en organisatie Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied (Z. V. V.). ALGEMEEN LANDBOUW EMIGRATIE COMITé. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Met de aardappelselectie loopt het niet zo best; er zijn op sommige percelen nogal wat zieke planten er uit te halen. Ook het speciale S-pootgoed, dat voor een hoge prijs is aangekocht, is bij velen niet best; men heeft daarin evenveel zieke planten of soms nog meer, die moeten worden verwijderd. Ja, wij hoorden zelfs wel, dat al een groot per ceel S-pootgoed uit de keuring is teruggetrokken. Dat wordt natuurlijk een financiële tegenvaller. Daar :men toch van dergelijk pootgoed zeker een gezonde nateelt 'had verwacht, is het jammer, dat men! hiermede met zulke tegenvallers hieeft te maken. Het vele ziek openbaart zich nu ook wel heel erg, mede door het droge weer. Dan groeien de planten slecht door met gevolg een beter door komen van de zieke planten. Hopelijk wordt de. groei nu wel beter door de regen. Over de stand van vele gewassen kunnen wij toch wel tevreden zijn; de gehele oogst ligt er goed voor en het zal dan ook straks voor ieder zeer aan- genaam zijn, wanneer de vele Z. L. M.-ers die deel nemen aan de rijtoer, door ons gewest rijden en hier hun oog kunnen laten gaan over de verschil lende gewassen. Het is toch zo, dat iedere boer graag de polder inkijkt, ook wanneer hij in een auto zit. Zo spraken wij laatst iemand die les gaf in auto- rijden en die zei: wanneer ik een boer leer auto rijden, is het eerste dat ik zeg: als wij op de weg komen: „niet zitten boeren", maar vooruit kijken op de weg. Zo is het ook, want soms bij de klein ste afwijking kan men een ongeluk hebben. Bijna iedereen waar men nu mee in aanraking komt, spreekt over de tentoonstelling in Axel en dit is ook geen wonder, daar er een groot aantal personen is, dat er medewerking aan verleent; in zenders, zij die standruimte hebben aangevraagd of op welke manier ook er bij betrokken zijn, of zich er voor interesseren. Wij geloven, dat een terrein dat nog eens zo groot was, ook nog vol zou komen met van alles, daar nog steeds, naar men zegt, ruimte voor stands, zowel binnen als buiten wordt aangevraagd. Maar deze moeten teleurgesteld terug keren, daar er geen plaats meer voor hen aanwezig is. Het gehele programma schijnt nu in kannen en kruiken te zijn en het is zeker zeer omvangrijk. Het gehele terrein is in kaart gebracht en tot het laatste stukje bezet. Zeven grote tenten worden op het terrein opgesteld, waarin dan verschillende artikelen zullen worden ondergebracht. Met de stands die open ruimten op het terrein hebben aan gevraagd meegerekend, zal het aanvragen voor stands alleen ongeveer 150 bedragen. Wanneer dit alles wordt opgeteld, komt men ongeveer op 3000 vierkante meter voor overdekte ruimte en 12.000 vierkante meter voor buitenruimte. Telt men hierbij de paarden waarvoor een opgaaf is zeer groot aantal stuks vee, varkens en pluimvee HULST: Maandag 16 Juni a.s. in Hotel „De Graan- beurs" van 2.304 uur (de heer Wegner). WISSENKERKE: Woensdag 18 Juni a.s. op de beurs van 1113 uur (de heer Wegner). ZIERIKZEE: Donderdag 19 Juni a.s. in Hotel „Huis van Nassau" van 1114 uur (de heer Wegner). MIDDELBURG: Donderdag 19 Juni a.s. in Café „De Eendracht" van 1316 uur (de heer Cevaal). ST. ANNALAND: Vrijdag 20 Juni a.s. op de beurs van 10.3012.30 uur (de heer Cevaal). IJZENDIJKE: Zaterdag 21 Juni a.s. in Café „Lie- vense" van 1012 uur (de heer Cevaal). TERNEUZEN: Woensdag 25 Juni in Hotel „Des Pays-Bas" van 2.304.30 uur (de heer Wegner). OOSTBURG: Woensdag 25 Juni in Café „De Vuijst" van 24 uur (de heer Cevaal). