Korte berichten. Het moderne w boerenbedrijf varkens voerde. Ik zei: „Pigstarter (Biggenmeel) met afgedraaide melk'' (tap). Wij hebben hier voor pas gespeende varkens Pigstarter, en als ze wat groter zijn, dus lopers „Hoggrower" en dan de laatste 6 a 7 weken ,.Hog Finisher", daar groei en ze meer van op de grootte als op het vet, want baconvarkens mogen niet te vet zijn. Maar de veearts zei mij: „Je mag biggen nooit geen melk of taptemelk met Pigstarter of Hog grower voeren, maar als je die taptemelk toch hebt moet je ze havermeel voeren". „En Pigstarter en Hoggrower met water". Ik zei dat ik ze dat al bijgevoerd had, vanaf dat zij 3 a 4 weken oud wa ren. Ik had ze 2 weken geleden gespeend en dacht ze doen het best. ik zal dat zo maar blijven voeren. ..Ja juist", zei hij; „als ze bij de zeug lopen geeft dat niets, maar als ze er 2 a 3 weken van af zijn en je voert ze dat, krijg je meestal die tobberij." Dus geen melk of ondermelk met biggenmeel voeren is hier het advies, maar de goedkopere weg onder- melk met havermeel. Een paar weken na dat geval had ik weer een andere toom biggen, en ik gaf ze de afgedraaide melk met havermeel en geen last. De ziekte open baart zich op verschillende manieren, de ene is eerst traag, een andere begint direct te waggelen als een dronken man, een derde loopt met z'n kop scheef of hij een stijve nek heeft, maar als het goed aanpakt kunnen ze in een halve dag dood zijn, ernaar na een dag heb je zeker doden, als je de vee arts er niet bij haalt. Nu wil ik nog het een en ander schrijven over de veehoudersramp van Canada. De meesten zul len al wel in de couranten over het uitbreken van mond- en klauwzeer in Saskatchewan hebben ge lezen. Maar toch vind ik het wel een geval om daar ook eens een stukje over in het Landbouwblad te schrijven. Precies de datum weet ik niet meer, maar dat heeft ook geen betekenis, maar ongeveer een zes weken geleden was op zekere morgen in eens de gehele boerenstand overstuur, want de radio's maakten bekend, dat er mond- en klauw zeer in Saskatchewan was uitgebroken bij enkele farmers rond Regina. Regina is de hoofdstad van de provincie Saskatschewan. Een ziekte die in Canada nog nooit voorgekomen was en waarvan ook de meeste boeren nog niet wisten wat voor gevolgen deze kan hebben. Maar de radio maakte hen al gauw een beetje spoorwijs en wij als emigranten konden het hun ook wel vertellen. Maar Amerika schijnt er ook wel iets meer van hebben geweten als de Cana dese boeren, want die sloot diezelfde dag zijn gren zen voor vee, vlees, hooi, stro en voedergranen. In Mexico was het enkele jaren geleden ook uitgebro ken en daar had Amerika (of U.S.A.) de grenzen ook direct voor gesloten en nog wel voor een proeftijd van drie jaren. Daarna waren de grenzen weer een half jaar open, maar het brak in Mexico weer opnieuw uit en zodoende werd er weer voor 3 jaar bijgetekend. De U.S.A. is altijd de beste en grootste afnemer ge weest voor gebruiksvee (Holsteins) en vetvee en vlees van Canada. Dus nu waren de markten direct kalmer. Iedereen wou nog graag zijn rijp vee kwijt, wat tengevolge had dat de prijzen met de halve dag daalden, want de vleesexporteurs waren met vlees overladen. Er was al vóór de ziek te uitbrak een dalende houding op de veemarkten, omdat U.S.A. ook al een paar weken met een 500 beesten in Toronto op de markt kwam. Van tevo ren stond het beste zware slachtvee hier een 0.37 het Canadese p.d. vuil gewicht en op heden 0.27%. Dus dat maakt een groot verlies voor de grote beefcattle farmers hier. Mijn baas had er in het najaar 600 stuks opge steld. Maar toen ik op deze farm in Nbv. 1949 kwam waren de prijzen voor de beste vette ossen 21 ets en mijn baas verkocht er rond Kerstmis 40 stuks en kreeg 23 ets per vuil pond. Nu die prijs had hij nog ncoit horen noemen zei hij. Maar wel de prijs van 6 en 7 ets per vuil pd. in 1930. Dus de prijzen zijn nog steeds hoog, wanneer ze maar niet zo duur aangekocht waren. Nu zal waarschijnlijk de regering deze week ook voor vlees een bodemprijs (laagste) vast gaan stellen en dat zal waarschijnlijk 26 ets levend gewicht wor den. Datzelfde hebben ze deze winter gedaan met baconvarkens, die staan ook als bodemprijs op 26 ets. Dus als de markt onder die vastgestelde prij zen gaat, geeft de regering er het tekort