ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 10 MEI 1952. waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. l. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE Beka en Noord-Hollands Landras Bruine Bonen No. 2121. Frankering bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. lerzicRt In het jaarverslag van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland vonden we de opmerking, dat de organisaties aan het door hen opgerichte Bouwbureau meer aandacht zouden moeten be steden. Wij voelen ons in dezen niet bezwaard, ge dachtig aan de schetsen met beschrijving, die wij regelmatig in ons blad hebben geplaatst. Toch kunnen ook cijfers hier een duidelijke taal spreken en deze kunnen ons aantonen, dat het deze nieuwe loot aan de landbouwstam zeker niet slecht gaat, na een moeilijke aanloopperiode. Het Bouwbureau voor de Landbouw had per 31 December 1951 een 89-tal opdrachten ontvangen, waarvan 36 gereed waren gekomen, terwijl de resterende 53 in bewerking of in uitvoe ring waren. Door de bouwstop in April 1951 is het aantal opdrachten, dat in het begin van het jaar hoog lag, vrij sterk geremd. Een specificatie van de opdrachten over de ver schillende gebieden toont dat van een regelmatige spreiding geen sprake is: Schouwen en Duiveland 6 St. Philipsland 2 Tholen 3 Noord-Beveland 1 Zuid-Beveland 11 Walcheren 47 Oost Zeeuws-Vlaanderen 6 West Zeeuws-Vlaanderen 13 Meer dan de helft der opdrachten is dus uit Walcheren afkomstig en een samenhang met de plaats van vestiging te Middelburg dus wel onmis kenbaar aanwezig, waarvoor de reden zowel bij de landbouwers te zoeken zou kunnen zijn, die een gang naar Middelburg te bezwaarlijk vinden of de publiciteit van het Bouwbureau aansprakelijk ge steld zou kunnen worden. Welk laatste euvel we met dit overzicht hopelijk gedeeltelijk hebben weg gewerkt en de verwachting koesterende, dat het geleverde werk een levende reclame zal zijn dit bureau nog een goede toekomst in agrarisch Zee land durven voorspellen. Ondertussen vallen er vanuit de Ridderzaalsfeer nog enkele zaken te melden, die, zonder dat ze direct nieuws vormen, toch reeds geruime tijd de gedachten gaande houden. De kwestie van het vrijlaten der prijzen van landbouwgronden heeft reeds vele pennen en tongen in beweging ge bracht en veel onnodige opschudding veroorzaakt. Enerzijds lag hieraan ten grondslag het Wetsont werp Rechtshandelingen Landbouwgronden, ander zijds het beset, crat er wat scheef zit, wat betreft de kapitaals-waarde van de grond en de gebruiks- OOSTBURG: Woensdag 14 Mei in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". Het ligt in het voornemen de zitdag van Donderdag 15 Mei te houden met twee per sonen. THOLEN: Zaterdag 17 Mei in Hotel „Hof van Holland". waarde. In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag over deze wet deelt de Regering mede, dat ze het vrijlaten van de prijzen van de grond niet verantwoord acht. Door het vasthouden van de pachtprijzen zou het oplopen van de koopprijzen niet voorkomen kunnen worden, omdat prijs opdrijvingen niet in de eerste plaats te verwach ten zijn van de categorie beleggers-verpachters, doch door de landhonger van de boeren en specu lanten. Omgekeerd zou men door de hoge koop prijzen wel hoge pachtprijzen mogen verwachten, aldus de Minister, omdat de boeren, die deze hoge prijzen betaald hebben, door hoge belastingen en productiekosten, geen genoegen zouden kunnen nemen met kostprijsberekeningen die gebaseerd zijn op de officieel vastgestelde pachtprijzen. Ver der staat zij een aanpassing aan de sinds 1940 ge wijzigde omstandigheden voor. Inderdaad kan men grond- en pachtprijzen niet los van elkaar denken' en zal het loslaten van de één steeds spanningen bij den ander veroorzaken. Maar in hoeverre spelen en speelden bij het vast stellen van de normen van de pachtwaarde via de richtlijnen van de Grondkamer en de koopprijzen via de Prijzenbureaux de belangen van de consu ment enerzijds en van de export anderzijds een rol? Kan hier niet van een zeker interen van het bedrijf als geheel gesproken worden? De relatief lage pachten zijn niet voldoende om de bezitter zijn eigendom naar behoren te doen verzorgen, terwijl de pachter hogere inkomsten geniet, die in plaats van in de agrarische sector te blijven, voor een niet onbelangrijk deel in han den van de fiscus komen. Gelukkig bieden de nieuwe normen van de Grondkamer hier ruimere perspectieven, alhoewel de aanpassing hieraan enige jaren zal vergen door de 3-jaarlijkse herzie ning. In het betreffende wetsontwerp vinden we ook een nieuw stelsel van prijsbeheersing opgenomen, waarbij niet de prijs van een bepaalde datum (tot voor kort prijs-basis 9 Mei 1940), zal worden ge volgd, doch het netto-rendement van de grond. Zodoende zou een aanpassing aan de uitkomsten van het landbouwbedrijf worden