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de oudendagsvoorziening-, successie-, studie, en uitzet- verzekering enz. Tevens de geschikte gelegenheid voor het maken van afspraken voor huisbezoek. Aanvragen voor huisbezoek kunnen tevens gericht worden aan het Secretariaat Z. V. V., Landbouw huis, Goes. HULST: Maandag 16 Juni van 2Vz4 uur in Hotel „Het Bonte Hert". ST. ANNALAND: Vrijdag 20 Juni van 12% uur op de beurs. Op deze zitdagen kunnen alle inlichtingen over emigratie worden ingewonnen, binnengekomen van pl.m. 270 stuks, terwijl een is opgegeven, dan kunnen wij zo ongeveer gaan denken aan een jaarbeurs in het klein. Muzikale omlijsting zal er zijn op het terrein en alle avonden marktconcerten enz. in de stad, ter wijl des Vrijdagsavonds een zeer groot gezelschap Veluwse Boerendansers zal optreden. Voor het slot van deze dagen op Zaterdagavond wordt aan een groots vuurwerk gedokterd. U ziet dus een uitgebreid programma met voor ieder wat. Komt dit alles zien en horen. Op alle Z. L. M.-ers wordt in de eerste plaats gerekend. Laat deze dagen een zeer grote manifestatie wor den, de gehele Zeeuwse Landbouw Maatschappij waardig. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Er is veel gesproeid de laatste weken en vooral met de vliegtuigen werd een enorm aantal ha be handeld. Verschillende percelen lagen echter der mate verborgen tussen allerlei obstakels, dat het effect niet altijd 100 was. Dit is echter niet de schuld van de piloot. Het feit, dat het ene toestel als gevolg van een ongelukkige opstijging buiten werking gesteld is, heeft ons toch wel even doen nadenken, want evenals niet alle straaljagers die neerstorten, op weilanden terecht komen, zou het ook wel eens kunnen gebeuren, dat het toestel bij een of andere manoeuvre op een boerenschuur terecht komt, of een koe of een paard treft. Wie zal dat betalen? De verzekering zal hierover in elk geval wel niet enthousiast zijn. Zeer zeker een punt om eens nader te bekijken. De droogte blijft ondertussen maar aanhouden, en alles wijst erop, dat het een vroege oogst zal zijn. De meeste gewassen toch staan reeds in bloei of zijn reeds uitgebloeid en dan kan het rijpings proces zeer vlug verlopen. De kwaliteit van het vlas is over 't algemeen beter dan vorig jaar, maar er is geen vraag. Het ziet er naar uit, dat de teler zelf zal moeten zorgen voor het plukken en samen- rijden, wat bij velen wel eens moeilijkheden zou kunnen geven met de arbeidsverdeling. Het om- weidingssysteem brengt dit jaar ook moeilijkheden met zich mee omdat de afgeweide of afgemaaide perceeltjes zeer traag of niet reageren op de stik stofbemesting en soms meer rossig dan groen zien. Vorige week een overzichtje gelezen van het „Waterschap het Vrije van Sluis". Bedragen die reeds in de millioenen lopen en samengevat kun nen worden met het minder aangenaam klinkende woord „schuld", zullen vooral bij de eigenaars wel de koude rillingen over de rug doen lopen, want het is tenslotte hun grond welke deze lasten op moet brengen. En wanneer ze dan constateren, dat de vooruitgang niet evenredig stijgt met de lasten, is het zeer begrijpelijk, dat velen met wee moed terugdenken aan de. tijd toen ze hun eigen polder nog zelf bestuurden en ook het kleine niet uit het oog verloren werd. Of de tegenwoordige stand van zaken nu komt door het uitblijven van de inderdaad noodzakelijke en rechtvaardige Rijkssubsidie voor grote werken, of te wijten is aan de te ver doorgevoerde centrali satie, waarbij de controle de boeren over het hoofd gegroeid is en de ambtenarij in de hand gewerkt wordt, het is hier niet de plaats om daarover te schrijven. Maar enkel om de aandacht op het verschijnsel te vestigen. Dat de toe stand, zoals ze nu is, zeer dubieus geacht kan wor den, is zeer zeker de mening van vele grondbezit ters die al of niet met zin deel uitmaken van het Waterschap, dat het omvangrijkste in zijn soort genoemd wordt. Hopelijk niet, wat haar schulden betreft Dit is de laatste uitgave van het Zeeuws Land bouwblad voor het grote Z. L. M.