DE BOERENJEUGD Een monument van Nederland Het begin is er ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Over motorenzandwegen en bloemen EXCLRSIE NAAR DUITSLAND Openluchtavond Redactie: P. Hendrikse, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Opvallend was de niet verwachte belangstelling van Z.P.M. zijde op de bijeenkomst door onze organisatie belegd voor een nadere bespreking van de mogelijkheden voor het technisch plattelandsjongerenwerk. We hadden dit niet verwacht omdat het woord technischin vrouwen oren niet zén goede klank heeft. Overigens zijn zij niet voor niets gekomen en hebben wij, dank zij hun steun een veelzijdig programma op kunnen bouwen. In het onderlinge gesprek zijn vele plannen ter tafel gekomen, bekeken en gewogen, en daardoor ook vaak iveer onder de tafel verzeild geraakt. Er is echter voldoende materiaal overgebleven om de gehele provin ciale organisatie een paar jaar lang aan het werk te zetten. Zelfs wél voldoende om de verschijnselen van „wedstrijdmoeheid" in het leven te roepen. Vele van de naar voren gébrachte plannen lenen zich speciaal voor proefnemingen in afdelings- of streekverband en daarom zullen de besturen binnenkort een uitgebreide circulaire ontvangen, waarin het één en ander nader is uitgewerkt. In dien de behulpzame prullemand zich niet over teveel van deze circulaires ontfermt en op vele vergaderingen deze zaken een agendapunt uitma ken, hebben we goede hoop, dat er dit jaar nog wel wedstrijden ge houden kunnen worden. Iets, dat we nu reeds kunnen mededelen is de wedstrijd in gras landverzorging, die we over enige tijd hopen op te zetten. Deze wedstrijd zou zich over meer dere jaren uit moeten strekken, zodat de jury naast een beoordeling op de stand van zaken op een be paald moment, ook aandacht zou kunnen schenken aan de vooruit gang, die eenzelfde perceel in de loop van de tijd te zien geeft. Zodai ook degenen die beginnen met een slecht perceel niet bij voorbaat kansloos zijn en zelfs nog een prijs als beloning voor hun vlijt kunnen winnen. Binnenkort zullen hier wel nadere mededelingen over volgen. Het be gin is er, getuige ook een behen digheidswedstrijd met trekkers, wel ke op Schouwen gehouden zal wor den. B. UITSLAG ZAAIWEDSTRIJD AFD. KOUDEKERKE. De L. J. G. afd. Koudekerke orga niseerde een zaaiwedstrijd waaraan door 10 leden werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1. S. Kluijfhout; 2. A. de Pagter; 3. T. Vos; 4. L. Verhage; 5. S. Re- nierse; 6. P. de Witte; 7. K. Janse; 8. L. de Pagter; 9. A. Verhage; 10. A. Hollebrandse. De jury bestond uit de heren: P. S.. Kodde, A. Wielemaker en A. de Lange. Vele Nederlanders kennen het mo nument op de Afsluitdijk met de zo sprekende inscriptie: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". 28 Mei j.l. was het 20 jaar geleden, dat het laatste sluitgat in de dijk, in de Vlieter, werd gedicht. Het grootse plan van oud-Minister Lely was wer kelijkheid geworden. Met dit plan was de basis gescha pen voor een grote verdere landaan winning in de Zuiderzee en het past, zeker ook in de kring der landbouw- jongeren, bij dit moment even stil te staan. Immers deze waterstaatkun dige werken bij uitnemendheid vin den hun voltooiing in de inpoldering van een Wieringermeer, een Noord- Oostpolder, de Oosterpolder thans in voorbereiding en straks het tweede gedeelte daarvan, de Zuiderpolder en ten slotte de Westerpolder. Alles te samen in de eerste plaats grote land bouwgebieden, welke de nationale agrarische productie aanzienlijk om hoog brengen, en waar voor duizen den handen, direct en indirect, arbeid en bestaansmogelijkheid te