N.-Brabantsche Mij van Landbouw Uit een geheim weekhoek van Bram uit de Slikhoek ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. REIS NAAR AMERIKA. Rondom de Boerderij ONZE ALGEMENE VERGADERING WOENSDAG 2 JULI a.s., eigen capaciteiten zijn enkele van de vele verschijn selen. Kunnen we verwachten, dat kinderen met deze ervaringen gelukkige werkzame leden van onze Maatschappij worden? Bij vele instanties kunnen we hulp inroepen. Instituten om de kinderen te testen kunnen vrij goed de verstandelijke vermogens en het vermogen voor technische vaardigheid bepalen. Bureau's voor beroepskeuze kennen ook vele mogelijkheden voor onze jongeren. We zien, er is veel gelegenheid. Zelfs in onze provincie zullen binnenkort bureau's voor beroeps keuze hun werkzaamheden aanvangen. Plannen hiervoor zijn, naar wij vernemen, in een vergevor derd stadium. Is het echter niet in eerste instantie de taak van de ouders en leerkrachten om het kind voor te bereiden op de noodzakelijkheid van het kiezen van een eigen beroep? Deze voorbereiding brengt met zich mede, dat met de kinderen de voor- en nadelen van een zeker beroep, de benodigde opleiding en de mogelijkheid van tewerkstelling, nagegaan moeten worden. Lezingen over beroepskeuze geven een prachtige introductie. Stuur de kinderen er zelf op uit om meer inlichtingen te krijgen. Leeszalen zullen lec tuur kunnen ve.rschaf fende beroepsmensen zelf zullen het prettig vinden over hun ervaringen te vertellen. Deze inlichtingen zullen de jongeren er meestal toe brengen zelf te kunnen beslissen wat zij later willen worden. In meer ingewikkelder gevallen zullen de genoemde bureau's voor beroepskeuze de helpende hand kunnen reiken. Laten èn de ouders èn de leerkrachten hierbij vooral bedenken, dat onze jeugd over alle kwesties zelf haar mening moet opmaken en leert besluiten te nemen. In het latere leven zullen zij hiervan ontelbare keren profijt trekken. G. G. S. 10 Juni. Een malse regen daalde Op 't dorstig aardrijk neer, Verfriste 't droog gewas En 't groeit en bloeit nu weer. We hebben een weinig regen gehad en alles staat er weer fris bij. Op plaatsen is er nogal wat hagel gevallen en is er aan het fruit en ook aan de veld vruchten schade gekomen. In de regel is het grootste fruit het méést geschonden en valt later bij de pluk ook nog veel geschonden fruit uit. Uit onweders kun je soms veel schade krijgen, het kan kapot waaien en hagelen en meestal heeft men niet veel aan de neerslag er uit, daar dit te snel komt en veel wegloopt. Zondagnacht hadden we een rustig mals regentje, die meer nut deed dan een harde bui. Het was Maandag door het donkere weer den gehelen dag nat in de granen. We moeten er nog eens door voor de verkeerde aren doch het bleef te nat. Er is in de met warmwaterbehandelde tarwe nagenoeg geen stuif brand; in de anders behandel de kom je er wel eens tegen. Het is jammer dat er aan de warmwaterbehandeling zo veel risico zit, het is toch de manier om de stuifbrand tegen te gaan. De aardappels groeien hard en we zijn tevreden over de stand. Zij liggen aangeaard klaar en kunnen nu doorgroeien. Zo als reeds vroeger ge zegd lijkt het of het pootgoed uit het Noorden min der is dan gewoonlijk, er schijnt daar vorig jaar nog wat na besmetting te zijn geweest. Enfin laten we ook eens een goed figuur slaan tegenover hen, dit gebeurt niet vaak. De eerste oogst, het luzernehooi is weer al bin nen en je ruikt het al wanneer je de schuur bin nen stapt. Het heeft bijna geen regen gehad en is van beste kwaliteit. De paarden en 't hoornvee kunnen