Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. DE HEER SNEEP VOOR STUDIEREIS NAAR AMERIKA. BEKNOPT VERSLAG KEURINGSDIENST N.-BRABANT. UITBREIDINGSPLANNEN VAN GEMEENTEN. DE C.A.O. VOOR 1952—1953. EMIGRATIE NAAR CANADA. VOOR ONZE JONGEREN. BRABANTSE BOERENBRIEFKES. WAT GAAT IN OSS GEBEUREN? DINTELOORD: Woensdag 28 Mei, 11%—1 uur, Hotel „Korf". FIJNAART: Vrijdag 30 Mei, 10y2—12y2 uur, Hotel „De Graanbeurs". Onze ere-voorzitter, de heer P. M. Sneep te Din- teloord zal op 24 Mei vertrekken naar de Verenig de Staten van Amerika voor een studiereis van enkele maanden. Aan deze studiereis wordt deel genomen door verschillende personen, die leiding geven in de coöperatieve instellingen in ons land. Gaarne wensen wij vanaf deze plaats onze nog zo vitale ere-voorzitter een goede reis en een behou den terugkomst toe. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op 16 Mei j.l. te Zevenbergen. Als voornaamste onderwerpen kwamen op deze vergadering o.a. in behandeling: Coöperatieve stro-afzet. In de afdelingen in West-Brabant zal een enquête worden ingesteld naar de mogelijkheden in dezen, alsmede naar de belangstelling die voor meerdere samenwerking op dit terrein bestaat. Bestuur Centrale Landbouw Onderlinge, onder afdeling Noord-Brabant. Door de reorganisatie der bedrijfsverenigingen zal een nieuw bestuur worden gevormd. Daar de hiervoor oorspronkelijk aangewezen leden bedankten, werden als vertegen woordigers der N.B.M.L. aangewezen de heren C. Nelemans te Zevenbergen en A. van der Hil, Ton- nekreek, Willemstad, terwijl als plaatsvervangende leden werden aangewezen de heren A. J. Koert te Steenbergen en J. Knook te Willemstad. Aanstelling vertrouwensmannen N. O. P. Ter advisering inzake de toewijzing van een aantal fruitteeltbedrijven in de Noord-Oostpolder werden enkele vertrouwensmannen aangewezen. Behan deld werden voorts de rekening en balans over het afgelopen jaar. Deze zullen na controle door de financiële commissie, aan het Hoofdbestuur tar goedkeuring worden voorgelegd. Landbouwlonen. Daar nog geen uitslag werd ontvangen van de studie van de desbetreffende stichtingscommissie kan dit punt verder niet wor den behandeld. Alvorens verder overleg over de nieuwe C.A.O. kan worden voortgezet, zal dit rap port moeten worden afgewacht. Graankoppelingsregeling. Deze zal in grote trekken overeenkomen met die van vorig jaar, waarmede het Dag. Bestuur accoord gaat. Landbouwpolitiek. Het desbetreffend rapport van de Werkgroep Prijspolitiek werd uitvoerig be sproken. Met de daarin aangegeven richtlijnen kan het Dag. Bestuur zich verenigen. Onderling Boerenverzekeringsfonds. Als ver tegenwoordiger in het Bestuur van het O.B.F. werd aangewezen de heer A. Korteweg, Secretaris der N.B.M.L. Algemene vergadering. Plannen werden opge steld voor een te Eindhoven te houden algemene vergadering, gecombineerd met een excursie. Na dere mededelingen hierover volgen. 1952 goedgekeurd, met uitzondering van de zowèl in het plan in hoofdzaak als in de plannen in on derdelen opgenomen bestemming „industrieter rein". De goedgekeurde uitbreidingsplannen liggen op het bureau van gemeentewerken voor een ieder ter inzage. Veldhoven. Vanaf 15 Mei 1952 ligt gedurende 4 weken voor een ieder ter Gemeentesceretarie van Veldhoven ter inzage het ontwerpuitbreidingsplan, waarbij gronden worden bestemd voor industrieterrein. Belanghebbenden kunnen gedurende deze ter mijn bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. De keuringsdienst van de N.A.K. maakt bekend, dat in afwijking van de normale regeling dit jaar tot 1 Juni de gelegenheid wordt geooden, de aan vragen om keuring van zomergranen in te trek ken, wanneer de stand van het gewas onvoldoende blijkt te zijn. Boxtel. Het besluit van de Gemeenteraad van 8 Juni 1951 tot vaststelling van een partiëel uitbreidings plan in onderdelen (industrieterrein ten Westen van de spoorlijn BoxtelEindhoven) is door Gede puteerde Staten van Noord-Brabant op 23 April jl. goedgekeurd. (De goedkeuring is onthouden voor zover het betreft de in het plan opgenomen be stemming „landelijk gebied I en II"). Het plan ligt ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Voor 9 Juni 1952, kunnen be langhebbenden, die bezwaren tegen het plan bij de Raad hebben ingediend, tegen goedkeuring bij de Kroon beroep instellen. Veldhoven. Het Raadsbesluit van 23 April 1952 tot vast stelling van een