Veehouders TUINBOUW UIT EN VOOR DE POLDER. ERVARINGEN MET DE MESTVERSPREIDER HET VERVOER VAN MAAIDORSERS OVER DE WEG DENKT AAN DE BESTRIJDING VAN DE RUNDERHORZEL. en de middelen voor de che mische bestrijding zijn verkrijgbaar bij: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendamme, telef. K 1194—235. Mededelingen Stichting voor de Landbouw ERKENDE KOPPELBAZEN. UITBREIDINGSPLANNEN. Korte berichten. Naar aanleiding van het artikel over stalmest- verspreiders in het Landbouwblad van Zaterdag 5 April, wil ik een en ander nog toelichten met eigen ervaringen. Inderdaad is een mestverspreider op een bedrijf of te duur of niet rendabel te gebruiken. Daarom is het aan te bevelen, wanneer men tot aanschaf fing wenst over te gaan, om met een collega een afspraak te maken om ieder een dergelijk werk tuig te kopen en deze beiden dan over en weer te gebruiken. Voorop gesteld wordt, dat men elk jaar vol doende stalmest te verwerken heeft. De prijs bedroeg vorig jaar voor een 2-wielige tractor-verspreider 18001900 en van een 4- wielige plm. ƒ2200. De laatste is met een korte boom evengoed achter de tractor te gebruiken en Vroegtijdig doden van de larven een eerste eis. De komende maanden zijn bij uitstek gunstig voor de ontwikkeling van de runderhorzel, de para siet, die, zoals bekend, een enorme schade onder de veestapel kan teweegbrengen. Met het oog hierop worden de veehouders er aan herinnerd, dat een vroegtijdige (bestrijding veel onheil kan voor komen. De bestrijding, die overigens op grond van wet telijke voorzieningen verplicht is dient te ge schieden door met een niet te harde borstel een emulsie van Rotenon-houdende stof (derris- of Ion- chocarpuspoeder vermengd met water) op de huid van de aangetaste runderen te brengen en wel zodanig, dat de korstjes op de gaatjes, waarin de horzels zich bevinden, worden verwijderd. Er moet nadrukkelijk op worden toegezien, dat men niet te hard borstelt, aangezien anders de larven onder de huid worden stukgedrukt, of in het andere geval de etter, die zich altijd om de larve bevindt, in de omringende weefsels wordt geperst, waardoor zich ontstekingsverschijnselen kunnen ontwikkelen. Een behandeling in drie keer, n.l. respectievelijk in April, Mei en Juni is voldoende om alle horzellar ven, die zich bij het rund ontwikkelen, te doden. Wordt de bestrijding door de eigenaar zelf uitge roerd, dan dient men de voorschriften van de Pro vinciale Gezondheidsdienst nauwkeurig op te vol gen. Aan een behandeling door een geroutineerde uitvoerder moet echter in alle opzichten de voor keur worden gegeven. De kosten, die hieraan zijn verbonden, wegen niet op tegen de resultaten, die door een meer doeltreffende bestrijding kunnen worden verkregen. De Nederlandse veestapel dient zo goed mogelijk „horzel-vrij" te worden gemaakt. Daarbij is de medewerking van alle veehouders onontbeerlijk. In het vorig artikel heb ik U aangeraden voor de eerste bespuiting van uw vruchtbomen koper- oxychloride te nemen. Waarom deed ik dit? In de eerste plaats omdat deze koperoxychloriden al van ouds bekend en beproefd zijn. Ten tweede, omdat de werkingsduur van koper nog altijd langer is dan van andere preparaten, zoals kwik of zwavel. Ten derde ben ik mezelf bewust, dat ik deze ar tikelen schrijf voor vele lezers, die wel wat meer om hun oren hebben, dan enkel en alleen een klei ne aanplant vruchtbomen om het huis,, in de tuin of op het erf. Bij de meeste landbouwers komen deze vrucht bomen op de tweede plaats. De landbouwers met grote aanplantingen, zijn in de loop der jaren reeds vakmensen op fruitteeltgebied geworden of heb ben een bedrijfsleider, die de kritiek kan doorstaan. Op dergelijke bedrijven is soms de fruitteelt in de eerste plaats gekomen. Voor de bedrijven, waar de fruitteelt dus nog op de achtergrond staat, zijn deze artikelen in de eer ste plaats. Zij, die met koper spuiten, moeten er beslist voor zorgen, dat dit op de bomen zit vóórdat er een sporenuitstoting heeft plaats gehad. Koper is een zuiver voorbehoedend middel; wanneer er een aan tasting is, heeft het spuiten met koper geen zin