STEKELS op de BLEIK NnmMMmEEsasBMWMMm Mededelingen Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst Vernevelen met de gewone Rugsproeier Een goede belegging De belangstelling voor het vernevelen in de land bouw is de laatste tijd vrij algemeen geworden. Dit geldt niet alleen voor de grotere machines, doch ook voor de rugsproeiers. Vele kleinere bedrijven willen tot het vernevelen overgaan, door middel van het plaatsen van ver- neveldoppen op een rugsproeier, doch staan hier in verband met de betrekkelijk geringe ervaringen, die er op dit gebied opgedaan zijn, nog enigszins aarzelend tegenover. Ook het feit dat tot voor kort nog niet alle sproeimiddelen verneveld konden worden is hier van mede oorzaak. Daar thans voor practisch alle ziekten en plagen die in de landbouw voorkomen, bestrijdingsmidde len aanwezig zijn die ook verneveld kunnen wor den, kan dit bezwaar rustig opzij gezet worden. Daarnaast beschikken enkele bedrijven over een ruime ervaring met verneveldoppen op rug sproeiers en zijn daarover zeer tevreden. Hoge-drak rugspuit. In 1950 is op het Landbouwproefbedrijfc „Zee land" reeds verneveld met een hogedruksproeier. Aanvankelijk werd gewerkt met één dop, doch reeds spoedig werden twee verneveldoppen ge bruikt, die op een afstand van 60 cm van elkaar werden geplaatst. Hierdoor was het mogelijk twee rijen aardappelen tegelijk mee te nemen. In 1951 werd het aantal doppen en rijen opge voerd tot 3. Om gewoon te spuiten wordt de hoge-druk spuit eerst op een druk van 3 atmosfeer (atm) gezet, waarna er 15 1 vloeistof ingepompt wordt. De einddruk bedraagt dan 1011 atm. Om te vernevelen moest de hoge-druk spuit eerst tot een druk van 6 atm. worden opgepompt. Daar na werd er nog 9 10 1 vloeistof bijgepompt, waar bij dan een einddruk van 10 12 atm .werd ver kregen. Het resultaat viel erg mee, zelfs Oxychloriden lieten zich goed vernevelen tegen 7.5 kg per ha op 100 1 water. Het voordeel van een hoge-druk sproeier is, dat tijdens het spuiten niet gepompt moet worden. De sproeiboom, die vooral bij een drierijige nogal zwaar is kan dan met twee handen worden vast gehouden. Het nadeel van deze sproeier is dat de druk bij het begin van het spuiten veel hoger is dan tegen het eind. Om dus overal evenveel vloeistof te ver spuiten, moet op het laatst veel langzamer worden gelopen dan in het begin. Daarnaast neemt ook het vullen vrij veel tijd in beslag. Middeldruk en lagedruk sproeiers. Bij deze sproeiers moet tijdens het spuiten steeds met de hand worden gepompt. De inhoud van de tanks is verschillend, doch de tank kan steeds geheel gevuld worden. Evenals bij de voor gaande kan ook hier een sproeiboom met een of meer doppen worden gemonteerd. Zelfs sproei- bomen met een werkbreedte van 6 m zijn in de handel, waarbij dan op ieder eind een man met een sproeier loopt. De ervaringen zijn even gunsng als met de hoge- druk-sproeier. De voordelen ten opzichte van deze zijn: 1. 2. 3. 4. Het vullen gaat veel vlugger en gemakkelijker. Het vernevelen gaat regelmatiger (steeds de zelfde druk). Al naar de inhoud van de tank kan zonodig een grotere hoeveelheid vloeistof meegenomen worden. Goedkoper in aanschaf. Een bezwaar ten opzichte van de hoge-druk sproeier is dat tijdens het spuiten steeds gepompt moet worden. Het werk wordt hierdoor veel zwaarder. Steeds werd tegen een hoeveelheid van 100 1 vloeistof per ha verneveld. Bij het meenemen van 3 rijen tegelijk was het noodzakelijk daarbij met een snelheid van 3 km per uur te lopen. Prestatie. Met één rugspuit, waaraan een sproeiboom met 3 verneveldoppen was gemonteerd, kon op het proefbedrijf in 1951, één man gemiddeld 2 ha be sproeien. Het klaarmaken van de spuitvloeistof was daarbij inbegrepen. Deze oppervlakte is na tuurlijk enigszins variërend en hangt van ver schillende omstandigheden af. Enkele wenken. Wanneer tot het vernevelen zou worden overge gaan, dient men op de volgende wenken speciaal te letten. Ie Gebruik voor het vernevelen het zuiverste water dat er te krijgen is, dus zo mogelijk leidingwater. 2e Besteed aan het klaar maken van de sproei- vloeistof zeer .veel zorg. Sommige sproeimiddelen komen n.l. niet in ge heel opgeloste toestand, doch in een fijn verdeelde toestand in sproeivloeistof voor. Bepaalde koper- houdende middelen en carbamaten, geven daar door vlug verstopte doppen. 3e Het is gewenst wat sproeivloeistof op voorraad klaar te maken en telkens voor het vullen flink te roeren. Een goede zeef kan ook veel verstoppingen voorkomen. 4e Reinig de doppen na een korte onderbreking van het spuiten grondig. In de spuitplaatjes zetten de vaste deeltjes zich tijdens rust vast en veroorzaken bij het spuiten gemakkelijk verstopping. 