uitbreidingsplan in hoofdzaak en een uitbreidingsplan in onderdelen voor de kom „VeldhovenNieuwe Parochie", de kom „Zeelst Meerveldhoven" en de kom „Oerle", is door Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant op 23 April De desbetreffende commissie van de Stichting voor de Landbouw is dezer dagen klaar gekomen met haar loonadvies. Dit advies zal thans in de organisaties worden bestudeerd, waarna de onder handelingen over de landbouwlonen voor het con tractjaar 19521953 kunnen worden voortgezet. Nadere publicaties hiervoor volgen, dus voor lopig houde men zich aan de lonen en tarieven, zoals deze in de C.A.O. voor 19511952 werden overeengekomen. Voor een degelijk landbouwersgezin (e.t. pas ge trouwd) bestaat de mogelijkheid zo spoedig moge lijk geplaatst te worden op een groot gemengd be drijf in Canada (Zuid-Ontario). Woning is beschik baar. Bekendheid met machines strekt tot aan beveling. Door een van onze relaties is ons verzocht in dezen te willen bemiddelen. Mocht een van onze lezers hiervoor interesse hebben, dan gelieve hij zich spoedig met zoveel mogelijke opgaaf van ge gevens te wenden tot Algemeen Emigratie Comité, gewest Nóord-Brabant, Stationslaan 4 te Zeven bergen. Uitwisseling. De aard van onze boerenbedrijven brengt meestal met zich mee, dat onze boerenjongens en -meisjes na het verlaten van de school geheel in het bedrijf worden opgenomen en daarin hun taak vinden totdat zij een zelfstandige positie in het leven gaan innemen. Wij hebben daarbij vooral het oog op onze gemengde bedrijven op het zand, die niet ten onrechte in de meeste gevallen gezins bedrijven mogen worden genoemd. Vader, moeder, zoons en dochters werken in dit bedrijf en vinden daar ieder hun taak. De jongelui ontvangen naast hun theoretische opleiding, die zij (hoewel jammer genoeg nog steeds niet allen-) op de landbouw- huishoudschool verkrijgen, hun practische oplei ding om een goede boer of boerin te worden van hun ouders. Dit is natuurlijk ten zeerste toe te juichen en op zich een zeer normale gang van zaken. Zonder aan de betekenis van het gezinsbedrijf afbreuk te willen doen, zouden wij toch hierbij willen bepleiten om Uw zoon of dochter deze zomer ook eens de gelegenheid te geven om door uitwis seling kennis te maken met een andere streek en een e.t. andere bedrijfsvoering. Geef hem of haar eens de kans uit te wisselen met een boerenzoon of -dochter uit b.v. de Achterhoek van Gelderland of een andere streek van ons land. Beide partijen kunnen hierdoor ook eens kennis maken met andere bedrijven, gewoonten en andere mensen. Wie weet kan dit laatste zelfs leiden tot blijvende banden. Natuurlijk dienen de betrokke nen wederzijds in gezinsverband te worden opge nomen en is het dus gewoon een ruiling voor b.v. enkele maanden. Leden in Oost- en Midden-Brabant, laat hierover Uw gedachten eens gaan. Ook voor Uw zoon of dochter is dit misschien van groot belang, ook voor zijn of haar later leven. Voor nadere inlichtingen kunt U zich wenden tot Ds. Gijssel te Hilvaren- beek, die zich geheel belangeloos bereid heeft ver klaard om in dezen bemiddelend op te treden en wederzijds geschikte contactadressen op te zoe ken. Enigszins uitvoerige inlichtingen o.a. omtre'ht Uw gezin en bedrijf en Uw verlangens in dezen zullen daarbij zeer op prijs worden gesteld. Wacht niet te lang hiermee tot de zomer voorbij is, maar geef hen nu een kans. Zandheuvel, Mei 1952. Beste Willem. Op 't ogenblik, dat ik aan je ga schrijven, schijnt daar buiten de zon en is het ideaal weer. We zou den ons geen betere lente voor kunnen stellen als we tot nu toe hebben gehad. Veel droog mooi zon nig weer, met nu en dan een regenbuitje. Wat een tegenstelling b.v. met vorig jaar, toen het zo koud en nat was. De gewassen staan er dan ook over het algemeen goed voor en zij, die vroeg ingezaaid hebben zijn wel gelukkig geweest, omreden er geen vorstschade is geweest. Ook het fruit belooft veel dit jaar. Het schoffelen en wieden is met zulk weer ook prettig, daar het vuil achter je dood gaat, terwijl met nat weer je het maar verpoot. Als het zo door gaat verwacht ik een vroege oogst. Men heeft deze lente niet behoeven te wachten met het inzaaien der gewassen. Ook bij jullie staat de boel er zeker wel goed voor. Ik hoorde tenminste dat vele boeren al aan het hooien zijn en reeds hooi op de ruiters hebben staan. Dat dit prima kwaliteit zal wezen behoeven we niet