Er UIT DE PROVINCIE Voor onkruidbestrijding: Van boerderij en organisatie OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. De landbouwdagen van de Z. L. M. die dit jaar in de Kring Axel zullen plaats vinden op 26, 27 en 28 Juni komen al dichter bij. Werd er deze winter al veel voorbereidend werk gedaan, en com missies ingesteld, thans begint alles op volle toe ren te werken en wordt nu, na de voor j aars werk zaamheden op het bedrijf het gehele gebeuren grondig voorbereid. Was dit alles nog maar meer op vergaderingen besproken er komt nu ook al meer naar buiten van wat er zo al gaat gebeuren en hoe de indeling zal plaats vinden. Vast staat nu wel, dat deze Kring een tentoon stelling organiseerd die zeer groots in opzet is. Over de deelname voor de verschillende stands on dergebracht in overdekte ruimte of open terrein schijnt een overweldigende belangstelling te be staan, veel meer dan men had verwacht. Wat de paarden betreft is men nu al van een groot aantal inschrijvingen verzekerd, terwijl voor het rundvee grote belangstelling bestaat om naar Axel te komen om het beste ten toon te stellen. Zonder overdrijving wordt er nu al gezegd, dat het een tentoonstelling wordt van buitengewoon grote omvang, met deelname en medewerking uit alle branches. Waarbij nu al blijkt, dat het zeer grote en gunstig gelegen terrein aan de Water toren te klein zal zijn en naar verruiming moet worden uitgezien. Na dit alles gehoord te hebben kunnen wij dus weer enkele zeer grootse dagen verwachten en zal Oost Zeeuws-Vlaanderen zeker niet ten achter komen tegenover anderen. De Kring Axel die'gevormd is door vier afdelin gen te weten: Axel, Zaamslag, Hoek en Terneu- zen, zal ons gehele gewest dit jaar in de belang stelling van velen stellen en niet alleen aan de ge hele Z.L.M., maar ook aan anderen tonen, wat deze landbouwstreek waard is. En ondanks de roep om vestiging van meer industrie, hier de do minerende kracht is. Voor ons zien wij al, de grote algemene Zomer vergadering met de openingsrede van onze eminen te Algemeen Voorzitter, terwijl zeker op deze ver gadering een spreker van formaat zal worden ge vraagd. De traditionele rijtoer, zal door onze pol ders rollen enz. Veel moet nog georganiseerd worden en de laatste loodjes zullen ook hier wek het zwaarst wegen, maar met groot enthousiasme en eensge zindheid schijnt aan dit alles dat komen gaat te worden gewerkt en dan is zeker al bij- voorbaat succes verzekerd. Wanneer dit alles hopelijk mag samengaan met echt zomerse dagen, dan zal zeker niet alleen de belangstelling uit geheel Zeeland groot zijn, maar dan zullen zeker zeer vele van onze Belgische vrienden aanwezig zijn. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. De regen van vorige week werd even vlug opge likt als het viel, en het heeft niet kunnen verhin deren, dat reeds verschillende percelen vlas uitge reden zijn, als gevolg van de aanhoudende droogte en deels ook van de minder goede structuur der grond. Ook in andere gewassen, welke zich overigens zeer vlot ontwikkelen, vertonen zich mindere plek ken vanwege de droogte. Nog steeds is het opletten om, indien nodig, de insectenplaag op vlas en erwten te lijf te gaan, want in een paar dagen kan heel wat schade aan gericht worden. Met het doorslaan der bieten is een aanvang ge maakt, dit is vroeger dan we de laatste jaren ge woon zijn. Het is een werk wat nog steeds veel ar beidskrachten vraagt, maar misschien wordt er op de a.s. jaarbeurs een machine geëxposeerd welke voor dit doel gebruikt kan worden. Het vee maakt het goed in de wei, er is volop eten en het vetvee zal dan ook vlug gemarkt kun nen worden. De prijs is ondanks het uitvoerverbod