Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw CHR. LAGERE TUINBOUWSCHOOL TE DUSSEN. ONDERLINGE HAGEL VERZEKERING BRABANTSE BOERENBRIEFKES. KEURINGSDIENST N.-BRABANT DE VERZEKERINGEN VAN DE BOER. VAN DE PENNINGMEESTER. VAN DE N.A.K. ROOSENDAAL. Het aantal leerlingen, dat zich voor deze streek school voor het Land van Heusden en Altena en de Langstraat heeft aangemeld, is bevredigend. Wij twijfelen er niet aan, of in volgende jaren zal dit aantal steeds toenemen en zullen steeds meer fruitkwekers en tuinders de gelegenheid aangrij pen om hun zoons goed vakonderwijs op deze school te laten volgen. Aanmeldingen voor het eerste schooljaar kunnen alsnog geschieden bij het Hoofd der school, de heer T. Lasthuis, Wilhelmina- straat G te Dussen. De officiële opening van de school, die voorlopig in het gerestaureerde kasteel te Dussen wordt ondergetracht zal plaats hebben op Dinsdag 8 April a.s. en zal worden verricht door de Directeur- Genera? 1 van de Landbouw Ir. A. W. v. d. Plas- sche. Wij hopen hierop in een volgend bericht nader terug te komen. De algemene vergadering van de Onderlinge Verzekeringsmij tegen Hagelschade werd op 19 Maart j.l. te Breda gehouden. De rekening over het jaar 1951 met een batig saldo van 7195,75 we'd goedgekeurd. Aan een lid werd zijn deelnemersrekening uit gekeerd wegens emigratie naar Canada. Drie nieu we leden tr-den toe, zodat het ledental thans 126 bedraagt. De verzeker: e oppe-vlakte bedroeg in het afgelopen jaa- 30096 ha met een verzekerde waarde van 3.148 259,60. In slechts enkele ge vallen kwam hagelschade voor bij de deelnemers en wel te Nieuwendijk, Hapert en Dinther. Hieruit blijkt weer dat de risicospreiding van deze verze kering z- er gunstig is, doordat de deelnemers over de gehele p ovincie verspreid wonen. Aan ;"e deelnemers die langer dan 10 jaar lid zijn, wordt rente op hun deelnemersrekening bij geschoven. Besloten werd deze rentevoet te ver hogen en deze zomer opnieuw een algemene ver gadering te beleggen voor wijziging van enkele bepaling: n in de statuten. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. Korte- weg en als commissarissen de heren A. J. Konings te Werkendam en C. Timmers te Dinteloord. Ook de schatters werden herbenoemd. De reeds lage premies zullen voor het jaar 1952 nog worden verlaagd, teneinde niet meer te reser veren dan fiscaal gewenst is. Nieuwe deelnemers kunnen zich tot 1 Mei a.s. aanmelden bij het secretariaat der N.B.M.L., Stationslaan 4 te Zeven bergen. Sinds de vorige ve"antwoording ontvingen wij de contributie voor het jaar 1952 van de afdelingen Fijnaart, St. Michielsgestel en Meeuwen, waarvoor onze cank aan de betreffende penningmeesters en leden. Voorts een bijzonder woord van dank aan de secretaris-penningmeester van de afd. St. Michielsgestel-Dinther, de heer P. Buijs te Gemonde, die deze taak steeds accuraat en met liefde vervulde, doch nu wegens leeftijdsredenen deze functie aan een jongere k-acht heeft overge dragen. In zijn plaats werd benoemd de heer C. Gaakeer t2 St. Michielsgestel. Moge deze met evenveel toewijding als zijn voorganger de belan gen van de leden van zijn afdeling behartigen. Ondanks het beëindigen van zijn functie twijfe len we er niet aan, of de heer Buijs zal ook in de toekomst de vert-ouwensman van velen blijven. Zijn reputatie staat ons daar borg voor. Klcibergen, 31 Maart 1952. onze gewassen, met veredeling, bemesting, ziek- tehbestrijding enz., heeft het menselijk vernuft 't ver gébracht. Maar dé mens, die zich vaak zo groot waant, die plant en zaait, zijn kunstmest en zijn bestrijdings middelen toepast, wordt er telkens bij bepaald, dat het tenslotte God is, die de wasdom moet geven. De factorrisico is voor het boerenbedrijf niet uit te schakelen. De boer z'n portemonnaie ligt, vol gens een oud gezegde op het land, d.w.z. zolang de oogst niet geborgen is, kunnen allerlei factoren van tegenweer of misgewas een streep door de rekening halen. Ik denk daarnaast ook aan onze veehouders. Wat hebben velen in de afgelopen maanden niet een tegenslag ondervonden door het mond- en klauw zeer Voor