MARKTBERICHTEN Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek GRAANBEURS ROTTERDAM. Korte berichten. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS GOES. STROVLAS. VEEMARKT ROTTERDAM. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. EIERVEILING GOES. EIERVEILING MIDDELBURG. ïandproblemendank zij onze goed onderlegdé boerenstand kon de voorlichtingsdienst veel berei ken. Denken we hier aan het vergrote stikstofge- bruik op grasland, aan de schrikdraad-installaties met de daardoor mogelijke rantsoenbeweiding, aan de betere kuilmethoden, hooiwinning enz., dan is er reeds veel bereikt. Maar het is voor uw bedrijf en uw vaderland noodzakelijk dat de productie nóg meer wordt opgevoerd. Deze noodzakelijke ontwik, ke'ling wordt door de boeren veelal wel erkend, maar zij ondervinden nog altijd zekere remmingen: te weinig arbeidskrachten om de arbeidstoppen goed te kunnen verwerken, onvoldoend beheerste watervoorziening (voor plant en dier), onbekned- heid met nieuwe werkwijzen en werktuigen. In dit verband is het ten zeerste toe te juichen dat de georganiseerde boeren uit Noord-Brabant en Limburg zelf het initiatief hebben genomen om in nauwe samenwerking met de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst op één bedrijf alle werkwijzen en typen werktuigen voor de moderne grasland exploitatie, in de ruimste zin van het woord, te demonstreren. Hier kan men dus alle werkmetho den in bedrijfsverband zien uitgevoerd, terwijl er van elk werktuig een voorbeeld aanwezig zal zijn. Men zal hier dus niet alle 'bestaande goede kuil- machines aantreffen, maar slechts één of twee typen, zonder dat de organisatoren daarbij willen aangeven dat de aanwezige kuilmachines in hun type de beste vertegenwoordigers zijn. Dit geldt dus voor alle werktuigen. Juist door deze opzet willen de initiatiefnemers voorkomen, dat men door de vele bomen het bos niet meer zal zien! Deze grootse zuidelijke weidedag zal begin Juni worden gehouden op het bedrijf van de heer Visser, in de nabijheid van Oss. Dit bedrijf zal voor ieder een gemakkelijk bereikbaar zijn: rijwiel, auto, autobus, trein. Nu ook de beide stamboeken voor paarden en de jongerenorganisaties hun volle medewerking heb ben toegezegd, mogen we van dit Limburgs-Bra bants initiatief niet alleen veel verwachten, maar hierbij aanwezig te zijn geweest. Deze demonstra tie wordt niet elk jaar herhaald. Het programma van deze dag, (dat nog nader bekend zal worden gemaakt in dit blad) is met kennis van zaken door uw eigen organisatiemensen en door de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst samengesteld. Alle Limburgse en Noord-Brabantse boeren mo gen de initiatiefnemers dankbaar zijn voor de op zet, de Stichting voor de Landbouw, voor de be schikbaar gestelde gelden en de medewerkers voor hun steun; zij kunnen dit hetbeste tonen door in Juni naar Osse te koimen. Wellicht valt er boven dien iets te zien, wat van groot belang is voor uw 'eigen bedrijf. Onze slagzin luidt: Tot Juni in Oss op de grootse weidedag! Vanzelfsprekend zijn ook de niet-Brabanders en niet-Limburgers van harte welkom. Ook voor hen valt hier veel te zien en te leren. 