-festijn in O. Z. Vlaanderen. Naar verschillende publicatie's en uitlatingen van ingewijden, belooft het iets groots te worden en vanaf deze plaats willen wij de orga nisatoren van harte succes wensen met het samen stellen van hun programma. Naschrift van de Redactie. Wij kunnen ons de ongerustheid van onze corres pondent goed voorstéllen, doch willen hier nog gaarne zonder commentaar enige cijfers aan toe voegen, die we vonden in het onlangs door de Rijks consulent voor Grond- en Pachtzaken, Ir. W. H. Ubbink, samengestelde overzicht over de polder- en waterschapslasten in Zeeland. Uit dit overzicht blijkt, dat in West Zeeuws- Vlaanderen ruim 25.400 ha gerekend kunnen wor den te leggen in de z.g. waterkerende polders tegen over ruim 1800 ha in de calamiteuze polders. De lasten van de waterkerende polders stegen van 12 per ha in 1939 tot 30 in 1951 waardoor dus een indexcijfer van 250 deze stijging kan uit drukken. Met uitzondering van Walcheren (260) is dit de grootste procentische stijging van lasten in de provincie, waarmee tevens het gemiddelde peil van alle polders in Zeeland werd bereikt. Ondanks dat zijn de lasten van deze categorie, met uitzondering van Oost Zeeuws-Vlaanderen, lager dan in de andere delen der provincie. De calapiiteuze polders vertonen een stijging die geringer is waardoor de lasten voor deze categorie lager zijn dan elders in de provincie. WALCHEREN. Op Woensdag 28 Mei werd het „Voorbeeldbedrijf Walcheren" officieel gëopend dóór Zijne «Excellen tie Minister Mansholt, in aanwezigheid van talrijke gasten uit Zeeland en zelfs daar buiten. Zijne Excellentie wees er in zijn rede op, dat dit bedrijf zal staan in het teken van productiever hoging. Wanneer dit bedrijf eenmaal volledig op gang is, zullen alle boeren van Walcheren hier kunnen zien wat onder volkomen gelijke omstandigheden be reikbaar is. Daarnaast zullen ook de exploitatie kosten berekend worden en de financiële uitkom sten worden bekend gemaakt. Naast de vele goede woorden die gesproken wer den stroomden ook de gaven tot opbouw van het bedrijf binnen. Een woord van hulde en dank aan de initiatief nemers is hier zeker op zijn plaats, en de naam van het bedrijf ,,'t Hof Zwagerman", spreekt voor zich. We mogen als Walcherenaren trots zijn op dit prachtige bedrijf, maar dan zijn we er nog niet. Nu is het de taak van de afdelingen om met hun leden eens een kijkje te gaan nemen in een vol gend jaar als het bedrijf op streek is. Ook de landbouwscholen en -cursussen worden hier stellig verwacht. Op die manier kan er van dit bedrijf een stu wende kracht uitgaan voor geheel Walcheren, ja zelfs voor Zeeland en daarbuiten. Vooral de weide-exploitatie zal op 3iit bedrijf de bijzondere aandacht hebben, omdat het grasland vaak met een goede verzorging een veel hogere opbrenst kan geven. We hopen, dat de heer Osté met zijn vrouw, erin zullen slagen om dit bedrijf in de loop der jaren op te bouwen tot een waardig voorbeeld, waar vele collega's op bezoek zullen komen om nieuwe ideeën in hun practische uitvoering te gaan be kijken, teneinde