JOonen en Sociale voorzieningen Rijtoer Z. L. M. door de Kring Axel „ER VALT ACHTERSTAND TE CONSTATEREN". BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. Excursie Groningen Richtlijnen voor de toekomstige landbouwpolitiek. De indertijd door de Stichting voor de Landbouw ingestelde Werkgroep Prijspolitiek heeft enige nota's het licht doen zien, waarin zij de Stichting advies uitbrengt over de in de toekomst te voeren landbouwpolitiek. De vergadering bespreekt de aangeboden nota's en wel in het bijzonder de nota, genaamd: ..Richtlijnen voor de toekomstige land bouwpolitiek", waarin de grondslag van de ideeën der werkgroep zijn neergelegd. Een vergelijking met het indertijd door de commissie-Minderhoud voorgestelde stelsel laat vele overeenkomstige punten zien t.a.v. de doelstellingen. Bij de uitwer king van het prijzenstelsel geeft de Werkgroep Prijspolitiek de voorkeur aan een stelsel van prij zen, dat voor vele producten een ruimere fluc tuatie toelaat, terwijl in de minimumprijzen steeds een ondernemersbeloning voor administratieve en commerciële arbeid begrepen is. Anderzijds zullen in die gevallen, dat de prijzen op de binnenlandse markt te hoog oplopen, ook maximumprijzen vastgesteld kunnen worden. Na een gedachtenwisseling meent de vergade ring de voorlopige conclusie te mogen trekken, dat de door de Werkgroep Prijspolitiek voorgestelde richtlijnen een goede basis kunnen vormen voor het toekomstige landbouwbeleid ook in economisch minder gunstige tijden. Veel zal echter afhangen van de wijze waarop de hier neergelegde richt lijnen in de praktijk zullen worden toegepast. Spe ciaal is dit het geval t.a.v. de mogelijkheid op ondernemerswinst, welke wordt geboden door de in te stellen maximumprijzen. Deze ondernemerswinst zal immers gebruikt moeten worden om het bedrijf in stand te houden en dient zodanig ruim gesteld te worden, dat in vesteringen en reserveringen hieruit bestreden kunnen worden. Loonpolitiek. De vergadering neemt kennis van het rapport van de commissie Loonadvies 1952/1953, waarin deze tot de conclusie is gekomen, dat de sociale positie van de landarbeiders achterstaat bij verge lijkbare arbeiders ten plattelande. Zij adviseert de lonen van volwassen landarbeiders derhalve te verhogen met een bedrag van 4 cent per uur en wel bij de verhoogde pensioenpremie van 84% cent tot 88% cent per uur. Daar de vergadering het dezelfde morgen binnen gekomen rapport slechts vluchtig door heeft kun nen nemen, wordt besloten dit in een volgende ver gadering nader te bespreken. (Voor nadere bijzon derheden verwijzen we naar de rubriek: „Lonen en sociale voorzieningen".) Landbouwdagen Kring Axel. Ter vergadering worden verschillende mede delingen gedaan over het programma van de land- bouwdagen te Axel op 26, 27 en 28 Juni. Naast de oude bekende elementen bevat dit pro gramma vele nieuwe aantrekkelijke punten en verwacht mag dan ook worden, dat de belangstel ling voor dit evenement op landbouwgebied zeer groot zal zijn. PREMIEKEURINGEN VOOR STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE IN ZEELAND. Woensdag 28 Mei: Kerkwerve 8.u. Brouwershaven 10.30 u. Noordgouwe 13.30 u. Nieuwerkerk 15.30 u. WalcherenZ.-Beveland Maandag 26 Mei: Koudekerke 8.— u, Biggekerke 14.u. Schouwen-Duiveland. Dinsdag 27 Mei: Zierikzee 10.30 u Moriaanshoofd 13.30 u. Burgh 15.u. Noord-Eeveland. Vrijdag 30 Mei: Wolf aartsdijk 10.u. Kortgene 14.u. Dit is de conclusie van de commissie Loonadvies 1952/53 welke hiermede tevens uitspraak heeft ge daan over het meningsverschil dat in de Stichting voor de Landbouw bestond over de in de nieuwe C.A.O.'s op te nemen lonen. Aan de partijen in de provincies en rayons is in middels geadviseerd de volgende lonen in de con tracten te verwerken. Rayon Uurloon vakarb. 'met pensioenpr. 1. Grote Landbouwgeb. 88% ets. 2. Krimpenerwaard, Gouda en Midden-Zuid-Holl. 90 3. Noord-Holland (zonder Wieringermeer), West- land, Delfland, kust gebied, Zevenhoven en Rijnstreek 4. Noordoostpolder 5. Wieringermeer ets. 92 ets. 96% ets. 99% ets. Uurloon vakarb. zonder pensioenpr. 