Het verspreiden van mestflatten en molshopen in grasland UÏT DE PROVINCIE v_ Van boerderij OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Dat onze landbouw nog steeds verder gemecha niseerd wordt, bleek vorige week weer eens, door dat een vliegtuig verschillende percelen vlas kwam bespuiten en wij moeten direct zeggen, dat dit zeer goed uit te voeren is. De vloeistof kwam zeer goed op het vlas terecht; een herhaling van deze hoge bespuiting zal ook nog volgen voor de erwten. Wat dus jaren geleden voor onmogelijk werd gehouden is nu werkelijkheid geworden en met goed succes. Wie weet wat hier nog op volgt, het begin is er. Vele producten verlangen naar regen; het is nog te vroeg voor zo'n lange droge periode, daar vele vruchten nog te jong zijn om dit te weerstaan. Vooral voor de aardappelen hadden wij liever nog vandaag dan morgen regen; een ongelijke stand volgt nu uit dit alles. Ook de kleine bietenplantjes verlangen naar regen om beter tot ontwikkeling te komen en te trachten de achterstand in te lopen. De weersomstandigheden, waar zoveel over ge sproken wordt en waar toch ook zo veel van af hankelijk is voor het wel of niet slagen van een goede oogst, zijn toch zo belangrijk. Wij hebben deze week gelezen, dat ze het uur loon van de landarbeiders willen verhogen van 84% tot 88% cent. Dat komt dus straks nog boven op het meerdere, dat wij zullen moeten gaan be talen voor de wachtgeld en werkloosheidsverzeke ring. Er zal dus weer meer op het personeel wor den bezuinigd. Steeds weer vloeit er uit dit alles voort, minder vast personeel op het bedrijf en los personeel alleen voor het hoog nodige. Terwijl die producten het meest zullen worden verbouwd waar men met zo weinig mogelijk arbeidskrachten mee uit kan. Het bedrag uitbetaald voor sociale lasten, toeslag, vacantie, snipperdagen enz. per werknemer over het gehele jaar wordt een totaal bedrag, dat geen peulschilletje meer is maar tot de kern toe doordringt. Veel en steeds meer, zal er nog moeten gemechaniseerd en wij zullen ons be drijf meer op z'n Amerikaans moeten doen, met hoogstens één of twee mensen. Of de economie van ons land daarop vooruitgaat moeten wij be twijfelen; maar bij ons zal het toch in deze rich ting moeten worden gezocht. Heeft U zich al allemaal opgegeven voor de Z. L. M.-dagen te Axel, doe het, er is plaats en wij keren. Er worden hier zeer grootse dagen voorbe- rekenen op U allen. U zult niet teleurgesteld terug- reid, met van alles wat men op landbouwgebied maar wenst. Ook de industrie is hier niet achter gebleven. Maakt U nu al op, om met Uw auto of autobus naar Axel te gaan. Daar wordt het wat! WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Hoe voorbarig alles dit jaar is, bewijzen wel de vele ruiters welke we overal zien verrijzen. De lucerne en het gras werden vorige week reeds ge maaid, de rode klaver grotendeels deze week. Door de grote hoeveelheid gras van dit voorjaar is met een schrikdraad nogal eens een deel van de wei afgescheiden voor hooiwinning of kuilvoer. Moet het voor de hooioogst mooi zonnig weer zijn, voor de andere gewassen zou het zeer gewenst zijn, dat het eens een flinke bui regende. Vooral voor de erwten en het vlas, terwijl ook de aard appelen een ongelijke stand vertonen. Sommige percelen erwten staan reeds in bloei, maar hierbij zijn er ongetwijfeld, die dat niet van weelde doen. Dit jaar is er bijzonder veel zaadonkruid, met name: duist en plakketjes. Op plaatsen waar deze de laatste jaren sporadisch voorkwamen, verschij nen ze nu in grote getale, zeer tot ongenoegen van de betrokken bezitter. In mijn vorig