hoog, en we vragen ons af, of deze bij beëindiging van dit verbod nog omhoog zal lopen. Dp weiden zijn dan ook goed bezet en vooral naar 1%-jarige runderen is veel vraag bij de boeren. Hier en daar zien we weer proefvelden aange legd of in aanleg. Het zal ook dit jaar weer nuttig zijn om op geregelde tijden de resultaten op deze velden eens van nabij te bekijken en bij excursie's, georganiseerd in samenwerking met de R.L.V.D. niet achter te blijven. Laat ons er eens een dag op uit trekken, om onder deskundige voorlichting en leiding landbouwkundige onderzoekingen waar te nemen en deze elk voor zichzelf ten nutte van zijn eigen bedrijf toe te passen. Ook van een proef veld komen we slimmer terug, dan we erheen gaan. WALCHEREN. Bij het verschijnen van dit nummer zal de inzaai ook in de laagste gebieden van Walcheren zoals Hogelande, Schellack en de Zuid-Watering weer grotendeels achter de rug zijn. Na Pasen bleef het droog weer, en met behulp van tractoren en paar den werden de percelen spoedig zaaiklaar gelegd. De structuur valt echter erg tegen; de grond breekt vaak zeer grof op en hoewel deze droge periode enerzijds gunstig is voor een snelle inzaai, anderzijds is het nu veel te droog voor het kiemen van het zaad. Vooral op de zware gronden ligt veel zaad volkomen droog of het gekiemde zaad heeft te weinig vocht om door te groeien waardoor de kiemen zullen afsterven. In de oude komgebieden van Walcheren met zijn zware gronden staat het er niet zo rooskleurig voor en mocht de regen lang op zich laten wach ten dan zullen de gewassen deze zomer niet érg regelmatig staan. Op sommige percelen vlas kan men nu reeds zien dat stroken met goede struc tuur mooi boven staan, terwijl andere stroken het zaad geheel droog ligt. Van dergelijke percelen kunnen de verwachtingen zeker niet hoog zijn. Met de opkomst der gewassen verschijnen ook prompt de parasieten, de erwtenbladrandkever, de aardvlooien op het vlas, de koolzaadglans- en snuit- kevers en de emelten vragen uw. volle aandacht. Het inlegvel van het Zeeuws-Landbouwblad zal U helpen om deze insecten met de juiste middelen te bestrijden. Grote voorzichtigheid bij het gebruik is altijd een eerste vereiste. Elk jaar vallen er weer slachtoffers zowel onder de mensen als ook onder het vee, doordat men de voorschriften niet voldoende in acht neemt. Een vergifkast is op elk bedrijf aan te bevelen, zodat ook de kinderen er niet bij kunnen. Het was een prachtig gezicht om het vliegtuig van de N.V. Meteor te zien cirkelen boven de goud gele velden van de nieuwe Sloepolder, teneinde de talrijke glans, en snuitkevers te verdelgen. De tijd van inkuilen is nu weer aangebroken, er is een overvloed van gras, die we juist nu moeten benutten, om in de a.s. winter in staat te zijn een goed rantsoen te kunnen voeren. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst zal U graag alle inlichtingen verstrekken over de wijze van inkuilen. Het is wel gebleken, dat het inkuilen van gras veel zorg vereist en dat het gebruik van een opzet- stuk ten zeerste is aan te bevelen. Daardoor zal het kuilvoer veel beter aansluiten tegen de silowand en voorkomt U rotting van het product. NOORD-BEVELAND. Met de ontwikkeling der gewassen geven de akkers weer een geheel ander beeld dan enkele v/eken geleden. Tevens vragen zij echter ook onze aandacht wees, i.v.m. de verpleging. En niet te vergeten de bestrijding van allerlei parasieten, want'deze komen in steeds grotere ge tale de landbouwgewassen belagen. En wat zit er anders op dan trachten deze te vernietigen. Een oude, ervaren boer hoorde ik. deze week de opmer king maken: „We zitteh in het schuitje en we moeten varen." En dit is