Boterbloemen Moeders op de boerderij! VOOR DE Plattelandsvrouw „SHELL" M.C.P.A. STEKELS op de BLEIK NATIONALE TUINBOUW Gebrs DE JONGH - Goes Kunt U hun het uitzicht op die toekomst blijven geven, als ge alleen komt te staan LEVENSVERZEKERING-BANK N.V.f DE AANPLANTVERGUNNING VOOR BOOMGAARDEN IN DISCUSSIE. FRUITOOGST 1952 GESTART. NATIONALE tlve*SVe«2tK€»ING-«AMK n V Uw kinderen hebben een ideale jeugd, ze groeien op in het bedrijf, dat veelal ook het bedrijf van hun toekomst is. Ja, mits Uw man nu een levensverzekering sluit bij de SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 Vraagt vrijblijvend advies In de onlangs gehouden vergadering van de commissie Fruitteelt uit de hoofdafdeling Tuin bouw is een voorstel behandeld, om het verlenen van een aanplantvergunning voor een boomgaard afhankelijk te stellen van de volgende voorwaar den: 1. het aanwezig zijn van een positief karterings- rapport; 2. het aanwezig zijn van een in overleg met de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst opgesteld plantplan. De commissie Fruitteelt heeft zich ernstig over dit voorstel beraden. Men was van oordeel, dat de aanwezigheid van een positief karteringsrapport en een plantplan inderdaad van zeer grote beteke nis is, wanneer men tot het aanplanten van een boomgaard overgaat. Naar het oordeel van genoemde commissie kun nen de fruittelers ook niet genoeg op de betekenis hiervan worden gewezen. Vooral in deze tijd, nu wij in Nederland zoveel mogelijk kwaliteitsfruit moeten voortbrengen, zijn een bodemkartering en een goed plantplan vooraf welhaast onmisbare hulpmiddelen voor de fruitteler. Men acht het evenwel niet juist om dit als voorwaarde te stellen voor het verlenen van een aanplantvergunning. Practische en principiële bezwaren verzetten zich daartegen. Op deze wijze zou men ook te zeer rege lend optreden ten aanzien van dit onderwerp, het welk tot de normale eigen verantwoordelijkheid van de fruitteler behoort. Men was er trouwens van overtuigd, dat iedere goede fruitteler uit wel begrepen eigenbelang toch zelf een karterings rapport zou opvragen en over het plantplan met de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst zou overleg plegen. Besloten werd tenslotte de opvatting van de commissie fruitteelt op deze wijze in bredere kring bekend te maken, opdat het voor de fruittelers mede een aansporing zal zijn, voordat men tot aan plant van een boomgaard overgaat, zich goed er van te vergewissen hoe het met de kwaliteit van de grond gesteld is en op welke wijze men de boomgaard zal aanplanten. Bij het opmaken van dit bericht zijn juist de eerste 20 ton kruisbessen in Goes en Kapelle ge veild, waarmede tevens de nieuwe fruitoogst is ingeluid. Vooral dit jaar is met bijzondere belangstelling uitgezien naar de te maken prijzen van dit prik kelend product. De prijzen zijn echter niet tegen gevallen n.l. een gemiddelde van 60 cent per kg. Wel is er in vergelijking met het vorig jaar een daling te constateren van pl.m. 20 cent per kg, doch gezien de afgekondigde importbeperkingen door Engeland kan men met deze prijs tevreden zijn. Zij, die deze prijs zien als een barometer voor het verdere prijsverloop van de nieuwe fruit oogst doen o.i. goed de stand van de barometer dan als veranderlijk te beschouwen. Er kan n.l. nog van alles gebeuren. Zo zijn ook de eerste aarbeien van de koude grond geveild. Ook bij dit product vertoont de prijs ten opzichte van 1951 een belangrijke daling, met het vooruit zicht van een grote oogst, mits het tijdig