VOOR DE Plattelandsvrouw EXCURSIE ENGELAND Coöp. Melkinrichting en Zuivelfabriek „Walcheren" EXCURSIE GRONINGEN VOOR WE NAAR UTRECHT GAAN ONDERLINGE HAGELVERZEKERING MU. „THOLEN EN ST.-PHILIPSLAND." LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN GEEFT U VOOR BEIDE EXCURSIES IJDIG OP, WANT DE TIJD DRINGT. Deze week staat dan in het teken van de Agra rische Jaarbeurs en voor de vrouwen en meisjes draagt zij dit jaar een bizonder karakter door de tentoonstelling: „Woning en kleding voor óns". Wanneer we een tentoonstelling gaan bezoeken, is het goed zich eerst te realiseren „waarom gaan we er heen en wat beoogt de tentoonstelling?". Moge het onderstaande rapport van de heer J. W. Jansen over „het interieur" hierop een ant woord geven. De heer Jansen maakte vorig jaar een studiereis door ons land voor de bond van plattelandsvrouwen om een beter inzicht te ver krijgen van de woongelegenheid op het platteland. „Wil men zich bezinnen op de karakteristiek van het wonen ten plattelande, dan moet geconsta teerd worden, dat het bezit van woonkeuken en daarnaast een zitkamer (de zgn. mooie kamer) daarvoor kenmerkend is. De woonkeuken speelt een grote rol, als zijnde het vertrek, dat zich door een practische inrichting leent, om in de rustpozen zonder zich van de werkkleding te ontdoen, of deze te reinigen kof fie, thee en maaltijden te nuttigen; maar ook voor tussentijdse zakelijke besprekingen en voor zittend werk van de vrouw. In sommige streken geschie den deze bezigheden zelfs in de stookhut, een zeer klein, los van het huis staand schuurtje; wij troffen zelfs nieuwgebouwde stookhutten aan. Deze woongewoonten zijn een volkomen begrij pelijke uiting van de behoefte aan practische ver trekken, waar zich de dagelijkse bezigheden kun nen afspelen zonder dat de vrouw, die toch al zwaar met werkzaamheden is belast, zich genood zaakt ziet alsmaar stoelen, tafels en vloerbedek king te reinigen. Door deze concentratie van het dagelijks leven in de woonkeuken is het begrijpe lijk. dat de zogenaamde zitkamer tot de minder ge bruikte vertrekken behoort, dikwijls bestemd voor speciale „visite", dus een ontvangkamer. Bij de stookhut dient de keuken practisch als ontvang kamer en is derhalve de zitkamer nog minder in gebruik. Achten wij enerzijds deze toestanden begrijpe lijk, al zijn daarin practische en aesthetische ver beteringen mogelijk, anderzijds voert dit tot een zich zelf onnodig ontzeggen van een betere om geving, terwille van het tentoonstellen van „een knappe boel" tegenover visite en bezoekers. Ook al is dit een onnatuurlijke interpretatie van het leven op het platteland, dit wil niet zeggen, dat men niet tot verbetering daarin geneigd zou zijn. De vrouw, die „niet van gisteren is", tracht een meer efficiënte werkwijze te vinden, het afwas sen ,de aanrecht) uit de woonkeuken te bannen. Nieuwere voorstellen: aanrechtnissen, of zelfs kooknissen, openen zeker nieuwe mogelijkheden voor het platteland. De eetkeuken naast een in- tensiever gebruikte woonkamer biedt eveneens mogelijkheden, al bergt ze het gevaar, tot een verkleinde woonkeuken te worden bij niet-bewust gebruik. Van de bedsteden als slaapgelegenheid is men in sommige streken reeds nagenoeg af, al heeft men eveneens bezwaar tegen de kleine slaap kamers. De verruiming van deze inzichten is na tuurlijk niet algemeen. Zij bestaat echter zeker bij de culture's en sociale organisaties. Zij demon streert de drang tot bewuster leven. Er zijn tekenen, dat