ON DER WI] S Hiikslandbouwvoorlichlinnsdienst MARKTBE RICHTEN EINDLES R. L. W. S. GOES. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHOONDIJKE. LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE SCHERPENISSE. HET KLAVERSTENGELAALTJE. GRAANBEURS ROTTERDAM. RADIO. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek De eindles van deze school vond plaats op Don derdag 10 April onder grote belangstelling van autoriteiten en ouders der leerlingen, die door de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer A. Minderhoud, welkom werden geheten. Vragen over d.e vakken landbouwplantenteelt en landmeten werden gesteld door de leraren in deze vakken, resp. de he-en Eversdijk en Butijn. De leerlingen mochten hierna uit handen van de Directeur van het Landbouwonderwijs Ir. N. van Vliet, het diploma, als beloning voor hun in spanning, ontvangen. Deze wees op de geweldige groei van dit onderwijs, zoals men die o.a. uit de begroting voor landbouw kan worden afgeleid. Nadat de Directeur der school Ir. J. Versteeg het woord had aevoerd. bood de Algemeen Voor zitter der Z. L. M., I»\ M. A. Geuze, de drie beste leerlingen een fraai boekwerk aan. Hij verbond hieraan een betoog, waarin een krachtige opwek king besloten lag om ook eens buiten de grenzen van het eigen erf te gaan kijken. Nadat volgens traditie aan de leerling met rang nummer 4 een gedenkboek van de C. B. T. B., aan geboden door deze maatschappij, was uitgereikt door de Directeur, werd nog het woord gevoerd door de heer Van A^enthals namens de ouders, de ex-leerling Schippers namens de geslaagden, de heer Burger namens de vereniging van Oud-leer lingen, en de heer Van Melle namens do gemeen to Goes. De door deze heren opgezette kous we**d door de voorzitter van de Commissie van Toezicht op waardige wijze afgebreid, toen hij in zijn slui tingswoord op originele wijze de uitwisseling nog maals aan de orde stelde, en dit begrip aan de hand van eigen ervaringen tot leven wist te brengen. Het diploma werd uitgereikt aan: C. A. Adamse te 's-Heer Arendskerke; J. J. van Arenthals te Kats; H. Bakker te Walsoorden; J. G. Bliek te Hoedekenskerke; P. Boone te Arnemuiden; L. Boonman te Ovezande; Th. J. Boot te Kruinin- gen; M. J. Braam te 's-Heer Abtskerke; A. C. Breure te St. Maartensdijk; J. A. de Bruine te Oosterland; G. J. Dées te Oudelande; I. C. Hage te Oud-Vosse- meer; A. C. Hanse te Wissenkerke; P. Hendrikse te Ouwerkerk; H. Jasperse te Wolfaartsdijk; J. Karelse te Goes; J. L. Kardux te Steenbergen; D. G. Kloet te Wolfaartsdijk; L. P. Leendertse te Wissenkerke; J. D. P. Minderhoud te Ellewoutsdijk; M. P. Mol te Oudelande; J. Nieuwenhuijse te Borssele; J. van Nieuwenhuijzen te Kruiningen; A. C. J. Noteboom te 's-Heer Arendskerke; D. P. Remijnse te Kamoerland; J. G. de Roo te Schore; K. J. Schippers te Kamper land; H. Slabbekoorn te Borssele; P. C. J. Steendijk te Stavenisse; W. Steur te Noordwelle; A. Stoutjes- dijk te Stavenisse; G. Timmerman te Kattendijke; K. U«1 te Tholen; I. A. van de Vrie te 's-Heer Abts kerke; C. Waterman te Waarde; A. A. van Weele te Waarde; Ph. J. van der Weele te Oud-Vossemeer; A. J. W. Wisse te Kamperland; J. A. W. Wisse