r EEN GESPREK IN DE NACHT ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Plaatsing gezocht Zien wij nog kans SPORTDAG Mededeling "N L.J.G. Streek Oost Zeeuws-Vlaanderen op 12 Juli te Zierïkzee DE BOERENJEUGD Redactie: P. Hendrikse, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier «n J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. In verband met het speciale Tentoonstellingsnummer van de Kring Axel der Z. L. M., zal in het volgend nummer de rubriek „De Boeren jeugd" niet opgeno men kunnen worden. Men gelieve hiermede rekening te houden bij het inzenden van eventuële copie. Red. Dezer dagen ontvingen we een ver zoek tot plaatsing van een ENGELSE JONGE BOER op een melkveebedrijf of gemengd bedrijf van 5 Juli18 Sept. Betrokkene is 17 jaar, leerling van een landbouwschool en bekend met melken, veeverzorging en andere landbouwwerkzaamheden. Hij zou gaarne in het gezin worden opge nomen en is bereid alle werkzaam heden te verrichten tegen kost en in woning en een kleine vergoeding. Aanbiedingen worden zo spoedig mogelijk ingewacht op het Secreta riaat der Z. L. M. te Goes. EXCURSIE NAAR LANDBOUW- PROEFBEDRIJF ZEELAND. Het streekbestuur van Zuid-Beve land organiseert voor haar leden en belangstellenden op Zaterdag 21 Juni a.s. een excursie naar Landbouw- proefbedrijf Zeeland in de Wilhel- minapolder. De heer Wiskerke verwacht ons om 3 uur op het bedrijf. Een verdere uitnodiging lijkt me overbodig om dit interessante object te gaan zien. j HET STREEKBUREAU VAN ZUID-BEVELAND. Uit een gesprek dat ik nog niet lang geleden met een vriend van mij voerde, kwamen we (niet per toeval) tot de vraag of wij kans zien om via onze Jongeren-organisatie onze wen sen en verlangens ten opzichte van het platteland in vervulling te doen gaan. En of ons gebleken is uit er varing over jaren of onze Jongeren organisatie aan haar doel in dezen beantwoordt? In de eerste plaats dienen we dan onder ogen te zien, wat onze verlan gens zijn. Er wordt veel gesproken en ge schreven over algehele vorming tot krachtige persoonlijkheden en vak bekwame mensen, maar het interes seert ons dikwijls veel meer of we eindelijk kunnen gaan trouwen en of we een woning kunnen krijgen, om dan over een kans öp een boerderij voor de jonge boer en boerin nog maar niet te praten. Dit alles dringt zich veel meer aan ons op, dan de per. soonlijksheidsvorming, of ook cultu rele opbouw van het platteland, om maar een paar voorbeelden te noe men. Het ligt meer in onze belangstel ling of er ook een toekomst voor ons jongleren is en we wensen dat ook de Jongeren-organisatie in dat opzicht zoden aan de dijk zet. Dit houdt ons bezig en drukt ons neer dat er totaal geen uitzicht is in dit opzicht. Boven onze hoofden han gen donkere wolken die ons bij her haling en opnieuw in de put trachten te drukken. Hierbij komt de zorg van de dage lijkse ervaring, dat het behoren tot de agrarische volksgroep bovendien dreigt te betekenen dat men het van de slechten er nog het slechts af brengen zal. Het is begrijpelijk, dat een en an der onrust teweeg brengt. Wij jon geren, die volgens de ouderen (en dat terecht) niet weten wat een normale tijd is, omdat we die nog nooit beleefd hebben, zitten, op de keper be schouwd, wel in een zeer slecht vel. Als nu de Jongeren-organisatie een redmiddel is, dan heeft ze in elk ge val voorlopig voldoende werk, voor dat we bevredigd zijn. Zoals ik reeds voren opmerkte be staat er veel ongerustheid, om niet van wanhoop te spreken. Dit is in het organisatieleven van elke vereni ging duidelijk merkbaar. Er is een abnormale neiging tot critiek, tot wantrouwen en oppositie. Niet alleen bij de ouderen, maar ook bij de jon geren. Het is welhaast een mode. In Nog gelegenheid tot het inzenden van Hand werken, Photo's, Medailles en Tekenwerk voor ONZE STAND op de Z. L. M.-dagen te Axel bij onderstaande adressen: Mej. INA SCHEELE, „Plantlust" P 127, Terneuzen. Mej. CL. v. HOEVE, Drieweg D 35a, Zaamslag. Mej. A. N. DE FEIJTER, Stationstraat 12, Axel. Mej. T. DEN HAMER, Zuiddijk 21, Vogelwaarde. Laatste dag van inzending 20 Juni a.s. Namens „Comm. Stand L. J. G. '52", J. W. DE PUTTER Jz., Voorzitter. D. DEKKER, Secretaris. de oorlog was het mode om illegaal te zijn, om dapper en edelmoedig, om ruimdenkend te zijn. Wat jammer dat dit na de oorlog niet kon blijven bestaan. Nu is eerder het tegendeel waar. Op alle pogingen tot eerlijke en moeizame opbouw wordt medogen- loos „gestormd". Zie maar om U heen; zijn er werkelijk geen pogin gen tot eerlijke opbouw? Het lijkt maar zo, want ze zijn reeds bij voor baat tot ondergang gedoemd. Het wordt niet aangenomen dat er nog oprechtheid is; er wordt gewoon geen rekening mee gehouden. Men veronderstelt direct het verkeerde. Dit alles nu kunnen we samenvat ten door te zeggen, de verhoudingen tussen personen en groepen zijn stuk. Het is alsof een gemeen scherp mes, alle, door toenadering gegroeide banden, zonder pardon doorsnijdt. Niet alleen tussen groepen met niet altijd overeenkomende belangen, maar ook binnen gemeenschappen, waar men toch in feite op elkander aangewezen is. Wat we als jonge agrariërs ook mogen verlangen, het is altijd gericht op een gelukkiger toekomst. Onze Jongeren-organisaties dienen zich met deze toekomst bezig te hou den. Wat verwachten wij van orga nisatie? 