EEN HARTELIJK AFSCHEID De nieuwsdienst EXCURSIES IN 1952 wé» <it aa «r»- É&A Verlaag Uu> belasting der Vereniging van Oud-Leerlingen R. L. W. S. te Goes meldt Een groot aantal proeven hebben echter uitge wezen, dat de teerbehandeling niet de schuldige is geweest. Wanneer men dus kraaienschade vreest, behandel het zaad dan gerust met teer,' doch op de juiste wijze. En niet zoals enkelen hebben ge daan, zo veel teer gebruiken, dat het één kleverige massa wordt. Vervolgens een andere practische wenk. De zakken zijn de laatste tijd wel belangrijk in prijs gedaald, doch altijd toch nog duur genoeg om er zuinig mee om te gaan. Vele mensen stoppen de zakken onuitgeklopt in elkaar. Dit is niet de juiste manier. In de eerste plaats moeten de zak ken schoon, zonodig gewassen, opgeborgen wor den. In de tweede plaats moet men de zakken niet in elkaar stoppen, doch languit op elkaar leggen. Verder is het goed ze bij het op elkaar leggen ïlink aan te drukken. Werkt men op deze wijze, dan kan men er van overtuigd zijn, dat geen muis er enige schade aan zal doen. Doe er U voordeel mee, een wenk van een prac tische boer. 2 April hebben we een demonstratie bijgewoond van de Allgaier-tractor. Eén demonstratie te Burgh en één te Nieuwerkerk. Het perceel te Burgh was erg nat. Hier koh de tractor laten zien wat zij waard was. Volgens de vele landbouwers die aanwezig waren was de prestatie groot. Naast ploegwerk en cultivatoren werd gedemonstreerd met een aanhangwagen die door een speciale aftakas werd aangedreven. Dit kan onder bepaalde omstandigheden zeker voor delen geven. In hoeverre deze wagens voor ons van betekenis zijn moet m.i. nog nader bekeken worden. De demonstratie te Nieuwerkerk, had weinig betekenis om te laten zien wat de tractor kon, daar de grond gemakkelijk te berijden was. Elke trekker had daar goed werk kunnen leveren. Tot slot een technische uiteenzetting door een vertegenwoordiger van de firma Veldkoning te Roermond. Uit deze toespraak kreeg men de indruk, dat de .,Allgaier" het neusje van de zalm is. T. z. t. hopen wij te kunnen melden, dat het inderdaad een trek ker is, die voor ons geschikt is. Nu kunnen en wil len wij nog geen oordeel uitspreken. De studiegroep belegde 14 dagen geleden haar laatste vergadering, tevens de jaarvergadering. De inleider van deze avond was Dr Besemer, van de P. D. uit Wageningen, met als onderwerp: „Het vernevelen in de landbouw". Op zeer duidelijke wijze besprak hij de verschil lende mogelijkheden in verband met weer, sproei middelen, enz. De conclusie van zijn betoog was: Het verneve len van de verschillende bestrijdingsmiddelen zal in de toekomst algemeen worden. Moet men een nieuw apparaat aanschaffen, koopt dan een ver- nevelaar. Uit de vele vragen die loskwamen was te mer ken, dat het onderwerp de belangstelling van de vergadering had. Jammer dat betrekkelijk zo'n klein aantal van de leden aanwezig was. Wij weten, dat er in de winter vele, ja misschien te .veel vergaderingen zijn, doch komt in elk geval naar de vergaderingen van de bedrijfsstudiegroep. Deze snijdt n.l. dikwijls onderwerpen aan, waar van wij nog niet te veel weten. Voorlopig zijn voor dit jaar de volgende excur sies uitgestippeld: 16 tot en met 21 Juni: Excursie naar Engeland op het gebied van veeteelt, landbouw en fruit teelt in het Z.-O.-gedeelte van Engeland (Kent). 8 tot en met 10 Juli: Excursie naar Groningen. Houdt deze data zo mogelijk vrij. Wij hopen U de volgende week een uitgebreid programma aan te kunnen bieden en U dc kosten mede te kunnen delen. De grote zaal van „De Prins van Oran je" bood op Donder dag 10 April een vriendelijke aanblik, toen de heer P. J. A. Dootjes, amanuensis, concierge en ambte naar der Rijksvoor lichtingsdienst van de Landbouw met zijn familie werd bin nengeleid. Een groot aantal bloemstukken stond in de met pal men versierde zaal opgesteld en velen uit alle vertakkingen van land- en tuin- bouwkringen waren gekomen om getuige te zijn van dit uniek en stijlvol afscheid. Plechtig klonk het Wilhelmus, dat de scheidende door hon derden aanwezigen- werd toegezongen. Voorzitter C. J. J. Arenthals, die het huldigings comité had aangevoerd bij de voorbereiding moest door een ernstig verkeersongeluk verstek laten gaan. Uit de bijeenkomst werd hem een telegram van medeleven gezonden met de beste wensen voor zijn herstel. De heer C. Burger nam nu de touwtjes in han den en ook hem was deze functie toevertrouwd. In een aardig berijmde rede schetste hij de grote ver diensten van de heer Dootjes, die bijna veertig jaren zijn beste krachten aan de Rijkslandbouw- wintersehool, het landbouwonderwijs