verschillenden betekent dit een grote schadepost. Een boer moet dan ook zijn rekening dikwijls opnieuw maken en hij doet verstandig, wanneer hij de dag niet prijst, voor de avond ge vallen is. Voorts doet hij mijns inziens verstandig, wan- neer hij voor zover mogelijk probeert zich tegen de voornaamste risico's te dékken. Daarom lijkt het me goed gezien, dat onze organisatie de mogelijk heid voor de leden openstelt, om zich tegen billijke voorwaarden te verzekeren tegen hagelschade, brandschade, verzekering van paarden- en vee enz. Ook het tijdig treffen van oen voorziening voor de oude dag reken ik daaronder. Onlangs had ik over deze dingen op de beurs een gesprek met een van mijn collega's. Een flin ke en vooruitstrevende boer overigens, maar die het principe huldigt: „Ieder voor zich en God voor ons allen". Tegenover organisatie en coöperatie stond hij vrijwel onverschillig cn hij wees er op, dat hij als ongeorganiseerde boer het net zo ver bracht als vele van zijn georganiseerde collega's. Zulke boeren zijn er blijkbaar nog in het jaar 1952. Die alleen leven voor zichzelf on geen grein tje gemeenschapsgevoel of stands-bewustzijn heb ben. Die wel mee willen profiteren van wat hun georganiseerde collega's mede voor hen bereiken maar anderen het karretje laten trekken. Je kunt begrijpen, dat ik voor zo'n standpunt allerminst bewondering heb en hij is dan ook nog lang niet van mij af. Een volgende keer vertel ik je wel eens, hoe ik deze man heb aangepakt, want 'k ga nog eens rustig thuis bij hem praten. Immers ook voor hem geldt het devies van onze Noord-Brabantse Mij van Landbouw: Tua res Agitur het betreft Uw zaak, Met vriendelijke groeten. Je WILLEM WESTHOEK De aangifte voo- de keuring van zomergewassen oogst 1952 is th?ns weer opengesteld. Aan telers die voor oogst 1951 gewassen ter keuring hebben aangegeven, zijn bereids aangifte-formulieren met aanwijzingen toegezonden. Alle andere telers kunnen aangifteformulieren aan het Secretariaat, Hoogstraat 122 te Roosen daal, aanvragen. Voor het innemen der aangifte-formulieren en het innen der keurlonen, zullen in enkele plaatsen zitdagen worden gehouden en wel als volgt: Donderdag 17 April te Zevenbergen, Hotel Thole- naar van 10—14 uur. Vrijdag 18 April te Fijnaart, Hotel „De Beurs", W. de Reijer, van 913 uur. Maandag 21 April te Standdaarbuiten. Café Wed. v. d. Loo, van 9—13 uur. Dinsdag 22 April te Kruisland, Café De Nijs, van 913 uu^ en 1416 uur. Woensdag 23 April te Dinteloord, Hotel Vlamlngs, van 9—13 uur. ring, brandverzekering, auto- cn tractorverzeke ring, paarden- en veeverzekeing, verzekering tegen ongevallen, wettelijke aansprakelijkheid nz. Naast al deze nuttige verzekeringen dient men echter nimmer de levens- en pensioensverzekering te vergeten. Verzorging van de oude dag en van het gezin bij voegtijdig overlijd en is van het gorot- ste belang. De boer tracht door hard werken en zuinig leven zijn bestaan zeker te stellen. Hij spaart daarvoor, althans probeert dit te doen. Ons tegenwoo-dig belastingsstelsel maakt hem dit ech ter niet gemakkelijk, zo niet onmogelijk. Hoeveel moet men niet opzij hebben kunnen leggep om van de rente rustig te kunnen levën? En bovendien: niemand is zeker, dat hem steeds de kracht zal zijn gegeven om voor zijn gezin te werken. Hoe blijft menig gezin achter, als de kostwinner ontvalt? Neem daarvoor tij 'ig maatregelen. Tegen deze risico's kan de boer maatregelen nemen en ook deze opdragen aan de eigen organisatie. Daarvoo" werd reeds in '22 oen Onderlinge Boeren, verzekeringsfonds opgericht. Dit is ook het fonds, waaraan het Bestuur der N.BM.L. meent de be langen van haar leden op het gebied van oudendag- verzorging te kunnen toevertrouwen. Vele van onze leden zijn over deze materie waar schijnlijk weinig, mogelijk zelfs verkeerd ingelicht. Daarom zullen we in een paar volgende artikelen iets vertellen over de werkwijze van dit fonds. Uit een geheim weekboefc ven Bram uH da Slikhoek 1 April. De Lente tooit de akkers Met sneeuw en niet met groen. En stelt de boer de puzzle Wat moet zijn volk nu doen? Het was Zate-dag volgens .de radioberichten de koudste lentedag van de laatste 50 jaar. 