meer. Anders is dit met kwik. Deze preparaten wer ken ook voorbehoedend, doch alléén op die plaat sen, waar ze tijdens de bespuiting terecht zijn ge komen. Bij regenval wordt kwik minder verdeeld dan koper. Door het groter worden van de blaadjes ontstaan er dus nieuwe infectie-kansen, waardoor men dus met kwik wat vaker moet terugkomen. De weersomstandigheden spelen hierbij natuurlijk •en grote rol. Wat men echter van kwik wél heeft en van koper niet, dat is de genezende werking. Wanneer •r reeds een sporenuitstoting heeft plaats gehad, m.i. gemakkelijker in het gebruik dan een 2-wielige. De 2-wielige heeft het voordeel, dat een groot gedeelte van het gewicht van de stalmest op de tractor rust, zodat deze minder neiging tot slippen heeft. Een nadeel is, dat men bij het laden (rijden de met 2 verspreiders en een tractor) er terdege op moet letten, dat de ophangbeugel op dezelfde hoogte blijft als de trekbeugel van de tractor, daar men in geladen toestand de mestverspreider niet meer kan lichten. De 4-wielige heeft eigenlijk t.o.v. de 2-wielige slechts dit nadeel, dat hij 300ƒ400 duurder komt. Stalmest wordt zeer goed verspreid, zelfs tame lijk verse mest met veel stro, mits dit geen lang en taai haverstro is. Deze winter is wel gebleken, dat ook verse stalmest met gerst, en tarwestro be hoorlijk gespreid werd. De spreiding is zelfs over het algemeen veel beter dan handwerk. Wanneer men goed verteerde stalmest heeft, zoals het dan ook moet zijn, wordt ze zelfs zeer fijn verdeeld, iets wat met handwerk nog dikwijls tot de vrome wensen behoort. Deze werktuigen verspreiden niet alleen stalmest, maar ook slootaarde wordt zeer fijn verdeeld wat vooral op weiland een voordeel is. Tevens is er ook schuimaarde met goed resul taat gespreid. f Wat de besparing op arbeidskosten betreft, het volgende: In 1950 heeft de mestvaalt van 35 stuks vee en 5 paarden zonder mestverspreider „gekost": 63 t. u. 103 p.u. 486 m. u. inclusief spreiden. In 1951 met mestverspreiders en dezelfde vee stapel: 89Yz t.u. geen p. u. 259 m. u. Het iaden geschiedde beide keren met de hand, waarbij nog opgemerkt kan worden dat de veel lagere mestverspreiders gemakkelijker geladen kunnen worden, dan de normale wagens. Om de tractor geregeld te kunnen laten rijden moet men dan naar gelang van de te rijden afstand 1, 2 of meer man laten laden. JOH. v. d. BIJL. Het is ons gebleken, dat in enkele gevallen bij de aanschaffing van een nieuwe maaidorser moeilijk, heden zijn ondervonden bij het verkrijgen van een kentekenbewijs, dat nodig is om van de openbare weg gebruik te maken. Het betreft hier de zelf- rijdende maaidorsers met een breedte groter dan en dus de bomen besmet zijn, spuit dan met kwik. Kwik doodt de schurftsporen. Men kan er dus mee spuiten, wanneer er aantasting aanwezig is. Let er echter wel op, dat kwik in dergelijke gevallen wel bijna altijd beschadiging geeft. Wanneer men dus de eerste keer met koper heeft gespoten, gaan we rustig de tweede en derde bespuiting uitvoeren met kwik. Iedere lezer zal begrijpen, waarom ik dit doe. Ten eerste, omdat het doorspuiten met koper ruwe vruchten oplevert. Ten tweede, omdat kwik de eventueel op het hout aanwezige schurftsporen opruimt (genezen de werking). Tevens is de boom voor 6 A 8 dagen voor nieuwe infectie beschermd (voorbehoedende werking). Over zwavel vóór de bloei wil ik heel weinig zeggen. Zwavel is een zeer temperatuur-gevoelig product. Verspoten bij een lage temperatuur, is de werking onvoldoende. In het vroege voorjaar zijn de snel wisselende temperaturen in ons wisselvallig klimaat meestal van dien aard, dat we vaker te doen hebben met een te lage, dan met een te hoge temperatuur. Om deze reden kan dan ook zwavel vóór de bloei niet worden aanbevolen. Nu nog iets over de vele soorten kwikprepara ten die in de handel zijn en waaruit zodoende een keuze kan worden gemaakt. Wanneer men tot aankoop van bestrijdingsmid delen overgaat, let er dan op, dat deze zijn goed gekeurd door de Plantenziektenkundige Dienst. Alle goedgekeurde middelen zijn voorzien van een nummer. Niet-goedgekeurde producten mogen niet worden verkocht of verhandeld. Ook mag de teler ze niet in voorraad hebben. R. A. ADGEVER. 