N.-Brabantsche Mij van Landbouw STROVLAS. AARDAPPELBEURS GOES. EIERVEILING GOES. EIERVEILING MIDDELBURG. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. KRING OOST- EN MIDDEN-BRABANT DER N.B.M.L. VERGOEDING VERLOREN GEGANE SUIKERBIETEN VAN OOGST 1944. Voor onkruidbestrijding: DE VERZEKERING VAN DE BOER. GEEN VREES MEER VOOR HOGE POOTGOEDPRIJZEN. WEIDEBOEREN. ondervond practisch geen verandering. Er was speciaal meer belangstelling voor de betere kwali teiten, waarvoor een flinke premie te maken was. Rogge vond in het begin van de week iets meer belangstelling, ook van consumptiezijde, waardoor aan het begin van de week nog iets aantrok. De laatste dagen was de vraag iets minder, doch dit ar tikel bleei prijshoudend. Zomergerst had veel be langstelling waardoor de prijs aantrok. Gezien de geringe gersttoewijzing in de lopende voederperio de is het te verwachten, dat dit artikel voorlopig wel een goede belangstelling zal houden, evenals de win tergerst, welke weinig geoffreerd werd en waarnaar een grote vraag bleef bestaan. De haver markt bleef in de afgelopen week verward, hetgeen te verklaren was doordat deze markt zeer sterk door de speculanten beïnvloed werd, terwijl de wer kelijke vraag van de consumenten klein bleef. Wel was dit artikel iets vaster gestemd door enkele lopende exportzaken, doch dit kwantum is gering en van weinig betekenis op de totaal beschikbare voorraden. Op de beurs te Utrecht waren de om zetten in inlandse granen Zaterdag gering, doch de markt bleef prijshoudend. De binnenlandse graanmarkt was als geheel Dinsdag iets flauwer gestemd. Het aanbod was iets groter dan de vorige week, terwijl de vraag gering bleef. Hieraan zal het mooie voorjaars weer niet vreemd zijn. Zomergerst werd iets rui mer geoffreerd met geringe vraag. In wintergerst werd weinig aangeboden, terwijl hiervoor een flinke vraag bestond. In rogge was weinig omzet tegen onveranderde prijzen. Het aanbod van haver was groter dan de vorige week, waardoor de prijs zich niet kon handhaven en dit artikel iets lager te koop was. Ook in de importgranen-sector was er een om mekeer merkbaar. Er was in de afgelopen week meer vraag naar vrije importgerst op latere leve ringstermijnen. Ook bestond er voor de April/Mei en de Oct./Nov.-afladingen enige attentie. Op deze termijnen bleef de stemming vast. In bonvrije krachtvoederkoeken gaat niets om. Uit de niet onaanzienlijke prijsstijging van enkele binnenlandse granen moet nog met de conclusie worden getrokken, dat het aanbod inderdaad be perkt is. Wij zien het veeleer zo, dat de consump tieve vraag weer haar invloed doet gelden en er dus, nadat er enkele weken bijna geen vraag is ge weest, thans weer enige vraag is gekomen, die de houders van deze granen wat voorzichtiger doet zijn bij de afgifte, zodat het aanbod terughoudend wordt. Superfosfaat. Over de aspecten van de superfosfaatmarkt is in het vorige persbericht een en ander medegedeeld. Zoals bekend kunnen de nieuwe prijzen voor de binnenlandse markt eerst einde van de volgende maand tegemoet worden gezien. De vraag naar superfosfaat houdt nog aan. Nu de telers die van hun vlas afwillen aan elke prijs verkocht hebben, is er nog vlas te koop bij hen die niet zo gemakkelijk verkopen. Daar ech ter de vlassers de markt nog niet erg vertrouwen komen weinig zaken tot stand. Maar aan de prijs daling voor strovlas is wel een eind gekomen. Goed gerepeld vlas 22—30 ct; tweede kwaliteit gerepeld 1522 ct.; ongerepeld 1020 ct per kg. Alpha ƒ12,50—ƒ13; Bintje ƒ14,75—ƒ15; Voer- aardappelen ƒ4ƒ4,50. In verband met Pasen gelijk vallende markt met Rotterdam, weinig transacties. In de week van 15 April t/m 21 April werd aan de verzamelaars van eieren uitbetaald 2,052,10 per kg. Voor vuilschalige 2e soort eieren wordt 1 2 ct per stuk minder uitbetaald. Aan de pluimveehouders wordt door de Eier- veiling te Middelburg deze week uitbetaald 2,08. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 7125 stuks vee, zijnde: 2833 runderen, 397 vette kal veren, 1402 nuchtere kalveren, 265 zeugen, 188 lopers, 1830 biggen, 142 schapen, 17 geiten en 51 lammeren. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van 700—ƒ1150; Guiste koelen ƒ600—ƒ825; Kalf- vaarzen ƒ675—ƒ1050; Klam vaarzen ƒ575—ƒ675; Guiste vaarzen ƒ575—-ƒ700; Pinken ƒ400550; Graskalveren ƒ250365; Fokkalveren ƒ110 ƒ165; Nuchtere slachtkalveren ƒ35—ƒ45, zware soorten liepen tot ƒ65; Drachtige zeugen ƒ325— ƒ415; Lopers ƒ85—ƒ110; Biggen ƒ45—ƒ68; Scha pen ƒ65—ƒ80, vette schapen liepen tot ƒ115; Ooien met lammeren ƒ150ƒ200, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 886 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten liepen tot 3,20, le kw. 2,953,10, 2e kw. ƒ2,60—ƒ2,75, 3e kw. ƒ2,35—ƒ2,45; vette stieren ƒ2,55ƒ2,75, worstkoeien ƒ2,20—ƒ2,40, alles per kg gesl. gewicht Vette kalveren: lichte van ƒ1.501,80; idem zware 1,90—2,40, prima boven notering; Slach zeugen 1,78—1,90 met 4 kg tarra; Zouters 1.9 —ƒ2 pt,r kg lev. gew. met 4 kg tarra. FIJN A ART: Vrijdag 25 April 10% tot 12% uur, Hotel „De Graanbeurs". Alle leden in Oost- en Midden-Brabant worden langs deze weg uitgenodigd tot bijwoning van een Kringvergadering, welke zal worden gehouden op DONDERDAG 24 APRIL a.s., in café-restaurant „De Korenbeurs", Markt te Eindhoven. Aanvang half elf v.m. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. „De vrijwillige oudendagsverzorging voor de boer". Over dit actuele onderwerp zal een inleiding worden gehouden door een van de Bestuurs leden van het Onderling Boerenverzekerings- fonds. Pauze. 5. „Voeder- en Weidebouw op onze gemengde zandbedrijven". Over dit belangrijke onderwerp zal spreken Ir. Grijns, Rijkslandbouwconsulent te Eind hoven. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Namens het Bestuur van de Kring Oost- en Midden-Brabant, C. DE ZEEUW, Voorzitter. J. M. VAN DE WEELE, Secretaris. P.S. Alle leden in Oost- en Midden-Brabant woeden voor zover enigszins mogelijk op deze ver gadering verwacht. Een onbevredigende zaak. Herhaaldelijk wordt ons door landbouwers ge vraagd, hoever het nu staat met het toekennen van een vergoeding voor suikerbieten van oogst 1944, die dpor oorlogsomstandigheden niet aan de suikerfabrieken konden worden geleverd, doch noodgedwongen in eigen bedrijf moesten worden vervoederd, dan wel beneden richtprijs worden verkocht. Meerdere malen is bij officiële instanties aange drongen op het afwikkelen van deze nu reeds jaren hangende zaak. Vanzelfsprekend maken de ge troffen landbouwers aanspraak op een vergoeding van deze indirecte oorlogsschade en willen zij nu onderhand graag weten, waar zij aan toe zijn. Reeds in 1949 werd van officiële zijde de verwach ting uitgesproken, dat de landbouwers binnenkort de hun toekomende gelden zouden tegemoet zien. We zijn intussen drie jaar verder en nog steeds is deze zaak niet afgewikkeld. Zelfs tast men in het duister omtrent de basis waarop deze vergoeding zal worden uitgekeerd. Wij kunnen ons indenken, dat men in Den Haag behalve dit, nog vele andere vraagstukken heeft, waaraan aandacht moet wor den geschonken. Het is echter niet duidelijk, waarom een rege ling die betrekking heeft op de oogst van het jaar 1944, eerst een 10-jarig jubileum zou moeten vieren alvorens zij zou kunnen worden uitgevoerd. Een billijke vergoeding voor deze verloren gegane bie ten is een rechtvaardige zaak, waarvoor wij zullen blijden pleiten. Moge men deze vergoedingsrege ling thans spoedig bekend maken, opdat er een punt achter kan worden gezet. Er resten ons in den jare 1952 nog genoeg andere problemen. Tot nu toe moeten wij het verloop van deze zaak zon der meer onbevredigend noemen. zowel in grasland, als zomer- en wintergranen. Vraagt Uw leverancier, of 0 "VA ':v£ LANDBOUWBUREAU WIERSUM GRONINGEN lil. Ons land kent meer dan vijftig Levensverzeke ringsmaatschappijen. Hierbij zijn hele grote, doch ook kleine. Vanaf de kleinste gerekend is het Boeren ver zekeringsfonds, ondanks het feit, dat het een der jongste instellingen is, reeds tot rangcijfer 37 ge klommen. Het ledental overschreed de 15.000, het verzekerd bedrag de 70 millioen gulden. De reserves van het Fonds zijn sterk, en kunnen de toets der