13 Mei. Er heerst nu op de akkers Een grote bedrijvigheid, Het wieden en op éénzetten Vraagt nu ons aller tijd. Het werk op de akkers staat opeens weer aan de rode streep. Het wieden der gewassen en voor al het op éénzetten der bieten vraagt veler handen werk. Het was eerst wat droog en schraal, doch nu er wat regen is gevallen en wat warmte is ge komen, komt het onkruid ook voor den dag en groeien de bietenplantjes zo hard, dat ze spoedig vanéén moeten; ze worden anders te groot en lijden er te veel van. Helaas hebben we hiervoor nog geen deugdelijke machine, al zijn ze er ook al een jaar of wat mee bezig. De meeste machines hebben een draaiend wiel, dat over de rijen draait en bezet is met mesjes, die de plantjes wegslaan. Bij een dunne stand, moet er in een groot gat een plant blijven staan, doch de machine die geen ogen heeft, slaat ze netjes weg. In Frankrijk heeft men een machine gefabriceerd met een electrisch oog. V/anneer er geen plantjes staan stopt de machine en bij volle stand gaat hij weer draaien. Er zijn hier al demonstraties meegegeven, doch ze waren niet voor 100 geslaagd; misschien- komt dit nog wel met een paar jaar. Voor ons boeren is het opéénzetten geen prettig werk wanneer je er op staat te kijken. Je volgt met aandacht de hak. Daar staat een grote, die moet blijven staan, ja, dat lukt ook, dan deze grote en dat kleine plantje weg. Doch daar gaat de grote, hij sneuvelt en de kleine blijft. Zo gaat het, en probeer je het zelf dan maak je dezelfde of nog ergere fouten. Wanneer het warm is en alles flauw valt, lijkt het na een dag doorslaan, dat er op het- slagveld niets meer staat. Doch 's morgens staan ze weer overeind en valt alles mee. Hetgeen uit de grond staat groeit hard, vooral het vlas gaat er mee door en lijkt zelfs wat te Tarwe. Inlandse tarwe is schaars geworden en verschillende meelfabrieken en Vita molenaars willen nog wat kopen, waardoor voor doorsnee kwaliteit 26,te bedingen is. Prima kwaliteiten worden extra betaald. Gerst. Zaterdag j.l. kwam er een kleine ople ving; de situatie blijft echter onzeker en onover zichtelijk. Intussen is het verheugend dat er weer enige vraag komt. Heden werd gedaan voor 34,25. Haver. Voorzover van interesse gesproken mag worden gaat deze meer uit naar de 50/51 kg Maal- haver dan naar de zwaardere gepunte soorten. Op de prijsvorming had één en ander geen invloed en Maalhaver noteert 27,25. Maïs. Blijft zich handhaven op 40,tot 40,50. Schokkers. Het aanbod heeft weinig meer te be tekenen. De vraag is redelijk 40,tot 62, Groene Erwten. De belangstelling wordt geleide lijk minder. Het aanbod is niet onbelangrijk. No tering 35,tot 53, Bruine Bonen. Onveranderd. Het aanbod is nog steeds ruim. 26,tot 39, Karwijzaad. Prijshoudend. Notering ƒ55,tot 63,—. Blauwmaanzaad. Eveneens prijshoudend. Note ring 65,tot 82,50. Algemeen overzicht. In de week van 5 t/m 10 Mei ging er op de bin nenlandse graanmarkt weinig om. De stemming was lusteloos. De tarwe is practisch geruimd. Voor restanten tarwe van prima kwaliteit kunnen bij de vlakmolens goede prijzen bedongen worden. Het rogge-aanbod is in sommige gevallen dringend, daar met het warmere weer de houdbaarheid sterk Evenals in voorgaande jaren is onder auspiciën van de Stichting „Centraal Orgaan ter bevordering van de veredeling en de voorziening met voort- kwekingsmateriaal van landbouwgewassen" te Wa. geningen een tentoonstelling georganiseerd, die ten doel heeft de bezoeker een inzicht te geven in de veredeling en de zaaizaad- en pootgoedvoor- zianing, alsook in de onderwerpen, die hiermede direct of indirect samenhangen. Deze tentoonstelling, die dit jaar is onderge bracht in de schouwburg „Junushoff", Plantsoen 3 te Wageningen, is vanaf 10 Mei