gerust zijn. Zo beginnen we weer al aan de tweede oogst, de vroege aardappels. Gewoonte getrouw eten we met Kruiningse kermis nieuwe aardappels. Ze zijn van 't jaar wel wat vroeger, doch we houden ons aan de traditie, al is de kermis ook al afgeschaft. Wanneer we aan de Kruiningse kermis denken, komt onze jonge tijd om de hoek kijken, toen we met een troep kameraden de vele attracties daar gingen bezoeken met het laatste een bezoek aan Stofregen. Eens waren we in een tent waarin een echte neger stond, waarmee men een worstelwed strijd kon aangaan. Als prijs kreeg men de op brengst van een rondgang met een bakje door de exploitant. We hadden in onze gymnastiekclub toentertijd ook menig robbertje geworsteld en wil den ons zelf gaarne eens meten met de vertegen woordiger van het zwarte ras. We hadden al rap gezien dat de neger wèl sterk maar niet zo vlug was en dat we het met vlugheid konden winnen. Mijn vriend Jan was de eerste, die de strijd aanbond en in 2 minuten zegevierde hij en prompt werd voor hem een rondgang gemaakt, die 2,60 opbracht, toentertijd een mooi daggeld. Toen was het de beurt aan mij. De neger was door de nederlaag wat feller geworden, doch lag binnen 2 minuten bijna met zijn twee schouders op de grond en zou toen weer verloren hebben. Dit kon hij zich blijkbaar niet veroorloven en beet mij op eens geweldig in mijn rug, waardoor ik van schrik en pijn er af viel en verloor. Onze andere kameraden was de lust tot worste len overgegaan bij het zien van mijn gevoelige rug, die mij nog lang herinnerde aan de Krunnigse kermis. NIEUWENDIJK: Donderdag 19 Juni 10—11% uur, Café v. d. Heuvel. Op Zaterdag 24 Mei j.l., 's middags te twee uur, vertrokken wij te Rotterdam met de „Noorddam" voor een studiereis naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika, welke volgens het programma ruim 4 weken zal duren. Ons gezelschap bestaat uit 10 personen, doch te New-York zal nog een persoon zich bij ons aan sluiten, die, terwille van tijdsbesparing, de reis per vliegtuig zal maken. Onze reis werd georganiseerd door de Nationale Coöperatieve Raad en heeft alé doel studie te maken van de' landbouwcoöperatie in de U. S. A. in de ruimste zin, zowel wat productie, handel en distributie als financiering betreft. Na onze aankomst op 2 Juni te New-York zullen wij de volgende dag doorreizen naar Washington om daar enige dagen te blijven voor het bijwonen van diverse inleidende conferenties, voor nadere bespreking van ons werkprogramma, het bezoeken van diverse bureaux en instellingen, o.a. het Departement van Landbouw, het Bureau voor Buitenlandse Landbouwrelaties, het beheer van de productie en handel, de Centrale Bureaux der Boe renleenbanken, van de Uitbreidingsdienst, het Landbouw Economisch Bureau, het Landbouw kundig Onderzoek en andere instellingen en dien sten. Nadat wij daar onze kennis van het coöpera tiewezen in de U.S.A. zullen hebben verrijkt, zal onze reis door verschillende staten beginnen om ons ter plaatse op de hoogte te stellen van de regionaal- en plaatselijk werkende coöperaties, zo wel wat hun technische als organisatorische wer king betreft. Wij zullen verschillende coöperatieve industrieën bezoeken, aankoop- en verkoops-coöpe- raties, gewestelijke en plaatselijke aan de landbouw crediet-verlenende banken, enz. Wij hopen zodoende een ruim inzicht te zullen krijgen inzake het coöperatie-wezen in Amerika in de ruimste zin, teneinde, weer teruggekeerd in ons vaderland, de Nederlandse boeren zo mogelijk te laten profiteren van ddtgene wat wij hebben gezien en