ZITDAGEN L BOEKHOUDBUREAU waarin opgenomen het NOORD-BRAB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschanojj (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen ZITDAGEN SECRETARIAAT Z.L.M. D. J. VAN DER HAVE Vele percelen Dupuits Lucerne zijn nu reeds gemaaid. No. 2122. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 17 MEI 1952. 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. @v er zie fit Een onlangs verschenen brochure van Prof. A. D. de Vries Reilingh draagt de helaas noodzakelijk gebleken titel: Moet het platteland gekortwiekt blijven? De schrijver stelde deze brochure samen naar aanleiding van het rapport van de commissie- Kruyt over de gemeente-classificatie, en voert hierbij, met gebruik van zakelijke argumenten en op deskundige wijze een scherpe aanval uit op dit rapport. Het rapport van de commissie-Kruyt is, mede door zijn grote omvang, voor niet ter zake kundigen moeilijk toegankelijk en vertoont ver schillende tegenstrijdigheden en vaagheden, die door Prof. De Vries Reilingh in zijn brochure dui delijk aan het licht worden gesteld. De commissie- Kruyt was uit vertegenwoordigers van verschil lende groepen samengesteld, en om minderheids nota's te Vermijden heeft men zoveel mogelijk ge schipperd tussen de gevaarlijke klippen. En niet alleen in haar principiële uitgangspunten is zij tekort geschoten, doch ook in haar kennis van zaken betreffende de werkelijke situatie ten plattelande. Het gewoonterecht wordt als argument gebruikt om bestaande toestanden te rechtvaardigen en soms wordt volstaan met het vaststellen van de huidige toestanden en het baseren van de conclu sies hierop, met voorbijgaan van de ontwikkeling der verhoudingen. De lagere beloning ten plattelande wordt ge schetst als een aantrekkelijke factor voor indus trievestiging en zodoende wordt, aldus de schrijver, de sociale gerechtigheid opgeofferd aan de werk gelegenheid. Een premie op de verspilling en een boete op de spaarzaamheid noemt de schrijver het zopder'linge betoog van de commissie, waarin deze een hogere beloning in de stad noodzakelijk acht teneinde consumptie-stimulering, bestaande uit o.a. „make up" en banket mogelijk te maken. De extra stadsuitgaven worden opgeblazen en die van het platteland worden genegeerd. De commissie maakt zich b.v. van de behoefte van het platteland om onderwijsinstellingen, biblio theken, schouwburgen en concerten in de stad te bezoeken (met de daaraan verbonden verplaat singskosten) af, door op te merken dat deze din- UT OP U WISSENKERKE: Woensdag 21 Mei in Café „De Kroon". TERNEUZEN: Woensdag 21 Mei in Hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEE: Woensdag 21 Mei in Hotel „Huis van Nassau" MIDDELBURG: Woensdag 21 Mei in Café „De Eendracht". TERNEUZEN: Woensdag 21 Mei, van 2.30-4.30 uur, in-Hotel „Des Pays Bas". THOLEN: Zaterdag 24 Mei, van 10.30—12.30 uur in Hotel „Hof van Holland", OOSTBURG: Woensdag 28 Mei, van 24 uur, in Café „De Vuijst". ST. PHILIPSLANDZaterdag 31 Mei, van 10—12 uur, in Hotel „De Druiventros". GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. gen slechts een behoefte zijn voor een gering deel van het platteland. In ieder afzonderlijk geval zou zij de vergoeding van deze kosten in overweging willen geven. Een zelfbewust plattelandsbewoner kan zich dergelijke beweringen echter niet meer aan laten leunen. Over de te constateren hogere uitgaven ten plattelande voor verwarming, gas en electriciteit laat de commissie zich intussen maar weinig uit. Versterking voor zijn aanvallen op het rapport vindt de schrijver in de uitkomsten van het onder zoek, ingesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, over het Budget-onderzoek 1951. Volgens één der grondregels op dit gebied zullen de voedingskosten van een gezin procentisch des te lager zijn naarmate de feitelijke welstand hoger is. Aan de hand hiervan kan hij dan ook verschil lende van de door de commissie gegeven cijfers corrigeren. Bij het lezen van deze brochure moet men wel tot de conclusie komen dat de gemeenteclassifica tie onhoudbare toestanden in het leven roept, zo wel door .de controverse standplaats-woonplaats als door het feit dat verschillende arbeiders in één plaats volgens verschillende klassen betaald kun nen worden. Wij raden allen die belang stellen in deze zaken en dat zijn toch ook de jongeren aan deze brochure te bestellen. (Uitgeverij Ceres, Meppel, postbus 6. Prijs ƒ1, Nu we toch over onrechtvaardige verdeling schreven vinden we direct aansluiting bij de afre kening over het Zuivelfonds II die onlangs openbaar is geworden. Hoeveel