bij. Ook geeft de regering voor elk varken dat in klasse A komt S 3,reductie en voor klasse BI 1,dat is al zo lang als ik weet. Nu kom ik nog eens terug op het mond- en klauwzeer in Saskatchewan. De regering heeft direct een vierkant stuk van 35 miles rond de zieke koeien afgezet en al het vee in dat afgezette gebied doodgeschoten en ver brand. Eerst werd gedacht dat het sabotage was van een Duitse emigrant. Want een Duitser was daar gekomen en had 4 dagen op een farm ge weckt on zei: „Het is hier te hard werken voor mij". Hij ging naar een andere farm en bleef daar ook weer maar 4 a 5 dagen. Zo was hij op enkele farms in een korte tijd geweest en het leek ook niets geen farmer te zijn. Nu was het wel toeval lig, dat juist op de farms waar hij werkzaam was geweest, het mond- en klauwzeer uitbrak. Ze had don hem dan ook opgepikt en voor onderzoek naar Ottawa overgebracht, hem een verhoor afgenomen en zelfs zijn kleren onderzocht, maar er werd geen spoor van besmetting op hem gevonden. Hij had wel gezegd dat hij uit Duitsland van een farm kwam, waar mond- en klauwzeer was toen hij emigreerde. Enfin, ze hebben hem weer terug ge bracht naar het westen en nog 50,schadever goeding gegeven. Het vee, een 1300 stuks, was nog niet allemaal afgemaakt toen het ook een 150 miles noordelijker uitbrak. Daar bleek men het in het najaar in No vember ook al gehad te hebben, maar ze wisten toen niet wat het was, maar toen moet het daar in betrekkelijk lichte graad ook zijn geweest. Toen het daar ook weer uitbrak werd Canada bang van zichzelf en Brittish Columbia sloot de grenzen langs Alberta en Ontario, langs Manitoba en Quebec weer langs Ontario, dus toen was alles geïsoleerd. Ontario betrok altijd heel veel jong mestvee van Alberta, Saskatchewan en Manitoba. Mijn baas b.v. kocht er verleden zomer 320 stuks in die provincies, 250 ossen en 70 jarige-vaarzen, voor de fokkerij. Op het ogenblik is de regering aan het onderhandelen met Amerika om overeen te komen het vlees bevroren of ingeblikt te kun nen leveren. Zoals je ziet is die beschuldiging, dat die Duitser, Willy Bruntjen de ziekte binnenge bracht zou hebben, onjuist. Ik las dat in het Zeeuwsch Landbouwblad van 15 Maart j.l. Want ik heb» zelf verleden week over dat geval met Mr. McCubbin, Parlementsman van Dominion Canada gesproken. Deze zei mij, dat er geen spoor van misdrijf of overbrenging op die persoon gevonden was en dat men hem zodoende weer naar de plaats van be stemming had gestuurd met nog 50,schade vergoeding. Zo zie je dat iemand eerder een slechte naam heeft dan een goede. Het is op het ogenblik wëer de tijd hier dat wij de fence (afrasteringen om het weiland) nakijken en zonodig oplappen. In het begin van deze week dus 1 April, liet het land en het weer zich aanzien of wij zeker a.s. Maandag aan het haver zaaien zouden kunnen. Maar we kregen een paar dagen De heer C. van Liere te Ovezande had bij zijn bezoek aan de Jaarbeurs L.Z.T. te Utrecht op Vrij dag 2 Mei een goede dag; hij was namelijk win naar van een zak biggenmeel van de veevoeder fabriek Calvé, die onder een bepaalde voorwaarde aan bezoekers beschikbaar werd gesteld. Dat bij de bietenteelt voorzichtigheid met de stikstof geboden is, tonen ons nog eens de cijfers onlangs gepubliceerd door het Instituut voor Rationele suikerproductie. Op een proefveld te.Zaaimslag bleek dat door het strooien van 180 kg zuivere stikstof in plaats van 120 kg (en dit gebeurt in de praktijk nog maar al te vaak) bij 2 rassen een verlies van resp. 185, en 235,per ha werd geleden door verminderde suikeropbrengst en te veel gestrooide stikstof. En het is moeilijk zo te berekenen dat de 4 en 11 ton vers loof die op deze wijze meer werden geprodu ceerd, dit geld waard zijn. Krachtens het op 1 Mei 1950 in werking getre den Landbouwveiligheidsbesluit behoort het drijf werk van dorsmachines en stro-persen doelmatig oeschut te. zijn. Voor zover aan bepaalde onder nemers door de Arbeidsinspectie geen andere ter mijn werd gesteld, geldt 1 Juni aanstaande als uiterste datum, waarop de vereiste beschuttingen moeten zijn aangebracht. Wie op bepaalde gronden van mening is hieraan niet te kunnen voldoen, kan deze aangelegenheid voorleggen aan de Arbeidsinspectie; aldaar zijn ook de benodigde tekeningen voor de bedoelde be veiligingen