artikeltje schreef ik dat er plan nen bestonden om het vliegtuig in te schakelen bij de insectenbestrijding. Dit is intussen gebeurd en zowel aardappelen als vlas en erwten hebben deze week een kuur ondergaan. Het was een mooi ge zicht om de „pluim" vanuit het laagvliegende toe stel over het veld te zien strijken. Mijn buurman was niet zo enthousiast dan de meeste omstanders en gaf als enig commentaar: „en dan meent men nog dat ons landje arm is, maar zolang we ons nog de weelde kunnen per mitteren om zo nodig nog het vliegtuig bij onze bedrijfsvoering in te schakelen zal dat wel los lopen". Wij zijn ondertussen benieuwd naar de verdere ontwikkeling en vooral naar de resultaten. Ongetwijfeld is het in de ontwikkeling van de land bouwtechniek een unieke gebeurtenis voor onze streek. De insecten zijn er, het gaat er nu om, hoe ze zo doelmatig en efficiënt mogelijk te bestrijden. Met dat al blijft het toch maar een noodzakelijk kwaad. WALCHEREN. Er is in de laatste 10 jaren in Walcheren al heel wat veranderd. Niet alleen de inundatie met al zijn gevolgen, of de herverkaveling met zijn ingrij pende veranderingen hebben dit veroorzaakt. De ontwikkeling van de landbouwtechniek biedt ons nu mogelijkheden waar we 10 jaren geleden nog niet van droomden. Dit geldt niet alleen voor de bestrijding van ziekten en plagen der landbouw gewassen, maar vooral ook voor de chemische on- kruidbestrijding. De vele uren die men vroeger besteedde aan het „stekels kappen" behoren nu tot het verleden. In de groeistoffen hebben we een middel gevonden om de distels veel goedkoper en meer afdoende te bestrijden, en niet alleen de distels maar ook de boterbloemen blijven na één of desnoods 2 bespui tingen geheel weg. Deze groeistoffen leveren in de granen over het algemeen zeer behoorlijke resultaten op; mede af hankelijk van de onkruidsoort, omdat niet alle on kruiden even gevoelig blijken te zijn. Men kan wel rustig aannemen, dat het gebruik van groeistoffen bij hel in achtnemen van de nodige voorschriften, vrijwel geen risico met zich brengt. Naast deze groeistoffen hebben we ook de kleur stoffen en de kalkstikstof die men in granen met succes gebruikt. In de practijk wil men deze middelen vaak pas dan gebruiken wanneer men geen andere mogelijk heid meer ziet, doch dan is het in de meeste geval len reeds te laat. In erwten en vlas wordt veel geprobeerd met zeer verschillende resultaten. In een paar gevallen werden erwten met Aatox bespoten met behoorlijk goed resultaat, vooral indien het onkruid nog maar klein is met 2 a 3 blaadjes. In vlas wordt nog veel gezocht naar de juiste middelen en concentratie met zeer verschillend ef fect. In enkele gevallen werden groeistoffen op vlas verspoten met goed resultaat, hoewel het vlas eerst geheel tegen de grond ging. Welke gevolgen zal dit echter hebben voor de vezelkwaliteit? Het spreekt vanzelf, dat men bij een bespuiting op erwten en vlas alsnog zeer voorzichtig moet zijn, omdat vooral het weer voor, tijdens en na de bespuiting van grote betekenis is. Gemakkelijk kan men door ondeskundige toepassing hier grote stukken maken en gevoelige verliezen lijden. NOORD-BEVELAND. De artikeltjes van de vorige keer stonden wel in de belangstelling wat de inkuilwedstrijd betrof. Onder Zuid-Beveland las ik b.v. dat 14 van alle aanwezige silo's op de Zeeuwse Eilanden aan de wedstrijd meegedaan.had. Verder liepen de per centages voor de eilanden afzonderlijk nogal uit een. Als we de cijfers voor N.