Aardappelbeleid j .r ZITDAGEN BOEKHOUBBUREAU ZATERDAG 19 APRIL 1952. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 2118. Frankering «bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding.. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. DE LAATSTE tijd zijn in de kringen van de ge organiseerde landbouw vele besprekingen ge voerd omtrent het beleid, dat met betrekking tot de aard appelen van het komende oogstjaar zal worden gevoerd. Bedoelde besprekingen droe gen dikwijls een zeer moeilijk karakter, omdat hierbij ver schillende inzichten en stand punten naar voren kwamen en daarop wel eens naar een compromis moest worden ge streefd, een compromis, dat zoals veelal het geval is, even wel niemand geheel kan be vredigen. Nu de door de georgani seerde landbouw gedane voor stellen dezer dagen door de Bedrijfschappen zijn aan vaard, menen wij goed te doen de bij de finan ciële resultaten van zijn aardappelteelt geïnte resseerde verbouwer nader in te lichten omtrent de regelingen, welke uiteindelijk zullen worden getroffen en het beleid, dat t.a.v. de consumptie-, voer-, fabrieks- en pootaardappelen zal worden ge voerd. Allereerst dan hetgeen omtrent de fondsvorming en het prijsbeleid van consumptie-aardappelen is besloten. Zoals bekend is enkele jaren geleden nadat was gebleken, dat door de Overheid geen afdoende maatregelen konden worden getroffen voor het garanderen van een zekere minimumprijs over gegaan tot het instellen van het Consumptie- aardappel-Ëgalisatie-Fonds (C. E. F.). Dient dit fonds onder de huidige omstandigheden nog te worden gehandhaafd; is het vooral nu ook is gebleken dat aan de inning der gelden zeer veel administratiekosten waren verbonden niet ge wenst het fonds maar op te heffen? Men kan zich de vraag stellen of het nog wel noodzakelijk is een bodem in de markt te leggen nu eventuele over schotten consumptie-aardappelen toch steeds een weg kunnen vinden in de varkensmesterij. Deze overschotten kunnen immers tegen lonende prijs worden omgezet in varkensvlees (en eieren), zodat men voor een prijsval niet bevreesd hoeft te zijn. Tegenover deze mening kan men evenwel aan voeren, dat overschotten slechts ontstaan wanneer er geen of onvoldoende vraag is in verhouding tot de totale productie. Bij een grote oogst is het waarschijnlijk, dat ook de gemengde bedrijven met varkensmesterij zelf reeds uit eigen bedrijf over voldoende voeraardappelen beschikken of mis schien zelfs meer aardappelen hebben dan op het eigen bedrijf vervoederd kan worden. Bovendien is aanpassing van de varkensstapel aan het be schikbare voeder niet te verwachten, althans niet in een zodanig tempo, dat de bederfelijke aard appelen niet tijdig kunnen worden verwerkt. De ervaringen in 1948/1949 hebben dat duidelijk aangetoond, toen ook de overschotten, ondanks lonende varkensvleesprijs, niet werden opgenomen. Bovendien blijkt de praktijk niet bereid te zijn grote hoeveelheden aardappelen op te nemen tegen afbraakprijzen, dus met grote verliezen voor de producenten. En het is nu juist het doel van het C. E. F. dergelijke verliezen te voorkomen. In dit verband spreekt een kortgeleden in het vakblad voor de Groothandel in Aardappelen geplaatst artikel duidelijke taal. Daarin wordt n.l. betoogd, dat de voeraardappel pas interessant is, wanneer er in Nederland een overproductie is aan aard appelen. Onlangs heeft in „De Platte lands-posteen artikel gestaan waarin er op werd gewezen, dat in sommige provincies een zeer groot percentage van de op brengst voor het fonds voor consumptieaardappelen aan kosten wegging. Zonder iets aan de juistheid van de gegeven cijfers, die nogal wat beroering in boerenkringen hebben teweeg gebracht, af te willen doen, me nen ivij toch dat een objectieve voorlichting in deze gewenst is. Waartoe wij U een reeks van artikelen over dit onderwerp aanbieden en ter lezing aanbe velen. Overschotten, welke een sterke prijsdrukkende wer king uitoefenen, zijn het ge volg van grote oogst en/of onvoldoende afzetmogelijk heden. Bij het product aardappelen ;gaan beide oorzaken vaak met elkaar, gepaard, omdat bij een grote oogst in West-Europa er voor Nederland geen of slechts weinig exportmoge lijkheden bestaan. Door het ontbreken van export en door het grote aanbod tengevolge van de te hoge opbrengst kan de prijs derhalve zeer sterk daler. :i wel tot een verlies gevend peil. Dit heeft in het volgend jaar veelal een in krimping van het verbouwde areaal tengevolge en wan neer dan de opbrengst per ha ook nog eens ongunstig uitvalt, betekent dit dat, tengevolge van onvoldoende aanbod en wel licht grotere vraag (export), de prijs sterk kan stijgen. Aangezien de aardappel in Nederland als het voornaamste volksvoedsel is te beschouwen, kan de prijs voor de consument gemakkelijk te hoog worden en moeten er maatregelen worden getroffen. Bovendien is de Nederlandse belastingpolitiek niet afgestemd