verkrijgbaar. Wanneer dus na 1 Juni nog onbeveiligde dors machines of stropersen worden aangetroffen, be staat er grote kans, dat in het belang van de vei ligheid proces-verbaal zal worden opgemaakt. Dezer dagen werd de jaarlijkse algemene verga dering gehouden van de „Groningen", algemene j onderlinge maatschappij tot verzekering van paarden en rundvee, gevestigd te Utrecht. I Blijkens het verslag, uitgebracht door de direc- regen en vandaag voor verandering nog maar eens een sneeuwstorm, zodat alles weer wit ziet. Alles leek erop, dat wij dit jaar een vroeg voor jaar zouden hebben, maar het kan wel Mei wor den voor het land ingezaaid kan worden. Zolang ik hier al ben is het altijd 1 Mei geweest, dat wij het vee begonnen in te scharen en nadien pas op het land konden gaan zaaien. Wij hebben de zaai- maïs al klaar liggen voor de uitzaai, maar dat zal wel 20 Mei worden. Het is Funks G 18, 105 dagen groeitijd. Zoals ik al eens eerder heb geschreven is het voornaamste van de maïsteelt, de groeitijd bepalen en dan de zaaimaïs gebruiken die in die periode rijp wordt. Je hebt hier maïs van 85, 90, 100, 105, 115, 125 en 140 dagen groeitijd. Ik had aan verschillende kennissen beloofd zo af en toe te schrijven over het leven en de land bouw in Canada, voor ik vertrok uit Sprang- Capelle, maar toen ik eenmaal hier was, dacht ik beter te doen in het Landbouwblad te schrijven, dan kan elke belanghebbende landbouwer het lezen. Het spijt me echter wel dat daar misschien juist mijn goede kennissen niet mee tevreden zijn, want zij laten (bij uitzonderingen) u nooit iets van hun kant horen. Ik voel mij toch verplicht, als oud bestuurslid van de landbouwvereniging beter in een landbouwblad te schrijven, dan aan één of en kele personen. Verder wens ik jullie een gunstige zomer toe en volgend najaar weer verder te gaan Je verre vriend, A. KUIJSTEN. teur, de heer B. L. Leopold, bedroeg de reserve op 31 Dec. 1951 ƒ221.091,45. Commissarissen hebben zich accoord verklaard met het door de directie gevoerde beheer; de af tredende commissarissen werden herkozen. De directies van de samenwerkende Nederlandse strokartonfabrieken in de provincie Groningen en één fabriek in Drente, hebben besloten voor de maand Mei een productiebeperking toe te passen van 40 percent. De productiebeperking voor April was vastge steld op 25 percent. Buiten deze regeling vallen twee Groningse fabrieken, die tot dusver ook niet met de overige 17 fabrieken samenwerkten, t.w. ,de Halm" in Hoogkerk en „Union" in Oude Peke- la. De Nederlandse strocartonindustrie is op één Drentse fabriek na „Hollandia" in Coevorden geheel in de provincie Groningen gevestigd. Ten gevolge van de productiebeperking was reeds door de samenwerkende fabrieken 2000 man personeel één week per maand op wachtgeld gesteld. Deze periode zal thans worden verlengd. (De Volkskrant). Evenals het vorige jaar heeft het dagelijks be stuur van de Nederlandse Algemene Keurings dienst. de N.A.K., besloten ook voor oogst 1952 de mogelijkheid te openen S- en E-pootgoed, waar voor ais zodanig geen bestemming kan worden ge vonden, als A-pootgoed in het verkeer te brengen. Deze regeling, die vanaf 1 October 1952 zal gel den, houdt in, dat op verzoek van houders, par tijen S- en E-pootgoed van een A-certificaat kun nen worden voorzien en derhalve in de handel als A-pootgoed worden gekwalificeerd. De stikstofproductie van de Nederlandse indu strie zal dit seizoen ongeveer 225.000 ton zuivere stikstof bedragen (d.i. ca. 1.250.000 ton product). Het verbruik van land- en tuinbouw wordt voor dit jaar geschat op een 165.000 ton N. Een zeer be langrijk reel van de productie is of wordt dus ge ëxporteerd. De exportprijzen liggen, zoals bekend, aanzienlijk boven het hier te lande geldende prijs peil. eist een grote mate van vakmanschap. Zo ook het moderne levensverzekeringbedrijf. Wilt U er zeker van zijn, dat met de belangen van U en de Uwen volledig rekening wordt gehouden, dan kunt U de raad van de vakman niet ontberen. Vraag hem eens advies bijv. over een door U voor Uw zoons te sluiten levensverzekering met pensioenclausule. Deze biedt een uitstekende risico-dekking, een goede belegging en belastingbesparing Wend U tot UW VERTROUWENSMAN UW ASSURANTIEMAN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 10