-Beveland bekijken dan blijkt wel dat deze met 30 van het aantal silo's, nog niet zo gek uit de bus kwam. Zelfs waren er drie deelnemers die in de rubriek onge- hakselde bietenkoppen en -blad, bij de eerste vijf tien eindigden. Dit is zeker een mooi resultaat te noemen, want er waren ongeveer negentig deel nemers in deze rubriek. Voor de niet-silo bezitters ook zeker nog een aansporing om er alsnog één te plaatsen. Over de stand van de gewassen mag over het algemeen niet geklaagd worden. Wel is het te hopen, dat het ondertussen eens geregend heeft, want dat is voor veel percelen dringend nodig. In de bieten komt op verschillende plaatsen Mangaan- gebrek voor. Bespuiten met een Mangaanoplos- Nu het omweiden steeds meer wordt toegepast, wordt het verspreiden van mestflatten en mols hopen noodzakelijk. Dit is nodig om gelijkmatig afgegraasde percelen te krijgen. Niet afgegeten gras geeft ruige weiden, waardoor de grasproduc tie wordt gedrukt en de onkruiden vermeerderen. Wil men overtollig gras kunnen maaien voor hooi winning of kuilvoer, dan dient men deze molshopen en mestflatten regelmatig open te spreiden. Een gelijk maaiveld is nodig om het gras kort te kun nen maaien. Het is niet voldoende dit alleen in het voorjaar te doen, maar telkens na het beweiden of maaien. Men moet er voor zorgen, dat het gras zo kort mogelijk afgegraasd wordt, daar anders de mestflatten minder goed opengespreid kunnen worden. Het gras komt er dan minder goed door en wordt slecht afgegraasd. Dit uitspreiden kan op de volgende manieren ge daan worden: 1. Met een schop of riek. Deze methode vraagt nogal wat arbeid en is alleen voor kleine bedrijven met voldoende arbeidsbezetting mogelijk. 2. Met een kettingegge. Deze methode wordt ook veel toegepast. Molshopen en kleine oneffen heden worden echter te weinig weggewerkt, zodat men nog geen vlakke weide krijgt. 3. Met zig-zag-egge. Deze wordt dan onderste boven gebruikt. Het is aan te bevelen om ijzeren ringen, b.v. ijzeren wielbanden, er achter aan te brengen, welke de oneffenheden beter uitsmeren. Op ongelijk grasland is het effect echter gering. 4. Met de Deense weidesleep. Dit is een vier kant ijzeren raam, waar aan de voor- en achter- sing geeft echter spoedig resultaat, omdat de vloei stof door de bladeren opgenomen wordt. In een droge periode verdient dit dan ook de voorkeur boven strooien. Ook in erwten is het nogal eens nodig Mangaansulfaat toe te dienen om kwade harten te voorkomen. Hier geldt hetzelfde als voor bieten dat bij droogte een bespuiting aan te be velen is. Desnoods kan dit gecombineerd worden met een bestrijding tegen de knopmade. Zo volgt de ene bestrijding op de ander, en in enkele jaren tijds is het gebruik van chemische middelen dan ook dermate toegenomen, dat men zich wel eens afvraagt waar of eigenlijk het einde is. Overdrijf daarom in deze niet en bedenk dat bestrijden goed is, maar dat het beter is als het zonder kan. ZUID-BEVELAND. Er is de laatste jaren reeds heel wat gesproken en geschreven over de verstoring van het biolo gisch evenwicht in de natuur. De noodzaak van een zo hoog mogelijke productie doet de mens in grijpen met radicale middelen tegen elke belager van die productie. Niet zonder gegronde reden vragen we ons af waar dit tenslotte op uit moet lopen, want om in de landbouwsector te blijven, met de kwaden worden tevens vele goeden vernie tigd en daar het nog altijd zo gaweest is, dat de slechte dingen langduriger zijn dan de goede, ligt het voor de hand, dat we op den duur onder de schadelijke parasieten dreigen' te geraken. Maar we zitten nu eenmaal in het schuitje en we moeten meevaren en een weg terug valt niet aan te geven. Vooral ten aanzien van de bestrijding van hout duiven