regent. Intussen laten ook de kersen niet lang meer op zich wachten. De nieuwe oogst is er, terwijl de restanten van oogst 1951 de koelhuizen verlaten. Inderdaad kan men nu gaan spreken van: eet Neêrlands fruit, dag in dag uit. De L. Scherpslijper reist graag. Volgens zijn vrouw is hij nooit thuis. Volgens Scherpslijper valt dat nog al mee. Hij is meer dan de helft van de tijd thuis. Reken maar uit, 8 uur slapen per etmaal, dan was sen, uit- en aankleden, scheren, 3 maaltijden per dag, de krant lezen, luisteren naar 't weerbericht, dan komt men al gauw over de 12 uur, dus over de helft. En voor de rest is er toch 't boerenwerk; een boer hoort op de akker en niet in huis. En op tijd ook op reis. Om te zien wat er in de wereld te koop is en speciaal op andermans boerderijen. Dus is Scherpslijper voornemens mee te gaan met de Z.L.M.-excursie naar Groningen. Voor gewone, doodgewone beurzen. Amalia moge zeggen, dat hij nooit thuis is, als 't op tijd zou mogen regenen, zal 't willen groeien. En zij moet er ook van eten van de kennis die een boer thuis en elders in zijn leven vergaart. Liefst ging Scherpslijper naar Amerika. Ze gaan immers toch allemaal. Juffrouw Sikkens is net terug, las hij in 't dagboek van Bram en de Secre taris is er heen vertrokken. Meneer Dorst zal deze zomer ook vertrekken en naar hem net ter ore kwam, gaat de vorige adjunct-secretaris van onze Z. L. M. evenzeer de grote plas over. De plaats- Elke lezer zal kunnen begrijpen, dat het een groot voorrecht is om ruim een jaar in de Verenig de Staten van Noord-Amerika het leven van alle dag mee te mogen maken. In grote lijnen gezien kwam ik tot de conclusie, dat het aan de overzijde van de Atlantische Oceaan om dezelfde dingen gaat als hier. Streven wij niet allemaal naar het geluk kig maken en het onderhouden van onze gezins leden en medemensen? Ligt de enige mogelijkheid om dit te bereiken niet in een werkzaam leven? Dagelijks weg ziet men echter verschillen. Het meest opvallende is wel de ver doorgevoerde doel matigheid, bijv. in de woning, in de winkels, in de gebouwen. Steeds weer krijgt men de ervaring dat alles er op gericht, is om de huishouding met zo weinig mogelijk tijd en arbeid gaande te hou den. Een hechte samenwerking tussen het huis- houdonderwijs, huisvrouwen en winkeliers maakt het mogelijk dit te bevorderen. Men tracht met de wensen van iedere groep zoveel mogelijk rekening te houden. Ik werd bij mijn terugkeer getroffen, dat één van de eerste publicaties, die ik las, een publicatie van de Nederlandse Huishoudraad, Statenlaan 142, Den Haag, dezelfde vooruitstrevende ideeën naar voren bracht. Deze ideeën zullen bij iedere huis vrouw ingang vinden. Enkele aanhalingen uit dit geschriftje moge de lezeres hiervan overtuigen. Omdat misschien niet iedereen weet wat de Nederlandse Huishoudraad is, wil ik U eerst iets over het ontstaan van deze Raad vertellen. De Raad werd opgericht in het voorjaar 1950. Een genereuze gift van H. K. H. Prinses Wilhel- mina, die het belang van deze instelling inzag, maakte de oprichting mogelijk. Vertegenwoordig sters van een zestiental verenigingen, met samen meer dan 400.000 leden, werken hierin samen. Het doel waarnaar de Raad streeft is: le. Het bevorderen van het doelmatig voeren van de huishouding. vervangster van juffrouw Sikkens, juffrouw Boo- gerd wil voor haar niet onderdoen en zal eveneens in Amerika gaan studeren. Gelukkig dat de reis van de Voorzitter nog een jaar uitgesteld is, anders konden we de algemene vergadering, in plaats