zuivelfondsen er bestaan is ons niet be kend, doch wel dat er zo nu en dan iemand uit de zuive'lwereld een uiteenzetting over deze dool hof moet geven om de niet dagelijks hierbij betrok kenen weer eens wegwijs te maken. Het Zuivelfonds II dat gelopen heeft van 5 No vember 1950 t/m 3 November 1951 vertoont een tekort van 7.787.000,Dit betekent, dat het Zuivelfonds II ruim 10 millioen gulden nadeliger is geweest dan het Zuivelfonds I. Dit laatste im mers had een batig saldo van ƒ2.838.000,waar van indertijd ƒ2.800.000,is terugbetaald aan de veehouders. De inkomsten van het Zuivelfonds II waren van zuivelfabrieken en standaardisatiebedrijven 73.520.000, van zelf kazende boeren 3.165.000, van volle melk in Zeeland en Goeree en Overflakkee 384.000, In totaal is dus aan heffingen door het 'bedrijfsleven opgebracht 77.069.000, Aan exportheffing in verband met het prijspeil van boter en kaas 1.165.000, De boekwinst op de voorraad per 4 Nov. 1950 bedroeg 65.000, Ministerie van Landbouw 2.719.000, De totale inkomsten voor het Zui velfonds waren dus 81.018.000, Tegenover deze inkomsten staat een uitgave ten bate van de consumptiemelk van 69.953.000, en aan verlies op afzet van de boter 18.850.000, Het totaal van de uitgaven be draagt dus 88.805.000, Het nadelig saldo bedraagt dus 7.780.000, INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat der Z. L. M. Premiekeuringen voor stieren en vrouwelijk fokvee in Zeeland Wet bestrijding aardappelmoeheid Lonen en Sociale voorzieningen: Arbeidsovereenkomsten, Bedrijfs pensioenfonds, Accoordtarieven Van Boerderij en Organisatie Verzekeringszaken: Het doel en de werkwijze van het Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied Zitdagen: Zeeuws Voor lichtingsinstituut op Verzekeringsgebied; Advies bureau voor Oorlogsschade; Alg. Landbouw Emi gratie Comité Tuinbouw: Uit en voor de Polder RijkslandbouwvoorlichtingsdienstOnkruidbestrij- ding, óók in grasland De Boerenjeugd Ver trouwen in bestrijding Runder T. B. C. ten volle ge rechtvaardigd Decadesommen neerslag in Maart Voor de Plattelandsvrouw: Meer belangstelling gevraagd voor de leraressen-opleidingen Noord- Brabantse Maatschappij van Landbouw Bram uit de Slikhoek Korte Berichten Marktberich ten. Zoals bekend, komt de helft van de heffingen op boter, room en melk welke uitgevoerd wordt naar België ten goede aan Nederland. Nu is in de periode van 1 t/m 3 November 1951 dus drie dagen lang deze heffing ten goede gekomen aan het ZuivëlfondS. Dit' was een bedrag van 120.000,—. Van 1 Januari t/m 31 October 1951 is deze heffing terechtgekomen in het Landbouw Egalisatie Fonds. De opbrengst over deze periode was 14.800.000,—. Zouden de heren zich wellicht ook zelf eens ver gist hebben in de doolhof, toen ze deze opbrengst van de heffing op de uitvoer naar België geduren de drie dagen in een andere pot hebben gestopt? Indien ook de heffing voor het L.E.F. in het Zuivelfonds gekomen was zou de eindberekening hiervan er heel anders hebben uitgezien. Het ver lies op de boter bedroeg 18.850.000,en dit zou dan voor een zeer groot gedeelte zijn goedgemaakt door de heffingen op de zuivelproducten naar België. Het Zuivelfonds zou dan niet een verlies van 'bijna ƒ8.000.000,hebben geleden doch een overschot hebben gehad van bijna ƒ7.000.000, Dit zou een situatie zijn geweest, welke niet alleen voordeliger zou zijn voor de boeren, maar ook heel wat beter zou beantwoorden aan de werkelijke verhoudingen op zuivelgebied. Door deze bijna 15.000.000,ten goede te doen komen aan het Landbouw Egalisatie Fonds en niet aan het Zui velfonds II is aan de Nederlandse rundveehouderij onthouden dat, wat in wezen aan haar toekomt. Er zou ook uit gebleken zijn dat de toestand van onze boter niet zo ongunstig is en dat de verliezen practisch weg zouden zijn gevallen tegen deze winsten. Indien men de opbrengst van de heffingen op de uitvoer naar België beziet en deze vergelijkt met de verliezen op de boter, welke naar Engeland is verkocht blijkt dus, dat deze ongeveer tegen elkaar wegvallen. De grootste onrechtvaardigheid ligt echter wel in de post zuive'lwaardetoeslag op de consumptie- melk die bijna 70 millioen gulden bedraagt, wat omgerekend per hoofd der bevolking op ongeveer ƒ7,per hoofd der bevolking per jaar neerkomt. Dit door de boeren bijeengebrachte geld wordt dus gebruikt om uit een verkeerde liefdadigheid de consument aan te goedkope consumptiemelk te helpen. In dit licht gezien is 'het hoge melkver- KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL K APELLE - BIEZELIN GE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1