te Kamperland; M. F. Zuijdweg te Wissenkerke. Afgewezen2. Bij de gehouden eindexamens aan de R.L.W.S. al hier werd het einddiploma behaald door: A. Vercraeye te Aardenburg; O. de Meyer te Bier vliet; J. Kools en P. de Smidt te Cadzand: A. v. d. Hemel, A. Luteyn, F. van Ooteghem en W. Salomé te Groede; F. Jansen van Rosendaal te Oostburg; A. Maljaars te Oostkapelle; J. de Feijter en U. van Waes te Schoondijke; C. van Deursen, P. Remijn en F. v. d. Vijver te Sluis; H. Bakker, J. Haak, J. van Hijfte, A. Menue en A. v. d. Meulen te IJzendijke; I. de Hullu, M. de Hullu en J. Verhage te Zuidzande; E. Buijck te Waterlandkerkje. Afgewezen: geen. De Dr. Ir. Huizinga-penning werd als hoogste on derscheiding uitgereikt aan W. Salomé te Groede. Boekwerken werden aangeboden: als le extra prijs aan P. Remijn te Sluis namens de C.B.T.B.; als 2e extra prijs aan A. Maljaars te Oostkapelle namens de N. C. B.; als 3e extra prijs aan U. van Waes te Schoondijke namens de Z. L. M.; als 4e extra prijs aan H. Bakker te IJzendijke namens de Ver. van Oud-leerlingen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse werden: H. Mabesoone te Aardenburg; R. Cuelenaere te Biervliet; G. Buijsse te Groede; D. Jansen Wz. en M. de Jonge te Hoek; W. Temmerman te Hoofdplaat; G. de Badts, F. de Boer en J. de Koeijer te Schoon dijke; W. Remijn te Sluis; H. Mussche, J. de Smet, O. Waatjes en W. Wijffels te IJzendijke; J. Luteijn te Zuidzande. Niet bevorderd: 2. Geslaagd voor het diploma: D. van Gorsel en Mach. v. d. Hoek te St. Maartens dijk; M. Lindhout te Scherpenisse; C. M. van Dijke te Poortvliet; C. Moeliker te Tholen; Jac. Geluk te Oud-Vossemeer; A. C. Breure te St. Annaland; C. Stoel te Stavenisse. Overgegaan naar de 4e klasse: Chr. Hoek te St. Maartensdijk; P. I. Menhere en J. Tichem te Scherpenisse; K. M. Deurlo te Poort vliet; J. den Boer, F. van Oorschot en W. van Gorsel te Tholen. Overgegaan naar de 3e klasse: A. Hoek en J. Stoutjesdijk te St. Maartensdijk; J. Uijl te Scherpenisse; J. A. Buijs, A. J. Hage, W. A. Ista en J. J. v. d. Maas te Poortvliet; J. H. den Boef en A. Heijboer te Tholen; M. J. A. Elenbaas en J. R. Kaashoek te St. Annaland; Joh. Stoel te Stavenisse. Overgegaan naar de 2e klasse: A. Slager, Joh. Stoutjesdijk en M. Noordijke te St. Maartensdijk; A. Duinhouwer en C. de Wilde te Scherpenisse; M. Hage, J. Niemandsverdriet en M. van Ast te Poortvliet; J. J. Meijll te Oud-Vossemeer; G. Heijboer en Jac. Ridderhof te St. Annaland; A. C. Gaakeer te Stavenisse. Van de 30 candidaten zijn voor de le klasse ge slaagd N. op den Brouw, Joh. J. Dane, M. W. Dane, N. den Engelsman, J. J. Guiquièrre, J. J. Pot, C. A. v. d. Rhee, K. M. Stouten en C. J. Breure te St. Maartens dijk; J. M. Vroegop, G. van Ast, L. J. Hartog en W. M. Pipping te Scherpenisse; M. den Boer, Joh. den Boer, C. Uijl, D. M. Geuze, Jac. Moerland, W. Heijboer, K. v. d. Hoven, M. Quist en D. Bolier te Poortvliet; C. den Boer te Tholen; A. v. d. Zande en J. van Poortvliet te Oud-Vossemeer; M. v. d. Slikke te St. Annaland; A. D. Gaakeer te Stavenisse. Alle jaren zien we verschillende percelen klaver, welke aangetast zijn door het klaverstengelaaltje, niet