85% ets. 87 ets. 89 93 ets. ets. 96% ets. Behalve en boven de ophanden zijnde verhoging der pensioenpremie tot 3,per week, waarmede zoals bekend een verhoging van het geldloon van een Ct. per uur gemoeid zal zijn, bedraagt de voorgestelde loonsverhoging voor de gebieden 1 t/m 5 resp. 3%, 3, 2%, 1% en 1% ets. per uur. De weeklonen zullen op overeenkomstige wijze moeten worden herzien. De commissie heeft zich er over uitgesproken dat deze loonsverhoging geen consequenties met zich dient te brengen t.a.v. de tarieven en voorts dat de lonen der ongeschoolden alleen in het grote loongebied dienen te worden verhoogd en wel met 1 ct. per uur. In de overige gebieden zullen deze dus ongewijzigd blijven. Op al deze punten is de commissie tot overeenstemming gekomen. Daar de zes organisaties zich bij voorbaat bij haar uitspraak hebben neergelegd moet het loon advies thans worden gezien als een advies van deze organisaties. Bij de uitvoering van de opdracht is dezelfde methode gevolgd als die welke in 1947 is toegepast toen door de St. v. d. Arbeid een soortgelijke ver gelijking werd getroffen. Ook nu zijn de lonen van de vakarbeiders in de ?andbouw vergeleken met die der geoefende arbeiders elders ten plattelande. Wederom werd een gemiddeld 49-urige werkweek in de landbouw gelijk gesteld met een 48-urige werkweek in de industrie. Naast de tijdlonen zijn de verschillen in pro gressie der jeugdlonen, de verschillen in de ver- Ietregelingen, de invloed der gemeentenclassifica tie, de tariefverdiensten en de diverse toeslagen in de onderzochte bedrijfstakken in de vergelijking betrokken. De vergelijking kon niet tot in alle onderdelen exact worden uitgevoerd. Dit komt, omdat de fac toren welke invloed uitoefenen op de reële lonen in de verschillende bedrijfstakken niet allen nauw keurig kunnen worden gemeten. Het gevolg is dan ook geweest dat de commissie een aantal schat tingen heeft moeten doen. Moet dit enerzijds als een tekortkoming van het uitgebrachte rapport worden aangemerkt, anderzijds moet worden vast gesteld dat de commissie haar opdracht niet op Ook wanneer men geen plaatsen meer beschik baar heeft, dient men op te geven, dat men met eigen wagen meerijdt. Men ontvangt dan na 18 Juni een nummer, dat aangeeft op welke plaats men in de rijtoer is ingedeeld. Op Vrijdag 27 Juni zal, nadat des ochtends de Algemene Zomervergadering der Z. L. M. heeft plaats gehad DE TRADITIONELE RIJTOER gemaakt worden, ditmaal door de Kring Axel der Z. L. M. Evenals verleden jaar zijn de kosten per deel nemer gesteld op 1,Ieder lid van de Z. L. M. heeft daarentegen op vertoon van zijn lidmaat schapskaart 1952 gratis toegang tot de tentoon stelling. Hoe dient men te handelen? De afdelingen, die zelf met een bus naar de ver gadering komen en die met de bus aan de rijtoer deelnemen, moeten voor de gehele dag met de autobusonderneming afrekenen. De leden, die op deze wijze naar Axel komen, moeten zich dus niet aan het secretariaat der Z. L. M. opgeven. De secretaris van een afdeling, waarvan men met een bus komt, geeft alleen op, dat hij een volgnummer voor de bus wenst te ontvangen. Automobilisten. Allen, die met een eigen auto aan de rijtoer wensen deel te nemen, dienen dit vóór 18 Juni a.s. op te geven aan het Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis te Goes (liefst per briefkaart). Men gelieve dan op te geven of men nog plaatsen be schikbaar heeft in zijn auto. Leden, die niet met eigen wagen en niet met een bus der Afdeling komen. De leden en belangstellenden, die niet met een eigen auto en ook niet per afdelingsbus naar Axel komen, kunnen zich opgeven uitsluitend door stor ting van 1,per gewenste plaats op giro 172503 der Z. L. M. te Goes. Op het girostrookje dient men te vermelden: Opgave rijtoer. Deze categorie moet zich dus niet, zoals vorige jaren per brief of briefkaart aanmelden, doch alleen door overmaking van ƒ1,per gewenste plaats. Ook deze aanmeldingen dienen vóór 18 Juni a.s. bij het secretariaat der Z. L. M. te Goes ontvangen te zijn. Men ontvangt dan tijdig een kaart, waarop is aangegeven in welke auto of bus men is ingedeeld. Automobilisten, die niet in het bezit zijn van een nummer kunnen onder geen voorwaarde in de rijtoer worden opgenomen. U