bereikt, waar door een einde komt aan de verstarring. Bij het vaststellen van de prijsnormen voor onbehuisd land zal worden gebruik gemaakt van de kapitalisatie van de pachtwaarde. Wij vragen ons af in hoeverre aan een dergelijke regeling practische waarde toegekend zal kunnen worden. In hoeverre is dit netto-rendement reeds vastgelegd in de maximale pachtwaarde, welke door de Regering is vastgesteld, en die door de Grondkamers wordt gehanteerd We menen hier een samenhang te mogen con stateren en zien dan ook van de voorgestelde fluc tuatie in deze prijzen, behoudens bij een duidelijke conjunctuur-omslag, ook nog niet zoveel terecht komen. Wel zal dit systeem betere mogelijkheden bieden als het tot nog toe bevroren en langzaam ontdooiende systeem, dat in de prakttijk toch in vele opzichten niet meer voldeed, omdat de voor schriften door de Prijzenbureaux geheel verschil lend werden gehanteerd. In ieder geval stemt het onze Maatschappij tot voldoening, dat haar stand punt, dat de grondprijzen niet zomaar vrijgelaten mochten worden, weerklank heeft gevonden. De Regering kan verder het voorstel om de Grondkamer in te schakelen bij alle transacties, niet aanvaarden. Dit lichaam zou dan grond tegen een door haar te bepalen prijs aan de door haar te kiezen gegadigde toe kunnen wijzen. Zij acht het daartoe nodig, dat de inrich ting en de samenstelling van deze lichamen cri- tisch zou worden onderzocht en eventueel herzien. De Grondkamer is, aldus de Regering, aangewezen op plaatselijke deskundigen en derhalve zijn niet INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau Wij lazen voor U Op de ere-galerij Lonen en Sociale Voorzieningen: De looneisen van de landarbeiders; Lonen in de land- en tuinbouw; Het in rekening brengen van administratiekosten bij restitutie van premiën bij het Bedrijfspensioen voor de Landbouw; Herziening van de premie bij het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw Zitdagen Z. V. V. Adviesbureau voor Oorlogsschade Premiekeuringen voor stieren en vrouwelijk fok- vee in Zeeland Bestrijding van de Aardappel ziekte Stichting voor de Landbouw: Inventari satie Land- en Tuinbouw Mededeling inschrij ving Excursies Z. L. M. Onkruidbestrijdings- proefvelden voor Uien De bestrijding van de Knopmade en de Peulboorder bij Erwten Eerste bericht over de Coloradokeverbestrijding De Boerenjeugd Mededelingen Bouwbureau voor de Landbouw Stekels op de Bleik Pluimvee: Pas op de Coccidiose Vertrouwen in bestrijding Run der T. B. C. ten volle gerechtvaardigd De beteke nis van het gewassenonderzoek voor de veevoeding Tuinbouw: Stemmen uit de praktijk Vervoer van Varkens beperkt Bram uit de Slikhoek Marktberichten Onderwijs: Rijkslandbouwwin- terschool Schoondijke Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw Korte Berichten. voldoende waarborgen aanwezig dat de toewijzing naar objectieve maatstaven zou geschieden, waar door de positie van dit lichaam in gevaar gebracht zou kunnen worden. Overigens blijft voor ons de vraag open welk lichaam méér in aanmerking zou komen voor de bovengenoemde functie. Enige weken geleden begonnen we met de pu blicatie van een artikel over het aardappelbeleid, waarbij de bedoeling voorzat in deze serie meer dere bijdragen te doen volgen. Inmiddels heeft ech ter de Minister het plan, dat door de Stichting was opgesteld en door het Bedrijfsschap was aanvaard, nog niet goedgekeurd daar hij omtrent enkele pun ten nog besprekingen wenste te voeren. Speciaal schijnt dit in verband te staan met de omstandig heid, dat dé Stichting er op heeft aangedrongen om minimum maatregelen te treffen in jaren dat de bijdragen van de landbouw, aangevuld met die van de Overheid, niét voldoende zouden blijken te zijn. Indien immers vraag'en aanbod-op een bepaald moment verstoord zijn, kan deze verhouding weer hersteld worden door het uit de m'arkt némen van overschotten, welke in de vorm van gestoom de, «gedroogde ,of tot aardappelmeel verwerkte producten in volgende jaren tot veevoeder bestemd kunnen worden. In sommige gevallen zal ook een tijdelijk uit de markt nemen reeds grote prijs- schommelingen kunnen tegengaan. De Minister zal de hoogte van maximale, en minimum-prijzen nog nader overwegen en ook na gaan in hoeverre voor dit doel een consumptie aardappelfonds nodig is. De Hoofdafdeling Akker bouw neemt in dezen het standpunt in, dat dit fonds moet blijven bestaan en door middel van areaalheffingen verder versterkt moet worden. Tot nog toe behoefde de Overheid practisch geen helpende hand te bieden, omdat de door haar ge garandeerde prijzen werden bereikt. We kunnen deze prijsontwikkeling niet los zien van de inter- KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Ons nieuwe Bruine Bonenras BATAAF is uitverkocht. Thans nog leverbaar: eerste nabouw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1