Mededelingen van het Bouwbureau voor de Landbouw PLUIMVEE STEKELS op de BLEIK PAS OP DE COCCIDIOSE. (jQflfi HQ£ RGlHC DOQSÜLoeQ. it/yi/ZofS. 5/vyi/ton 'fllVBQErt ROUWBUQZQU l/.D. LQMD3QUW /N ZEELPrtP DflM -43 M/DDfLBUQG G DON DPI ON ScuqqL Soo De coccidiose is een echte darmziekte. De cocci- diën leven namelijk in het slijmvlies van de darm en vooral van de blindedarm en kunnen dit bij een sterke besmetting in korte tijd grondig verwoesten. Nu de kuikens weer overal aanwezig zijn, begint deze door de pluimveehouders terecht zo gevrees de ziekte al weer de kop op te steken met als ge volg: grote schade voor de eigenaars. Vaak verwondert men er zich over hoe het toch mogelijk is, dat de coccidiose plotseling in de kop pel optreedt. Maar als men dan nagaat, dat uit onderzoekingen is gebleken dat coccidiën, zoals de kleine levende wezens genoemd worden, die deze ziekte veroorzaken, buitengewoon taai zijn en nog na meer dan een jaar hun levensvatbaarheid en besmettingskracht volledig hebben behouden, dan is het plotseling uitbreken van deze aandoening heus niet iets, dat zo heel erg verwonderlijk is. Want hokken en uitlopen, die eenmaal goed be smet zijn geraakt vormen vaak ware broednesten van coccidiose. Voor wat de hokken betreft is door een grondige ontsmetting met kokend soda water wel veel te bereiken. De uitlopen laten zich niet op afdoende wijze ontsmetten en wanneer de kuikens daar in komen, terwijl de besmetting niet langs natuurlijke weg, dus door inwerking van het zonlicht, regen, wind, enz. is verdwenen, is het al gauw mis. Vorige week werden we verrast met de nodige vrijkaarten. Van de Coöperatieve Suikerfabriek kreeg Scherpslijper een vrijkaart voor de tentoon stelling de Suiker in Amsterdam en van een werk tuigenhandelaar, die al een half jaar pro-beert hem een Diesel aan te praten, en een vrijkaart voor de Jaarbeurs. Wij hebben eerst eens met onze Ama- 'lia gesproken en daarna hebben we eerst eens bij buurman uitgeslagen of die soms ook vrijkaarten had gekregen en er over dacht. Wij hebben namelijk alleen een bromfiets en buurman heeft een auto. Dat lukte. Laat gerust Scherpslijper bij de Batavieren genoemd worden, omdat hij een van de weinige verstandige mensen is op zijn dorp, die het nog zonder auta kan stel len. Laat de collega's meesmuilen. Buurman reed en Scherpslijper en vrouw Scherpslijper reden ook. Reden eerst in een lekker morgenzonnetje naar Schiphol en dronken daar een kopje koffie. Von den toevallig in het grote Amsterdam nog snel het Rai-gebouw en zagen daar alles wat van suiker gemaakt kan worden. Fantastisch; men kan beter zeggen, wat kan er niet van suiker gemaakt worden. Wist U, dat de chef-kok van Schiphol van poedersuiker, gelatine en nog wat, een Delfts blauw theeservies fabri ceert? Of dat U de Zierikzeese toren en kerk in suiker kondt bewonderen? Of een portret van de Koningin van Engeland met cacaoboter en cacao poeder gedaan? Kunstenaars in hun vak zijn deze banketbakkers en cuisiniers tot de Zeeuwse heer Hage uit Ouwerkerk toe, die twee ereprijzen weg sleepte. We zagen onze ogen uit! Van de -Centrale kregen we een brochure en van Puttershoek namen we een zakje suiker voor een kopje thee mee en van de V.C.S. zagen we een film, die op Cuba ingiet suikerriet begon en die in de drie West-Brabantse fabrieken eindigde. De vrouwen waren niet weg te krijgen. Zodoende viel de Jaarbeurs tegen. Niet in hoeveelheid, want er was genoeg. Om zo te zegen: we verzuipen in de trekkers. Neen, maar onze benen waren moe ge worden, 't is nog wat anders als een dag achter de zaaimachine, je kunt niet opschieten. Scherp slijpers scherp geperste vouwen waren