UIT DE PROVINCIE Goede producten hebben de hoogste marktwaarde Fa M. PIEPER Zn WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Wanneer we de werkzaamheden in W. Z.-Vlaan- deren vergelijken met die van overig Zeeland, dan valt hét op, dat we hier reeds zeer ver gevorderd zijn. Het is opmerkelijk, hoeveel verschil in regen val zelfs in een betrekkelijk klein gebied als Zee land in een bepaalde periode nog voorkomt. Waar schijnlijk loopt dit over een geheel jaar niet zoveel uiteen, maar op momenten waarop veel werkzaam heden liefst in zo'n kort mogelijk tijdsbestek moe ten gebeuren, kan het van veel belang zijn. Vroeg gezaaide gewassen toch hebben een langere groei periode, wat aan de opbrengst zeer zeker ten goede komt. Het vlas, de gerst, haver en de erwten staan volop boven, de schade door het gure weer van vorige week aangebracht is weer vergroeid en sommige percelen zijn reeds geschoffeld. De mechanische onkruidbestrijding blijkt na de zachte winter, in de tarwe niet altijd afdoende te zijn, en ook het winterland is niet overal even schoon gebleven. De ondergrond vertoont nog de sporen van de natte najaarsbewerking, hetgeen bij het aardappels poten wel eens moeilijkheden geeft. Ook dit voorjaar is weer gebleken, dat het zaak is om bij het eggen voor aardappels niet te ver voorop te werken, want bij een onverwachte regen, bui zakt de grond dermate in elkaar, dat het voor al op de zwaardere grond dan bijna ondoenlijk is om nog goed werk achter te laten. Het rundvee is deze week ook in de weide ge bracht. Het voedsel was overal ver geslonken, maar daarvoor in de plaats is een hoeveelheid or ganische mest in de plaats gekomen en een aantal min of meer vette dieren, al naar gelang de grootte van de verstrekte rantsoenen. De waarde van de organische mest is ook tegen woordig nog steeds een zeer belangrijke factor om naast de kunstmest de kwaliteit van de grond op te voeren. De rantsoen-beweiding vindt steeds meer in gang, maar nog niet in die mate welke een mo derne weide exploitatie vereist. Het zal tevens zaak zijn om de runderhorzelbestrijding nauwlet tend toe te passen, daar dit zowel voor Uzelf als voor de dieren, veel last kan besparen. Het aantal veulens is de laatste jaren sterk teruggelopen, maar met de grotere vraag naar slacht- en goede werkpaarden stijgt wellicht ook weer de animo. Donderdag wordt er in Costburg een landbouw- mechanisatiefilm gedraaid, welke ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken. In vele gezinnen en organisaties worden reeds plannen gemaakt om de aanstaande agrarische jaarbeurs in Utrecht te bezoeken. Er zal voor de dames en de heren weer veel interessants te zien zijn, terwijl deze tocht tevens gecombineerd kan worden met een tocht door de bollenvelden of de bloeiende boomgaarden. WALCHEREN. Naar aanleiding van mijn vorige bijdrage in deze rubriek voor Walcheren in ons blad van Zaterdag 5 April, ontving ik een brief van een collega uit Noord-Beveland. Deze briefschrijver was het met mij eens, dat het gebruik van samengestelde meststoffen een middel is om te geraken tot een meer rationele bemesting. Hij merkte echter op, dat het fosforzuur in fosfaat ammonsalpeter niet in water oplosbaar is en de korrelvorm de oplosbaarheid ook niet be vordert. Vanzelfsprekend heeft deze briefschrijver volkomen gelijk, dat het fosforzuur niet in water oplosbaar is, en inderdaad is mijn bijdrage van 5 April ten aanzien van de opneembaarheid nogal optimistisch gestemd. Bij een overbemesting met fosfaat-ammonsalpeter zal het fosforzuur niet in eens volledig opneembaar zijn. Het fosforzuur is echter wèl oplosbaar in een oplossing van