On J MARKTBERICHTEN OPENING LANDBOUWVOORBEELD- BEDRIJF TE GRIJPSKERKE. GRAANBEURS ROTTERDAM. "AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS GOES. VEEMARKT ROTTERDAM. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. EIERVEILING GOES. EIERVEILING MIDDELBURG. STROVLAS. Op Woensdag 28 Mei werd het Land- bouwvoorbeeldbedrijf te Grijpsksrke offi cieel geopend door de Minister van Land bouw; Visserij en Voedselvoorziening, Zijne !Exc. S. L. Mansholt. De openingsbijeenkomst, die onder lei ding stond van de heer J. B. Becu, Voor zitter van de St. v. d. Landbouw in Zee land werd onder meer bijgewoond door de Ierse Ambassade in Nederland, de Commissaris der Koningin in Zeeland en tal van autoriteiten op het gebied van de landbouw en de veehouderij. Het voorbeeldbedrijf, hetwelk op initia tief van de Stichting Proefboerderijen Zeeland met medewerking van tal van organisaties en mede door de financiële steun van de Ierse bevolking, tot stand is gekomen, mag met recht een aanwinst voor Walcheren worden genoemd. De betekenis en het belang van een dergelijk bedrijf zal echter zeer zeker niet tot Walcheren beperkt blijven, doch van invloed zijn voor de landbouw in geheel ons gewest en land. RED. EÏNDLES LAGERE LANDBOUWSCHOOL DER Z. L. M. TE KRUININGEN. Woensdagmiddag i4 Mei j.l. vond in het lokaal van de Lagere Landbouwschool te Kruiningen on der grote belangstelling de eerste eindles plaats van de leerlingen, die de volledige 4-jarige cursus met goed resultaat hadden gevolgd. De Voorzitter der Commissie van Toezicht, de heer P. Scheelede Putter, opende deze eindles met gebed en een woord van welkom tot de vele genodigden, in het bijzonder tot d'e heer Ir J. Ver steeg, Rijksconsulent voor onderwijsaangelegen- heden, de vertegenwoordigers der gemeenten Krui ningen en Waarde, leden van het Kringbestuur en ouders der geslaagden. Na deze opening kreeg de heer J. de Ridder, hoofd der school, het woord, die de leerlingen een openbare eindles afnam in de vakken bemestings leer, plantkunde, veetealt en landbouwboekhou ding. De vragen werden vlot beantwoord en men kreeg een goed idee welk -een goede opl siding deze leerlingen in de afgelopen 4 jaar hebben ge noten. Daarna werden ze nog eens goed aan de tand', gevoeld door de heer Ir J. Versteeg over be mestingsleer, waarna de uitreiking der diploma's volgde. De heer Versteeg wees de leerlingen op de waar de van dit onderwijs en de taak, die hun te wach ten staat in hun verdere leven. Na de gediplomeer den te hebben geluk gewenst met het door hen behaalde diploma, waarschuwde hij hen toch voor al niet hun studie als geëindigd te beschouwen, daar de landbouwwetenschap ook niet stilstaat. Spreker bracht dank aan het hoofd der school voor de wijze, waarop hij het landbouwonderwijs aan deze leerlingen heeft gegeven. Aan de volgende leerlingen reikte de heer Ir J. Versteeg het diploma uit: Marinus Cok te Kruiningen, Laurens van Fraas sen te Waarde, Adriaan van Hoeve te Vlake, Adri- aan Jansen te Hansweert, Joris Koole te Kruinin gen, Jan Nijsse te Rilland, Theo Nijsse te Rilland, Jan Rottier te Yerseke, Han Sinke te Oostdijk, Machiel Westrate te Gawege, Cornelis Zoeteweij te Yerseke en Elbert v. d. Pol te Krabbendijke. De Voorzitter der Commissie van Toezicht feli citeerde de geslaagden en het hoofd der school, evenals de ouders der gediplomeerden, met dit behaalde succes en raadde de jongens aan hun studie voort te zetten. Hij verwachtte van hen, dat ze -een lichtend voorbeeld zouden zijn voor deze school en zij als oud-leerlingen de naam van de school hoog zullen houden. Het loopt zeer goed met deze school, maar graag zouden we nog wat meer leerlingen hebben. Als Vice-Voorzitter der Z. L. M. excuseerde spre ker de Algemeen Voorzitter der Z. L. M. Ir M. A. Geuze, die deze middag, jammer genoeg, niet kon bijwonen en bood namens de Z. L. M. aan de beste leerling M. J. Cok te Kruiningen, een fraai boek aan. De Vice-Voorzitter van de Kring bood daarna