UIT DE PROVINCIE Van boerderij OOST ZEEUWS-VLA AN DEREN. Met de groei van onze gewassen gaat het goed. Het wordt nu een lust om de polders door te rijden, de weinige percelen koolzaad die men ziet liggen staan er toch goed voor, en nu de bloeiperiode bijna ten einde is, kunnen wij toch wel een goede op brengst verwachten. Vlas ligt er veel en met veel beste percelen; de thripsaantasting valt nogal mee. Ook de aard appelen staan nu mooi boven, maar met de op komst van de bieten zijn nogal wat fouten te zien, te droge en te losse grond is van deze ongelijk matige opkomst wel de oorzaak. Dit laatste heeft natuurlijk veel vertraging in de verpleging, een ge deelte te groot en een ander gedeelte te klein en dat heeft zijn moeilijkheden. De percelen bieten die in vlasland zijn gezaaid, staan niet te best; thrips op de kleine bietenplantjes heeft ook hier weer zijn nadelige gevolgen. Een vruchtopvolging van bieten in vlasland is ook niet best, toch wor den er bij de vruchtopvolging nog steeds grote fou ten gemaakt. Zo zagen wij weer een groot perceel erwten gezaaid in vlasland. Nu al werd het zicht baar aan het gewas dat hier iets fout was. Jammer dat zulke dingen toch nog voorkomen, ieder moet dat nu toch weten, dat zo'n vruchtopvolging niet deugt. De stuifapparaten werken nu volop, overal stui ven, dan hier en dan weer daar; maar wij hebben er succes mee, en kunnen het zonder deze stuif- middelen niet meer aan. Het wordt dan ook ge woon regelmaat bij sommigen om met het stuif- apparaat er op uit te trekken, want ze hebben dit voorjaar al tegelijk met de aankoop van het vlas zaaizaad, de benodigde hoeveelheid aangekocht en dat moet er op. Maar laat ons toch voorzichtig zijn en zo maar niet lukraak stuiven, nodig of niet, of omdat buurman aan het stuiven is. Regel matige controle op onze percelen is zeker aan te bevelen, men kan daar ook weer zijn voordeel mee doen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Ondanks het feit, dat de regen de voorgenomen werkzaamheden soms lelijk in de war stuurde, is het goed weer voor de gewassen. De aanhoudende droogte van de laatste weken stremde de groei aanmerkelijk en vele percelen lieten dan ook een ongelijke stand zien. Dit is nu grotendeels her steld. Met het onkruid wieden waren we een stap voor en nu dit snel doorschiet zijn de gewassen al zo lang, dat ze het onkruid verstikken. Dit is maar goed ook, want alle arbeidskrachten zijn nu gemo biliseerd voor het op één zetten van de bieten. Vooral die percelen, welke vlas als voorvrucht gehad hebben, lijden veel van thripsaantasting. Het sproeien en stuiven is niet meer van de lucht en wanneer dit nog enkele jaren zo doorgaat, zal de sproeimachine een onmisbare plaats innemen bij de werktuigen inventaris. Dat hiermee op de jaarbeurs reeds rekening ge houden wordt, bewijst wel de uitgebreide collectie sproeimachines, welke geëxposeerd werd. Ook in onze streek zal dit seizoen bij voldoende deelname geëxperimenteerd worden met de bestrij ding door middel van het vliegtuig. Velen hebben de tocht naar Utrecht ondernomen om te zien wat voor mogelijkheden de mechanisa tie nog biedt, passende bij het eigen bedrijf, maar er was wel wat erg veel te zien om een goed over zicht te krijgen. Toch wil ik het jaarbeursbezoek een ieder aanraden, omdat er elke keer toch wel iets te zien of te horen is, waar we tot nu toe geen acht op geslagen hadden. Op sommige plaatsen is een aanvang gemaakt met het inkuilen van gras, zowel onder toevoeging van zuur als van voederbieten. Veelal wordt door beginnelingen assistentie ge vraagd van de Voorlichtingsdienst, want een nauw keurige werkwijze is een eerste vereiste. Hiermee is dan tevens