vergelijking uitstekend doorstaan. De beleggingen geschieden alleen in vaste eigendom men; hypotheken; leningen aan landbouw- en zui- velorganisaties en in obligaties van Rijk en Ge meenten. Er wordt meer gelet op soliditeit, dan op de laatste kwart procent rente. Door dat de inning der premiën door de Coöp. Zuivelfabrieken belangeloos geschiedt, worden niet alleen veel onkosten bespaard, maar kan de admi nistratie bovendien eenvoudig blijven. Het Fonds heeft de beschikking over een deskundig opge leide groep van medewerkers, welke over het ge hele land verspreid wonen, en die de propaganda verzorgen. De premiën liggen 8 k 10 lager dan die der grote Maatschappijen, hetgeen uit volgend voor beeld blijkt. Zo betaalt een 26-jarige voor een ver zekering van 10.000 uit te keren op 65 jaar of bij eerder overlijden bij de Maatschappijen 226,50, bij het Boerenfonds 208,80. Dus een totale besparing van bijna 700. Wil men bij de particuliere Maatschappijen per halfjaar betalen, dan wordt de premie met 2 per kwartaal met 3 per maand met 5 verhoogd. Betaling in termijnen of per melkkaart bij het Onderlinge Boerenverzekeringsfonds brengt geen verhoging mee. Naast de gewone reserve wordt door het Boeren- fonds een reserve gevormd voor extra uitkering. Sinds 1942 werd reeds iedere verzekering, die tot uitkering kwam, nadat zij minstens 10 jaar gelopen had, met 4 verhoogd. Terwijl statuair vastgelegd is, dat een gesloten verzekering niet verhoogd mag worden. Een volgende keer iets over de beste verzeke- ringsvorm. Dat de krachtvoedersituatie in de komende stal- periode slecht zal zijn, heeft elke boer uit dag- en vakblad kunnen lezen. Wij hopen dat hij de bakens op tijd heeft verzet! Ook is het bekend, dat de varkens en kippen het meest in de knel komen: dè voergraanconsumen- ten. Voor het varken is onze hoop gevestigd op de aardappel, voor de kip op maïs. Nu gaan vele zandboeren thans minder aard appelen poten dan zij zelf wel wenselijk achten. De investeringskosten en het rooien vormen in vele gevallen een groot bezwaar. Voor het laatste is aansluiting bij of oprichting van een werktuigen coöperatie de enige oplossing. En dan voor het eerste bezwaar, waarvan de pootgoedkosten wel de hoofdmoot vormen? Ook daar is een weg om althans voor de winter 1953/1954 ook voor die consumptieperiode zijn de vooruitzichten slecht veel voeraardappelen te hebben. Wil men de hoge pootgoeclprijzen ontlopen dan is zelfvoorziening dè oplossing. Plant men dit jaar ongeveer 10 are goed pootgoed uit cn verwijdert men tijdig de zieke planten, dan heeft men in het voorjaar 1953 vol doende pootaardappelen voor 1 ha. In enkele dorpen van Noord-Brabant hebben de boeren de handen ineen geslagen; men gaat daar cp één perceel pootaardappelen telen (de kwestie van selecteren is daardoor veel gemakkelijker op te lossen) voor alle geïnteresseerde boeren. Zand boeren, vormt zonder uitstel potercombinaties. De potersituatie voor 1953 moet binnenkort worden veilig gesteld. Probeert op Uw grasland deze zomer niet te wed- ijveren met de vocrjaarskleurenpracht van de bol lenstreek: deze strijd verliest U toch! Maar bovendien: een goede weideboer heeft zijn percelen nagenoeg vrij van het geel van boter- en paardebloemen, het blauw van de distels en het rood van de zuring. Deze planten worden niet of zeer slecht door het vee opgenomen, zij nemen de plaats in van het waardevolle gras, zij verdringen de andere grassen en zij onttrekken vocht, licht en voedingsstoffen aan Uw waardevol voeder. Kort om: zij moeten er uit! Momenteel zijn er goede chemische bestrijdings middelen in de handel; zijn de percelen eenmaal onkruidvrij, dan is het mogelijk door een juiste behandeling, bemesting en gebruikswijze een nieuwe invasie te voorkomen. Wie dus veel van de genoemde kruiden in het veld heeft (de paarde- staart kunnen we hier ook in betrekken!) maakt gebruik van de hem ten dienste staande middelen. Vraagt de voorlichtingsdienst om advies en houdt U zich vooral aan haar voorschriften. Goed grasland is groen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8