vinden is. In het verre buitenland, waar de naam Holland slechts gekend wordt middels gedachten aan klompen en tulpen, is toch dikwerf ook doorge drongen de idee van die grote mo derne droogmakerij in de lage landen bij de zee. Wat de Tennessee-valley is voor de U.S.A., zijn de Zuiderzee polders voor Nederland. Een groot stuk propaganda voor de Hollandse durf en ondernemingsgeest. Ontel bare buitenlanders bezoeken thans naast Marken en Volendam, als toe ristische bijzonderheid, ook onze .zelfgemaakte" en op de zee verover de polders. Binnenkort viert de Noord-Oostpol- der haar 10-jarig bestaan, wat met feestelijkheden herdacht zal worden. Een spel, getiteld: „De achtste dag", van Maurits Dekker zal opgevoerd worden. De achtste dag, de dag na de beëindiging der schepping, een zin volle titel. Geen menselijke hoog moed zal de trots op eigen daden be geleiden, maar grote dankbaarheid voor God's uitredding in de moeilijke en bange oorlogs- en na-oorlogsdagen. In een provincie als Zeeland mag en moet men met het nieuwe polder gebied, straks misschien de twaalfde provincie van ons vaderland, mee leven. Als zij, zijn wij steeds door water omringd en bedreigd. Onze be drijven en onze methoden zijn verge lijkbaar. Vele Zeeuwen, in de eerste plaats vele Walcheraars vonden er een nieuw bestaan. Dezer dagen waren we in de ge legenheid de werken voor de nieuwe polder te bezichtigen. Op vijf plaat sen is men bezig met dijk-, haven- en sluiswerken. In 1954 hoopt men vol gens de plannen de dijk klaar te heb ben, in 1955 zou de droogmaling kun nen volgen en in 1956 de eerste cul tuur. Een polder ter grootte van de N.O.P. zal dan aan de rij zijn toege voegd. Bij Harderwijk kan men een rondvaart maken ter bezichtiging van het daar in uitvoering zijnde dijkvak. Ongetwijfeld zal dat deze zomer veel belangstelling trekken. Zo zal 25 jaar na de dichting van het laatste gat in de Afsluitdijk meer dan de helft van de voorgenomen landaanwinning op de bodem van de Zuiderzee ver wezenlijkt zijn. In de televisie-uitzen ding lazen we de gewijzigde spreuk: „Een volk dat leeft voor zijn toe komst, bouwt voort." Moge dit vredeswerk de volkeren ten voorbeeld strekken. M. A. GEUZE. Na afloop van deze feestavond om 12 uur, zouden we dan in pensions ondergebracht worden. We besloten dit niet te doen en nog diezelfde nacht naar Harderwijk te rijden en daar nog maar eehs verder te zien. Door het late uur en de regen die ondertussen ging vallen, begon deze tocht nu niet precies in een opge wekte stemming. Ook de juiste weg er naar toe waren we wel eens kwijt. In Harderwijk was natuurlijk niets meer te beleven en onze eerste zorg was dan ook een hotel op te zoeken en te gaan slapen, wat na enkele mo3ilijkheden dan toch nog lukte. De volgende morgen werd reeds bij tijds gestart, met veel wind, maar ge lukkig droog weer. Daar het doel die middag was een bezoek aan 't bloe mencorso in Zundert, werd er vrij vlot gereden. Maar nu kregen we met iets anders te doen, n.l. pech. Onder Utrecht begon de motor van schrijver dezes te roken als een ouderwetse stoomboot. Da juist pas serende wegenwacht er bij gehaald. De conclusie was een onwillige olie- pomp en 't advies langzaam naar huis te rijden, daar reparatie 'n lastig kar weitje was. Tot op de pont bij Go- richem werd dit advies opgevolgd, maar daar werd met behulp van een deskundig iemand de bewuste pomp tot de orde geroepen, waar hij zich tot nu toe altijd aan gehouden heeft. Ondertussen was het al laat ge worden, zodat, om op tijd in Zundert te komen, er hard gereden moest wor den. Met z'n tweeën kwamen we ruimschoots op tijd in Zundert