citroenzuur of andere zwakke zuren. In de bovenste zodelaag van het grasland, met zijn humusgehalte van 8 15 zal er steeds koolzuur gas worden gevormd dat oplost in het bodemvocht, zodat dit eveneens zwak-zuur wordt. Daarnaast zal de plant door wortelafscheiding in staat zijn om niet in water oplosbare elementen tóch op te nemen. Bovendien verwacht ik, dat deze kwestie op het zure kalkloze of kalkarme, humus- rijke grasland van Walcheren heel anders zal liggen dan op het kalkrijke bouwland in Noord-Beveland. Het nog moeilijker oplosbare Thomasslakken- meel, dat in Noord-Beveland waarschijnlijk minder wordt gebruikt, levert op onze zure graslanden b.v. zeer goede resultaten op. Eindelijk is de inzaai in geheel Walcheren een feit geworden. Pasen bracht ons dit jaar wel bij zonder mooi weer en het is wel begrijpelijk, dat de feestdagen voor velen erbij zijn ingeschoten. Terwijl de gewassen in de nieuwe polders al mooi boven staan, is de inzaai in de rest van Wal cheren pas begonnen. Toch wordt deze achterstand als regel zeer vlug ingehaald en het blijft nog een open vraag of de opbrengsten van deze vroege gewassen hoger zullen zijn dan de opbrengsten in Walcheren. Het gras groeit snel en het was Vrijdag en Zater dag vóór Pasen een mooi gezicht met al dat vee ln de wei, dat van louter plezier de dolste sprongen maakte. ij en organisatie NOORD-BEVELAND. Het vorig jaar is men er op enkele bedrijven toe overgegaan om in een bestaand gebouw een aard appelbewaarplaats met buitenluchtkoeling te bou wen. Dit werd mogelijk gemaakt, omdat door het gebruik van combines niet alle beschikbare ruimte meer nodig was voor het opbergen van de oogst; De kosten konden, in verhouding tot nieuwbouw, betrekkelijk laag gehouden worden. Samen met de coöperatieve bewaarplaats te Kamperland en enke le bedrijven, waar mechanisch gekoeld kan worden, is het nu mogelijk om ongeveer 1850 ton aardappe len op deze manier te bewaren. Voor het grootste gedeelte wordt er pootgoed in gebracht, doch de hoeveelheid consumptie-aard- appelen is ook al niet te onderschatten. Dat er hier voor vele bedrijven nog een ruim terrein braak ligt, is zonder twijfel. Ook zoekt men steeds naar mogelijkheden om deze gebouwen gedurende de zomermaanden te benutten voor het drogen van graan. Dat dit met verwarmingskabel zeker mogelijk is, hebben de proeven, vorig seizoen in de Bathpolders ge nomen, wel bewezen. Toen droogde men immers in één week tijd gerst met een vochtgehalte van 21,8 terug tot 15,1 Doch hierbij lagen de stroomkosten vrij hoog. Daar deze zaken in het middelpunt van de be langstelling staan, heeft de „Vereniging voor Be drijfsvoorlichting" gemeend dit eens nader onder de aandacht te moeten brengen. Vrijdag 25 April a.s. zal dan ook professor Spren- ger uit Wageningen in de Korenbeurs" te Kort- gene een inleiding houden over „Het drogen van granen en zaden in bewaarplaatsen." De aanvang is 2 uur, waarna eerst Ir. Sanders zal spreken over de „Aardappelbewaring met bui tenluchtkoeling." Het is welhaast overbodig deze middag bij U aan te bevelen. De punten, die er behandeld zullen worden, spreken voor zichzelf, en iedere Noord- Bevelandse boer kan er het zijne uit putten. ZUID-BEVELAND. Er is de laatste veertien dagen veel werk ver richt op het land; de zomergranen, vlas, erwten en bieten zijn gezaaid en op de meeste bedrijven is men bezig met het poten van de aardappelen. Wij zijn tevreden over hetgeen de laatste tijd gedaan is, en vooral over het groeizame weer van de laatste week. In ons binnenste hopen we nu dat dit weer zo nog een poosje zal blijven, dan zal de achterstand vlug ingehaald zijn. Gelijk met liet