ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Over motorenzandwegen en bloemen AGENDA Openluchtavond Nationale Landdag Provinciale Excursie naar Jaarbeurs en Grote West Zeeuws-Vlaamse deelname! DE BOERENJEUGD Redactie: P. Hendrikse, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. ZATERDAG 24 MEI Training op het veld te Water landkerkje. Voetbal en korfbal. Hierbij wil ik trachten een reisverhaal te schrijven, waarbij ik me er wel bewust van ben, dat het slechts aan weinigen gegeven is om dit op zulk een manier te doen dat het iedere lezer bevrediging schenkt. Omdat men licht geneigd is te schrijven in de trant van „en toen gingen we" of ,,toen zagen we". Daar men echter nu eenmaal niet altijd over vraagstukken betreffende 't platteland of 't organisatieleven kan schrij ven, moet men wel eens iets anders zoeken, 't Grootste deel der L.J.G.- leden denkt nu eenmaal dat de Redactie er is om de B. J. elke week te vullen. Misschien kan dit reisverhaaltje er toe bijdragen dat meerdere leden eens naar hun pen grijpen om hun indrukken en ervaringen van 't een of ander reisje dat ze gemaakte hebben aan 't papier toe te ver trouwen. Dit hoeven niet altijd buitenlandse reizen te zijn, en de manier van reizen doet er ook weinig toe; een ieder kan dit op z'n eigen wijze doen. BEZOEKT onze op Zaterdag 31 Mei a.s., op de hof stede van de heer Iz. de Feijterde Mul, Beoosten-Blijpolder te Axel. Aanvang 7 uur. Opening, Zang Volksdansen Balspelen Reidansen. Pauze met verloting. Film (actueel) Muziek Ontsteken van 't Kampvuur Slotwoord. Iedereen welkom. Entrée 25 cent. De gez. besturen, Z.P.M.-L.J.G. Axel In Kruiningen kwamen de bussen samen en reden toen via Bergen op Zoom, waar de deelnemers uit Schouwen, St. Philipsland en Tho_ len werden opgeladen, naar Rotter dam. Hier werd koffie gedronken en toen ging het verder naar Utrecht. Het Jaarbeursterrein was volge- stampt met allerlei machines in een zeer rommelige verscheidenheid. Al hoewel dit misschien door de han delaren niet wordt gewenst, vraag ik me toch af, of het niet beter zou zijn om een speciaal soort werktui gen bij elkaar te plaatsen, omdat men dan een beter overzicht krijgt van een speciaal soort werktuig. In de practij'k komt het toch veel vuldig voor, dat de belangstelling van de bezoeker zich richt naar een bepaald onderdeel der beurs. Alleen zou het dan wellicht spoedig nood zakelijk zijn een aparte tractor- beurs te organiseren. Ons landje moge dan arm zijn, aan tractortypes en merken is ze dit allerminst! De belangstelling der meisjes ging natuurlijk uit naar de tentoonstel ling „Woning en kleding voor ons" De manier en omstandigheden waarop de nu volgende reis in z'n werk ging is misschien niet de meest gangbare om ergens naar toe te gaan. Wij, d.w.z. 4 jongens van Noord-Beveland, hadden ingeschre ven op de z.g. Heiderit, gehouden 1 Sept. 1951 op de Noord-Veluwe. We beschikten ieder over een mo tor t.w. twee Amerikanen uit de zware klasse en twee Europese uit de middenklasse. De bedoeling van deze rit was, dat iedere deelnemer een aantal controle posten aandeed, en dan samenkwam in Voorthuizen, alwaar men in 't be zit gesteld werd van een route beschrijving, die de deelnemers over de mooiste plekjes van de Noord- Veluwe naar de finish in Vierhouten leidde. Bij aankomst daar zouden vragen worden gesteld over hetgeen en ook enkele jongens gingen een kijkje nemen wat onze vrouwen zoal presteren. In onze mannenogen was dit zo gek nog niet, alleen meen ik te hebben geconstateerd dat velen hun verwachtingen iets te hoog hadden gespannen. Omstreeks vijf uur verlieten we het Jaarbeursterrein, keken daarna nog een uurtje in de stad Utrecht en trokken