men paal en perk wil gaan stellen 'aan het „van de ochtend tot de avond alleen maar werken". Met verwijzing naar het begin van dit rapport, dat de mens pas mens is, ind'en èn hart, èn ziel, èn verstand worden aangewend, kan het aanbeveling verdienen, dat ook vanuit de or ganisaties nog meer wordt aangedrongen op het met overleg werken, zodat enige tijd vrijkomt voor andere creatieve, culturele arbeid en ontwik keling. In niet geringe mate zal dit ook bijdragen tot een gepaste zelfbewustheid. Het gebruiken van orgel en piano door man en vrouw en het daarin doen onderwijzen van de kinderen, heeft grote waarde. Met het verweer: „daar komen wij zelf n;et meer aan toe, vroeger wel!" verlaagt men zichze1! tot een werkautomaat; zo is het ook be grijpelijk, dat de muziekinstrumenten worden ver vangen door „het nieuwe bureau", dat bovendien wordt gebruikt als bergkast. Daarnaast zijn er meerdere punten, waarop men het wonen wel wil herzien of verbeteren. Wij noe men een paar punten: a. een slechte situering; vele woningen liggen op het Noorden, aangezien de bedrijfsgebouwen lig ging op de voordeligste wijze vereisten; dus is er behoefte aan meer openheid in de zijgevel. Als ty pisch voorbeeM diene, dat studerende kinderen een geïmproviseerd interieur in het glazen aardappel huisje verkoren boven het verblijf in de woning. b. mogelijkheid tot vergroting van de woon kamer en meer licht, alsmede betere verkeers wegen; herziening tot meer beknopte, practische vorm, wegens het ontbreken van voldoende huis houdelijke hulp; c. herziening en indeling, als men zomers niet meer in „het stalletje" wil wonen; d. ve'e kle'ne boerenhuisjes en die van arbei ders verdienen ernstige bouwkundige herziening of herstel, ook al verlustigt de voorbijganger zich in de uiterlijke romantiek en de plattelandsstijl; e. practischer inrichting van keukens en woon keukens; ook uit behoefte aan een meer karakter volle inrichting, waar iets goeds van uitgaat; f. bergkasten dichter bij kook- en af waspiek; g. doorgeef kasten, waar niet in de keuken wordt gegeten; h. verplaatsing van het aanrecht, zodat het daglicht van links op de handen valt; aanbrengen van verlichting (zgn. pottenkijker) voor het koken; i. douche, direct grenzend aan de bedrijfsruim te, dus minimum vuil door het huis; j. verbetering slaapgelegenheden, ook voor ven tilatie; k. eigen speelplek voor kinderen, binnen en buiten; 1. vervanging van lancasters en jalouzieën door zonneschermen, die het uitzicht laten, waardoor de bewoonbaarheid en het karakter van het vertrek winnen." Nu alles ongeveer is ingezaaid en vele produc ten al flink boven staan wordt het tijd om aan Hagelverzekering te gaan denken. De reeds aangesloten deelnemers zullen zo spoe dig mogelijk worden bezocht voor het opnemen van de zaaiverdeling en zij worden verzocht alvast een staatje gereed te maken. Nog niet aangeslotenen raden wij aan thans ook toe te treden tot onze Maatschappij. Wij menen te mogen zeggen dat verzekering van de landbouw gewassen tegen hagelschade toch op de eerste plaats moet komen, daar uit de opbrengst der landbouwgewassen alle andere uitgaven, waaron der ook de andere verzekeringen, betaald moeten worden. De premie kan voor niemand een bezwaar zijn, deze is gering tegenover het grote risico. Nog vorig jaar is ook op het eiland Tholen het grote nut van Hagelverzekering bewezen. Er is toen gelukkig maar een klein gedeelte getroffen, maar op dit kleine gedeelte hebben wij toch nog