zachte weer is er ook weer werk meegekomen. De oorzaak van dit werk kwam door de lucht, zweefde Wat rond en als je buiten liep vielen ze af en toé op je jas, maar hun doel lag verder. Ze zochten voedsel en een plaats waar ze voor hun nakomelingen konden zorgen. Einde lijk belanden ze op een perceel erwten die pas boven kwamen, dat was voor hun de ideale plaats. Zodra ze neergestreken waren deden ze zich te goed aan de malse erwtenblaadjes. We kennen allen het resultaat voor ons: een gewas erwten dal niet doorgroeit, met blaadjes die gekarteld zijn air de tanden van de zaag. Naast deze vraatzucht doel dit insect, dat de naam Erwtenbladrandkeve; draagt, nog veel meer schade, die we niet direct zien. De kever legt zijn eitjes aan de voet van de erwtenplant. Daaruit komen binnen een paar dagen de larven die op zoek gaan naar de wortel knolletjes. Ze vreten daarin een gaatje en sou peren de gehele stikstof fabriek van de erwt op. Dat daardoor de grootste schade aangericht wordt, is zonder meer wel duidelijk. Om de schade van de Erwtenbladrandkever tot een minimum te be perken is het noodzakelijk dat we, zodra de vreterij (Advertentie.) Bewaar daarom Uw aardappelen en uien in be waarplaatsen, die gekoeld worden met buitenlucht. Door onze ervaring kunnen wij deze op de juiste manier voor U bouwen. WIST U DAT: wij proeven genomen hebben met bewaren en op slaan van granen in dergelijke bewaarplaatsen? Wij een dergelijke installatie geplaatst hebben met electrische verwarming voor het prepareren van plantuitjes? Wij steeds samenwerken met de Landbouwvoor- lichtingsdienst? Wij in één van dergelijke gebouwen een installatie gebouwd hebben voor het drogen van bloembollen? Dat deze alle tot volle tevredenheid van de ge bruikers werken? Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij: OostWeg 44 - Tei 8B KRABBENDI-IKE waargenomen wordt, een bespuiting met een DDT bevattend middel uit laten voeren. Het vee heeft op de meeste bedrijven voor Pasen de stal verlaten en is naar de weilanden gebracht. Het gras staat vooral op de iets hogere percelen, zeer goed. Het is aan de donker groene kleur van het gras duidelijk te zien, dat er meer stikstof ge strooid wordt dan voorheen. Ook valt het op, dat er op steeds meer bedrijven omweiding toegepast wordt. Het begint eerst met de percelen dicht bij huis, om het later op de ver afgelegen percelen ook toe te passen. Op deze maniej* zal er straks op verschillende bedrijven gras beschikbaar zijn om in te kuilen. De een zal voor de conservering van gras gebruik maken van voederbieten, terwijl de ander met A. I. V.-zuur zal werken. Maar voor het maken van een goede kuil zal bij beide methodes gebruik gemaakt moeten wor den van een silo. In het vorig artikel van B. en O. in dit blad schreven we reeds dat er weer silo's in combinatie gebouwd zullen worden. Het betreft hier gestorte silo's van 15 m3, de kosten van dit bouwen komt zelf lager te liggen dan verleden jaar en bedraagt voor West Zuid-Beveland ƒ335 en voor Oost Zuid-Beveland ƒ325. Wanneer U interesse hebt, vraag dan om inlich tingen aan de assistent van de Landbouwvoorlich- tingsdienst in uw gebied. Denk er om, de tijd is kort; er wordt zo met de bouw begonnen. THOLENST. PHILIPSLAND. In elk gezin op het eiland Tholen is er mede leven met de familie Kloet, die op zo'n buiten gewoon noodlottige wijze hun zoon Dies verloren. Van deze plaats willen we hen, ook namens alle Z. L. M.