toen in de richting Beesd. Hier vonden 36 excursisten een gastvrij onderdak bij de leden der B.O.L.H. afdeling Beesd, de anderen reden door naar Waardenburg. Zij werden ondergebracht bij de afde ling Neerrijnen der B.O.L.H. en B.O.G. Alhoewel we, vooral in ver band met de korte tijdsduur voor de organisatie, hier aanvankelijk wel iets tegen op zagen, verliep alles vlot en allen waren vol of over de ons geboden gastvrijheid. Men heeft zefs het plan gehad om ons met mu ziek af te halen, doch dit kon niet meer doorgaan omdat het 's Maan dagavonds pas bekend was dat wij zouden komen. De volgende morgen haalden de men gezien had en hiermede waren prijzen te winnen, zoals een radio, fiets enz. 's Morgens om 7 uur vertrokken we en via Breda, Gorinchem, Utrecht belanden we in Voorthuizen. Onder weg hadden we de vereiste controle posten aangedaan en alles verliep in goede orde. Alleen werd er door twee van ons nu niet bepaald een vlot tempo gereden, zodat het al vrij laat in de middag was eer we er waren, en nog aan onze eigenlijke rit over de Veluwe moesten beginnen. Nadat hier de nodige en niet nodige woorden over gewisseld waren, namen we onze routebeschrijving in ontvangst. Hierbij had men de keus uit twee stuks, één over de goede wegen en één over de minder gebaan de wegen, dus zo'n beetje binnen door. Daar we dat op N.-Beveland bussen ons weer op en toen reden we welgemoed, door de reeds gedeel telijk uitgebloeide Betuwe naar Kes- teren., In de enorme veilinghallen sprak na de opening eerst de Com missaris der Koningin, vervolgens Zijne Excellentie Ir C. Staf en daar na de heer H. D. Louwes. De heer E. L. de Koeijer dankte de sprekers voor hun leerzame redevoeringen, 's Middags bereikten we na een flinke wandeling het terrein waar het openluchtspel „Bloeiend Land" werd opgevoerd. Dit spel bracht de geschiedenis van de Betuwe in beeld. Dit openluchtspel werd voorafge gaan door een vlaggenparade, waar aan ook Zeeland zijn steentje bij droeg. In de veelheid van de B.O.G. en B.O.L.H.-vlaggen gingen wij bijna verloren, maar toch deed het ons Zeeuwse hart goéd toen ook de ploe gende boer met op de achtergrond de immer worstelende leeuw het veld werd opgedragen door de Zeeuwse streekvertegenwoordigers uit Schouwen, Walcheren, Zuid- Beveland, West 'Zeeuws-Vlaanderen en Tholen en St. Philipsland. 's Avonds werd het programma vervolgd met het toneelstuk „Boer zonder Land", dat toen de geluids installatie in orde was, een diepe in druk op ons maakte. Het stuk werd uitmuntend gespeeld. Over deze landdag is in onze Boeren jeugd al wel het één en ander verschenen, zodat ik met deze zeer beknopte uiteenzetting wil volstaan. Na afloop werd direct de thuisreis aanvaard. De dageraad was reeds lang aangebroken voordat de laatste deelnemers de ouderlijke woning be reikten. Ik meen dat het wel niemand zal spijten deze reis meegemaakt te hebben; de stemming was steeds goed, ondanks het feit dat in één bus deelnemers uit alle streken van Zeeland bij elkaar zaten. M. C. J. KOSTEN. ook altijd gewend zijn, namen we de route binnendoor. Hierbij moest men echter nog al veel zelf opmerken en zoeken, een gedeelte van deze be schrijving was als volgt: Bij A.N.W.B. paddestoel no. 1015 links af richting Staverden; nu haak se bocht naar rechts; bij winkel van Klarenbeek links af enz. U ziet geen dingen om nu eens snel over de Veluwe te rijden, daar men telkens goed uit moest kijken. Het eerste ge deelte voerde ons over zandweggetjes met poelen en plassen, zodat twee onzer die geen laarzen aanhadden in een minimum van tijd natte onder danen hadden, en één een sputteren de motor die dan ook na enige tijd prompt de geest gaf. Maar de oplossing