„SHELL" Uit en voor de polder Gebrs DEJONGH Uientelers opgelet MARKTBERICHTEN TUINBOUW Heren Fruittelers en Landbouwers Bestrijdingsmiddelen KEURINGSDIENST ZEELAND VAN DE N.A.K. en de middelen voor de che mische bestrijding zijn verkrijgbaar by: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendamme, telef. K 1194-235. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS GOES. STROVLAS. EIERVEILING GOES. In iedere tuin vindt men bijna enkele struiken kruisbessen. Ze staan dikwijls op een verborgen plaats, langs een heg onder onkruid of bomen, in ieder geval op een plekje waar zo weinig mogelijk grond verloren gaat. In de winter spit men er angstvallig om heen: ze zijn zo scherp, ze prikken. Een snoeischaar komt er nog minder bij te pas. Vele lezers zullen, in de bovenstaande omschrij ving, de toestand van hun kruisbessenstruiken terug zien. Ik hoop dat ze zich dan zullen terug vinden als slechte verzorgers; daarentegen treft men ook goede verzorgers aan. Het spreekwoord zegt echter: „Wie de schoen past, trekt hem aan". Wat zijn nu de gevolgen van een slechte verzor ging: dat zijn ziekten, veroorzaakt door insecten of schimmels. Vanaf heden zijn alle uit. onderstaande depóts te leveren: 1. Hoofddepöt Goes: 's-H.H. Kinderendijk 117 2. Depót Waarde: Q. Pieper, Kerkweg B 107 3. Depót Heinkenszand: C. J. Wirtz, Slaakweg B 139 4. Depót Roosendaal: M. J. Lauwen, Hulsdonksestraat 11 Ook voor de Klein-fruitteelt en Landbouw arbeidsbesparing door het gebruik van VERNEVELAAR op RUGSPUITEN Vraagt gratis demonstratie bij „SHELL"-Bestrijdingsmiddelen GOES In de meeste percelen zaai-uien wordt enige vreterij aangetroffen veroorzaakt door de snuit- kever. Hoewel de aantasting tot nog toe over het algemeen nog geen ernstige vormen aangenomen heeft, is het raadzaam het verloop van dit ziekte beeld te volgen. Bij uitbreiding van de schade verdient het alle aanbeveling onverwijld de bestrijding ter hand te nemen. Bestrijding kan geschieden door een be stuiving met een 5 HCH product tegen een hoe veelheid van 2530 kg per ha. Door de snelle groei van de laatste weken zijn er verschillende percelen aardappelen flink ontwik keld, waardoor meerdere percelen reeds kunnen worden geselecteerd. Wij wijzen er onze aan gevers op de hiervoor in aanmerking komende per celen regelmatig te controleren, daar de keur meesters volgende week het veld ingaan om een begin te maken met de keuring, zodat opzuivering moet hebben plaats gehad. In het keuringsreglement zijn enkele wijzigingen aangebracht in het ziektegetal voor plaatsing in de verschillende klassen. Voor klasse E een ziektegetal van ten hoogste 2 Voor klasse A een ziektegetal van ten hoogste 3 Voor klasse AB een ziektegetal van ten hoogste 6 Voor klasse B een ziektegetal van ten hoogste 8 Voor klasse C een ziektegetal van ten hoogste 12 Voor verwijderde planten is de vermenigvuldi gingsfactor teruggebracht van 1 op terwijl is in gevoegd een vermenigvuldigingsfactor voor „ach terlijke verdacht bladrolzieke planten" van 1 bij de eerste keuring en 2 bij de tweede keuring. Uit de normen blijkt dat er door een belangrijke verhoging van de vermenigvuldigingsfactor van de ziekten en een verlaging van het ziektegetal voor de verschillende klassen aanmerkelijk strenger zal moeten worden gekeurd. Daar echter de verwijderde planten minder zwaar worden aangerekend dan voorheen, is het mogelijk door zorgvuldige en vroegtijdige selectie aan deze eisen te voldoen. Begin dus tijdig met de selectie en zor ervoor dat Uw percelen voortdurend worden gecontró- leerd. Over één zulk een schimmel wil ik het nu eens hebben, het is de Amerikaanse "kruisbessenmeel- dauw of Sphaerotheca mors uvac. De laatste jaren breidt ze zich hier en daar weer uit en het is beslist nodig, dat men maatregelen neemt, om deze zeer belangrijke en schadelijke ziekte te bestrijden. Bij de aanwezigheid van door meeldauw aange taste bessen, kunnen er moeilijkheden ontstaan bij de aflevering van het product op de veiling. Er bestaat altijd nog