Vertrouwen in bestrijding Runder-TBC ten volle gerechtvaardigd DECADESOMMEN MEER BELANGSTELLING GEVRAAGD VOOR DE LER 4RESSENOPLEIDINGEN VOOR DE Plattelandsvrouw NOORD- EN OOST-NEDERLAND NA TWEE JAREN TUBERCULOSEVRIJ. (2. Slot). Tuberculose-onderzoek. Naar de mening van de Minister behoeft er geen vrees te bestaan, dat de dierenartsen niet in staat zullen zijn om al het nodige werk naar behoren te doen. In de afgelopen jaren hebben zij reeds ver schillende malen de gehele veestapel op tuberculo se onderzocht en was dit onderzoek half Februari afgelopen. In de afgelopen winter was ondanks laat opstallen der dieren en ondanks storingen, veroorzaakt door het optreden van mond- en klauw zeer, het onderzoek reeds op 10 Februari geëindigd, met uitzondering van enkele streken met zeer veel kleine stallen. De Minister heeft grote waar dering voor de geweldige hoeveelheid arbeid, die, het tekort aan dierenartsen ten spijt, ten behoeve van de veehouderij door de deskundigen is ver richt bij de bestrijding der tuberculose en andere dierziekten. Overigens zal het afstuderen in de eerstvolgende jaren van een groot aantal jonge dierenartsen een welkome verlichting van hun taak tengevolge kunnen hebben. Als bij het jaarlijks onderzoek een bedrijf is ver geten of op een bepaald bedrijf één of meer dieren niet zijn onderzocht, dan is op de eerste plaats de betrokken veehouder nalatig. Hij moet niet alleen aangesloten zijn bij de gezondheidsdienst, maar hij moet óók zorgen, dat zijn dieren worden onder zocht. Ook kan het voorkomen, dat een veehou der, die met een bedrijf begint of van dierenarts verandert, de keuze van zijn nieuwe dierenarts niet aan de gezondheidsdienst heeft doorgegeven. In ieder geval zijn de Minister geen gevallen be kend, waarin dierenartsen stallen, die hun werden opgegeven, zonder reden niet hebben onderzocht. Klachten omtrent te grote soepelheid tegenover de boeren bereikten de Minister evenmin. Vermeende klachten van die aard zouden echter wellicht zijn terug te voeren op de volgende omstandigheid. Bij een onderzoek, waarbij de beoordeling van de reactie moeilijk is en waarbij zoveel verschillende personen betrokken zijn, ontstaat gemakkelijk ver schil in beoordeling. Daarom zijn er voorschriften gegeven ten aanzien van de beoordeling der reac tie en heeft een eventuele beoordeling plaats door een centrale instantie, in casu de gezondheids dienst, indien daartoe aanleiding bestaat. In de beoordeling van de reactie door het over grote deel der dierenartsen kan echter volledig vertrouwen worden gesteld. Tegen enkelingen, waarbij dit niet het geval mocht zijn, wordt mede op verzoek van de Maatschappij voor Diergenees kunde, met strengheid opgetreden. Bestrijdingswijze juist. De vraag of de tot nu toe gevolgde bestrijdings wijze wel de juiste is, meent de Minister positief te moeten beantwoorden. Op grond van zeer uit gebreide ervaring en nauwkeurige onderzoekingen zowel in het buitenland als hier te lande staat wel vast, dat de intracutane aanwending van door de Rijksseruminrichting te Rotterdam vervaardigde, gestandariseerde tuberculine als een zeer betrouw bare tuberculine-proef is te 'beschouwen, die in 98—99 van de gevallen een juiste aanwijzing geeft omtrent de aanwezigheid van tuberculose. Voor een biologische reactie, waarbij 100 zeker heid nooit is te bereiken, is dit percentage zeer hoog. In het algemeen betekent het reactievrij zijn dus inderdaad, dat het betrokken rund niet aan tuber culose lijdende is en geeft omgekeerd een posi tieve reactie zekerheid omtrent de besmetting. Bij de bestrijding ligt de nadruk trouwens niet zo zeer op het individuele onderzoek als wel op het onder zoek van het gehele veebeslag, waardoor de uitsla gen juister kunnen worden geïnterpreteerd. De conclusie, dat de gevolgde methode juist is, acht de bewindsman dan ook volkomen verantwoord. Het is juist, dat een negatief reagerende vee stapel een tegen t.b.c. onbeschermde veestapel is; de dieren missen immuniteit. Het vrijhouden van de veestapel is dan ook belangrijk en eist