met een toepasselijk woord aan de leerling A. van Hoeve te Vlake namens de Kring O. Zuid-Beveland en namens de Kring-Voorzitter aan de leerling A. J. Jansen te Hansweert ieder een mooi boek aan. Namens het gemeentebestuur van Kruiningen bood wethouder P. H. A. Polderman zijn geluk wensen aan en memoreerde de goede samenwer king, die er steeds tussen het gemeentebestuur en deze Lagere Landbouwschool der Z. L. M. bestaat. Namens het gemeentebestuur van Waarde bood wethouder Van Fraassen zijn gelukwensen aan, terwijl spreker tevens namens de ouders het hoofd der school dank bracht voor het onderwijs, dat hij gedurende deze 4 jaar aan de jongens had gegeven en spreker kon een ieder aanraden zijn jongens naar daze school te zenden. Nadat het hoofd der school aan de geslaagden de rapportenboekjes had uitgereikt en hun tot afscheid een ernstig woord had meegegeven, bood de leerling B. J. van Fraassen, mede namens de overige geslaagden, de heer De Ridder een foto toestel als aandenken aan. De Voorzitter der Commissie van Toezicht dank te de heer De Ridder nogmaals voor het vele werk, dat hij voor de school heeft verricht en dankte ten slotte alle aanwezigen voor de belangstelling door deze eerste eindles bij te wonen. Daarna sloot de heer De Ridder met dankgebed deze zeer geslaagde eindles. M. A. KOSTENSE. Tarwe. Van een tarwemarkt is bij de kleine om zetten van de laatste weken niet meer te spreken. Wij zullen met ingang van heden dan ook geen tarwenotering meer opnemen. Gerst Hoewel prijshoudend is de gerstmarkt onregelmatig. Voor het gemengde graan werd. minder Australische Gerst beschikbaar gesteld, waardoor de vraag naar Inlandse Gerst toenam. Door een eerste stijging worden verkopers terug houdender. Bereikt de prijs een zekere hoogte, dan komen er meer verkopers, waarop de prijs weer iets daalt. Verschillende houders van gerst wachten blijkbaar op een bepaald prijsniveau en is dit bereikt, dan komt een te groot aanbod voor de beperkte vraag, waardoor de prijs weer wat terugloopt en zo herhaalt zich dit spel van vraag en aanbod enige malen per week. Heden was de stemming iets vaster en voor door sneekwaliteit werd op wagon geleverd 35,75 be taald. Haver. Ligt ook onregelmatig in de markt en 't is moeilijk om een juist beeld te vormen. De voor raden in de productiegebieden zijn in verhouding tot de consumptie nog belangrijk. Dinsdag j.l. werd de aanvoer op de Groninger beurs geraamd op circa 1000 ton. v Vandaag was de belangstelling in hoofdzaak ge- richt op de Maalhaver 50—51 kg; doorsneekwali teit deed op wagon gelevérd''Voor de zwaardere gepunte soorten is momenteel weinig vraag en dientengevolge kan voor deze kwaliteit maar een kleine premie gemaakt worden. Maïs. Blijft onveranderd en handhaaft zich op 40 tot 40,50. Schokkers. Trokken vandaag weer enige belang stelling. 40 tot 65. Groene Erwten. Waren goed gevraagd. 35 tot 56. Bruine Bonen. Rustig met belangstelling voor de goede kwaliteit, 26 tot 40. Blauwmaanzaad. Zeer stil. 70 tot 80. Karwijzaad. Eveneens rustig, ƒ55 tot ƒ61. ALGEMEEN OVERZICHT. In de week van 19 tot en met 24 Mei was de binnenlandse graanmarkt vast gestemd. Tarwe werd practisch niet meer verhandeld, dit artikel is geruimd. Rogge bleef vast gestemd. De vraag was iets groter dan de vorige weken, terwijl het aan bod gering bleef. Voor zomergerst bestond flinke belangstelling, doordat het aanbod van disponibele buitenlandse maalgerst gering was en regelmatig hoger geoffreerd werd. Hierdoor werden de hou ders van inlandse zomergerst terughoudend en speciaal wagonladingen werden weinig aange boden. Doordat er meerdere Mei/Juni-contracten nog gedekt moesten worden, was de havermarkt vast gestemd. Ook van consumptiezijde bestond er deze week meer belangstelling, speciaal voor maal haver, waardoor de prijs aanzienlijk aantrok. Voor inlandse maïs blijft er regelmatig enige kooplust doch het aanbod van betere kwaliteit is van weinig betekenis. De binnenlandse graanmarkt