een begin gemaakt met de nieuwe oogst. WALCHEREN. De afgelopen 14 dagen is er in Walcheren zeer veel gras ingekuild, vooral in silo's maar ook nog wel in grondkuilen. In de meeste gevallen met behulp van voederbieten als conserveringsmiddel. Deze methode van gras inkuilen voldoet zodanig goed in de praktijk, dat elke „weiboer" nu in het voorjaar een paar percelen grasland voor inkuilen gaat bestemmen. Ook de Robuust hakselmachine van de Coöp. „Eiland Walcheren" heeft een be hoorlijk aantal kuilen gevuld, die in vergelijking met andere methoden van inkuilen, het beste pro duct aan kuilvoer levert. De opzetstukken, die werden aangeschaft, heb ben aan het gestelde doel beantwoord. Zonder op- zetstuk is het lang niet eenvoudig om een silo goed te vullen. De collega's, die niet inkuilen, heb ben nu hun vee al weer in te lang gras moeten inscharen en het directe gevolg hiervan is, ver trappen van het gras en daling van de melkgift. Het aanbrengen van een zwaar gronddek op de silo is een noodzaak die helaas nog niet altijd vol doende wordt ingezien. Als minimum eis dient men toch wel te zorgen voor een grondlaag van 60 cm dikte. Het kunstmatig drogen is een middel om met geringe verliezen een eiwitrijk product voor Uw melkvee op te slaan voor de stalperiode. De kos ten van het kunstmatig drogen zijn verantwoord indien U een jong eiwitrijk product beschikbaar heeft. De eerste snede gras is hiervoor reeds te oud en te grof geworden, daarom kan men nu beter de 2e snede laten drogen van de percelen die al een keer zijn afgeweid. Collega's heeft U zich al opgegeven voor de a.s. zomervergadering van Uw organisatie? We gaan natuurlijk allemaal mee naar d'over- kant; wie niet meegaat, heeft er straks spijt van dat hij deze schitterende landbouwdag heeft ge mist. NOORD-BEVELAND. Het doet misschien wat vreemd aan om in deze tijd, nu alle aandacht uitgaat naar de groei en ont wikkeling van de gewassen, iets te gaan schrijven over de andere zijde van het bedrijf, n.l. de vee houderijsector. Ieder weet dat de N.-Bevelandse boer in hart en nieren, een akkerbouwer is en kosten nog moeite spaart om hier een zo'n gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Met het weiland is dit, hoewel er plaatselijk reeds veel verbeterd is, dikwijls anders. Nog maar al te veel ziet men het verouderde standweide-systeem toepassen. Ook voor de bestrijding van boterbloemen en andere schadelijke onkruiden, met behulp van groeistoffen ligt er nog een ruim terrein braak. De oppervlakte weiland mag dan niet van doorslag gevende betekenis zijn, te verwaarlozen is het echter niet. Vooral ook omdat door het grote sui kerbietenareaal er veel meer vee gehouden kan worden, als dit het geval zou wezen indien er geen koppen en blad beschikbaar waren. Voor een be langrijk deel wordt het ingekuild en in de zomer maanden vervoederd. Ook dit is een punt wat de nodige aandacht verdient, want anders kunnen de verliezen groot zijn. Speciaal kuilen die slecht geslaagd zijn en tot de zomer bewaard worden, kunnen sterk in voederwaarde achteruitgaan. Om nog maar niet te spreken van hetgeen verloren gaat door kantverliezen. Vorig jaar waren er reeds collega's die er van overtuigd waren dat er op dit gebied nog wel wat te verbeteren was. Er zijn toen dan ook, over het gehele eiland verspreid, pl.m. 25 gestorte silo's geplaatst, waarvan een gedeelte zelfs al mechanisch gevuld werd. Dit was een stap in de goede richting, waarbij het echter niet moet blijven. Daarom zal er dan ook deze zomer wederom gebouwd worden, waarbij de „Ver. voor Bedrijfsvoorlichting", de organisatie op zich zal nemen. De prijzen liggen heel weinig hoger dan het vorig jaar, en zijn