in het alge meen en tal van nevenfuncties had gewijd. Het deed hem genoegen, dat het huldigingscomité in staat was gesteld door de bereidwilligheid van zeer velen deze receptie te kunnen arrangeren en hij bood de scheidende een gouden horloge met ket ting aan als blijk van g^ote waardering. En toen, kwam een lange rij sprekers op welsprekende wijze uiting geven van de grote waardering, die men voor de heer Dootjes koesterde. De directeur van het landbouwonderwijs, de heer Ir. N. van Vliet, prees hem als een voorbeeldig ambtenaar in de beste zin van het woord, die ver boven de middelmaat uitstak. Hij had het voor recht hem namens H. M. de Koningin de gouden ere-medaille verbonden aan de o^de van Oranje Nassau op de borst te mogen spelden. De heer Burger bood de scheidende een fraaie oorkonde aan, vervaardigd door de heer H. Vissers uit Goes en mevrouw Dootjes ontving een imooie tuil bloemen. De heer Ir. Versteeg, directeur van de R. L. W. S. sprak mede namens de leraren en het overig per soneel der school. Het is ons niet mogelijk een opsomming te geven van al de lofuitingen, die werden uitgesproken, maar wel hebben wij begre pen, dat deze man op voorbeeldige wijze zijn taak heeft verricht. „Spreek met Dootjes en het komt in orde" was jarenlang het devies, dat opgeld deed. De Commis sie van Toezicht had als sp-eker de heer A. Minder- lioud, de Z. L. M. zijn voorzitter Ir. M. A. Geuze, de Chr. Boeren- en Tuindersbond de secretaris, Drs. J. 7. Knibbe. Ir. W. van Soest, als vertegenwoordiger van de door Uw zoons een pensioen te garanderen in de vorm van een levensverzekering. De premie mag veelal van Uw inkomen afge trokken worden, zodat Uw belasting dan aan merkelijk lager wordt. De voorwaarden van zulk een regeling voor Uzelf en voor Uw zoons worden U gaarne uiteengezet door UW VERTROUWENSMAN - UW ASSURANTIEMAN Dé Voorzitter der Z. L. M. Ir M. A. Geuze neemt afscheid van de heer P. J. A. Dootjes. tuinbouw, de heer L. van Dijk, als directeur van de R. L. W. S. te Schoondijke, Dr. Ir. C. W. C. van Beekom namens het college van consulenten en voorzitter van de wildschade-commissie voor Noord- en Midden Zeeland. Deze laatste uitte zijn grote vreugde, dat het mogelijk is gebleken de heer Dootjes nog te behouden als secretaris dier commissie. De heer J. A. Duijvesteijn uit 's-Heerenhoek sprak namens de hoofden aan lagere land- en tuin bouwscholen, de heer W. Spinnaaij te Middelburg als voorzitter van de Ned. Vereniging van Land- tuinbouw en vakonderwijzers. De voorzitter, de heer Burger, kwam nog met een zeer humoristische bijdrage namens de ver eniging van oud-lcerlingen. Ook de leerlingen van de school bleven niet achter bij monde van de heer T. de Bruijne en deze bood ook nog enkele aardige geschenken aan. Tenslotte sprak als oud-Z. L. M. ambtenaar de heer A. Cappon. Gedurende de receptie kwamen tal van tele grammen binnen. Er heerste in de pauze een aar dige conversatietoon onder het nuttigen van aan geboden verversingen. Een man met grote gaven van hoofd en hart ontving de dank voor zeer velen, die met hem amb telijk hadden verkeerd. Tot slot sprak de heer Dootjes een afscheids rede uit. „U zult mij op mijn oude dag nog ijdel maken" was de grondtoon van zijn dankwoord. Verder zeide hij zeer verrast te zijn door de grootse huldiging hém bereid. Hoe het mogelijk is ge weest, dat men dit alles zo geruisloos heeft kunnen organiseren, was hem een raadsel. Hij meende niet meer dan zijn plicht gedaan te hebben en weder zijds bracht hij dank voor de geschenken en grote bereidwilligheid, waarmee men hem steeds tege moet was getreden. Hij hoopte nog in staat ge steld te worden velen van dienst te kunnen zijn en beval zich in de vriendschap van allen aan. Onder de vele aanwezigen merkten we o.a. nog op de plaatselijke predikanten de heren Strating en Metselaar en de weduwen der vroegere con sulenten mevr. Kakebeeke en mevr. Droogendijk. 's Avonds werd de heer Dootjes met zijn familie in Hotel Centraal een welverzorgd diner aange boden, waar ook de heren van het Huldigings comité, enkelen met hun dames, aanzaten. Ook daar werden nog vele vriendelijke woorden ge sproken. dat de nieuwe leden het jaarboek '51 wordt toe gestuurd; dat het nieuwe jaarboek '52 in druk is; dat het weer een schat van landbouwwetens- waardigheden bevat; dat de samensteller verzoekt aan de leden zelf om een bijdrage voor '53 in te sturen; dat daardoor meer eigen copie aangeboden wordt; dat het schrijven van een artikel wel enige moei lijkheden geeft; doch dat moeilijkheden er zijn om overwonnen te worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 4