'n Paar jaar na de laatste oorlog las ik eens ergens deze zinspreuk: „Eensgezindheid; het wachtwoord voor een betere toekomst". Daargelaten of dit, volgens mij, voor 100 pet juist is, zullen we het er misschien wel over eens worden, dat in elk geval door onderlinge strijd en trainering, nooit iets groots en goeds tot stand kan komen. Dan kunnen we meer verwachten van een eens gezind optrekken! Wat zal men echter als goedwillen- den beginnen, als telkens en opnieuw blijkt, dat de agrarische mensen niet eensgezind willen of kunnen zijn. Hier nu treedt de grote betekenis van de Jongeren-organisatie aan het licht. Want wanneer we de Jongeren organisatie gebruiken willen om er vorming van de persoonlijkheid te verkrijgen, om via culturele opbouw het gemeenschapsleven weer tot op leving te brengen, dan gaan we im mers in de goede richting. Moeten we niet meer ruimte en voedsel geven aan de deugden: ver trouwen, verdraagzaamheid en ge meenschapszin, ten opzichte van elkander? Wij jongeren zijn dikwijls hard en onverzoenlijk geworden door de don kerheden van deze tijden, waardoor we onvolkomenheden en misstappen van minder ernstige aard en dikwijls niet ontstaan door kwade opzet, zon der meer als een bolwerk tussen ons plaatsen. Dit wil niet betekenen, dat we alles zonder meer maar goed moeten vinden. We moeten niets, zelfs het geringste niet over onze kant laten gaan. Het gaat er echter om hoe we er tegenover staan, hetzij onverzoen lijk of hetzij in pogen tot opheldering en verbetering van datgene wat als obstakel oprijst. We moeten altijd zien te onder scheiden de goed bedoelde pogingen (waar immers ook altijd fouten aan zullen kleven) en de kwaad bedoelde. Tegen de laatste kunnen we niet streng genoeg optreden. Zij die met opzet het moeizame werk dat verricht moet worden, verstoren, moeten we trachten te isoleren en uit te bannen, zoals men in een appel een rotte plek uitsnijdt om verdere aantasting te voorkomen. Onze Jongeren-organisaties zijn van grote betekenis. In deze organisa ties, dus door datgene wat we er van kunnen maken is er eon kans om een eensgezind platteland op te bouwen en een eensgezind platteland heeft wellicht krachten om zich een toe komst te veroveren. Dat we dus als jongeren proberen om ons te richten op toenadering, op verdraagzaam heid en vriendschap in ons organi satieleven. Zou zulk een houding niet veel meer belofte voor de toekomst schenken dan ons er op te spitsen om het er elkaar eens van langs te geven, om kemphanen te zijn van de boven ste, of beter gezegd, van de onderste plank? De goede houding komt voort uit de welgezinde geest. Dat we die onszelf in onze Jonge ren-organisatie eigen mogen maken; de vruchten zullen dan niet uitblijven. Dit alles heeft de Landbouw-Jon geren-Gemeenschap steeds voorge staan en heeft daarmee tot nu toe steeds aan haar doel beantwoord. Hieraan behoeven we niet te twijfe len. De geleerde Plantus heeft eens gezegd: „Iedere man oogst van zijn eigen akker". Uit ervaring van jaren is voor ons gebleken dat die oogst veel vruchten heeft voortgebracht. De plaatselijke afdelingen vormen de bouwstenen en de cement. Ze voe gen zich provinciaal bijeen, om er het hechte fundament voor ons huis mee te kunnen zijn, onze Landbouw Jon geren Gemeenschap: ,,'t symbool voor de toekomst van 't Zeeuwse platteland". J. W. DE PUTTER Jz. Op de matig bezochte vergadering van de sportcommissie is besloten, dat bij voldoende deelname de volgen de wedstrijden doorgang zullen vin den. Voetbal, Korfbal en Volley bal. Hardlopen 100 m, dames en heren. Estafette, dames en heren. 1500 m heren. 3000 m heren. Hoogspringen, dames en heren. Verspringen, dames en heren. Hink-stap sprong, dames en heren. Kogelstoten, dames en heren. Op het terrein kunt U zich nog op geven voor de 50 rp zakkenrace. De sportdag vindt plaats op Zater dag 12 Juli te Zierikzee. Geeft U zich vóór 28 Juni op bij de Sportcommis- sie-leden: Oost Zeeuws-Vlaanderen: J. Murre, Zaaidijk M 58, Axel. West Zeeuws-Vlaanderen: J. Haak, Oranjepolder 3, Biervliet. Noord-Beveland: I. Wisse, „Nieuw- erf", Kamperland. Walcheren: A. Labruyère, Duinstr. 203a, Koudekerke. Zuid-Beveland: C. de Jager, West polder, Wolfaartsdijk. Tholen: A. L. Hage, Reigersburg, St. Maartensdijk. Schouwen en Duiveland: P. van Hattem, A 101, Noordgouwe. Het inschrijfgeld is voor voetbal en korfbal ƒ3,—voor volley-bal 2,50, en voor de individuele nummers 0,75. Het inschrijfgeld moet vóóraf voldaan worden en wordt bij niet- deelnemen niet teruggegeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5