DE BOERENJEUGD v VRAAGPUNT L. J. G. 1952 c7s moeilijfê? BLOEIEND LAND Met de Z. P. M. op stap Van een bakwedstrijd ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Nationale Landdag Redactie: P. Hendrikse, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. In de laatste editie die ter gelegen heid van de vergadering der Pro vinciale Raad dubbel toas uitgevoerd, werd het eerste gedeelte opgenomen van het antivoord op het vraagpunt der L. J. G., zoals dit was opgesteld door de afdeling IJzendijke, terwijl we deze week het laatste gedeelte hiervan publiceren. Reeds eerder was dit vraagpunt het onderwerp van een polemiek in „De Boerenjeugd"waarbij de vraag werd gesteld of de oplossing en be antwoording al dan niet te moeilijk geacht moest worden. Geeft het rapport van de afdeling IJzendijke U niet het antwoord op deze vraag? Ons wel, al is deze af deling dan ook de enige die zich op dit gladde ijs heeft gewaagd. Want glad ijs is het, daar zijn we allenf wel van overtuigd. Toch moeten we er op leren schaatsen want als de aanschaf van een trekker een zaak wordt van kaspositie van het mo ment en niet van rentabiliteitsbe- rekening, dan kon het ijs in neer gaande tijden wel eens te glad blij ken te zijn. Het is prijzenswaardig dat zovelen 'n tractorencursus volgen en daardoor goed van de werking en eventuele gebreken van trekkers op de hoogte geraken, waardoor zeker op het onderhoud bezuinigd zal kun nen worden. Toch is het aanschaffen van een trekker zonder berekening over de te verwachten kosten per uur in vele gevallen een struisvogelpolitiek. Het 'is inderdaad waar dat het vaak moeilijk is om aan gegevens te ko men doch met enige inspanning is toch wel steeds een goede begroting op te stellen. Dezer dagen verscheen een publi catie over trekkerkosten in de be kende reeks van het Instituut voor Landbouwtechniek en rationalisatie, waarover we de volgende week het een en ander hopen te schrijven in een aparte bespreking. Zo zijn er meerdere gidsen op dit terrein te vinden. En als U het dan nog te moeilijk vindt zoudt U het dan ook niet gewenst achten dal in de ko mende winter één of meerdere cur sussen over de kosten van trekkers en de berekening daarvan werden gegeven door de L. J. G.? Het is maar een vraag. B. AFD. IJZENDIJKE. Bedrijf 40 ha Petroleumtrekker, Fordson Major. 3 Paarden. Zie voor bouwplan en verdere speci ficatie de berekening van de Diesel trekker. Samenvatting: Aanschaffingsprijs trekker 5000, Afschrijving in 8 j. 12 600, onderh. 50 v. aansch.prijs in 8 jaar 300, rente 2% van aansch.pr. 125, 1000 T.U. 9000 I petroleum k 0,17 1530, 700 1 startbenzine 0,37 259, 200 1 carterolie k f 1,50 300, 10 kg vet k f 1,50 15, 1041 M.U. k f 1,50 1561,50 Totale onk., bediening incl. ƒ4690,50 1 T.U. kost bijgevolg ƒ4,69. Bedrijf 18 ha Petroleumtrekker, Ferguson 22 pk. 1 Paard. Specificatie bouwplan. 2 ha weiland (geen trekkerwerk) 5 ha hakvruchten, t.w.: 3% ha suikerbieten 1 ha voederbieten Zz ha aardappelen. 6 ha granen t.w.: V/z ha tarwe 2 Zz ha gerst 1 ha haver 1 ha maïs. 5 ha handelsgewassen t.w.: 3 ha vlas L ha bonen 1 ha blauwmaanzaad. Suikerbieten 3% ha: voorjaarseggen 2 x 10 zaaien 7 verpl. en kunstm. strooien met hand en paard. 3% x 45.000 kg 157.500 kg, vervoer over 6 km, 4 ton per rit 60 157.500 kg laden op land 30 5 dagen koppen rijden 50 157 Voederbieten 1 ha: voorjaarseggen 2 x 4 slepen 2 zaaien 2 kunstmest strooien 5 verpl. als s.bieten, vervoer 35 laden land 15 63 Aardappelen Zz ha: voorjaarseggen 2 x 2 voren rijden 2 rooien en vervoer 12 16 Wintertarwe 1 Zz ha: zaaivoor ploegen 20 eggen en slepen 7 zaaien en ineggen 3 combinegraan ophalen 3 stro ophalen 2 35 ter gelegenheid van het 1ste Lustrum van de Plattelands jongeren Gemeen schap Nederland. Beschermheer: Z. K. H. Prins Bern- hard der Nederlanden. Op 7 Mei 1952 Resteren, Betuwe. Op naar Bloeiend Land. Ieder gaat! Zomergerst 5 ha: voorjaarseggen 12 Zz verpl. e.d. als voren, oogsten met combine door derden, op halen door derden graan, ophalen stro 15 27% Haver 2 ha: voorjaarseggen 5 verpl. e.d. als voren, maaien van 