over te brengen op hun eigen bedrijf. ZUID-BEVELAND. Verleden week hebben wij met verlangen ge keken naar de donkere wolken, die aan de Zuid kant van ons gewest langs dreven. Menige boer heeft gezegd: het is jammer, ze zakken helemaal weg* Later hebben de radio- en krantenberichten ons medegedeeld, dat hieruit een onweersbui met ernstige hagelschade is ontstaan. Kijk, dan zijn we toch weer blij, dat we daar voor gespaard ge bleven zijn; de gewassen kunnen nog beter dorst lijden dan zoiets. In lichter polders raakt het voor vlas en gerst daarom toch hard tijd, dat ze eens flink doornat regenen. Deze beide gewassen beginnen van onder al zo veel schoon te maken en dat is om deze tijd van het jaar een slecht teken. Ook in de zwaardere polders zou de regen welkom zijn; daar zijn het vooral de aardappels die in wat grof liggend land gepoot zijn, slecht door groeien. Overigens staan de gewassen er goed voor en verschillende zijn, vergeleken bij andere jaren, zelfs vroeg. Daar is b.v. de gerst die vroeg gezaaid is; daarin waren op 31 Mei reeds aren zichtbaar, iets wat practisch nooit voorkomt. Ook de bieten liggen goed aan... op véél plaat sen zullen ze 'de grond zo bedekt'hebben. In dit gewas beginnen er nu al veel zwarte luizenkolonies te komen. Wanneer deze insecten goed doorzetten dan kunnen ze ons veel schade berokkenen. Om dat te voorkomen wordt er wel gespoten met een Parathion bevattend middel. De collega's die het gedaan hebben zeggen, dat ze er een goed resul taat mee krijgen. Daarom ben ik nu ook begonnen om mijn bietenvelden regelmatig te controleren en wanneer ik van die verdachte krulbieten zie, gaat er een telefoontje naar de loonsproeier. Die zorgt wel voor de rest. De angst voor dit insect komt niet enkel doordat ze de groei van verschillendee bieten remmen, maar veel meer omdat er van gezegd wordt, dat ze de virus van de vergelingsziekte overbrengen. Deze vergelingsziekte kan ons per ha veel kilo's bieten kosten. Terwijl ik dat schrijf denk ik ook aan de smetstof bron: de voederbietenkuilen. Die liggen er nog maar genoeg; zeker op 40 van de bedrijven vindt men nog grote of kleine hopen. Het zou mooi en voordelig zijn, als we hpt vol gende jaar zorgden, dat op Zuid-Beveland de voe derbieten op tijd opgeruimd waren. Voor de gemengde bedrijven in.de weidegebieden stuit dat misschien op bezwaren, maar voor de akkerbouwbedrijven is het zeker uit te voeren. Hier is nog prachtig werk te verrichten voor onze plaatselijke afdelingen. Nu ik het toch over onze organisatie heb: we staan weer al zo voor de grote dagen waarop de Kring Axel de jaarlijkse zomervergadering met de daaraan verbonden rijtoer en tentoonstelling zal organiseren. Wanneer we het zo eens horen, dan zullen de Zuiderburen daarvan zeer veel werk maken. We zullen dan ook maar zeggen: Tot ziens tot op de Z. L. M.-dagen te Axel. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND In de afgelopen periode viel er voldoende regen voor een goede groei van de gewassen. De gerst die er maar geel bijstond, is nu veel opgeknapt. Do opbrengst van de gerst zal echter zo te zien wel lager uitvallen dan van de wintertarwe; dit was ook het vorig jaar het geval. Gerst is vrij gevoelig voor nat inzaaien waardoor een slechte structuur ontstaat. Ook de voorvrucht speelt een rol bij de ontwikkeling. Op vele percelen uien richt de made van de uien- vlieg grote schade aan. Enkele percelen werden uitgereden; dit betekent een flinke schadepost. Het is wel jammer, dat de laatste 2 jaar de ontsmetting

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3