op het reserveren van winsten ten behoeve van jaren, waarin verliezen worden ge leden. De teler heeft daarom ook geen enkel be lang bij een afwisseling van jaren met grote winsten met jaren met gevoelige verliezen. Het is daarom niet alleen een volksbelang, maar ook een groot telersbelang, dat zowel het prijspeil als het verbouwde areaal dus de voorziening zoveel mogelijk worden gestabiliseerd. Daarom dient niet alleen te worden getracht een bijzonder hoog prijspeil te voorkomen maar ook, dat de prijs te laag zou worden en voor de telers verlies zou op leveren. Dit nu is het doel van het C. E. F. Teneinde te bewerkstelligen dat het prijspeil niet al te hoog oploopt en wordt gehandhaafd op eën voor de consument redelijk te achten peil hetwelk evenwel een zeer behoorlijke beloning voor de teler moet inhouden kunnen verschil lende middelen worden aangewend, welke ook in afgelopen jaren zijn toegepast. Men kan bijv. den ken aan een maximum-prijsregeling, met alle be zwaren van dien (controle, kwaliteitsvervlakking). Ook door belemmering van de export bijv. door het opleggen van heffingen kan een te hoog prijspeil worden voorkomen, evenwel met het ge vaar, dat belangrijke afzetgebieden in het buiten land, welke veel deviezen kunnen opleveren, ver loren gaan. Als het meest juiste middel beschou wen wij daarom het tijdig contracteren van be paalde hoeveelheden consumptie-waardige aard- appélen, die indien nodig op de markt kun nen worden gebracht op het moment, waarop de prijs te hoog dreigt te worden. Dit laatste middel is bovendien te beschouwen als een mes, dat aan 2 kanten snijdt. Bij het contracteren (in de herfst) wordt n.l. tevens een bodem in de markt gelegd waar beneden de prijs niet verder daalt. Dit mid del, het uit de markt nemen, kan n.l. tevens wor den gebruikt om een prijsval te voorkomen, door nl. de oorzaak van het kwaad de verstoring van de verhouding van vraag en aanbod weg te nemen door verkleining van het aanbod. Dit laat ste middel kost evenwel geld. Vooral nu men wil trachten een hoger prijspeil te handhaven dan door de Overheid kan worden gegarandeerd ligt hier een taak voor het bedrijfsleven om ook gelden ter INHOUD: Aardappelbeleid Zitdagen Boekhoud- bureau der Z. L. M. Wij lazen voor U Zitdagen Z. V. V. Richtprijs gerst en haver Uit de Pro vincie Excursies in 1952 Een hartelijk afscheid van de heer P. J. A. Dootjes De Nieuwsdienst der Ver. van Oud-leerlingen der R. L. W. S. te Goes De Boerenjeugd Ervaringen met de mest- verspreider Veehoudersdenkt aan de bestrij ding van de runderhorzel Het vervoer van maai dorsers over de weg Tuinbouw: Uit en voor de Polder Mededelingen Stichting voor.de Land bouw: Erkende koppelbazen; Uitbreidingsplannen Korte berichten Onderwijs: Eindles R. L. W. S. te Goes; Eindexamens en bevorderingen aan de R. L. W. S. te Schoondijke en de Lagere Landbouw school te Scherpenisse Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst: Het klaverstengelaaltje Radio Bram uit de Slikhoek Marktberichten Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw. beschikking te stellen ten behoeve van de beoogde prijsstabilisatie. Natuurlijk is ook het algemeen belang gediend met een prijsstabilisatie der con sumptie-aardappelen. Daarom dienen de maat regelen door Overheid en bedrijfsleven gezamen lijk te worden gefinancierd. Waar de georganiseerde landbouw het van be lang acht, dat ook in de komende jaren zo goed en zo kwaad als dat gaat moet worden getracht te komen tot enige prijsstabilisatie van consumptie aardappelen, is door de Stichting voor de Land bouw geadviseerd het C. E. F. te handhaven en verder te versterken. In een volgend artikeltje hopen wij nader uiteen te zetten op welke wijze dit zal geschieden en speciaal in hoeverre de ten behoeve van vervoedering op eigen bedrijf ver bouwde aardappelen van areaalheffing worden vrijgesteld. Daarna hopen wij nog het een en ander te kun nen vertellen omtrent de fabrieksaardappelen, om te besluiten met een uiteenzetting omtrent de wijze, waarop en in dit geval uitsluitend door het bedrijfsleven een redelijke vergoeding wordt gegarandeerd voor de aan de teelt van pootaard appelen verbonden kosten en risico's. WISSENKERKE: Woensdag 23 April in Hotel „De Kroon." TERNEUZEN: Woensdag 23 April in Hotel „Des Pays-Bas." MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht." ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau." SEROOSKERKE (W.): Vrijdag 25 April, van 9.— tot 1,30 uur, in Café „Huijsse." TOEZENDING BELASTING-AANGIFTEBILJETTEN Voorzover onze deelnemers de door hen ontvan gen Belasting-Aangiftebiljetten nog niet aan ons Bureau hebben toegezonden, verzoeken wij hen dit thans spoedig te doen. BOEKHOUDBUREAU DER Z. L. M. KONINKLIJK KWEEKBEDRUF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Wij geven alle inlichtingen op het gebied der maïscultuur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1