„SHELL" Uit en voor de polder GebrsDE JONGH (Wclei*a»«)s STALMESTVBRSPREIDERS OP WEIDEBEDRIJVEN TUINBOUW Heren Fruittelers en Landbouwers Bestrijdingsmiddelen VOORBEREIDENDE CURSUS RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL GOES. EINDLES LAGERE TUINBOUWSCHOOL TE KAPELLE en de middelen voor de che mische bestrijding zijn verkrijgbaar bü: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendamme, telef. K 1194—235. Verleden week hadden we het over de zaagwes- pen d.w.z. over de soorten die het ons hier lastig maken. Als dit artikel onder de lezers komt, dan is het wellicht, voor degenen die nog geen bestrijding toe- pasten, te laat om met succes tegen de perezaag- wespen op te treden. Bij een eventuële erge aan tasting kan dan nog gespoten worden tegen de overlopers. Voor de strijd tegen de zaagwespen kan men ge bruik maken van H.C.H. of Parathionfoevattende preparaten. Zoals ik verleden week reeds schreef, moet men spuiten op het tijdstip dat de larven staan om uit te komen. Tevens vestig ik er de aan dacht op, dat de perezaagwesp niet algemeen voor komt, doch erg plaatselijk. Anders is dit gesteld met de appelzaagwesp, die veel algemener is. Ik zal trachten een kleine be schrijving te geven van haar portret. Deze kleine boosdoener verschijnt op het eind van April, begin Mei, dit hangt nauw samen met de bloei van de vroege appelrassen. Zoals haar naam reeds aankondigt is het een wesp, die ongeveer 1 cm lang is. Aan de bovenzijde is het lichaam zwart, aan de onderzijde oranjegeel gekleurd. Deze wesp, trouwens alle zaagwespen, heeft een legboor, die zaagvormig getand is. Ze steekt deze in het kelkweefsel en deponeert daarin het eitje. Aan de buitenkant is dit prikje te vin den, het is bruinachtig van kleur. Na ongeveer twee weken wordt uit het eitje een larf je geboren, het is een bastaardrupsje dat vuii wit van kleur is. Dit is een echte veelvraat, want ze begint onmiddellijk een gang te graven, vlak onder de opperhuid van het toekomstige vruchtje, daarna zet ze haar vernietigingswerk voort in het vruchtje zelf. De aangetaste exemplaren kan men gemakkelijk vinden, want aan de opening van de gegraven gang is bijna altijd een hoopje boormul te vinden. Dit geeft een zeer onaangename geur, omdat het vermengd is met de uitwerpselen van dit diertje. Wanneer men gaat zoeken, let er dan op, dat de waarnemingen op elk ras afzonderlijk moeten worden beoordeeld, omdat de ontwikkeling van het insect bijna op ieder ras verschilt. Vanaf heden zijn alle uit onderstaande depots te leveren: 1. Hoofddepót Goes: 's-H.H. Kinderendijk 117 2. Depót Waarde: Q. Pieper, Kerkweg B 107 3. Depót Heinkenszand: C. J. Wirtz, Slaakweg B 139 4. Depót Roosendaal: M. J. Lauwen, Hulsdonksestraat 11 Ook voor de Klein-fruitteelt en Landbouw arbeidsbesparing door het gebruik van VERNEVELAAR op RUGSPUITEN Vraagt gratis demonstratie bij „SHELL" -Bestrijdingsmiddelen GOES In het Zeeuwsch Landbouwblad van 5 April j.l. wordt door Ir P. Wiertsema hiervoor propaganda gemaakt, naar aanleiding van een berekening om trent de ermee te bereiken arbeidsbesparing in een bepaald aantal manuren. Evenals bij meerdere van dergelijke berekeningen, die op zichzelf zeer nuttig kunnen zijn, wordt nogal eens de praktijk uit het oog verloren en kan de practische boer gemakke lijk misleid worden. Er wordt daarbij nogal eens vergeten, dat het personeel er toch is en men ze aan het werk moet houden, zodat er van de bespa ring niet veel terecht komt. Als er in een week b.v. 50 manuren beschikbaar zijn en men zou die week 25 m.u. met een bepaald werktuig kunnen bespa ren, dan zou men de arbeider de halve week naar huis kunnen sturen. Maar dat gaat nu in de prak tijk nu eenmaal niet. In fabrieken met een bepaald productieproces is de zaak geheel anders. Zo wordt op de weldebedrijven het bemesten van Wees voorzichtig met het spuiten met Parathion, het is een zwaar vergif. Omdat in vele gevallen deze artikelen ook geraadpleegd worden door lief hebbers, welke meestal maar een klein aantal fruitbomen in hun tuin hebben staan, zou ik der gelijke mensen adviseren, spuit niet