2 kanten 10 inhalen 6 21 Erwten 5 ha: voorjaarseggen 12 Zz zaaien, verpl. e.d. alsvoren, maaien en ruiteren met de hand, inhalen 20 32Zz Vlas 5 ha: voorjaarseggen verder voor derden 12 Zz 12% Blauwmaanzaad 2 ha: voorjaarseggen 10 zaaien, verpl. e;d. als voren, oog sten combine door derden, op halen graan 2 12 Aanschaffingsprijs trekker 5400, afschrijving 12 650, onderhoud 50 aansch.pr. 352, rente 2% aansch. prijs 135, 900 T.U.: 3500 1 petr. (carburine) 620, 225 1 benzine 85,50 5 kg vet 10, 90 1 smeerolie 130,50 900 M.U. k 1,50 1350,— 3306,— 1 T.U. kost bijgevolg 3,67. Al geruime tijd bestond bij de Goese Z. P. M. het plan om eens een bezoek te brengen aan een uitgebreide bloe- menkwekerij in Brabant. Nu aange moedigd door het stralende lenteweer besloot men niet langer te wachten en de tocht te ondernemen. Ook aan de Z. P. M.-sters van Nis- se, 's Heer Abtskerke en Kruiningen werd gevraagd mee te gaan. Jammer dat slechts 2 Z.P.M.-sters uit Kruiningen het animo van haar Goese zusters deelden, want die wa ren met z'n één-en-twintigen aan de start in Goes verschenen (de 3 lang slapers meegerekend die op het laat ste nippertje in de trein gehesen kon den worden). De treinreis van Goes naar Breda verliep heel geanimeerd, tenminste wat de Z. P. M. betrof; de heren die van plan waren eens rustig hun och tendkrant je door te nemen waardeer den onze vrolijke stemming misschien minder. In Breda bleek dat er een beroep gedaan moest worden op onze sporti viteit, want de bus reed niet verder dan het dorpje Dongen en vandaar was het nog 20 min. lopen naar de kwekerij van Gebroeders v. Dussen. Maar daarom niet getreurd, vooral niet toen bleek dat we een schilder achtig landweggetje waaraan bloeien de boomgaarden grensden in moes ten slaan. De kwekerij was het bezichtigen zeker waard. Prachtige bloemen en planten vulden de talrijke kassen. Sommige Z.P.M.-sters interesseerden zich zeer voor mooie maar moeilijk te kweken planten, andere hielden het liever bij planten die niet dood konden gaan. Algemene bewondering dwongen de prachtige orchideeën en stefa notus af. Enkele Z.P.M.-sters stel den schuchter de vraag wat een bruidsbouquet van deze bloemen wel niet zou kosten. De prijs viel hen niet tegen, hoewel misschien de bruide- gommen in spé er minder verrukt over zullen zijn. Zeker konden er vele uren in de kassen doorgebracht worden voordat alle bloemen bekeken waren. Toch besloten we ons bezoek niet al te lang te rekken daar de tempera tuur in de kassen verre van aange naam was. Op onze wandeling kwa men we uitstekend bij en de bus bracht ons weer naar Breda. Daar gingen we in groepjes uit elkaar. De stad Breda werd bekeken, er werd gewinkeld, sommige meis jes bezochten nog de Huishoud school. Om half zes kwamen we weer op het stqtion bij elkaar om voldaan over ons uitstapje, waarbij de lente zon ons bizonder gunstig gezind ge weest was. naar Goes terug te keren. L. d. J. gehouden door de Z.P.M. Str. O.Z.-V1., op 23 April in de Landbouwhuls- school te Terneuzen. Nadat de meisjes 's middags hun beste krachten hadden gewijd aan het welslagen van de producten, opende om 8 uur de Secretaresse de bij eenkomst en heette allen in het bij zonder de jury, welkom. We zongen het Z.-Vl. Volkslied en het L.J.G.-orkest speelde 20 minuten leuke liedjes. Bii de hersengym nastiek werden twee groepen van 5 personen aan de tand gevoeld. Hierna kregen we de uitslag van de bakwedstrijd te horen. Deze was als volgt: le prijs: Brien Kielman en Janny Dees met een taart. 2e prijs: Clara van Hoeve, met een cake. 3e prijs: Brien de Feijter, eveneens met een cake. Er waren een 10-tal prachtige taar ten en cakes en nog wat klein gebak. In de pauze kon men zich tegoed doen aan het gebak, waarbij fosco werd gepresenteerd. Ook werd er een verloting gehouden, die goed slaagde. De eerste accordeonist speelde in de pauze nog wat voor ons. Na een dankwoord aan alle mede werkenden gebracht te hebben sloot de Streeksecretaresse de bijeenkomst en keerden allen voldaan huiswaarts. v

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5