't Was dan ook bar koud, en geen weer om een hond of kat buiten te jagen. Er viél sneeuw en hagel en de wind deed deze zo hard tegen de gezichten waaien, dat je het niet uithouden kon. Zondag was de weg één spiegel gelijk en weinig mensen ver lustigden zich in de natuur. Vrijdag waren we weer aan 't zaaien gegaan, het ging weer mooi, doch nu lijkt de in 't land staande naaimachine, geheel ondergesneeuwd, een aanfluiting en zij staat als een stilleven op de akker. En toch, terwijl ik daar voorbij ga met de kraag hoog op, tornend te^en de Noordenwind, verheft zich een leeuwerik jubelend in de lucht; hij lacht de sneeuw en de koude uit en juicht: Toch zal de lente het winnen. Er wordt op het ogenblik in de natuur een grote strijd gevoerd, de ene is de scheidende winter cn de andere het komende voorjaar. Het botst tegen elkaar en geeft de grootste tegenstellingen te zien in Europa. Terwijl in de Balkan de thermometer 36° C. wees, v-cor het in Moskou pl.m. 25°; in Zuid-Frankrijk 'liepen de mensen „boven in 't boe zeloen" en in Amsterdam in bontmantels. Het is voor de boer -droevig weer, hij kijkt naar zijn besneeuwde akkers, die reeds bezaaid zijn en 's morgens hard van de vo"st zijn en haalt de schouders op, terwijl hij in zichzelf mompelt: Wat is n beter: in de zak nog of in de grond. Zijn bovengekomen gerst en haver zien ^eel van de kou cn het vlas ziet er ook niet rooskleurig uit. Hij weet bijna geen werk te vinden om zijn .o'beiders aan het werk te houden; zoekt van alles uit de hoek en de schuren zijn in geen tijden zo goed op geruimd. Telkens gaat hij naar de barometer, klopt er hard op om de wijzer maar naar mooi wee" te krijgen. Alles staat gereed om straks weer tot c'e aanval over te gaan. Het zaaizaad staat gereed en de pootaardappels die wat hard gingen groeien, staan uit de bewaarplaats genomen in de schuur, doch moesten tegen de vorst weer afgedekt worden, want in een le~e schuur vriest het vlug. Zo wacht de boe" af en terwijl zijn vrouw het huis met bezemen keert, daar de schoonmaak zulks ver langt, heeft hij een moeilijk leven. In huis alles van' zijn plaats en onderste boven, op de akkers geen werk door e'e sneeuw en de vorst. Neen, zijn werk is op 't ogenblik niet te benijden, doch hij hoopt weer spoedig over de akkers te kunnen lopen, schoppend tegen de kluiten, die d"oog uit elkaar vallen en grote stappen gevend, volgende zaaimachine, die rechte sporen snildt over de ekke-s, dan kun je met de boer praten, aan is hij In tljn sas. Beste Kees, Het winters weer van de laatste dagen geeft gelegenheid om inplaats van op de akker te ver toeven, het schrijf- en administratiewerk wat bij te werken. Wr lkom is deze gelegenheid ove-igens niet, want we hadden graag maar doorgegaan, met het zaaien van de voorjaarsgewassen. In plaats daarvan zit ten we nu in een winterse kou en heeft de sneeuw onze werkzaamheden stilgelegd. Het jongvee, dat al buiten liep, heeft hals over kep het veld weer moeten ruimen cn hoe het ver de- met onze vroeggezaaide gewassen als vlas, gerst en erwten af zal lopen, zullen we nog af moe ten wachten. Hopelijk valt het mee, want op deze tijd van het jaar kunnen we zo wer in het mooi ste voorjaarsweer zitten en dan is de geleden ellen de va-k weer gauw verretan. Het weer blijft voor ons boe-en een zeer belang rijke f-ctor, die we niet in ce hand hebben. We proberen alles te regelen en met de cultuur van Donderdag 24 April te Steenbergen, Hotel Van Tilburg, van 914 uur. De Directeur van de Keuringsdienst Noord-Brabant, B. J. HERMANS. I. De georganiseerde boer staan vele coöperatieve instellingen ten dienste. Tezamen met zijn col lega's verwerkt hij zijn melk, zijn suikerbieten, zijn vlas. Wat hij nodig heeft op zijn boerderij aan vee voer, kunstmest enz., kan hij -bestellen bij zijn coöperatieve aankoopvreniging. Via de Coöp. Boerenleenbank regelt hij zijn geldzaken. De ver- zekering tegen ve-sehlllende risieo's kan hij dek ken bij rijn organisatie, denk aan hagelverteke-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8