kunt de organisatie helpen verlichten, door ZEER SPOEDIG uw opgave in te zenden. een andere wijze had kunnen uitvoeren. Boven dien is zij er o.i. in geslaagd de werkelijkheid zo nauwkeurig mogelijk te benaderen. De conclusie dat momenteel niet aan de zgn. relatieve gelijkstelling wordt voldaan komt ons dan ook als juist voor. Begrijpelijkerwijze zal de georganiseerde landbouw er thans naar gaan stre ven dat de achterstand wordt ingehaald. De partijen in de provincies en rayons kunnen hieraan meewerken door de C.A.O.'s op de nieuwe loonbasis af te sluiten. De St. v. d. Landbouw zal dit bevorderen door zich te wenden tot het College van Rijksbemiddelaars en de St. v. d. Arbeid met het verzoek de nieuwe C.A.O.'s wanneer zij wor den ingediend goed te keuren. Bovendien zal het Coll. van Rijksbemiddelaars worden gevraagd in de nieuwe loonregelingen de verhoogde lonen even eens vast te leggen. Het blijft voorshands nog een open vraag of aan dit verzoek zal worden voldaan. Het is nl. niet on mogelijk dat dit allerlei bezwaren zal ontmoeten. Immers een loonsverhoging in de landbouw kan andere loonsverhogingen elders tot nasleep hebben. Bovendien is de gehele loonpolitiek momenteel weer aan de orde i.v.m. de invoering der werkloos heidswet. Het is voorts bekend dat loonsverho? gingen hun invloed doen gelden op onze export positie en de werkgelegenheid. Wij erkennen dat dergelijke bezwaren tegen het loonadvies kunnen worden aangevoerd, doch desniettemin zijn wij van oordeel dat de St. v. d. Landbouw zich hierbij niet zal kunnen neerleggen. Immers dit zou t.o.v. de landarbeiders die hierdoor in een uitzonderings positie zouden worden geplaatst wel zeer onbillijk zijn. Zij hebben o.i. aanspraak op lonen welke ge lijk zijn aan die van vergelijkbare arbeiders in andere bedrijfstakken. Wanneer men bezwaren wil aanvoeren tegen het loonadvies zal aangetoond moeten worden dat de commissie onjuiste berekeningen heeft ge maakt. Uit een en ander volgt intussen dat het nog niet zo ver is, dat de nieuwe lonen reeds kunnen wor den ingevoerd. Zij moeten eerst nog officieel wor den gesanctioneerd. Zolang dit niet het geval is adviseren wij de werkgevers zich te houden aan de officiële lonen zoals deze zijn geregeld in de bin dende loonregeling welke het vorige jaar door het Coll. van Rijksbemiddelaars voor hun provincie óf rayon is afgekondigd. N. A. V. Ten aanzien van de verzekeringsplicht van boe renzoons deelt men ons van de zijde van het Be drijfspensioenfonds (B.P.L.) mede, dat in- en uit wonende boerenzoons verzekeringsplichtig zijn, indien: a. zij normaal werkzaam zijn op arbeidsovereen komst; b. zij anders dan op arbeidsovereenkomst per soonlijk tegen beloning werkzaam zijn. Voor zover onder punt a vallend acht ook de Bedrijfsvereniging verzekeringsplicht, ingevolge de Ziektewet, Ongevallenwet enz., aanwezig. Het onder punt b gestelde maakt de verzekerings- p'licht bij het Bedrijfspensioenfonds echter ruimer dan bij de bedrijfsvereniging. Bij de B.P.L. bestaat n.l. reeds verzekeringsplicht als vader met zijn zoon overeenkomt hem, behalve kost en inwoning, jaarlijks een bepaald bedrag uit te betalen voor de door hem verrichte werkzaam heden, omdat hier dan sprake is van persoonlijk tegen beloning werkzaam zijn anders dan op arbeidsovereenkomst. Dit geldt echter niet voor minderjarige boeren zoons. Hier sluit het B.P.L. zich aan bij het standpunt van de bedrijfsvereniging, waar men alleen dan verzekeringsplicht aanwezig acht als de minderjarige zoon in alle opzichten als gewone arbeider werkzaam is, dus dezelfde loonvoorwaar- den, diensttijden etc. Voor de excursie naar Groningen op 8, 9 en 10 Juli a.s. kunnen zich, in verband met het volmaken van een bus, nog een klein aantal deelnemers op geven. Gegadigden dienen zich ten spoedigste met het Secretariaat der Z. L. M. te Goes (telefoon 2345) in verbinding te stellen of het bedrag (ƒ60 per per soon) uiterlijk 29 Mei a.s. op postrekening 172503 der Z. L. M. te storten. Aanmeldingen, die na 29 Mei a.s. worden ont vangen zullen zeer waarschijnlijk niet meer ge accepteerd kunnen worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2