regel matige controle. Het gevaar van herbesmet ting is echter niet groot op de eerste plaats, om dat in de eigen vrije veestapel ook vrijwel geen be smettingshaarden meer aanwezig zijn, en vervol gens omdat invoer van runderen in ons land slechts bij uitzondering plaats vindt. Bovendien is het niet moeilijk bij import voldoende waarborgen tegen besmetting te scheppen. De opvatting in sommige kringen, dat de zeer eenzijdige fokrichting, de onevenwichtige voeding en de onhygiënische stalling de belangrijkste oor zaken vormen van de grote verspreiding en dat het biologisch weerstandsvermogen ernstig is ver zwakt, kan de Minister niet delen. Voorkomen nieuwe besmetting. Het gevaar van nieuwe besmetting dreigt niet uitsluitend van de zijde van eventuele overtreders en malafide elementen, die zich niet aan de voor schriften houden, maar ook van de zijde van de zieke mens, die, open t.b.c.-lijder zijnde, een gevaar kan zijn voor de besmetting van een veebeslag. Hoewel deze besmetting in de regel geen ernstige gevolgen heeft, althans wanneer de mens niet lijdende is aan een longproces, veroorzaakt door de bovine-bacil, acht de Minister het niettemin juist zo mogelijk maatregelen te nemen om ook dit ge ringe besmettingsgevaar tegen te gaan. Inzake dit vraagstuk zal hij dan ook, in overleg treden met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Dat ook deze overweging tot mede ondertekening van dit wetsontwerp door genoem de ambtgenoot zou moeten leiden, wordt door deze en door de Minister om de reeds eerder uiteenge zette reden niet ingezien. Er bestaat een nauw contact tussen de veterinair Hoofd-Inspecteur van de Volksgezondheid, die tevens directeur is van de Veeartsenijkundige Dienst en de geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid. Voorts zijn beiden lid van de Ge zondheidsraad, in welk college regelmatig proble men betreffend^ de tuberculose worden behandeld. Regelmatige samenkomsten van de Hoofd-Inspec- teurs onder leiding van de Staatssecretaris van Volksgezondheid waarborgen een nauwe samen werking. Verder bestaat er in verschillende provincies tussen medische en veterinaire instanties nauw contact en worden wederkerig inlichtingen ver strekt, die voor de betrokkenen van groot nut zijn. Gewetensbezwaren. Bij het bepalen van een standpunt over een uit zonderingsbepaling voor gewetensbezwaren wenst de Minister voorop te stellen, dat hij het vrijmaken van tuberculose van de gehele Nederlandse vee stapel als een algemeen belang van de eerste orde beschouwt. Meer en meer blijkt, dat landen, die vee. en zuivelproducten importeren, daarbij ernstig rekening houden met de mate van vrij zijn van tuberculose van de veestapel in de exporterende landen. Hieruit vloeit voort, dat een regeling voor ge wetensbezwaren op het onderhavige gebied inder daad met zeer veel waarborgen zal moeten zijn omkleed en er in geen geval ertoe zal mogen lei den, dat hier en daar in ons land met een overi gens gesaneerde veestapel veebeslagen met reage rende dieren ongemoeid worden gelaten. Voorop sta dus, dat de sanering zal moeten worden door- Het is een lastig verschijnsel speciaal voor de organiserende verenigingen dat het aantal land- bouwhuishoudscholen en leerlingen stijgt, maar dat de animo voor de opleiding van landbouwhuis- houdlerares en naailerares daarmee geen gelijke tred houdt. En nu de eindexamens naderen en menig platte landsmeisje straks voor de vraag geplaatst wordt: „Wat nu?" wil ik even Uw belangstelling vragen voor de opleiding van naailerares en die van land- bouwhuishoudlerares. De opleiding voor naailerares (acte Na) zal men dit jaar voor het eerst in eigen provincie n.l. aan de Vakschool voor Meisjes te Goes kunnen volgen. Als toelatingseis geldt U.L.O.