te be twijfelen. Er is over het algemeen ook veel gras en hoe eer men een perceel kan maaien hoe beter 'het mijns inziens is. Men mag dan wat minder massa hebben maar de kwaliteit zal enorm veel beter zijn. Ben je met je vrouw nog op de Jaarbeurs ge weest? Tot mijn spijt kon ik er niet heen, daar wij tot over de oren in het werk zaten. Toch vind ik het erg jammer dat ik niet met mijn vrouw daar heen geweest ben, te meer daar er ook speciaal voor de vrouw een afdeling was op het gebied van woninginrichting en kleding. Ik zeg dit hierom Willem, daar over het algemeen de vrouw van de boer (en nu spreek ik over de zandgebieden) toch al zo weinig heeft. Naast haar drukke gezin, dat zij verzorgen moet, moet zij ook nog zoveel invallen op de boerderij, vooral nu, bij gebrek aan arbeidskrachten in de landbouw. Daar door wordt dikwijls haar leven een leven van enkel plichten en zorgen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Het is daarom volgens mij zo goed dat zij ook eens de tijd neemt om er eens een dag uit te trek ken, eens te gaan zien hoe anderen het doen en wat er nog te leren is en te verbeteren valt in eigen huis en bedrijf. Ik hoop van harte Willem dat de actie van de Plattelandsvrouwen zo groot mag worden dat alle vrouwen ook uit Oost-Brabant tijd gaan nemen dergelijke dingen te gaan bezichtigen. Dit zal in het gezin en het bedrijf ten goede komen. Wij heb ben behoefte aan vrouwen met een gezonde kijk op de dingen en ook wij moeten dan maar eens een offertje daar voor brengen. De vrouw is geen slaaf, maar een hulp voor de man tegenover hem. Laten ook wij mannen dit steeds bedenken. Zonder een goede leiding en regeling in het gezin door de vrouw, gaan we er aan. Maar een vrouw die met verstand haar huis bestuurt en leiding geeft is alles waard en blijft een der grondpijlers waar onze boerenstand mee staat of valt. Als steeds de groeten, ook aan je vrouw. JE KEES VAN KEMPEN. De noodzaak van de verhoging van de binnen landse voederproductie mag wel algemeen bekend worden verondersteld. Dit betreft zowel het bouw- als grasland; het gaat echter niet in de eerste plaats om meer bieten, hooi, kuilvoer enz., maar wel om de maximale hoeveelheid voederwaarde In woord en geschrift is er vele malen op ge wezen ook in dit blad hoe men de productie van het grasland kan verhogen, hoe men moet weiden, conserveren en het wintervoer aanwenden. De woorden stikstof, tijdig en goed, speelden daar bij wel een zeer grote rol. Dank zij onze goed on derlegde boerenstand kon er in de na-oorlogse jaren reeds heel wat worden bereikt: het stikstof- gebruik op grasland verdubbelde, de schrikdraad installaties werden min of meer gemeengoed, de kuil- en hooiwinningsmethoden werden verbeterd. Maar hiermede zijn we er niet, voor Uw bedrijf en ons Vaderland is het uiterst noodzakelijk dat de productie nóg meer wordt opgevoerd. Deze noodzakelijkheid wordt door de boeren veel al wel erkend, maar zij ondervinden nog altijd zekere remmingen: te weinig arbeidskrachten om de arbeidstoppen de baas te worden, onvoldoend beheerste watervoorziening (voor plant en dier), onbekendheid met nieuwe werkwijzen én werk tuigen. In dit verband is het ten zeerste toe te juichen, dat de georganiseerde boeren van Limburg en Noord-Brabant zelf het initiatief hebben genomen om in nauwe samenwerking met de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst op één bedrijf alle goede werk wijzen en goede typen werktuigen voor het mo derne weidebedrijf te demonstreren. Dat de initia tiefnemers zich daarbij verzekerd weten van de medewerking van de werktuigenindustrie, van de beide paardenstamboeken, boerinnenbond en de jongerenorganisaties, maakt hun zware taak heel wat gemakkelijker: Eendracht maakt macht! Door betere werkwijzen en werktuigen moeten we de productie verhogen en/of vergemakkelijken, terwijl de economie hierbij niet uit het oog mag worden verloren: Goed, snel en goedkoop zij ons aller streven! Op deze weidebouwmechanisatiedag, die 5 Juni a.s. te Oss zal worden gehouden, zal men vele werkwijzen en werktuigen kunnen zien. Naar ons oordeel is de Commissie van Voorbereiding erin geslaagd een buitengewoon goed programma samen te stellen; trouwens de nauwe samenwer king tussen practijk en voorlichting was hiervoor reeds een zekere waarborg. Vele moderne werkwijzen en werktuigen, ook

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7