5e Schommel na een pauze ook de inhoud van de tank goed om. 6e Houd bij windstil weer de doppen niet te kort boven het gewas. De spuitkegels moeten tegen elkaar komen en elkaar enigszins overlappen. 7e Bij erg veel wind kan men beter niet verneve len. De nevel komt dan te veel aan één kant van de planten terecht. Indien deze wenken goed in acht worden geno men, worden met het vernevelen even goede resul taten bereikt als met het gewoon sproeien, ook met een rugsproeier. Het grote voordeel van het vernevelen in het algemeen is de geringere hoeveelheid water, die men er voor nodig heeft. Speciale voordelen van een rugspuit met ver neveldoppen zijn verder nog: 1. Men is niet van een ander afhankelijk. 2. De bespuitingen kunnen beter op tijd uitge voerd worden. 3. Wanneer het te nat is voor een grote sproei- machine, kan dikwijls nog wel met een rug- vernevelaar gewerkt worden. Op elk landbouwbedrijf past dan ook een rug sproeier met verneveldoppen. De Hoofdassistent v. d. Werktuigen J. G.' VAN LIERE. Kruiningen, April 1952. Het is tenslotte een wonderlijke geschiedenis met de gelijkstelling van de rechten van de vrouw. Dat moet zo'n halve eeuw geleden nogal wat voe ten in de aarde gehad hebben. Ik heb dat niet mee gemaakt, doch ik dacht dat de vrouwen inmiddels flink opgeschoten waren. Misschien dat er hier en daar nog wel eens wat aan ontbreekt, maar daar zouden we eens bij de Bond van Plattelandsvrou wen naar kunnen informeren. En ik heb altijd de indruk gehad, zo bij (mijn kennissen en de familie in de omgeving, dat in de practijk van het huwe lijk de vrouw best meekan. Deze week echter ben ik geschrokken. Toevallig beluisterde ik namelijk een radiobericht, waarin verteld werd dat bij het Engelse Parlement een wetsontwerp aanhangig gemaakt was of aanhan gig gemaakt zou worden, om de vrouw een gega randeerd wekelijks huishoudgeld te verzekeren. Jammer genoeg werd er op de details niet inge gaan. Ik had zo graag geweten hoeveel de man V /.Pil gr g Ég» fid* h*>i£»M-cr£nnr ';KÏa wordt gevormd door een levensverzekering met pensioenclausule, die U voor Uw zoons sluit. De premie mag veelal van Uw in komen worden afgetrokken. Vraag uitvoerige inlichtingen over alle mogelijkheden op dit gebied aan UW VERTROUWENSMAN - UW ASSURANTIEMAN wekelijks zal moeten afdragen. Of dat 90 of 99 is, scheelt een heleboel. Er zijn nu al mannen genoeg, die aan hun vrouw om de scheercenten moeten vragen; wanneer ik ook in die positie kom te verkeren, zou ik willen weten of ik er dan wettelijk als man recht op heb en op hoeveel. Mijn vrouw was zo eerlijk om te bekennen, dat het voor haar gemakkelijker was maar om huis houdgeld te vragen als ze wat nodig had. Maar ik geef graag toe dat er minder liberale echtgenoten zijn, die hun huisvrouw op een vast weekgeld hebben staan, zeker als ze zelf een week- verdienste hebben. En ik geef evenzeer toe, dat er huisvaders zijn, die teveel voor zichzelf nodig heb ben. Maar of Vadertje Staat hier de man zal zijn, die met dit soort bepalingen orde in dergelijke huishoudens kan brengen? Misschien kan de wet er toe bijdragen dat vrouw en kinderen daar niet langer tekort komen en daar zal het in dergelijke gevallen de Engelsen ook wel om te doen zijn. Maar maakt men het huwlijk als vrijwillige levens gemeenschap niet bij voorbaat voor een deel kapot. Van samen iets opbouwen moet een gezin het heb ben. De wetgever zal in te schrijnende gevallen de mogelijkheid moeten hebben verwaarlozing en der gelijke te voorkomen. Maar de wetgever wordt niet de grote bemoeial tot ver in het persoonlijke toe. Scherpslijper hoopt, hoewel we hier niet in En geland leven, dat men die wet daar niet eens zo scherp zal slijpen. Hij acht dat verre overdreven. Zou hij de zaak echt scherp willen slijpen, dan stelt hij dat het gestegen jeneververbruik in Nederland mede veroorzaakt is door de gelijkstelling van de vrouw. Wie zijn ogen niet in de zak heeft, heeft dit kunnen constateren. Uit het oogpunt dier gelijk stelling theoretisch misschien juist, maar vrouwe lijk, ho maar. Oost is Oost en West is West, schreef Kipling. En ook op gelijk niveau kunnen ze dat maar het beste blijven. SCHERPSLIJPER. INVENTARISATIE LAND- EN TUINBOUW. DeP.V.C. voor Zeeland maakt hiermede bekend dat in het tijdvak van 6 t/m 24 Mei 1952 wederom inventarisatie van land- en tuinbouw zal plaats hebben. De geregistreerden worden uitgenodigd gevolg te geven aan de oproep van de P.B.H. om op de zitdag te verschijnen en de verlangde gegevens te verstrekken. Teneinde bij eventuële contróle moeilijkheden te voorkomen is het noodzakelijk dat de opgave niet alleen volledig maar ook juist zal zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6