verder afhankelijk van het aan tal dat gebouwd zal worden. Toon dat U ook op het punt van doelmatig in kuilen niet achteraan komt, want op een bedrijf, waar ingekuild wordt, behoren één of meer" silo's. Opgave kan geschieden bij het bestuur van bovengenoemde Vereniging en bij de plaatselijke assistenten van de Voorlichtingsdienst. ZUID BEVELAND. Deze week hebben er enkele gebeurtenissen plaats gehad waarop wij al lang zaten te wachten. Als eerste kwam Maandag het bericht in de dag bladen, dat de gelegenheid voor het inschrijven op een bedrijf in de Zuid-Sloe opengesteld was. De geïnteresseerden voor een bedrijf kunnen hun ƒ2,50 opsturen naar de inspecteur der Domeinen te Breda en ontvangen daarvoor de prospectus van de polder. Het is van nu af al zeker dat een groot deel van de inschrijvers teleurgesteld zal worden. Maar niettegenstaand dat leven ze toch op moed, want zij moesten nu eens de gelukkige zijn. Als tweede is Dinsdagmorgen de uitslag van de inkuilwedstrijd voor Zuid-Beveland. Hiervoor waren natuurlijk de deelnemers van deze wedstrijd het meest geïnteresseerd. Het aantal deelnemers over de Zeeuwse eilanden bedroeg 118 kuilen, dat is een mooi aantal, ze vertegenwoordigen 14 van het totaal aantal silo's dat er staat, dus er hadden er nog veel meer deel kunnen nemen. Door deze wedstrijd heeft men een inzicht gekre gen van de waarde van het ingekuilde product. Het zal voor de personen die een silo bezitten een stimulans zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Ze kunnen daar nu al direct -mee beginnen, het gras is groot genoeg om ingekuild te worden. Op de bedrijven is het op 't ogenblik een drukke periode, de gewassen vragen veel tijd voor hun verpleging en ziektebestrijding. In het vlas komt in veel percelen thrips voor en op enkele plaatsen beginnen de kanten zelfs al iets te verbruinen. Dat moet men zeker trachten te voorkomen. De bruine kleur wijst er op, dat de thrips de bladeren en stengel beschadigd heeft, daardoor krijgen we veel kans op het vertakken van de hoofdstengel. De kwaliteit van het vlas is dan weg. Op verschillende bedrijven wordt het graan be spoten voor de onkruidbestrijding. Wanneer deze op tijd en met de goede middels uitgevoerd wordt, dan kan men van succes verzekerd zijn. Ook op het weiland kan een bespuiting met groeistof de boterbloemen en distels radicaal ver nietigen. Zo nu en dan hoort men wel eens zeggen: die boterbloemen komen het volgende jaar toch weer terug, dit is echter niet waar. Een mooi be wijs daarvan is geleverd op een perceel dat het vorig jaar voor een gedeelte bespoten was. Het onbespoten deel staat nu weer geel van de bloe men en het bespoten deel is practisch vrij. Dat kan men toch zeker zien als een duidelijk bewijs van de goede werking van deze bestrijding. THOLEN—ST. PHILIPSLAND. De uitslag van de inkuilwedstrijd werd Dinsdag middag te Tholen bekend gemaakt. Er waren in totaal 118 deelnemers op de Zeeuwse eilanden waarvan 29 op Tholen en St. Philipsland. Naar het aantal silo's gerekend kwam ons district met een deelname van 52 van de aanwezige silo's best voor den dag. In de rubriek ongehakselde bietenkoppen en -blad won de heer G. D. Kloet te St. Maartensdijk de 4e prijs en wel een melkemmer van 18 liter, de 10e prijs een asbak boekje „Veevoeding" werd ge wonnen door L. J. van Nieuwenhuijzen te St. Phi lipsland. Verder kregen 11 deelnemers nog een troostprijs in de vorm van een boekje „Veevoe ding". In de rubriek gras met A. I.V.