was nog al een voudig n.l. water in de carburateur, zodat de kwaliteit van de motor uiter aard toch geen schuld had. Om hem weer aan de gang te krij gen, moest er nog een nummertje hardlopen weggegeven worden en na de nodige zweetdruppels van de be trokkenen, was het dan zovèr. Na deze ervaring kozen we maar een rijwielpad, maar hier kregen we enige conflicten met fietsers, en bij 't uitwijken daarvoor met de nodige dennen, zodat we maar weer het ter rein indoken. Na verloop van tijd kregen we meer gebaande wegen, en konden we volop het natuurschoon rondom ons opnemen. Veel is er te zien op de Veluwe voor wie z'n ogen de kost geeft. Grote oppervlakten heide, die in bloei stond, woeste zandverstuivingen, schitterend blinkend in de zon, met hier en daar een vennetje dat op schijnbaar onverklaarbare wijze in die hoge en droge wildernis werd neergelegd. Dan weer heidevelden, afgewisseld met complexen dennen en jeneverbesgroepen, die een ver beten strijd tegen 't onvruchtbare zand voeren. Ja, werkelijk hier ziet men de flora en fauna van de Ve luwe, en niet iets wat door mensen handen in knellende banden is be dwongen, maar alles waar, echt en natuurlijk. Na diverse oude stadjes aan het IJselmeer, die ook in de route lagen en 't bezichtigen waard zijn, bezoch ten we nog een kasteel en gingen op de finish af in Vierhouten. Hier wer den formulieren uitgereikt met vra gen die betrekking hadden op een scheper met schapen die we onder weg gepasseerd waren. Na het stichten van een 4-mans coöperatie werden deze formulieren dan ook even gezamenlijk ingevuld en werden de motoren en auto's van de diverse deelnemers even bezich tigd. Daarna zaten we gezamenlijk aan een Gelderse koffietafel, die beslist niet onderdoet voor een Zeeuwse, waarna we er met z'n vieren te voet op verkenning uittrokken. Nu dat was gauw gedaan, buiten het natuur schoon was er weinig te zien. Veel pensions en geen café's. Tot slot van deze dag was er in de z.g. „Zonnehal" nog een feestavond voor deelnemers en belangstellenden, waaraan vele bekende radio-artisten hun medewerking gayen. De prijsuitreiking die plaats vond leverde ons ieder een fraaie gedenk- tegel en enige kleinigheden op. Zo ver we konden nagaan hadden we de vragen goed beantwoord, maar na loting vielen we toch buiten de hoofd prijzen. Waar dan ook op gerekend was, want de factor geluk in spel of andere zaken, hebben wij vieren, elkander reeds lang kennende, allang afgeschreven. De hoofdzaak was, dat wij een interessante rit gehad heb ben, met een aangename, zij het iet wat vluchtige kennismaking met het prachtige Noord-Veluwse landschap. (Wordt vervolgd.) Dinsdag 6 Mei werd 's morgens om half zes gestart in Oostburg. Het weer werkte mee en zodoende werd het een mooie reis. Uit alle delen waren ze gekomen, maar West Zeeuws-Vlaanderen spande veruit de kroon, en de helft der deelnemers kwam dan ook hier vandaan. Het deed ons werkelijk goed dat W. Z.-Vl. thans op zo'n spontane wijze van zijn belangstelling blijk gaf. Wij hopen dat zij op deze thans ingeslagen weg zullen blijven voortgaan, opdat onze toch al zo in eilandgemeenschappen verdeelde provincie er wel bij vare. Erg betreurenswaardig is het dan ook, dat Walcheren hier dwars tegenin ging en zonder daar de provincale excursiecommissie in te kennen, op eigen gelegenheid naar Kesteren ging. Het verweer als zouden zij slechts één dag ter beschikking hebben, mag nimmer als motief gelden voor dit separitisme, want ook in andere delen der provincie bestond belangstelling voor een ééndaagse reis naar Kesteren. Provinciaal overleg had in dezen veel mooiere resultaten af kunnen werpen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5