bijna 9000,aan schade uitbetaald. Naast onze eigen reserve hebben wij een herver zekering met een ruime dekking. U kunt U voor het aanmelden als deelnemer, of voor het verkrijgen van nadere inlichtingen wen den tot de heer D. W. Klompe, Oudelandse Poort 18, Tel. 82, Tholen ,of tot de heer P. Overbeeke, Wal 5, Tel. 59, Tholen. HET BESTUUR. KORTGENE. Het uitbreidingsplan is door Gedeputeerde Sta ten der provincie goedgekeurd. Het ligt ter secre tarie ter inzage. Belanghebbenden die bezwaren tegen dit plan bij de Gemeenteraad hebben ingediend, kunnen vóór 16 Mei a.s. bij H.M. de Koningin beroep in stellen. In aansluiting op onze publicatie in het Zeeuws Landbouwblad van vorige week, kunnen wij thans mededelen, dat het onderstaande programma in grote lijnen als het definitieve reisplan kan worden beschouwd. (Wijzigingen voorbehouden.) Maandag 16 Juni. Vertrek uit Goes naar Oosten de, waar met de bootdienst OostendeDover naar Engeland wordt gereisd. Aankomst te Dover 1.30 uur. De Maandagmiddag wordt dan verder gebruikt voor het bezoeken van tuinbouw- en fruit kwekersobjecten in de omgeving van Faversham. Overnacht zal worden te Maidstone. Op Dinsdag 17 Juni zullen tal van interessante objecten, als pakstations, boomkwekerijen, sorteer- loodsen, landbouwbedrijven en een groot fokbe- drijf worden bezocht. De nacht van Dinsdag op Woensdag zal, evenals de rest van de week, te Lon- den worden doorgebracht. Woensdag 18 Juni is de openingsdag van de grote landbouwtentoonstelling te Guildford, waar aan een grote veeshow is verbonden en waar men alle in Engeland voorkomende rassen kan zien. Deze tentoonstelling is de grootste op veeteeltge- bied in Engeland. Donderdag 19 Juni zullen weer talrijke bedrijven worden bezocht, terwijl Vrijdag 20 Juni geheel in Londen zal worden doorgebracht. Hiervoor staat o.m. op het programma het bezichtigen van de Westminster Abdij, aflossing van de wacht voor het Koninklijk Paleis, enz., terwijl men hier ook voldoende tijd beschikbaar heeft voor het winkelen etc. Des avonds zal een theater worden bezocht. De terugreis zal Zaterdag plaats vinden met de dienst LondenHoek van Holland. Deze excursie zal dan ook zijn bekoring hebben voor landbouwers, tuinbouwers, fruitkwekers en veehouders. De kosten van de reis zullen ƒ275,(alles in begrepen) bedragen, hetgeen, naar het zich laat aanzien, ruim voldoende zal zijn. Hoewel reeds een aantal opgaven zijn binnen gekomen, zullen wit het in verband met de verdere regeling van een en ander on prijs stellen. Indien gegadigden zich ZO SPOEDIG MOGELIJK bii het Secretariaat der Z. L. M. (telefoon 2345. toestel 001 of 7) aanmelden. Dinsdag 22 April hield bovengenoemde vereni ging onder voorzitterschap van de heer S. Simonse te St. Laurens haar algemene vergadering. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de heer Harmsen, Rijkszuivelconsu- lent, en de heer Hof, Secretaris van het Landbouw Coöperatie Centrum. In zijn openingswoord maak te hij gewag van de goede resultaten in het afge lopen jaar. In de loop der jaren heeft de Walcne- rense boer de Coöperatieve melkvereniging leren waarderen. Kenmerkend voor hem is, dat hij zijn organisatie in alle eenvoud steunt. Van andere zijde wordt weieens beweerd, dat de Coöperatie zou lei den tot collectivisme of dictatuur. Op Walcheren is men er van doordrongen, dat de beste waarborg voor de vrijheid de coöperatie is. Dank bracht spr. aan de Directeur voor de wijze waarop hij de zaak beheert. Door de