aan. Wat men echter op zo'n dag daar aan verkeersdrukte kan zien is ge weldig. Onafgebroken rijden auto's, motoren, fietsen in rijen dik over de wegen, waaraan geen einde schijnt te komen. We zijn desondanks met z'n tweeën bij elkaar gebleven. Om de andere twee te zoeken of op te wach ten was natuurlijk ondoenlijk. We hebben ze dan ook niet voor 's avonds gezien op Noord-Beveland. Volgens schatting, en naar later ook uit de couranten bleek, waren er die dag in Zundert ver over de 100.000 bezoekers. Wie echter dit bloemen- feest éénmaal gezien heeft, zal zich niet verwonderen over deze nationale en internationale belangstelling. Het corso bestaat uit talloze fantastische werkstukken tot in de kleinste onder delen uitgewerkt in bloemen. Het zou mij te ver voeren dit alle maal te beschrijven. Het is zoals in 't programma vermeld staat. Dit moet gezien worden als een uiting van volkscultuur, temeer daar dit niet door zaken gefinancierd wordt en ge speend is van iedere reclame. Jam mer dat dit jaarlijks terugkerend ge beuren in enkele uren voorbij is. Het product van denken, werken, ijver en gemeenschapszin van de Zundertse bevolking verdient meer dan te zijn een schouwspel van enkèle uren voor een publiek dat wel het mooie hier van ziet, maar voor 't grootste deel niet beseft, dat om zoiets tot stand te brengen de samenwerking en offers van dit hele dorp nodig zijn. En dit is misschien van evenveel belang als 't bloemencorso. Nadat we tot de avond nog hier bleven, was het tijd om naar huis te rijden en zo waren we gekomen aan het eind van een tweedaagse tocht waaraan we nog steeds prachtige her inneringen bewaren. Niet alleen aan de Veluwe of aan 't bloemencorso in Zundert, maar ook aan het samen zijn als kameraden. Wanneer men met een reisgezel schap of excursie meegaat, kan hier aan nog al eens wat mankeren en kunnen soms enkelingen hun wil op leggen en doorzetten tegenover de massa. F. De inschrijving voor de Duitse ex cursie naar Goslar staat nog steeds open en het ziet er ook wel naar uit dat deze deze doorgang kan vinden indien nog een aantal opgaven bin nenkomen. Wij menen daarom deze excursie nog eens extra onder Uw aandacht te mogen brengen, omdat hier een uiterst interessant programma tegen een buitengewoon lage prijs wordt geboden. Het programma is juist daarom zo interessant, omdat het een grote veel zijdigheid vertoont in het bezoek van bedrijven, agrarische industriën, be zienswaardige bouwwerken en het leggen van internationale contacten met andere landbouwjongeren. Ook interprovinciale contacten worden vanzelfsprekend gelegd, om dat de reis per bus zal worden ge maakt en hier leden van de verschil lende landbouworganisaties aan deel zullen nemen. De prijs is nog niet met volledige zekerheid vast te stellen doch zal lig gen tussen 67 en 75, alles inbe grepen. De aanmelding staat open tot 7 Juni bij de leden van de excursiecom missie: Schouwen: M. Romeijn; Noord- Beveland: P. Janse; Walcheren: J. L. Mol; Zuid-Beveland: J. M. Mol; O. Z. Vlaanderen: J. W. de Putter; W. Z. Vlaanderen: J. v. d. Wege; Tholen: M. C. J. Kosten. Gelijktijdig met de opgave moet 75 betaald worden. Spoedige aan melding is echter zeer gewenst. BEZOEKT onze op Zaterdag 31 Mei a.s., op de hof stede van de heer Iz. de Feijterde Mui, Beoosten-Blijpolder te Axel. Aanvang 7 uur. Opening, Zang Volksdansen Balspelen Reidansen. Pauze met verloting. Film (actueel) Muziek Ontsteken van 't Kampvuur Slotwoord. Iedereen welkom. Entrée 25 cent. Leden en donateurs Afd. Axel vrije toegang. De gez. besturen. Z.P.M.-L.J.G. Axel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5