geleerd bij en van onze gastheren in de U.S.A. Indien ik daarvoor de gelegenheid en de tijd zal hebben, hoop ik tijdens onze reis reeds enige malen het een en ander over onze bevindingen in ons landbouwblad mede te delen. Aan boord m.s. „Noorddam", 29 Mei 1952. P. M. SNEEP. DE WESTHOEK. Na een paar dagen regenachtig weer, waarbij betrekkelijk veel regen viel, is de temperatuur om hoog gelopen. Voor vele gewassen bracht de regen een welkome verkwikking. Diverse percelen zomergerst konden dit nog gebruiken. Aardappels, suikerbieten, late percelen vlas, blauwmaanzaad, bloeiende erwten en grasland, alles is in een week tijd hard gegroeid. De wintertarwe staat volop in de aar. Staring is wat later. Minister (weinig uitgezaaid), Heine 7 en Nord Desprez waren de primeurs. Alba kwam begin Juni in de aar. De zware tarwe's lijden door roest-aantasting. Na de regen is de aantasting iets getemperd. Haver begint ook in de pluim te ko men. Enkele gerstpercelen staan reeds volop in de aar, andere beginnen. Dit gewas leed veel aan meeldauw, vooral de zwaardere percelen. De suikerbieten zijn voor het merendeel opeen- gewied en hebben het veld vol. Aantasting van de bietenvlieg is reeds geconstateerd, gelukkig is deze aantasting niet van ernstige aard. De erwten staan reeds in volle bloei. Enkele stukken zijn aangetast door de groene luis. Op de zandgronden lijdt Stijfsfro aan voetziekte. Rondo belooft veel, de aanslag is zeer goed. Nu hebben we donker weer nodig, dan lijden de laatste peulen minder van scherp weer en komen volledig tot ont wikkeling. De veldbonen beginnen last te krijgen van luis, hiertegen is spuiten met Parathion ge wenst. De vroege vlasakkers staan in volle bloei. De lengte is goed, ongeveer 80 cm. Sommige percelen zijn zwaar genoeg. De late percelen worden lan ger, ongeveer 90 cm en komen nu net in bloei. De eerste percelen vlas zijn verkocht. De handel loopt traag. Men durft nog niet te verkopen of te kopen; 1800 per ha en moet de boer plukken en rijden, en ƒ4600 zonder plukken, was het begin voor goed vlas. Het lijkt er niet op, dat de prijs voor. lopig meer zal oplopen. Er is nog voorraad vlas van vorig jaar, dat duurder is gekocht. Loopt de prijs voor het lint nu nog 20 cent op dan wordt wel ƒ2000,gegeven. De aardappelen staan goed. Toch is reeds al aantasting van Phythophthora gevonden. De prijs van de nieuwe aardappelen wil nog niet erg, 1700,— per ha is geboden. De eerste lucerne viel mee. De tweede snede staat er goed voor. Withooi is voor een groot deel gemaaid en binnen gereden. Wij wijzen er nog eens op, dat op verschillende plaatsen nog te laat wordt begonnen om te maaien. Het onder-gras heeft dan veel minder waarde en de kwaliteit gaat snel achteruit. BRABANTSE BIESBOSCH. Volgens de kalender misschien nog niet, maar in de natuur is het niet twijfelachtig meer, dat de zomer haar intrede heeft gedaan. Ieder jaargetijde heeft wel is waar haar beko ring, maar de zomer is wat haar natuurrijkdom betreft niet te evenaren. Of dit nu beschouwd wordt door plattelander of stedeling, we zijn het hier allemaal roerend over eens. Als boer blijven we natuurlijk graag dicht bij huis, maar als we dan de ogen over de akkers laten gaan en we proberen eens te onderscheiden de vele tinten in de groene hoofdkleur van de ge wassen, dan komt men tot de conclusie, dat het er zeer vele zijn en dat deze zeer gevarieerde tin ten het landschap tot een prachtig geheel maken. Minder gewenst is het veelal als we in een be paald gewas op hetzelfde perceel een te grote ver scheidenheid van