een wet, op grond hiervan kun nen door de overheid verschillende maatregelen worden genomen inzake verkoop en vervoer. Het is dus in ieders belang de bestrijding zo nauwkeu rig mogelijk uit te voeren. Ook zij, die maar enkele struiken voor eigen gebruik in hun tuin hebben staan, dienen in hun eigen belang een goede bestrijding toe te passen. Aangetaste bessen kan men nergens voor gebruiken. Wat is de kruisbessenmeeldauw eigenlijk; hoe ontstaat ze en hoe kunnen we ze bestrijden? Zoals reeds boven is beschreven is het een schim mel, het is een echte meeldauw. Op dit laatste leg ik bijzonder de nadruk, omdat er ook valse meeldauw is, als de gelegenheid zich voordoet, zul len we het verschil hiertussen nog wel eens nader bekijken. De Amerikaanse meeldauw ontstaat meestal het eerst aan de onderste takken, die, doordat ze in onkruid hangen of de grond raken, zich in een zeer vochtige omgeving bevinden. Men ziet eerst een wit schimmellaagje, dat naarmate het ouder wordt van kleur veranderd en wel van wit overgaat naar licht- of donkerbruin. De schimmel overdekt de gehele jonge takken en de vruchten. Op deze laatste ziet men eerst kleine ronde vlekjes welke dan zodanig uitgroeien, totdat het gehele vruchtje is overtrokken. Deze meeldauwzwam vermeerdert zich zeer snel. De sporen ervan worden gemakkelijk door werk tuigen of plukkers verspreidt, ook door regen en wind vindt uitbreiding plaats. Hoe lelijk deze zwam soms ook kan optreden, is ze toch vrij gemakkelijk te bestrijden. In de eerste plaats doet men dit door de aange taste takken in de winter weg te snoeien en daarna te verbranden. Daarnaast kan men in de zomer afdoende resultaten bereiken door te spuiten met alcalisch Bourgondische pap. De samenstelling hiervan is als volgt: op 100 1 water neemt men IV2 kg kopersufaat en IV2 kg watervrije soda (sodex). De beste manier om deze middelen goed opgelost te krijgen is het gebruik van warm water. Men doet dan 90 1 water in het vat, het kopersul faat in 5 1 en even eens de soda in 5 1 water. Men doet dan eerst de soda-oplossing bij de 90 1 en daarna de koperoplossing. De beste tijd van aan wending is, wanneer de bessen zo groot zijn als een erwt; dit is dus ongeveer half Mei. Wanneer de zwam reeds bruin is geworden, moet men niet meer spuiten omdat het dan te laat is. R. A. ADGEVER. Wat is de Meimaand mooi O, stadsmens kom naar buiten. Geniet van al dat moois Hoor leeuwerik en merel fluiten. Het weer is mooi en zonnig. Het is voor som mige grond knap droog en vooral de kleine plan tjes zouden opknappen van wat regen. De ge- v/assen, die den grond vasthebben groeien hard. De aardappels staan ook mooi en de luchtgekoel- de poters, die vroeg uit hun koude verblijf zijn gehaald zijn heel wat voor bij de wat latere uit het koelhuis gehaalde poters. Ze zullen het mis schien nog wel inhalen maar voor is voor in 't voorjaar. Op kluiterige grond komen ze nog wat achteraan omdat ze wat droog hebben gelegen. Van onderzeeërs zullen we wel geen last hebben van 't voorjaar, dat valt dus mee. De wintertarwe groeit hard en we zullen zeer zeker van 't jaar in de Meimaand aren hebben in de tarwe. De eerste snede klaver is alweer gedroogd en sommige staat op de ruiters om straks onze vier voeters en melkkoeien hun rantsoen te kunnen geven. Wanneer men zo eens rondrijdt op ons mooie eiland, dat zeker straks de tuin van Zeeland ge noemd zal worden gezien hare vele fruittuinen en omdat Walcheren helaas nog wel enige jaren no dig zal hebben om deze naam weer te dragen, ziet men op vele plaatsen dat er met de chemische onkruidbestrijding nogal ongelukken zijn gebeurd, ja, we zagen zelfs een paar percelen vlas, die voor een derde waren verbrand, uitploegen. Dat is zeer jammer, want er ligt een kapitaal lijnzaad en meestal lucerne- of roodklaverzaad op. We ge loven haast, dat er wat te roekeloos is mee om gesprongen. Vergeet niet dat chemische onkruid bestrijding een noodmiddel is en men maar niet moet zeggen, we wieden maar niet want we spui ten maar