KENT GE UW EIGEN PROVINCIE? ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Na de eindles BLOEIEND LAND Nationale Laanddg Uitnodiging tot een bezoek aan Schouwen en Duiveland Zeeuwse vlag gevraagd Redactie: Ad. Doeleman, N. Filius, M. Kosten, J. J. de Putter. Redactie-adres: L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en Secretariaat L. J. G- Landbouwhuis, Goes. De landbouwscholen hebben weer vele jongeren aan de praktijk, af geleverd. De veelal mooi uitgevoerde diploma's worden met of zonder zucht in de kast opgeborgen, of voorzien van een lijstje in één van de kamers opgehangen. De vele wijze woorden en raad gevingen van leerkrachten en auto riteiten gaan zo licht verloren in de vreugde van het ogenblik, omdat immers op de inspanning het di ploma volgde. En omdat de aarde haar jaarlijkse lokroep van groei en belofte doet uitgaan naar allen die oog hebben voor de schoonheid van de schepping. Dit laatste wordt door de nuchtere naam praktijk slechts ten dele en gebrekkig weergegeven. Het nut van uitwisseling en het ver zamelen van meerdere kennis zijn op ruime schaal aan de ex-leerlin- len voorgehouden en wij hopen van harte dat deze wenken door de be trokkenen zullen worden opgevolgd. De meesten zijn lid geworden van één der verenigingen van oud-leer lingen, die hen zo nu en dan nog eens bijeen zullen roepen om de vriendschapsbanden, op de school banken gesmeed, nog eens aan te halen en nog eens wat kennis, als aanvulling op het reeds verworvene, op te doen. Onze vereniging is bij deze gang van zaken nauw betrokken. De af- gezwaaiden zijn soms tot nog toe geen lid geweest van een organisatie, omdat ze de vereiste leeftijd bij het begin van hun schoolperiode nog niet hadden bereikt en tijdens deze schooljaren teveel door andere za ken in beslag werden genomen. De afdelingen zullen deze perso nen, die nu ongetwijfeld wel tijd hebben om actief aan het vereni gingsleven mee te doen, tijdig in hun gelederen op moeten nemen, althans in de gelegenheid moeten stellen om lid te worden. Hun vor ming tot zelfstandig lid van onze maatschappij vraagt er om, ook al beseffen zij dit zelf nog niet direct. Naast deze categorie is ook een aantal jongeren, dat reeds lid was van de L. J. G., speciaal zij die een school op grote afstand bezochten, weer in de gelegenheid gekomen om de beste krachten aan dit werk te gaan wijden. In vele gevallen hebben zij ook nog tijdens hun gedeeltelijke af wezigheid, functies in het vereni gingsleven vervuld, zo goed en zo kwaad als dit ging. Dat zij een be langrijke categorie uitmaken toont wel het grote aantal bijeenkomsten, dat 's winters op Vrijdagavond wordt uitgeschreven. We wensen allen geluk met het bereiken van de eindstreep, en ho pen dat zowel de samenleving als zijzelf zullen kunnen bemerken dat ze een diploma hebben verworven. B. Wie kan ons helpen aan een Zeeuw se vlag te gebruiken op de a.s. Land bouwtentoonstelling te Axel? Gaarne bericht aan D. Dekker, Zaamslag, B 10. Men kan Schouwen en Duiveland vanuit St. Philipsland bereiken door over te varen met de veerpont van Anna Jacobapolder naar Zijpe. Over gevaren staat men in de polder Brui- nisse. Hier ligt het nieuwe mooie proefbedrijf „De Scheldemonden", waar tal van interessante rassen en bemestingsproeven zijn te bezich tigen. Het dorp Bruinisse is een typische vissersplaats, waarbij de mossel vangst de hoofdrol speelt. De nieuwe weg naar Zierikzee leidt langs het dorp en door de polder Oosterland. Hier ligt Noordelijk ook het dorpje Sir Jansland. De weg loopt verder door de polder De Vier bannen, waar men druk aan het werk is met een groot ruilverkavelings programma. Overal ziet men grote bergen grond, die uit de nieuwe waterkanalen worden gegraven. In De Vierbannen liggen 2 dorpen, n.l. Ouwerkerk, het oudste dorpje van Duiveland. Hier is veel