met Para thion. Men kan dit middel gerust gebruiken, doch neemt dan enkele maatregelen, b.v. dekt dan Uw jonge groenten, die in de omgeving van Uw bomen staan, goed af, terwijl U de bespuiting uitvoert. Kan dit om één of andere redenen niet, spuit dan b.v. met een rote nonbevattend middel, zoals Der- ris of Lonchocarpes. Deze middelen zijn niet gif tig en geven ook geen smaakbeïvloeding zoals we dit kennen bij het gebruik van H.C.H. Het effect van een bespuiting met een rotenon- houdend middel is beslist goed en voor degene die groententeelt in de nabijheid van zijn bomen zon der risico. Nu nog wat over de schurft. Deze week werden we opgeschrikt door de be richten over schurftaantasting. Op vele plaatsen werd reeds schurft gevonden op de pas gezette De voorbereidende cursus aan de Rijksland- bouwwinterschoool te Goes, welke 1 dag per week wordt gegeven gedurende de maanden Mei, Juni en Juli, begint Woensdag 7 Mei a.s., des voormid dags 10 uur. Zij, die zich hiervoor hebben opgegeven hebben rechtstreeks bericht ontvangen. De gelegenheid tot aanmelding is alsnog open gesteld tot 5 Mei a.s. bij de Directeur der school, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes. Op Maandag 28 April j.l. werd de officiële eind- les gehouden van de Lagere Tuinbouwschool der Z.L.M., waarbij aan 9 leerlingen het diploma kon worden uitgereikt. De Voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. A. C. Lenshoek, heette in zijn openings woord bijzonder welkom B. en W. van Kapelle; de Rijkstuinbouwconsulent Ir. W. van Soest; de Vice- Voorzitter der Z.L.M. de heer P. ScheeleDe Put ter; de Kring-secretaris der Z.L.M. de heer M. A. Kostense; de Secretaris van de Tuinbouwcommis- sie der Z.L.M. de heer J. de Lange; de leraar in algemene dienst de heer J. L. de Wilde; leden der Commissie van Toezicht; ouders en leerlingen; de echtgenote van het hoofd der school mevr. Nieu- wenhuijze en de echtgenote van één der leerlingen, Het hoofd der school, de heer M. Nieuwenhuijze, hierna het woord verkrijgende, wees er op, dat op de eindles van het vorige, bij wijze van experiment, door een drietal leerlingen een inleiding over een bepaald onderwerp werd gehouden. Aangezien dit experiment goed geslaagd is werd besloten zulks te herhalen. Achtereenvolgens hielden de leerlingen M. J. Goud, Th. J. Lagendijk en M. Oudeman een inlei- ding over de onderwerpen resp. bloedluis, de aan leg van een bramenperceel en de betekenis van de Coöp. Boerenleenbank voor de land- en tuinbouw. De bedoelde onderwerpen werden door de leer lingen op overzichtelijke wijze behandeld, terwijl grasland vaak tussen het hooien van de le en 2e snee uitgevoerd. Wanneer men dan bij machinaal strooien, laten we eens aannemen, de werkuren van een arbeider zou kunnen besparen, dan nog kunnen we die man niet weg zenden voor een week, want bij het hooien van de 2e snee hebben we hem weer bitter nodig. En kon men nu maar naar de winkel gaan om een nieuwe arbeider! Bovendien eigen volk is ook wat waard. Eén arbei der plus één arbeider is heel vaak minder dan twee. Het gaat hierbij niet speciaal tegen het stukje van Ir Wiertsema, maar het leek me wenselijk op deze dingen eens de aandacht te vestigen. Vooral voor tijdelijke werkzaamheden, als de bovenge noemde. lijkt dat van belang. Bovendien rente en afschrijving wegen voor een dergelijke machine, die slechts enkele dagen van het jaar worden ge bruikt, zeer zwaar. SIETEMA. vruchtjes van de rassen Precoce de Trevoux en. Clapp's Favorite. -Het schijnt dat we hier te doen hebben met een aantasting veroorzaakt door tak schurft. Het doet er mij eigenlijk als kweker van fruit weinig toe, waar het vandaan komt of hoe het ontstaat. Met een wat beteuterd gezicht kijkt men naai de zwarte vlekjes en denkt dan aan de bespuitin gen die we reeds uitvoerden. We vragen ons af, hebben ze wel waarde, we zien een groot deel van onze verwachtingen weer al -verdwijnen. Wat mof ten we nu doen, welke maatregelen dienen we te nemen In een der vorige artikelen kunnen we lezen, dat er preparaten zijn, die voorbehoedend zijn, doch ook, welke genezend