even. Dit is mis want zover is men nog niet. Er moet nog veel beproefd worden, vorige week probeerden we op een klein veldje een nieuw middel, volgens de advertenties en aanbevelingen prima, ook in erwten. De hoeveelheid, die genoemd werd en gespoten bracht aan onkruid heel weinig en ook aan het gewas weinig schade. Toen er meer werd gebruikt gaf een 10-analige dosis pas totale opruiming van het onkruid maar ook grote schade aan het erw tengewas dat in 1 dag in erwtenstroo veranderde. De weersomstandgheden voor, tijdens en na de bespuiting geven dikwijls een totaal andere uit komst, direct regen kan een gespoten gewas doen herstellen maar drooghard scherp weer, een ge spoten gewas doen verbranden. Stilstaan, draai en, verstopte doppen alle drie geven ze beschadi ging. Uitkijken en dagen tellen zei onze oude herder altijd en dat is zeker hier op zijn plaats. Er komen met het mooie weer, veel toeristen ons land en onze provincie bezoeken. Zondag was het erg druk met onze BeneluxJburen. Een drietal motorfietsers met dame op duo, passeerden in flinke vaart, doch bij een korte bocht raakte een der voetrusten den grond, en verloor hij zijn duo- passagierster, en het was de moeite want hij stopte er voor. Ze waren allemaal voorzien van valhelmen, dat staat martiaal, doch bij medam was de rand der helm in haar voorhoofd gezaikt wat toch wel wat hoofdpijn veroorzaakte. Na wat afwas, werd zij op de tank voor de rijder gezet en werd de reis naar België voortgezet, ze zullen wel geen oesters meer gaan eten zijn op Yerseke. Gisteren waren we nog bij Willem en Nele. Zeg, zei Nele, die juffrouw Sikkers is gelokkig wéé te rug ik gelezen, uut Amerika. Wat zou dat, zei 'Willem. Bel, zei Nele, ik wiere toch een bitje on gerust oor, het duurde zoo lank en daer weunen in Amerika ok twee soorten mensen net as ier, mannen en vrouwspersonen, maer ik gelove toch d.as ze mèr allenig terug is ekommen. Ze is wee wellekom ier in 'Zeeland. Tarwe. De aanvoer is van weinig betekenis en werd vlot geplaatst voor 26,10. Gerst. De belangstelling was heden zeer ge ring. 35,15. Maalhaver. Rustig met weinig zaken. Voor Haver met een hl-gewicht van 5051 kg werd 27,50 betaald. Maïs. Onveranderd, 40 tot 40,50. Schokkers. Stil. ƒ40 tot ƒ62. Groene Erwten. Hoewel de aanvoer gering is, was hiervoor een betere vraag, 35 tot 55. Bruine Bonen. Onveranderd, 26 tot 39. Rozijnerwten en Capucijners. Zonder zaken; geen notering. Blauwmaanzaad. Beginbeurs was er iets belang stelling, maar wat later lag het artikel weer geheel verlaten, 75 tot 81. Karwijzaad. Stil. 56 tot 62. ALGEMEEN OVERZICHT. Midden vorige week kwam er voor de inlandse voergranen meer belangstelling en de gerstprijs reageerde hier onmiddellijk op door op te lopen tot 35,75 op wagon geleverd. Eind der week waren de kopers weer van de markt en werd Gerst lager gelaten. Hieruit blijkt wel hoe gevoelig de markt is. Het feit dat kopers steeds op directe verlading aandringen wijst er ons inziens op, dat de voor raden in de consumptiegebieden niet groot zijn. Verder vernemen wij dat de Zomergerst-voorraad in het Noorden vrijwel geruimd zou zijn. Furore 16 cent; Voeraardappelen 3% cent; Alpha geen maatgevende telersprijs. Zitten in h<m- delaarshanden. Prijs afhankelijk van eventuële exportmogelijkheden en weersgesteldheid met oog op nieuwe oogst. Enkele losse partijtjes werden verhandeld voor 8 a 9 ct franco sorteerinrichting; Bintje. Eveneens slechts losse partijtjes, die ver handeld werden voor 13 a 14 ct., franco sorteer inrichting. Alles per kg. Er blijft van Belgische zijde veel belangstelling voor goede partijen gerepeld vlas. Voor ongerepeld vlas neemt de vraag echter af. Goed gerepeld vlas 2530 ct. per kg; Tweede kwaliteit gerepeld vlas 1825 cent per kg; onge repeld vlas 1017 cent per kg. De prijs van de eieren voor de verzamelaars voor deze week is vastgesteld op 2,20 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 12 cent per stuk minder uitbetaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6