van de hitte uit zijn broek verdwenen. Laten we dus niet te scherp zijn over de Jaarbeurs, 't Was de warmte. Hoe ver het was en hoe warm! Buurman nam nog een biertje van me en de dames modeshow-den en meubelshow-den en lie ten ons wachten, wat niet erg was. De scherpe kantjes waren er afgeslepen en we knikkebolden naar huis toe. Buurman reed! SCHERPSLIJPER. Het gevolg hiervan is, dat ernstige bloedingen op treden en de kuikens als het ware in de darm leeg bloeden. Nu zou men verwachten, dat bij derge lijke gevallen ook afwijkingen in de ontlasting zullen optreden. Inderdaad is dit soms het geval, echter lang niet altijd. In de verschillende pluim veeboekjes leest men wel altijd nog over de zoge naamde „rode diarrhee", maar een dergelijke af scheiding van bloed in de ontlasting komt slechts in een aantal gevallen voor. Wel ziet men daaren tegen andere ziekteverschijnselen bij deze ziekte optreden, die zo ogenschijnlijk niets met een darm aandoening te maken hebben, zoals plotseling dood vallen, snot verschijnselen, kreupelheid, verlam ming, verdraaiing van de nek. Natuurlijk zijn de dieren daarbij zeer ziek. Ze zijn lusteloos en zitten in een hoek met opgezette veertjes, gesloten ogen en hangende vleugeltjes. Het spreekt vanzelf dat door de grote verschei denheid welke in het ziektebeeld kan optreden de uiterste voorzichtigheid geboden is en bij het aan treffen van zieke kuikens moet men steeds be dacht zijn dat coccidiose in het spel kan zijn. Ver wijder daarom dergelijke dieren direct uit de kop pel en maak ze af. Gooi ze dan niet achteloos weg, maar laat ze voor alle zekerheid aan de Rijks- seruminrichting Prof. Poelslaan 35, Rotterdam onderzoeken. Misschien is het loos alarm en is er niets mede aan de hand. Zoveel te beter. Is er echter wel coccidiose aanwezig, dan heeft men het grote voordeel er direct bij te zijn en de dieren te kunnen behandelen alvorens de besmetting de ge legenheid gehad heeft om ver om zich heen te grijpen. Want gelukkig staan we tegenwoordig niet meer zo hulpeloos tegenover deze ziekte als vroeger. Door het tijdig toedienen van sulfapre- paraten waarvan vooral de nieuwere een krach tige uitwerking hebben ten opzichte van coccidiose, valt veel schade te voorkomen. Hoe eerder men er echter bij is, hoe beter en daarom dient men ten opzichte van coccidiose steeds waakzaam te zijn. N. P. F. WPpRQDE Bijgaande afbeelding toont een landbouwschuur met veestalling te Nieuwvliet. Eigenaar: de heer A. J. Provoost te Nieuwvliet. Architect: Bouwbureau van de Landbouw in Zee land, Dam 43, Middelburg. Het grondplan op schaal 1 200 geeft duidelijk de indeling van de schuur en stalling aan. De hoofdafmetingen van de schuur (hoofdge bouw) zijn 20.00 X 9.30 m, terwijl de afmetingen van het geheel, d.w.z. met de omliggende stallingen en wagenhuis 29.00 X 14.00 m bedragen. Zoals uit de afbeelding blijkt bestaat de eigen lijke schuur, waarin de tasruimten alsmede 2 dors vloeren zijn gelegen uit een hogere opgetrokken gedeelte. De muurhoogte hiervan bedraagt 5.50 m. Aan 3 zijden zijn tegen deze hoofdbouw de stallingen met wagenberging en graanberging gebouwd en bestaan uit een veel lager gedeelte. De stalling biedt plaats aan 10 stuks rundvee en 4 paarden op stand, terwijl nog 2 paardenboxen zijn geprojecteerd alsmede een box voor kalveren. De z.g.n. aankapping is verder volgebouwd met een wagenberging van 5.00 X 13.50 m en een graanberging van 5.00 X 3.40 m. De dorsvloeren beslaan een oppervlakte van 100 m~, terwijl de zuivere tasinhoud 630 m3 bedraagt. De bouwkosten bedragen 37.000. l/RGfrfBfPOlHO 8EQC DOQSULoeQ

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6