verwarren met klaverkanker. Het ziektebeeld is als volgt: De stengelvoet is abnormaal dik, blijft kort en stoelt sterk uit. De knoppen zwellen vaak op tot dikke knobbels, die niet altijd opengaan. De bla deren, vooral die, welke de knoppen omgeven, zijn licht van kleur en gerimpeld. De klaver sterft meestal pleksgewijs af. De laatste jaren is gebleken dat deze ziekte kan overgaan met het zaaizaad, vnl. indien men slecht geschoond klaverzaad of de dopjes uitzaait, wat vooral voorkomt bij landbouwers welke zelf hun zaad verzamelen. Dit voorjaar kwamen weer verscheidene percelen klaver voor, welke ernstig aangetast waren door het stengelaaltje. In sommige percelen was de aantasting zo ernstig dat tot omploegen moest worden overgegaan. Bij navraag bleek dat in de helft van de gevallen men zelf zijn zaaizaad had verzameld en slecht geschoond of met dopjes en al had uitgezaaid. De overige gevallen waren het gevolg van te dikwijls klaver verbouwen op één zelfde perceel. Ook vorig jaar kwamen verschei dene gevallen voor als gevolg van het gebruik van slecht geschoond zaad. Indien de ziekte een gevolg is van het gebruik van slecht geschoond zaaizaad komt de ziekte over het gehele perceel voor, dus niet pleksgewijs. We raden daarom alle landbouwers aan om uit sluitend goed geschoond N.A.K.-gekeurd klaver zaad uit te zaaien en te ontsmetten met een kwik- houdend middel tegen 3 gr. per kg zaad. Indien men zelf gewonnen klaverzaad uitzaait, dient dit eerst goed geschoond en alle dopjes ver wijderd te worden. Zoals te verwachten viel was de graanbeurs van zeer kleine afmetingen met betrekkelijk weinig zaken. Tarwe. Wordt weinig aangeboden. Er is een goede vraag en voor doorsnee kwaliteit, 17 vocht, franco fabrieken werd 25,55 betaald. Gerst. Had een kleine vraag, welke vlot kon worden ingedekt voor prijzen van 37,75. Haver. Gemakkelijk gestemd. Maalhaver 28; aan het slot van de beurs maakte de stemming een weifelende indruk. Maïs. Voor goede kippenmaïs, bestaat vraag voor prijzen van 40 tot 40,50. Schokkers. Voor prima kwaliteit is een kleine vraag, 45 tot 66. Groene Erwten. Alleen prima kwaliteit, die weinig werd aangeboden, ging van de hand voor 40 tot 59. Ook kan de 2iekte optreden door op eenzelfde perceel te veel met klaver terug te komen. Op de percelen welke aangetast zijn door het Stengelaaltje zorge men voor een ruime vrucht wisseling, waarbij ook lucerne wordt uitgescha keld. Ook de verbouw van klaver voor groen- bemesting moet enige jaren achterwege blijven. Verder zorge men voor een goede cultuurtoestand van de grond. 10-4-1952. R. C. C. DE BRUYCKERE. Op Maandag 21 April zal Ir. W. C. Visser, ver bonden aan de Commissie onderzoek Landbouw- waterhuishouding Nederland, van 19.45 tot 20.00 uur over Hilversum II spreken over het onder zoek naar de ontwateringsdiepte van onze land bouwgronden. 