒ2,60 tot ƒ2,80; Vette stieren ƒ2,85 tot 2,95; Worstkoeien 2,45 tot ƒ2,65, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren, lichte van ƒ1,95 tot 2,25; Vette kalveren, zware ƒ2,40 tot 2,75; prima boven no tering; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,25 tot ƒ1,35; Zware soorten 1,45 tot 1,65; Slacht varkens f 1,92 tot 2,08 per kg lev. gew. met 4 kg tarra; Fijne slachtvarkens 2,13 tot 2,15 per kg lev. gew. met 4 kg tarra.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8