sloot goed prijshoudend. Voor veekoeken was practisch geen enkele be langstelling. Lucernemeel van de nieuwe oogst wordt nog wei nig geoffreerd, ook hier liggen de prijzen echter te hoog, zodat er geen belangstelling is. Naar zo juist is vernomen, zou in Denemarken de rantsoenering van granen en koeken zijn opge heven. Hierdoor is het mogelijk gebleken de Deen se binnenlandse prijzen in het algemeen met 8 Kronen (l kroon ca 0,55) per 100 kg te ver lagen, terwijl dit voor de koeken nog meer zou be dragen. Op de aardappelbeurs te Rotterdam noteerden klei-aardappelen 35 mm opwaarts Maandag voor Alpha's ƒ6 tot ƒ7; Furore ƒ16 tot ƒ17; Bevelan ders ƒ15 en Meerlanders ƒ14 tot ƒ15. Voor zand- aardappelen 35 mm opwaarts noteerden Record 7. De prijs van voeraardappelen was 3,50 tot 4. De prijzen zijn per 100 kg berekend op han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Alpha ƒ7,—ƒ7.50; Furore ƒ15,50—ƒ16; Voer- aardappelen 3,50. De prijzen zijn berekend volgens de Algemene Handelsvoorwaarden per wagon, schip, auto, franco sorteerinrichting. Op de veemarkt te Rotterdam werden Maandag in totaal 1735 stuks vee aangevoerd. De prijzen van vette koeien varieerden naar gelang van de kwaliteit van ƒ2,60 tot 3,35 per kg geslacht ge wicht. De prijs van vette varkens was 2,10 tot 2,18 per kg levend gewicht. Op de veemarkt te Rotterdam bedroeg de totale aanvoer Dinsdag 4638 stuks. De aanvoer van vatte koeien was aanmerkelijk groter. De stemming was lui en de vorige prijzen konden niet geheel gehand haafd blijven. Nuchtere kalveren werden minder aangevoerd en bij levendige handel waren de prij zen iets hoger. De handel in biggen verliep traag met iets teruggaande prijzen. Schapen waren goed prijshoudend en lammeren iets stijver. Vette koeien brachten ƒ2,55 tot 3,30 per kg geslacht gewicht op en nuchtere kalveren 46 tot 54 per stuk. Biggen noteerden 50 tot 60, schapen 100 tot 130 en lammeren 50 tot 80. De handel in vaarzen en pinken was slepend met iets lagere prij zen en de handel in kalf- en melkkoeien verliep stil. Op de -markt van Woensdag werden aangevoerd 5436 stuks vee, zijnde: 1741 runderen, 362 vette kalveren, 734 nuchtere kalveren, 69 fokzeugen, 167 slachtzeugen, 68 lopers, 1505 biggen, 103 schapen, 11 geiten, 676 lammeren. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van 7751075; met goede papieren boven notering; Guiste koeien ƒ600 tot ƒ840; Kalfvaarzen ƒ725975; met goede papie ren boven notering; Klam vaarzen ƒ650 tot 700; Guiste vaarzen ƒ600 tot 750; Pinken 385 tot ƒ550; Graskalveren ƒ225 tot ƒ350; Fokkalveren ƒ120 tot ƒ185; Nuchtere slachtkalveren ƒ45 tot 65extra zware soorten 85drachtige Zeugen 325 tot 450; Lopers 80 tot 95; Biggen 50 tot 73; Schapen ƒ70 tot ƒ90; vette Schapen liepen tot ƒ125; Weilammeren 60 tot ƒ75; Zuiglamme- ren 80 tot 90, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 846 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten liepen tot 3,20, le kw. 2,95 tot 3,10, 2e kw. 2,65 tot 2,85, 3e kw. 2,45 toe 2,55; vette stieren 2,80 tot 2,95; worstkoeien ƒ2,50 tot 2,70, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van 2,05 tot 2,35 per kg lev. gew.; vette kalveren, zware 2,50 tot ƒ3,05; nuchtere slachtkalveren ƒ1,25 tot ƒ1,35; zware soorten ƒ1,45 tot ƒ1,65; slachtvarkens ƒ1,90 tot ƒ2,05, met 4 kg tarra; fijne slachtvarkens 2,08 tot 2,10 met 4 kg tarra. De prijs der eieren voor de verzamelaars is deze week vastgesteld op 2,20 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 12 cent per stuk minder uitbetaald. Aan de pluimveehouders wordt door de Eier- veiling te Middelburg deze week uitbetaald 2,30 per kg. Er blijft van de Belgen voortdurend vraag naar de betere partijen gerepeld vlas, terwijl de min dere kwaliteiten gerepeld en ongerepeld vlas bijna niet te verkopen zijn. Goed kwaliteit gerpeld vlas 25—30 cent per kg; Tweede kwaliteit gerepeld vlas 1520 cent per kg; Ongerepeld vlas 1015 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8