waarschijnlijk met weinige woorden precies gezegd, hoe het is. Het evenwicht is ver broken en we moeten bestrijden of we willen of niet. Het juiste tijdstip kiezen is hierbij een be langrijk punt, want al is buurman aan het stuiven of sproeien, dan wil dat nog niet zeggen, dat het bij U al nodig is. Als men de berichten zo hoort, zijn de plannen om hierbij een vliegtuig in te schakelen reeds in een vergevorderd stadium. Het is hier vanzelf sprekend niet de juiste plaats om er dieper op in te gaan. De tijd zal wel leren of er succes mee te boeken is. Wèl geloof ik, dat het gewenst is om aan de gewassen, die in een vlasstoppel verbouwd wordt, extra aandacht te besteden, vanwege de aantasting van thrips. In het vorig artikeltje werd gezegd, dat prof. Sprenger een lezing zou houden over „Het drogen van granen en zaden in luchtgekoelde aardappel bewaarplaatsen." Deze lezing is intussen gehou den en dat er interesse voor dit onderwerp was, bleek wel uit de opkomst. Uit alle hoeken van bleek wel uit de opkomst. Uit alle hoeken van Zee land waren er belangstellenden. Eigenlijk stak Noord-Beveland zelf hier wel een beetje povertjes bij af. Nadat eerst ir Sanders, van de Landbouwvoor- lichtingsdienst, een uiteenzetting had gegeven over de aardappelbewaring en er o.m. op gewezen had, dat ons klimaat bijzonder geschikt is voor de aard appelteelt, doch niet voor de bewaring in kuilen, was het woord aan prof. Sprenger. Deze ging uitvoerig in op de natuurkundige zijde van deze materie. Het bleek wel, dat de tem peratuur en de luchtvochtigheid de factoren zijn, waar alles om draait met betrekking tot de vraag of er met enkel buitenlucht gedroogd kan worden. Spreker waarschuwde dan ook voor een te groot optimisme. Men moet niet van de gedachte zijn, dat men zijn producten op deze manier op het ge wenste vochtgehalte kan krijgen. Tijdeliik vrij waren voor bederf, wat soms ook belangrijk kan wezen, is volgens spreker, echter zeker mogelijk. Na afloop volgde er een prettige discussie, waar bij nog op verschillende punten, die hiermede in verband staan, de aandacht werd gevestigd. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, die deze lezing had georganiseerd, kan op een geslaagde I middag terugzien. ZUID-BEVELAND. We herinneren ons nog wel allemaal de oorlogs- jaren toen de scheurplicht voor weiland ingesteld j was. Het is een vaststaand feit dat er toen ver scheidene percelen weiland gescheurd zijn die ab- soluut voor bouwland ongeschikt waren. Ze gaven j enkele jaren een redelijke opbrengst aan voeder bieten of aardappelen en daarna halve- en zelfs i misoogsten. Hoewel hierbij de beschikbare kunst- mest ook een grote rol speelde, hebben de meesten het ook niet nodig geacht om op gescheurd gras land regelmatig flinke bemestingen met allerlei soorten meststoffen te geven. Het gevolg daarvan was het bovengenoemde feit van steeds minder wordende opbrengsten en uit arren moede werd er dan maar weer grasland van gemaakt. Hoewel de Minister het nu niet gewenst oordeel de om de scheurplicht weer op te leggen, deed de precaire veevoederpositie hem toch aandringen om zoveel mogelijk grasland te scheuren. Er zijn inderdaad weer heel wat percelen gras land gescheur en we hunnen wel zeggen dat het uitblijven van een premiestelsel het beperkt deed blijven tot de beste weilanden. Men moet echter niet al te veel waarde hechten aan de graszode die in de loop der jaren verteerd en die voornamelijk enige stikstofwerking heeft. Geeft behoorlijke be mestingen, zowel van fosforzuur als van kali en, naar gelang het te verbouwen gewas, stikstof. Schenkt vooral ook aandacht aan de kalk die dik wijls practisch niet meer aanwezig is. Wanneer