-zuur won W. v. d. Sluis te Anna Jacobapolder het opzetstuk dat be schikbaar gesteld is door de silobouwer A. Muller Franke te St. Maartensdijk en P. Vogelaar te Anna Jacobapolder een boekje „Veevoeding". De Rijkslandbouwconsulent reikte de grijzen uit en memoreerde het totstandkomen van deze in kuilwedstrijd, tevens sprak hij de wens uit, dat alle deelnemers aan de- wedstrijd, in hun omgeving, goede propagandisten zullen zijn voor goed in kuilen. Da heer den Engelsen vertelde wat over goed inkuilen en het voeren van kuilvoer. Verder voerden nog het woord de heer Wouters van de Commissie Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw en de heer Kooijman namens de Kring van de Z. L. M. Het bleek dat Tholen en St. Philipsland met 56 silo's nog ver achterstaat bij Walcheren en Schou- wen-Duiveland met respectievelijk 450 en 250 silo's. We kunnen dus nog wel even vooruit met onze silobouw om op hetzelfde peil te komen als genoemde districten. Het toepassen van chemische onkruidbestrijding op onze bedrijven neemt sterk toe. Toch moet men deze methode altijd als een noodmaatregel beschouwen. Er gaat nog niets boven mechanische onkruidbestrijding, behalve dan misschien op gras land. Verder dienen we ons te houden aan de voor geschreven concentraties en hoeveelheden in liters per ha. Bij het gebruik van groeistoffen moet na het gebruik de machine prima schoongemaakt worden. Elk jaar komen er vrij ernstige beschadi gingen aan gewassen voor door niet goed reinigen van de machine of sproeivaten. Dit kan voor komen worden door secuur werken. Het is nu de tijd om distels en boterbloemen op het grasland te bestrijden met groeistoffen. Waar boterbloemen groeien kan geen gras groeien. SCHOUWEN EN DUIVELAND. Vorige week vond in het „Pluis van Nassau" te Zierikzee de prijsuitreiking plaats van de inkuil wedstrijd. Zoals bekend was deze wedstrijd uitge schreven door de Commissie Weide- en Voeder- bouw van de Stichting voor de Landbouw in Zee land, het een en ander in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer Wouterse, voorzitter van voormelde commissie. Verder willen wij van de aanwezigen noemen de heer Rijkslandbouwconsulent Dr Ir C. V/. C. van Beek om, met enkele van zijn medewerkers, de voorzitter van de Kring Schouwen en Duiveland de heer A. M. Geluk, en vele deelnemende land bouwers. De heer Van Bsekom schetste in het kort de werkzaamheden der beoordelingscommissie. Het maximum te behalen punten bedroeg 100. Het totaal aantal deelnemers bedroeg 118, hetwelk slechts 14 van het aantal silo's in het ambts gebied omvatte. Wij hopen dan ook, dat bij een volgende wedstrijd dit procent belangrijk hoger zal zijn. Niet uitsluitend orn een prijs te winnen, doch veel meer om te weten, over welk voeder men de beschikking heeft. Op Schouwen kon het gemiddelde van 14 nog net niet bereikt worden, dit was 12 Door verschillende instanties, silo-bouwers e.a. waren waardevolle prijzen beschikbaar gesteld. De wedstrijd was ingedeeld in verschillende ru brieken, te weten: 1. 2. 4. ongehakselde suïkerbietenkoppen en -blad; gehakselde suikerbietenkoppen en -blad; gehakselde suikerbietenkoppen en -blad -f stoppelklaver, gras of wikken; klaver of lucerne met voederbieten of suiker bietenkoppen. In rubriek 1 behaalde de heer J. Boot te Duiven- dijke met 78 punten een 1ste prijs, een opzetstuk van de firma Zijderlaan te Stolwijk. In rubriek 2 was de eerste prijs voor de heer J. bij de Vaate te Zierikzee met 87 punten, een kruiwagen op luchtband. In rubriek 3 kon geen eerste prijs op Schouwen en Duiveland worden toegekend, de 6de prijs werd gewonnen door de heer C. v. d. Hoek te Zierikzee, een hooivork. In rubriek 4 werd een eerste prijs gewonnen met 88 punten door de heer O. B. Boot te Kerk- werve, een teems met watten. Naast deze genoemde prijswinnaars werden in

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3