-leden, onze hartelijke deelneming betui gen. Bij het zo plotseling wegmaaien van een jong en veelbelovend ménsenleven worden we allen stilgezet bij de vergankelijkheid en de onzekerheid van het leven en de beslistheid van de dood. Nie mand van ons zal één schrede meer zetten dan God bepaald. In de afgelopen periode is er zeer veel werk gedaan, mensen en paarden met de nodige werk tuigen maakten lange dagen om zo snel mogelijk zaad en pootgoed aan de aarde toe te vertrouwen. De wintertarwe en de eerst gezaaide zomerge wassen groeien hard. Op de percelen die te nat ingezaaid werden is de structuur niet best en ver tonen de gewassen een ongelijke stand. Verschil lende collega's vergeten dat we altijd nog met de nasleep van de inundatie zitten. Dat is wel te zien aan de grijze grondkleur tegenover de veel brui nere grondkleur van de niet geïnundeerde gebie den. Ondanks gips en het gebruik van grote kwan- tums schuimaarde, zijn onze gronden nog erg ge voelig voor te natte bewerking en dat blijft nog wel enige jaren zo. Dat voor een betere door- latendheid van de grond een goede voorziening met organische stof zeer belangrijk is, behoef t geen betoog. In dit verband moet naast stalmest, de nodige aandacht aan de groenbemesters ge schonken worden. In alle gewassen die hiervoor in aanmerking komen moet dus stoppelklaver ge zaaid worden. Er wordt wel als bezwaar aange voerd, dat dan het onkruid niet- voldoende bestre den kan worden. De onkruidbestrijding moet ech ter in voorjaar en zomer plaats vinden, ook al komt dit misschien wat duurder uit. Alleen op plekken met zeer veel wortelonkruid kan dan een intensieve stoppelbewerking toegepast worden. Zo langzamerhand wordt het tijd om maïs te zaaien. Vergeet echter niet dat maïs alleen in warme grond snel kiemt en een goede kans van slagen geeft. De koudere gronden moeten dus nog even waphten, maïs is ongeveer te vergelijken met bruine bonen en het is wel bekend dat deze be slist gezaaid worden wanneer het weer is om in het overhemd te lopen. Afgelopen week is er weer door vele jongere boeren een briefkaart verzonden naar de Directie van het nieuwe land, in de hoop dat ze dit jaar zullen slagen voor een bedrijf. Het zullen evenals vorige jaren weer maar enkele gelukkigen zijn, maar: „hoop doet leven". De groen voederdrogerij is de droogcampagnc begonnen. De eerste weken zal gras verwerkt worden. We zullen hopen dat de leden door een flinke stikstofgift op het grasland en zeer jong maaien een product krijgen met veel eiwit. Vooral bij gras moet bedacht worden, dat het drogen alleen rendabel is bij de huidige droogkosten bij zeer eiwitrijkmateriaal. De aardappelen in de buitenluchtgekoelde be waarplaatsen te Scherpenisse en St. Philipsland zijn nog in prima conditie. Aan het product is te zien, dat men meer ervaring heeft om de juiste koeltechniek toe te passen dan het eerste jaar. SCHOUWEN EN DUTVELANf). De afgelopen 14 dagen is heel veel gebeurd. Vrijwel alles is gezaaid. Vele gewassen beginnen boven te komen of staan reeds te waaien in de voorjaarswind. Het vorig overzicht moesten we ons nog de vraag stellen: „Hoe zullen de vroeg gezaaide percelen vlas en erwten het er hebben afgebracht?" Voor zover te beoordelen valt het oen en ander erg mee. Er zijn wel percelen vlas die vrij ernstig te lijden hebben gehad, vooral op slempige gronden. Nog enkele dagen en men begint weer aan het maïszaaien te denken. Het is te hopen dat wij dit jaar eens geen moeilijkheden met de opkomst en dergelijke te maken zullen hebben. Denkt er aan, dat de grond goed moet zijn, al vorens het zaad er ingaat. Vooral niet te diep wegstoppen. Velen hebben het plan dit jaar het zaad niet tegen kraaien te behandelen, omdat, naar hun mening, daar het vorig Jaar de slechte opkomst gedeeltelijk aan te danken is geweest.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3