werken. Van deze laatste moeten we nu gebruik maken. Rassen die kwik goed verdragen, kunnen met dit preparaat met korte tussenposen worden bespoten. Voor de ras sen, die geen kwik verdragen, gebruikt men dan de ijzer, of zinkcarbamaten. De eerste geven een zwart, de tweede een wit residu. Beiden werken dodend op de schurftzwam. Wacht niet met een bespuiting tot het te laat is. R. A. ADGEVER. zij met de beantwoording van de gestelde vragen niet de «minste last hadden. De heer De Wilde, die hierna alle leerlingen nog eens aan de tand voelde, kon tot zijn voldoening constateren, dat zij voor de beantwoording der vragen weinig bedenktijd nodig hadden. Als 1ste spreker kon hierna de heer Ir. Van Soest de 9 geslaagden van harte feliciteren met het behaalde succes, benevens de leraren n.l. de heren Nieuwenhuijze, Oele en Philipse en de aan- wezige ouders. Spreker wees er vervolgens op, dat een diploma van deze Lagere Tuinbouwschool van veel groter waarde is dan b.v. van een lagere tuinibouwcursus. Het speet hem te moeten constateren, dat nog te veel ouders en jongeren niet voldoende beseffen hoe belangrijk deze onderwijsinstelling wel is. Dit kan en moet verbeteren, terwijl ook een ruimere school zeer noodzakelijk is, waarvoor hij 'n beroep deed op de Z.L.M. Hoewel er in de afgelopen 4 jaar veel geleerd is, blijft het toch noodzakelijk zich verder te ontwik kelen: b.v. de fruitteeltvakschool bezoeken; excur sies meemaken enz. Daarna reikte spreker de diploma's aan de geslaagden uit. De Burgemeester van Kapelle prees, na zijn ge lukwensen te hebben overgebracht, zich gelukkig, dat deze school in zijn gemeente is gevestigd. Bij voorbaat kon hij alle medewerking van het Ge meentebestuur toezeggen, indien tot uitbreiding van deze school mocht worden besloten. De heer ScheeleDe Putter, sprekende namens de Z.L.M., wees er op, dat het onderwijs op deze school op zeer hoog peil staat, waarvoor hij de heer Nieuwenhuijze en zijn mede-leraren hartelijk dank bracht. Zich richtende tot de leerlingen sprak hij de hoop uit, dat zij het geleerde in practijk zul len brengen en de naam van deze school hoog zul len weten te houden. Namens de Z.L.M. kon hij vervolgens een boek werk overhandigen aan de beste leerling, n.l. de heer H. Nieuwenhuijze, terwijl hij namens de Kring Oost Zuid-Beveland der Z.L.M. eveneens een boek werk overhandigde, n.l. aan de heer G. Zuidweg. Tenslotte achtte spreker het eveneens gewenst stappen te ondernemen om deze noodschool te doen vervangen door een beter geoutilleerd school gebouw. De heer Lenshoek bracht namens de commissie van toezicht zijn gelukwensen over aan de leraren en leerlingen en wees de gediplomeerden er op, dat de mogelijkheden tot verdere ontwikkeling aan wezig zijn; het is een kwestie van de tijd benutten. De school is van buiten mooi, van binnen zeer goed (wat het onderwijs betreft)houdt deze school ook naar buiten hoog, aldus besloot spreker zijn toespraak. De heer Bakker dankte namens de gediplomeer den de leraren voor het genoten onderwijs en bood hen als blijk van waardering een boekenbon aan. De Voorzitter van de Vereniging van Oud-leer lingen der school sprak de hoop uit de gediplo meerden als lid van deze vereniging te kunnen noteren, waardoor het onderling contact behouden blijft. Vervolgens bracht de heer Nieuwenhuijze, mede namens zijn collega's, dank voor de hem toege zwaaide lof en de medewerking, die hij steeds van de diverse instanties mocht ondervinden. Ook de leerlingen hartelijk dank voor het aan denken, doch meer nog voor het feit, dat zij het hem nooit moeilijk gemaakt hebben. Tenslotte deed spreker een dringend beroep op de Z.L.M. om ten volle aandacht te besteden aan de uitbreiding van deze school. Dit is zeer noodzakelijk wil men meer uitgebreid onderwijs geven. De geslaagden zijn tenslotte in alphabetischo volgorde: A. Bakker, Ierseke; M. J. Goud, Biezelinge; A. Katsman, Wolf aarts dijk; Th. J. Lagendijk. Waarde; H. Nieuwenhuijze, Biezelinge; M. Oude man, Goes; L. Slabbekoorn. Kloetinge; G. Zuidweg, Biezelinge; A. Zweemer, Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7