-A diploma en de Vormingsklasse. De opleiding is 3-jarig en omvat 36 lestijden per week. Het schoolgeld is afhanke lijk van het inkomen. Het is te hopen dat vele Zeeuwse meisjes deze opleiding zullen volgen; werk is er genoeg in de toekomst en de salariëring is goed. Ook op de opleiding N XIX (landbouwhuishoud- lerares) welke gegeven wordt aan de Rijksland- bouwhuishoudschool „Nieuw Rollecate" te Deven ter en de Prot. Chr. „Christine-Hermineschool" te Zetten wil ik gaarne Uw aandacht vestigen. Om tot deze opleiding te worden toegelaten moet allereerst gevolgd worden de vormingsklasse (toe latingseis Mulo B of Mulo A met algebra, meet kunde en scheikunde) of de opleiding voor huis houdkundige ten Plattelande (toelatingseis eind diploma 5-jarige H.B.S. of Gymnasium). Na deze opleiding volgt de 3-jarige opleiding welke na 1 jaar onderbroken wordt door de praktijktijd van gevoerd, indien niet door de veehouder zelf, dan via een andere weg. De Minister wenst de destijds ten aanzien van de crisis-centrales gevolgde procedure als uitgangs punt te nemen voor een oplossing van het ge vraagde vraagstuk der gewetensbezwaren. Hij acht dit ook daarom juist, omdat op die wijze bovendien wordt aangesloten bij hetgeen op dit gebied in de praktijk reeds is gegroeid. De Minister is dan ook bereid te bevorderen, dat alle gezondheidsdiensten, voorzover zij dit nog niet deden, de methode van Zuid-Holland zullen gaan volgen, waarbij de gezondheidscommissie voor die ren waardevolle arbeid zal kunnen verrichten. Alleen dan, wanneer na een afzonderlijke behan deling door de gezondheidsdienst als hierbedoeld, gewetensbezwaren moeten worden aangenomen, zal de Minister het verantwoord achten gebruik te maken van de hem toegekende bevoegdheid om ontheffing te verlenen van de aansluitingsplicht. van de neerslag in mm van de regenstations in Zeeland over de maand Maart 1952. Ie 2e 3e Decade Decade Decade Tot. Haamstede (West. Vuurt.) 22.4 14.2 .-- .-- (De Blinkert) 22.7 11.7 33.6 68^0 Kerkwerve 26.8 17.7 27.6 72.1 Brouwershaven 25.3 11.0 33.3 69.6 Noordgouwe 25.7 12.3 31.4 69.4 Anna Jacobapolder 23.3 16.6 25.5 65.4 Kortgene 20.0 11.3 24.0 55.3 St. Annaland 21.5 18.1 28.1 67.7 Stavenisse 21.1 16.4 22.8 60.3 Tholen 22.7 19.7 .- Oranjezon 27.1 11.2 33.5 7L8 N.- en St. Joosland 21.8 .-- 53.3 Westkapelle 22.5 3.2 26.6 52.3 Vlissingen 26.4 2.9 30.8 60.1 Middelburg 23.6 3.2 31.3 58.1 Kraaiertpolder 23.6 12.4 29.9 65.9 Ovezande 24.9 10.0 33.0 67.9 Wolf aartsdijk 22.7 11.1 28.8 62.6 Wilhelminadorp 21.2 11.0 25.2 57.4 Kapelle 25.3 12.8 27.6 65.7 Krabbendijke 21.5 13.9 28.5 63.9 Rilland 14.2 13.1 30.3 57.6 Cadzand 25.4 2.0 31.1 58.5 Cadzand (Haven) 27.2 3.9 24.4 55.5 Groede 24.2 3.2 28.0 55.4 Biervliet 22.4 3.7 26.9 53.0 St. Kruis 21.4 3.1 31.4 55.9 Philippine 26.8 3.8 34.0 64.6 Terneuzen 28.8 15.6 23.7 68.1 Axel 24.4 10.7 27.0 62.1 St. Jansteen 19.8 21.9 35.4 77.1 150 werkdagen. Huishoudkundigen ten Plattelande kunnen direct in de 2e klas van de opleiding komen dus direct aan de praktijkdagen be ginnen. De praktijkdagen zijn zeer geliefd, vol afwisse ling en nieuwe belevenissen. Men maakt kennis met de verschillende typen bedrijven in de ver scheidene provincies en verblijft meestal ook enige weken in een inrichting of op een Volkshogeschool. Na deze prettige tijd volgt het eerste opleidings jaar, waarna een examen in verschillende bijvak ken wordt afgelegd. Het laatste opleidingsjaar is druk, maar ook aardig omdat men dan reeds met de praktijk van het lesgeven in aanraking komt. Dan nog het laatste examen en de functies zijn maar voor het uitkiezen! De opleiding voor land- en tuinbouwlerares is echt geschikt voor diegenen, die niet zo huishoude lijk zijn, doch voor tuinieren en de boerderij grote belangstelling hebben. Ook hier geldt als toelatings-eis voor de oplei ding het getuigschrift vormingsklasse of huishoud kundige ten Plattelande. De 2-jarige cursus omvat zowel practisch als theoretisch onderwijs op het gebied van landbouw kunde, bemestingsleer enz., terwijl een praktijktijd van 250 dagen op een land- of tuinbouwbedrijf voor de nodige afwisseling zorgt. Zo gaf ik U in vogelvlucht een overzicht van de verschillende opleidingen tot lerares bij het land- bouwhuishoudonderwijs. Dat ze de belangstelling mogen ontmoeten die ze waard zijn! C. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6