van in Axel, wel in Washington gaan houden. Dat zou voor Scherpslijper dan meteen een goeie gelegenheid zijn ook eens naar Amerika te gaan kijken. Als Amalia de kappe nog droeg, zou ze best mee kunnen. Dan konden we er beslist wel voor de televisie optreden en succes hebben. Maar alle gekheid op een stokje, men kan van de Amerikanen zeggen wat men wil, maar als ze iets doen, doen ze het blijkbaar grondig en degelijk. En hun zaakje is blijkbaar ook net als de coöpe ratie: een glazen huis, ieder mag er in kijken. Dat is achter 't ijzeren gordijn nog niet zover, geen Dominee van Colijnsplaat en geen Professor C. W. de Vries meegeteld. Maar de laatste zag zeker niet veel bijzonders, las Scherpslijper in de Haagsche Post. Voor zulke artikelen hoeft men niet hoog geleerd te zijn, zoals - SCHERPSLIJPER. 2e. Het behartigen van de consumenten en huis houdelijke belangen bij Overheid en bedrijfs leven. Vele vraagstukken zijn al door de Raad aange pakt. Begrijpelijk is het, dat het woningvraagstuk tot de eersten behoorde. Een speciaal ingestelde commissie heeft, onder leiding van een architects, opnieuw een rapport opgemaakt. Dit rapport is in 1951 in een speciale audiëntie aan de Minister van Wederopbouw aangeboden. Duizenden mensen zouden graag het daarin ge schilderde huis bewonen een huis met practi sche kamer-indeling, zonder tochtige gangen, prac- tisch ingerichte keuken, te veel om hier verder op te noemen. Een beschrijving kunt U vinden in de overdruk van het artikel dat in het tijdschrift „Bouw" hierover is verschenen. Deze kan bij de Raad aangevraagd worden. Geheel andere vragen werden onder ogen gezien. Is het U wel eens opgevallen uit hoeveel artikelen, bijv. drinkglazen, U in een winkel voor huishoude lijke artikelen uit kunt kiezen? Wist U dat bijv. in Arnhem 50 verschillende waterglazen, variërend in prijs van enkele dubbeltjes tot ƒ1,50, te koop zijn? Is het zo moeilijk voor de huisvrouw om een keuze te maken? Aan duizenden vrouwen in Arn hem is gevraagd, welke modellen zij zouden kiezen. Weet U wat het resultaat was? Slechts naar enkele modellen ging de voorkeur uit. Als de fa brikanten niet meer dan deze enkele modellen zou den produceren, wat zou er dan aan materiaal en arbeidskrachten bespaard kunnen worden! Boven dien wat zouden de glazen goedkoper kunnen wor den geleverd, het boodschappen doen worden ver gemakkelijkt en wat zouden de gebroken glazen gemakkelijker worden vervangen. Om tot besluit weer op Amerika terug te komen, wil ik U vertellen, dat ik tijdens mijn verblijf in vele gezinnen in bijna ieder huis hetzelfde aarde werk en glaswerk heb aangetroffen. In het eerste ogenblik deed deze uniformiteit mij wat saai aan Als ik echter nog eens de hierboven genoemde voordelen overdenk en dan vooral ook besef dat de keuze toch vaak naar hetzelfde toegaat, dan is het zeer toe te juichen, dat Nederland in navolging van andere landen een Huishoudinstituut rijk is geworden, dat al deze kwesties eens voor de huis vrouw na wil gaan. Ik ben er van overtuigd, dat velen met belang stelling volgende publicaties tegemoet zien. In het hierboven genoemde geschriftje wordt nog meer verteld over andere onderzoekingen. Wie hierin geïnteresseerd is, kan een verzoek tot toezending richten aan het hierboven genoemde adres. G. G. S. Zuivert Uw weilanden van dit bittere onkruid en geeft het malse gras weer de kans met Vraagt Uw loonsproeier of rechtstreeks bij Postbus 35 Telefoon (K 1100) No. 2180

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7