met vergiftigde middelen is al heel wat te doen geweest. Men heeft hier namelijk te doen met voor- en tegenstanders en wel als voorstan ders, wij de boeren die de schade er van ondervin den en als tegenstanders de jagers die in het alge meen het zo zeer begeerde wild in gevaar zien. Hoe het ook zij, een onweerlegbaar feit is het, dat de laatste jaren het aantal houtduiven enorm toe genomen is. Of dit nu een gevolg is van het ver stoorde evenwicht of dat de jagers alleen trachten grover wild te verschalken dan duiven (een patroon schijnt tegenwoordig meer te kosten dan een dode duif oplevert), laten we hier in het midden. Maar dat ze veel schade doen is ontegenzeggelijk waar. Ook de grote groep postduivenhouders blijkt anti te zijn en wel omdat het niet enkel wilde dui ven zijn die sneuvelen zoals verscheidene hunner reeds ondervonden hebben. Dit logenstraft dan ook hun bewering dat postduiven niet op bouwland komen, laat staan schade aanrichten. De man die de bestrijding uit moet voeren verkeert, tussen die pro en anti, in een weinig benijdenswaardige posi tie. Want naast een groep die altijd ontevreden is over zijn werk is het in sterke mate afhankelijk van het behaalde succes of de andere groep wel te vreden is. Nu zijn er verschillende tekenen die er op wijzen, dat in de practijk de bestrijding zalf ter hand genomen wordt en juist dan gaat het de ver keerde kant op. Degene die dat doet is niet alleen strafbaar, maar het kan ook fatale gevolgen heb ben, getuige de ernstige sterfte dit voorjaar onder de wilde ganzen in de Noordoostpolder ten gevolge van het breedwerpig uitstrooien van muizentarwe. Er is m.i. meer resultaat te verwachten als a.s. winter de bestrijding actief ter hand genomen wordt door deskundige mensen, waarbij vooral de jagers, met uitschakeling van het financiële rende ment, de grootste rol dienen te spelen. Het ge bruik van giftige middelen dient ten allen tijde als een paardemiddel beschouwd te worden. Voor komen is beter dan genezen geldt ook hier. kant een gedraaide ijzeren staaf bevestigd is, welke de molshopen en mestflatten moet uitsme ren. Daar deze gedraaide ijzeren staven aan het raam vastzitten, is voor een goede werking gelijk land noodzakelijk, daar anders molshopen en mest flatten ongedeerd blijven liggen. Deze weidesleep moet niet te breed zijn, b.v. niet breder dan 1.50 m. Tussen het ijzeren raam is een kettingegge beves tigd om het weiland wat op te eggen. Op een enkel bedrijf in West Zeeuws-Vlaanderen is deze weide sleep aanwezig. Degenen in West Zeeuws-Vlaande- ren, die dit werktuig als proef eens willen gebrui ken, kunnen dit opgeven en bespreken met de rayonassistenten van de R. L. V. D. 5. De gecombineerde weidesleep (systeem Krooimans). Deze is niet zo afhankelijk van de grondslag, omdat in plaats van de ijzeren staven bij de Deense weidesleep, schrapers ter breedte van plm. 20 cm scharnierend bevestigd zijn. Deze worden met een veer op de grond gedrukt en zor gen voor het goed uitsmeren van de molshopen en mestflatten, ook wanneer deze in een put liggen. Ook aan dit werktuig is een kettingegge bevestigd om het weiland wat op te eggen. De werkbreedte kan 2 m zijn. Dit werktuig is in Oost Zeeuws- Vlaanderen aanwezig en zij, die het als proef wil len gebruiken, kunnen dit opgeven bij de rayon assistenten van de R. L. V. D. Weidesiepen zijn welhaast onmisbaar voor een doelmatige graslandexploitatie en wij hopen, dat vele veehouders van de gelegenheid gebruik zullen maken om de werking hiervan te bekijken. Axel, 19-5-'52. J. SCHEFLE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3