U met al deze factoren rekening houdt hoeft het ge scheurde grasland niet in opbrengst achteruit te gaan. We kunnen al weer een aanmerkelijke vooruit gang waarnemen wat betreft een betere verzor ging van het grasland. In vergelijking tot vorig jaar worden er meer grote percelen in kleinere stukken verdeeld met behulp van electrische af rastering en chemische onkruidbestrijding vindt in vele gevallen plaats. Toch mogen we nog niet tevreden zijn met de stand van zaken op dit ogenblik. Er kunnen nog altijd verbeteringen aangebracht worden. De grasgroei is dit voorjaar zeer goed en mede door het zomerse weer werd op verschillende be drijven reeds vroeg geweid. Er zijn dan ook nog flink wat voederbieten overgebleven van de winter voorraad. Met deze bieten kunnen we prachtig gras inkuilen en tevens zijn daarmede de op het land liggende kuilen geruimd, die een ernstige be smettingsbron vormen voor de bieten in dit sei zoen. Werkt daardoor allen mee om de vergelings- ziekte dit jaar zoveel mogelijk te beperken. THOLEN EN ST. PHILIPSLANÜ. De gewassen groeien verbazend snel bij het mooie weer van de laatste dagen. Wel kunnen de later gezaaide gewassen best een regenbuitje gebruiken, maar dat komt ook weer wel. Het is nu een lust om op de akker te zijn en elke dag de groei en bloei van plant en boom te volgen. Natuurlijk zijn niet alleen de lusten, maar ook de lasten, ons deel. De erwten worden sterk aangetast door de bladrandkever en allerwege werd. e;r reeds bestrijding toegepast. De thrips schijnen dit jaar erg actief te wor den. Op enkele percelen zomergranen gezaaid in vlasstoppel werd reeds een flinke thrips aantasting waargenomen. Het zal dus wel zaak zijn om het vlas, de erwten en de uien in de gaten te houden om tijdig in te grijpen met een doelmatige bestrij ding. Vooral bij droog schraal weer is het nood zakelijk om elke dag de gewassen te bekijken en zo nodig de belagers te bestrijden. De maïs is gezaaid en het is voldoende warm om een snelle kieming te krijgen. We hopen dan ook op een voldoende vol gewas om een hoge op brengst te krijgen, wanneer dan van het najaar door natuurlijke droging in de maïsrennen de dors- verliezen beperkt worden, zal dit nieuwe gewas er wél ingaan. De maïsteelt zal vooral op de zand grond nog sterk uitgebreid kunnen worden. Men beschikt daar meestal over voldoende arbeids krachten en de opbrengst is belangrijk hoger dan van rogge. Nu de grasgroei zo snel gaat is het noodzake lijk om hiervan zoveel mogelijk te winnen in de vorm van drogen, inkuilen en hooien. Inscharen van vee in te lang gras geeft grote verliezen aan kostbaar voedsel. Een goede weide-exploitatie be tekent altijd wat krap in het gras voor beweiden. Bewaren van vers gras voor een droge periode lukt toch niet. Het is veel beter hiervoor eiwitrijk kuilgras ter beschikking te hebben. Voor het winnen van jong zeer eiwitrijk hooi, zijn dakruiters beter geschikt dan drie. of vier- pootruiters. Er zal dit jaar hier voor het eerst met deze ruiters gewerkt worden en we hopen dit geval in de gaten te houden. Naar we vernomen hebben zal de uitslag van de inkuilwedstrijd voor ons district bekend gemaakt worden op 13 Mei a.s. om 2 uur in het „Hof van Holland" te Tholen. Daar worden alle deelnemers in ieder geval verwacht en tot zo lang is er de spanning wie zal het opzetstuk en de verschillende kleinere prijzen winnen. Tevens zal er een inlei ding gehouden worden over doelmatig kuilen. Nu dat is met de toegezegde beperking van de kracht- voerimport wel belangrijk. zowel in grasland, als zomer-en wintergranen. Vraagt Uw leverancier, of: LANDBOUWBUREAU WIERSUM GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3