gedurende het ge hele zomerseizoen gratis toegankelijk voor bezoe kers uit binnen- en buitenland, na voorafgaand overleg met het secretariaat van het Centraal Or gaan, Bosrandweg 3 te Wageningen (Tel.: K. 8370 2908), dat tevens voor rondleiding en deskundige explicatie zorgdraagt. Tevens zal de mogelijkheid bestaan om voor groepen van bezoekers diverse landbouwfilms te vertonen. zwaar te worden. Hoewel er nog veel kan gebeu ren. Er is weinig thrips in het vlas, het is geen thripsweer, alleen de randen hebben we bestoven; hier zat een enkele in. Na de regen is de gezaaide hopperups mooi boven gekomen en geeft de groenbemesting geen zorg meer, want het bovenkrijgen is het belangrijk ste werk. Met de bladrandkever gaat het best. Na 2 be spuitingen zijn er haast geen meer te vinden en we hebben geleerd, dat we dit spuiten nooit te vroeg, maar meest te laat doen. Zou het misschien vroeger de bladrandkever geweest zijn, die maakte dat er maar ééns in de vijf jaar goede erwten waren Twintig jaar geleden spoten we de erwten ook al met loodarsenaat, doch de werking was niet veel. Doch dikwijls gingen we ook te laat, wanneer de erwten bijna kaal waren, spuiten. De kevers hadden dan hun jongen aan de wortels gelegd en deze aten van onder de zaak op. Wat we wél meer in de erwten hebben dan vroe ger, zijn de wilde duiven. Met honderden kwamen ze van 't voorjaar op onze erwtenvelden af en waren door niets af te schrikken. Deze winter dient hier toch eens een grote landelijke actie voor op touw te worden gezet, want het wordt te erg. Vorige week vertelde mij een boer, dat hij geen erwten meer zaaide: „Vorig jaar heb ik mezelf zó hieraan geërgerd, dat ik mijn leven er door zou verkorten, en nu zaai ik geen erwt meer." Dat is natuurlijk erg, dat verkorten bedoel ik, en dat geen erwten meer kunnen verbouwen óók. Zou er geen grote actie, als tegen de ratten, ge voerd Kunnen worden met medewerking van de P. D.? Hier moet een eind aan gemaakt worden. Het zelfde geldt ook voor kraaien en kouwen. Deze vogels zijn zeer vermeerderd en de gemeentebestu ren, in het bezit van torens, waarin deze vogels graag broeden, zouden eens een paar keer per jaar de nesten van deze ongenode gasten moeten ver storen om grote vermeerdering tegen te gaan. We krijgen misschien wel de vogelliefhebbers tegen ons in 't geweer, doch het is toch te gek om los te lopen, dat de landbouwer al het mogelijke doet om door goed zaad, goede bewerking en een goede bemesting een goede oogst te krijgen, ter wijl dit ongedierte deze nobele bedoeling dwars zit en alles ruïneert. achteruitgaat. De consumptiesector heeft geen belangstelling. In zomergerst worden eveneens weinig omzetten gemeld. Ook hier hebben we een dringend aanbod tegenover zeer weinig vraag. In haver wordt weinig ondernomen. De prijs van dit artikel brokkelde, doordat er weinig belangstelling bestond, nog verder af. Aan het eind van de week was de stemming flauw. Ook in de afgelopen week bleef de markt voor vrije granen flauw gestemd en waren de omzetten zeer klein. Wanneer men deze prijzen in aanmerking neemt, vraagt men zich af, hoe het het volgend jaar met een artikel als lucernemeel zal moeten gaan. De veehouders zijn in het algemeen gekant tegen een verplichte opname van dit artikel in de mengvoe ders, zodat de start in dit seizoen voor lucernemeel wel zeer moeilijk zal zijn, in het bijzonder ook om dat de voorraden van het afgelopen seizoen nog lang niet zijn