drukte op het bouwland was de vergadering slechts matig bezocht. Uit de medede lingen bleek o.a., dat tot 19 April van dit jaar 24 personen als lid toetraden. De hoeveelheid gelever de melk tot die datum 4.904.783 kg bedroeg, het geen 25562 kg meer is dan verleden jaar in hetzelf de tijdvak. De gemiddelde melkprijs lag over die periode gemiddeld 1,7 cents hoger dan in hetzelfde tijdvak van 1951. De verkoop en dQtail gjng voor uit. Aan losse producten werd 2.300.00 liter ver kocht. Uitvoerige mededelingen werden gedaan over de consumptiemelkregeling, de kwaliteit der melk, de verkoop van magere melkpoeder en de standaardi satie van consumptiemelk in Zeeland. De rekening en verantwoording en het jaarver slag over 1951 werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontlenen wij, dat 75 perso nen als lid toetraden, terwijl aan 63 ontheffing van het lidmaatschap werd verleend, omdat zij niet meer aan de vereisten voldeden, vnl. doordat zij buiten het werkgebied der vereniging waren komen te wonen wegens vertrek naar de N.O.- polder. In 1951 werden van veehouders ontvangen 16.128.420 kg melk met een gemiddeld vetgehalte van 3,82 hiervoor werd betaald ƒ3.471.842,57. In de plaats van het tussentijds aftredende be stuurslid, de heer J. Overbeeke te Middelburg werd gekozen de heer W. J. Cevaal te Ritthem. De voor zitter bracht de heer Overbeeke dank voor de 24- jarige arbeid als bestuurslid. Wederkerig dankte de heer Overbeeke de leden dat zij hem deze functie, welke hij steeds met genoegen vervuld heeft, zolang hadden gegund. Tenslotte hield de heer Hof nog een causerie over het doel en de werking van het Landbouw Coöperatie Centrum. De excursie naar Groningen is thans definitief bepaald op 8, 9 en 10 Juli a.s. en zal geleid worden door de Algemeen Voorzitter, de heer Ir. M. A. Geuze. Hoewel de deelnemers t.z.t. een uitvoerig pro gramma zullen ontvangen lijkt het ons gewenst in grote trekken reeds nu mede te delen, welke be drijven en instellingen zullen worden bezocht. Dinsdag 8 Juli: Vertrek van uit Goes naar Bei- len (Dr.), alwaar een bezoek zal worden gebracht aan het Coöperatief Melkproductenfabriek G.A. „D.O.M.O.", een der modernste en interessantste bedrijven in Nederland. Hierna voortzetting der tocht naar Groningen, waar overnacht zal worden. Woensdag 8 Juli: Vertrek Gronigen naar Baflo met bezoek poterbewaarplaats en sorteer- inrichting P.Z.V.B., daarna via Uithuizen, Wolden- dorp naar de Menckemaborch; vervolgens naar de Johannis Kerkhovenpolder (groot nieuw bedrijf) met bezichtiging van de landaanwinningswerk zaamheden aan de Dollard; naar Finsterwolde met bezoek aan Stal D. J. Mellema. Voorts via Wes- terwolde naar Ter Apel, waar o.a. de stadsbedrij- ven worden bezocht en daarna naar Meppel, waar overnacht zal worden. Donderdag 10 Juli: Bezoek in Meppel aan de Landbouwbank en de Noord-Nederlandse Druk kerij. Zo mogelijk zal nog een bezoek aan de forellenkwekerij te Vaassen worden gebracht. Daarna terugreis naar Goes. De kosten van deze excursie, die zeer interessant belooft te worden, zullen maximaal ƒ60 per per soon bedragen. De gehele reis wordt per bus gemaakt. In verband met de organisatie van een en ander, het reserveren van hotels e.d. dienen de opgaven zo spoedig mogelijk te worden ingezonden. Opgave kan geschieden door storting van ƒ60 per persoon op giro 172503 der Z. L. M., met ver melding op het girostrookje: Excursie Gronin gen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8