2,60 m, die tot 1 Januari 1951, bij wijze van over gangsregeling een ,-Z Z-nummer kregen, doch nu op grond van art. 69 lid c van het wegenverkeers reglement niet meer hiervoor in aanmerking ko men. Verschillende landbouwers zijn reeds hier tegen in beroep gegaan bij de betrokken Minister, doch het is, gezien de normale gang van zaken bij beroepschriften, niet te verwachten dat deze spoe dig hierin uitspraak zal doen. De Z. L. M. heeft deze kwestie ook reeds aan hangig gemaakt bij de bevoegde instanties, ten einde deze in vele opzichten onbillijke regeling, die de bedrijfsvoering van vele bedrijven kan belem meren, ongedaan te maken. Degenen die voor het eerst een zelf rijdende maaidorser aanschaffen, dienen met deze gang van zaken wel degelijk rekening te houden. Indien men tot vervanging van een zelfrijdende maaidorser overgaat kan wellicht het oude K-nummer nog een voorlopige oplossing geven. In alle gevallen zal echter steeds bij ieder ver voer ontheffing van het in het wegenverkeersre glement bepaald gevraagd moeten worden aan ^e betreffende wegbeheerder (burgemeester of Gede puteerde Staten) indien de breedte van het land- bouwmotorrijtuig groter is dan 2,60 m. Naar ons ter ore is gekomen, bestaat ook de mogelijkheid om tijdens het vervoer de maaibalk te demonteren en deze op een wagentje te ver voeren. Hoewel ons dit geen erg elegante oplos sing lijkt zullen wij U hier zo mogelijk in de ko mende weken meer over mededelen. RED. De Provinciale Sociale Commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland maakt be kend, dat aan onderstaande personen een erkenning als koppelbaas is afgegeven, geldig voor het con tract jaar 1 Mei 195230 April 1953: 1. J. J. Steur, Rijksweg A 54, Rilland-Bath. 2. D. Moerdijk, Noordweg 21, Ovezande. 3. J. Sponselee, Noordstraat 11, Walsoorden. 4. Alf. Buijs, Achteriendstraat D 95, Graauw. 5. C. L. v. Kerkhoven, Zeildijk 45, Hulst. 6. Jos. de Schepper, Nieuwstraat 45, Koewaeht. 7. J. P. van Bendegem, Oude Wijk 18, Axel. 8. Jac. den Hamer, Willemstraat 19, Hoek. 9. J. H. Oosterling, v. d. Slikkestraat, Schoon- dijke. 10. J. A. A. Pattist, N 3, Retranchement. Voorts dat de erkenning van Jos. Buijs, Oude Kaai te Graauw, is ingetrokken, zodat genoemd persoon niet meer als erkend koppelbaas kan op treden. De betreffende werkgevers gelieven hier van goede nota te nemen. De Sociale Commissie verzoekt eventuele klach. ten met betrekking tot de werkzaamheden der erkende koppelbazen steeds direct door te geven aan het secretariaat: Grote Markt 28A te Goes, opdat op korte termijn een nader onderzoek kan worden ingesteld. De Sociale Commissie voornoemd, W. STAAL, Voorzitter. W. GOEMAN, Secretaris. Poortvliet. Het ontwerp van het plan tot herziening van het plan van uitbreiding ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage van 7 April tot en met 4 Mei 1952. Op 17 April aanstaande zal in Londen de 8ste bijeenkomst van de Internationale Tarwe Raad worden geopend. Het streven van deze speciale zitting zal er op gericht zijn, vóór 31 Juli 1952 overeenstemming te bereiken inzake eventuele voortzetting van de overeenkomst, die 31 Juli 1953 afloopt. Wil een hernieuwde Internationale Tarwe Overeenkomst tijdig in werking treden, dan zullen imimers de meeste ondertekenende landen in de gelegenheid moeten worden gesteld, de overeenkomst te be krachtigen. Het Vee- en Vleesaankoopbureau heeft in over leg met de Vereniging Nederlandse Baconcontröle besloten de maximale gewichtsgrens voor bacon- varkens, welke destijds als tijdelijke maatregel tot 90 koud geslacht gewicht werd verhoogd, met ingang van 28 April a.s. weer op 85 kg terug te brengen. Deze herziening van de gewichtsgrens blijkt noodzakelijk te zijn ter bevordering van de kwaliteit van de bacon. De varkenshouders die nen er rekening mee te houden, dat varkens, welke het koud geslacht gewicht van 85 kg overschrijden van 28 April af niet meer voor de baconbereiding kunnen worden geleverd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6