verkocht. In de productiegebieden van de binnenlandse granen liggen er van sommige artikelen grotere voorraden dan in andere jaren. Het is moeilijk te zeggen, of deze voorraden aan het begin van het volgend seizoen reeds geruimd zullen zijn, welke opmerking in het bijzonder met betrekking tot haver moet worden geplaatst. In ieder geval is het zo, dat het verstandig is om geen posities in te nemen en bonnenverplichtingen, die men ten op zichte van wie ook heeft, zodra mogelijk te liqui deren. Op de aardappelmarkt te Rotterdam waren de noteringen voor klei-aardappelen 35 mm opwaarts. Maandag voor Alpha's 10,50 tot 11,voor Furore ƒ16,tot ƒ16,50; voor Bevelanders ƒ17 tot 17,50 en voor Meerlanders 15. Voor zand- aardappelen 35 opwaarts waren de noteringen Voran, Record en Wilpo 7,50, IJsselster en Liber- tas 8,50 tot 9,en voor Noordeling 9,tot 10,Voeraardappelen noteerden 3 tot 3,50.. De prijzen luiden per 100 kg en zijn berekend op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Alpha ƒ1.1,50; Bintje ƒ16; Furore ƒ16—ƒ16,50? Meerlanders ƒ14ƒ14,50; Voeraardappelen 3,25 3,50. De prijzen zijn berekend volgens de algemene handelsvoorwaarden per wagon, schip, auto, franco- sorteerinrichting. Hoewel de vraag naar strovlas oogst 1951 het aanbod vele malen overtreft, gaan de prijzen die voor strovlas besteed worden, thans weer eerder achteruit dan vooruit, daar de prijsstijging voor vlaslint van een paar weken terug weer volledig; is teniet gedaan. Goede kwaliteit gerepeld vlas 2430 ct; min dere soorten 1524 ct; ongerepeld 1020 ct per kg.. Op de veemarkt te Rotterdam werden Maandag in totaal 1532 stuks vee aangevoerd. De aanvoer van vette koeien was iets ruimer, de handel lui.. De prijzen 'liepen naargelang van kwaliteit van ƒ2,60 tot ƒ3,35 per kg geslacht gewicht. Verder werd voor varkens 2,06 tot 2,12 per kg levend gewicht betaald. De handel was traag bij grote aanvoer. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6204 stuks vee, zijnde: 2062 runderen, 399 vette kalveren, 784 nuchtere kalveren, 73 fokzeugen, 219' slachtzeugen, 95 lopers, 2046 biggen, 89 schapen, 13 geiten, 424 lammeren. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ850ƒ1150; Guiste koeien ƒ650—ƒ850; Kalfvaarzen ƒ800—ƒ1100; Klamvaarzen ƒ650725; Guiste vaarzen ƒ600 700; Pinken ƒ400ƒ550; Graskalveren 235 ƒ350; Fokkalveren ƒ115ƒ185; Nuchtere slacht- kalvéren ƒ40ƒ56, zware soorten ƒ60ƒ78; Drachtige zeugen 350ƒ460; Lopers ƒ8090; Biggen 5272Schapen 7090, vette scha pen liepen tot ƒ115; Weilammeren 50ƒ75, zuig- lammeren liepen tot 90. Aanvoer van slachtvee: 756 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten liepen tot ƒ3,40, le kw. ƒ3,103,20; 2c kw. ƒ2.85—ƒ3,05; 3e kw. ƒ2,50—ƒ2.55; vette stieren ƒ2,852,95; worstkoeien ƒ2,45ƒ2,60, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van 2ƒ2,40; vette kal veren zware 2,502,90, extra kwaliteiten boven notering; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,20ƒ1,30; extra zware soorten 1,35ƒ1,55; Slachtzeugen 1,821,94, alles per kg lev. gewicht met 4 kg tarra. Jonge varkens liepen tot 2 per kg lev. gew. met 4 kg tarra. De prijs der eieren voor de verzamelaars is de afgelopen week vastgesteld op ƒ2,20 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 12 ct per stuk minder uitbetaald. Aan de pluimveehouders wordt door de Eier- veiling te Middelburg deze week uitbetaald ƒ2,08 tot ƒ2,13 per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8