van het dorpskarakter verloren gegaan door het verlies van de toren. Ook Nieu- werkerk verloor zijn bijzondere zes- kantige toren door de oorlog. Bij Nieuwerkerk staat de enige zui velfabriek van het eiland, terwijl tus sen Nieuwerkerk en Zierikzee, bij Capelle, nog een oude meestoof staat, waar thans chichorij gestookt wordt. Zierikzee rijdt men over de oude ophaalbrug door de Zuidhavenpoort (begin 15e eeuw) binnen. Even zou men zich weer in de mid deleeuwen wanen. Inderdaad is er in deze stad sinds vroeger jaren maar heel weinig veranderd. De stad wordt nog geheel door een gracht omgeven, gedeeltelijk uitgegraven tot de nieuwe haven. En er is nog slechts weinig buiten de stad gebouwd. Het inwonertal is practisch sinds enkele eeuwen niet veranderd. Als men de gebouwen bekijkt, zal men opmerken, dat Zierikzee betere tijden heeft gekend. Eens woonden hier rijke kooplieden, die met hun zeeschepen van uit de Schelde met vele landen handel dreven, terwijl de zoutziederij ook een belangrijke bron van inkomsten was. In deze bloeitijd vatte men het stoute plan op de St. Lievens mon stertoren als de hoogste toren van Europa te bouwen. Bij het begin van de bouw reeds, kreeg de stad met enige rampjaren te kampen, zodat de toren als de „dikke Toren" op van zijn hoogte als symbool van rijke jaren bleef staan. Verder is het Stadhuis een kijkje waard. Renaissance-stijl 1550'54 Ook is hier het museum onderge bracht. Een fraaie boogbekapping vindt men er binnen en... misschien moogt U een kijkje in de burgemees terskamer nemen, waar een fraaie schoorsteen is, waartegen de wapens van verschillende dorpen zijn aange bracht (1663). Dan heeft men nog de oude gevan genis (1524'26) „Het 's Graven steen" en enkele huizen verder de beurs (beuze). En bekijk op de oude haven de mooie patriciërshuizen eens, met hun mooie gebeeldhouwde deuren en zoek eens enkele oude straatjes op, hier zal men nog vele mooie geveltjes aantreffen, waar onder nog verschillende trapgevel- tjes. Heeft men genoeg genoten, dan verlaat men Zierikzee aan de andere zijde door de Kopelpoort (2e helft 15e eeuw). Op dezelfde hoogte als Zierikzee ligt Dreischor, waartussen vroeger een tamelijk brede geul liep, die de scheiding tussen Schouwen en Duive land vormde. Dreischor heeft een typische ring- bouw met de kerk in het midden. Jammer genoeg zijn veel mooie geveltjes door moderner bouw ver vangen, doch gelukkig is dat van het gemeentehuis nog gespaard gebleven („Doe wel en vreest niemant", staat er boven de ingang). Het slot „Windenburg" is afgebro ken, terwijl ook de kerk in vervallen toestand verkeert. In de kerk staat de kolossale graftombe van Pieter Krogge. De bomen in de ring heb ben gelukkig de inundatie overleefd, die mede door de oude buitenstaande hoefstal het dorp een vertrouwelijk karakter geven. In Dreischor wordt in de winter aan vlasbewerking gedaan, het z.g.n. zwingelen. Op de weg van Zierikzee naar Dreischor passeert men Schudde- beurs, wat vroeger met zijn mooie bossen en grote villa's een aardig plaatsje was, doch dat door de inun datie wel erg veel geleden heeft. Schuddebeurs hoort onder het dorp Noordgouwe, wat ook ringvormig is gebouwd en waar de kerk al in een even vervallen toestand is als die van Dreischor. Op onze verdere weg rijden we over Zonnemaire naar Brouwers haven. De grote kerk van Brouwers haven is al van verre zichtbaar. Deze kerk dateert uit het begin der 16e eeuw en is ook van binnen wel een kijkje waard. Het gemeentehuis heeft ook een aardige gevel met bordes met aan elke zijde een leeuwenkop. Hier was ook de geboorteplaats van Jacob Cats; als aandenken is er een standbeeld op het plein opge richt. Men zal opmerken dat dit stad je ook betere tijden heeft gekend, maar het is altijd toch door Zierik zee overvleugeld. De visserij is dan ook de belangrijkste