tinten aantreffen. In vele aard appelpercelen blijkt dit een onaangename gewaar wording te zijn van 't jaar. Gevallen van 60 en meer bladrollers zijn geen uitzonderingen, dus weg illusie van een prima opbrengst. Zelfs ver nemen we, dat het eerste klas pootgoed in meer dere gevallen behoorlijk tegenvalt. Er bestaat dus een redelijke kans, dat het ge slaagde pootgoed voor het volgende jaar een goede prijs zal opbrengen. De regen van de laatste weken heeft vele ge wassen zeer in het voordeel doen veranderen. Er zijn natuurlijk altijd wel gewassen die het niet ver dragen kunnen, maar in die gevallen heeft de teler soms ook wel schuld, doordat wat al te royaal met de stikstofzak is omgesprongen. Over 't algemeen genomen, mogen we wel zeg gen, dat oogst 1952 er goed voor staat en zeker die gewassen, die vroeg gezaaid zijn. De bieten leveren daar wel het meest sprekend bewijs van tot op heden, hoewel aangevoerd kan worden, dat deze nog meer dan 3 maanden groeiperiode voor de boeg hebben, zodat hier nog vele veranderingen in plaats kunnen vinden ten gunste van de later gezaaide. Zomertijd is eveneens excursietijd en het is niet genoeg aan te raden, dat iedere landbouwer, die met zijn tijd bij wil blijven, er eens uit trekt, niet alleen uit oogpunt van ontspanning, maar evenzeer om nieuwe indrukken op te doen en deze in de eigen bedrijfsvoering te verwerken om tot betere resultaten te komen. LAND VAN ALTENA. Zo is dan de lang verwachte regen ook in onze streek gevallen. Op de ene plaats wel meer dan op de andere, doch vrijwel alle gewassen hebben er dankbaar van geprofiteerd. Voor de weilanden, evenals voor veel andere droogtegevoelige gewassen, was het dan ook hoog tijd, dat er een flinke hoeveelheid vocht kwam. Vooral nu het hooien gelukkig ook hier in de streek steeds vroeger pleegt aan te vangen zeer gelukkig en nog meer noodzakelijk om een hoog eiwitrijk product te verkrijgen is de regen dank baar ontvangen. Voor een goede grasvoorziening gedurende het verdere verloop van de zomer en tevens voor een betere arbeidsspreiding op de ge mengde bedrijven is een meer gevarieerd gebruik van het grasland dan ook ten zeerste noodzakelijk. Dit is echter alleen te verkrijgen door intensiever De Algemene Vergadering (Zomervergadering) der N.B.M.L. zal worden gehouden op in de grote zaal van Hotel Van Meel te Steenber gen, aanvang half tien v.m. Als spreker zal optreden de Weled. Gestr. Heer Ir. G. P. F. Rooijakkers, secretaris van de Stich ting voor de Landbouw. Na het gebruik van een gezamenlijke koffiemaal tijd in Hotel Van Tilburg, te Steenbergen (kosten ƒ2,50, ter plaatse te voldoen) zal in de namiddag een rijtoer worden gehouden door dit gedeelte van West-Brabant, waarna een bezoek zal worden ge bracht aan de Coöp. Vlasfabriek- „Dinteloord" te Steenbergen. Bij voldoende belangstelling wordt aan de afde lingen geadviseerd zo mogelijk de reis per autobus te organiseren. Voor opgave van deelname knippe men onder staande strook uit en sture deze ingevuld vóór 25 Juni a.s. op aan het secretariaat der N.B.M.L., Stationslaan 4 te Zevenbergen. Hierlangs afknippen: Ondergetekende te wenst deel te nemen aan de op Woensdag 2 Juli a.s. te Steenbergen te houden Algemene Vergadering (met gezamenlijke koffiemaaltijd). Hij reist per eigen auto en heeft event zitplaatsen beschikbaar voor de rijtoer hij komt niet met eigen vervoermiddel en verzoekt voor hem een zitplaats voor de rijtoer te reserveren. (Doorhalen wat niet van toepassing is.) (Handtekening)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7