15 April Het mooie weer met Pasen, Riep ieder op de been, Per brom- of fiets of auto Reed men door Zeeland heen. We hebben weer Pasen gevierd. We hebben weer genoten van de Mattheus Passion, die elk jaar door radio of door een groot koor en orkest in een kerk ten gehore wordt gebracht. Pasen het feest der opstanding, der vernieuwing is ook in de natuur het begin van groei en bloei; het dode winterse is verdwenen. Het was Maandag met het mooie weer een drukte van belang op de wegen. Het leek wel of iedereen op pad was. De winterse koude regen en wind hadden de mensen zolang bin nen gehouden, nu trokken ze er op uit. We zijn Zuid-Beveland en Walcheren doorgere den om te zien hoe de landbouw er voorstaat met Pasen. De buitenpolders van Zuid-Beveland zijn al een eind klaar, we zagen reeds aardappelbedden opgereden, doch het was nog geen blom op de schop hoor. Vlas, haver, gerst en erwten staan al mooi boven, op sommige plaatsen had de vorst aan het vlas nog enige schade aangedaan. In Walcheren rond Nieuwland dat eigenlijk een voortzetting van Zuid- Beveland lijkt, was ook reeds veel gebeurd, doch in Walcheren zelf nog weinig. Vroeger Zeelands tuin, dat het misschien over 50 jaar weer zal zijn, zag er nog niet aantrekkelijk uit, en wij die ook. enige ervaring van inundatie hebben, dat men zelf moet gehad hebben om er een oordeel over te vor men, hebben ons hoofd geschud van medelijden, wat een witte kleur heeft die grond nog, niet van de gips maar van de slechte structuur nog en wat was het er nog vochtig. Doch de Walcherse boe ren, deen hun best, want heus er komt wat kijken daar op hun akkers. Veel werk om het bezaaid te krijgen en dan maar goed weer afwachten, want veel regen op 't klaargemaakte land, brengt heel ■Ce structuur in de war. Vrienden in Walcheren, mannen van houvast, die niet veel lawaai schoppen maar ijverig weer begonnen zijn om er van te maken wat er van te maken is. We hebben zelf wel eens gedacht: wat gaan die mensen weer terug naar Walcheren doen, doch de liefde tot hun eiland deed dit cn hiervoor een ere-saluut. We hebben gestaan bij de monumenten, op het kerkhof der getroffenen te Westkapelle. Och het is weer eens goed om hieraan herinnerd te wor den, we vergeten zo vlug. We hebben onze vrien den gezien onder de Westkapellaars, die peinzend zaten op de zware zeedijk, die ons wezen hoe het vroeger was geweest en we waren stil, hoewel de auto's uit België en Frankrijk ons voorbijraasden, die vlug verdwenen uit het gezicht en thuis straks vertellen dat ze Walcheren hebben gezien en de plek waar de Engelsen zijn geland, doch niets hebben begrepen wat zich daarbij heeft afgespeeld. Bruine Bonen. Beslist prima kwaliteit werd ge zocht, andere soorten niet te plaatsen27 tot 40. Maanzaad flauw, 80 tot 87. Karwijzaad. Blijft stil. 62 tot 66. Ruwvoeders. Hooi werd franco gebruiksgebie- den aangeboden voor 105 tot 110, hetgeen onge veer ƒ90 op wagon of productiegebied neerkomt. Klaverhooi. Werd niet gevraagd, stro met zeer weinig vraag. De prijzen liggen ons inziens als volgt: Roggestro 28; Ha verstro ƒ22; Gerststro ƒ28 tot ƒ30; Tarwestro ƒ33 tot ƒ34 op wagen ge leverd; Voeraardappelen geen aanbod. De waarde ligt ons inziens in de buurt van 4,50 tot 4,75 op wagon geleverd; Voederbieten worden met meer gevraagd; de groenkragen werden gelaten voor 12 op wagon. ALGEMEEN OVERZICHT. De binnenlandse graanmarkt was in de week van 7 tot 12 April vast gestemd. De tarwe-afzet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7