bron van be staan geweest. Van „Brouw" rijdt men langs het gemaal van het Waterschap Schou wen, onderlangs de lange dijk, waar bij het ook interessant is eens een kijkje aan de andere zijde van deze dijk te nemen naar de geweldige wa- terkerende werken. Even voor dat men de dijk in de duinen ziet over gaan (bij de „Koepel"), gaat de weg weer meer landinwaarts naar Re- nesse. Zag men onder de dijk schraal grasland, nu wordt dit weer beter, en ziet men ook weer enkele mooie boer derijen. Even voordat men Renesse bereikt, merkt men op, dat de kleigrond over gaat in zandgrond; ook heeft hier in de oorlog geen water gestaan, zodat men hier ook weer bomen ziet. Bij Renesse ligt het mooie kasteeltje „Moermond" en in Haamstede „Slot Haamstede". Dit zijn de enige twee kastelen die over zijn gebleven van de meerdere kloosters en kastelen, welke Schouwen en Duiveland eens rijk was. In de omgeving van Renesse, Haamstede en Burgh kan men van de mooie brede duinen genieten, waarbij vooral de domeinen een bij zondere vermelding verdienen. Hier worden in de lente excursies gehou den, vooral met het oog op de vele vogels die hier broeden, waaronder enkele zeldzame exemplaren. Ook heeft men brede stranden, doch op vele plaatsen is het gevaar lijk om te zwemmen. Bij het pomp station staat een uitkijktorentje, waar vanaf men een mooi uitzicht over de duinen heeft, en van waar uit men bij een heldere dag andere eilanden kan zien. Na dit alles bekeken te .hebben, trekken we langs de andere kant van het eiland verder. Vlak langs de voet van de dijk vindt men allereerst een alleenstaande toren. Hier lag vroeger het dorpje Wester-Schouwen, dat door een dijkval in zee ver dween. Hierover is nog een legende, n.l. dat vissers een zeemeermin heb ben gevangen, waarop de zeemeer man dreigde: „Wester Schouwen, 't zal je rouwe, dat ge hebt geroofd mijn vrouwe. Wester Schouwen zal vergaan, Alleen de toren zal blijven staan. Aan deze kant van het eiland is er veel land aan de zee ten prooi geval len. Men wierp dan ook steeds als voorzorgsmaatregel een binnendijk op, welke men hier dan ook nog aan treft. Met daartussen de inlagen, met de bekende eilandjes als broed plaatsen van de meeuwen. Aan de binnenkant van de dijk ziet men het lage land van Schouwen; dit is meest nog zuur weiland met hoge waterstand, waarin wel verbetering is gekomen door het nieuw ontwate ringsplan. Midden in Schouwen liggen nog enkele dorpen, zoals Noordwelle, Se- rooskerke, Eikerzee, Ellemeet en Kerkwerve. Wil men Schouwen en Duiveland van een andere zijde verlaten als welke men gekomen is, dan kan men een aardige boottocht van een uur maken, van Zierikzee naar Katse- veer op Zuid-Beveland, waarbij men het laatste gezicht vanaf de boot op het mooie Zierikzee niet spoedig zal vergeten. AD. DOELEMAN. AFD. ST. MAARTENSDIJK DER L. J. G. EN Z. P. M. Bestuur en leden van boven genoemde Afdeling geven met diep leedwezen kennis van het plotseling en tragisch over lijden, tengevolge van een on geval, op 10 April j.l., van hun trouw medelid Dingenus W. M. Kloet te St. Maartensdijk. Wij houden de herinnering aan hem in dankbare en goede gedachtenis. STREEK WEST Z.-VEAANDEREN. Daar er voor onze streek nog geen lid van de excursie-commissie is be noemd, moeten de opgaven gezonden worden aan J. W. de Putter, Lange Dreef L 56 te Axel. Via de afdelingen wordt er geen nader bericht gestuurd. Zie voor de programma's de Boerenjeugd van 29 Maart en 5 April. De Secretaresse, M. POISSONNIER. Toegangsprijs voor leden van bij de P. J. G. N. aangesloten provinciale bonden uitsluitend bij voorverkoop tot 1 Mei via de afdelingssecretaris sen (essen) Dagkaart ƒ3,25 (alles inbegrepen). Tribuneplaats voor het middagappèl. Denkt U aan de verloting? Koop oen lot en win een paard!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5