ONDERWIJS STEKELS op de BLEIK EINDLES CURSUS VEEVERLOSKUNDE TE OOSTKAPELLE EINDLES ALG. TUINBOUWCURSUS TE MIDDELBURG. Korte berichten RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL GOES. BEVORDERINGEN. Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse: C. J. Adriaensens, Lewedorp; L. K. Breure, St. Maartensdijk; Th. de Bruijne, ColijnsplaatA. H. Qolpaart, Woensdrecht; W. A. G. Dekker, Wemel- dinge; J. van Driel, Kats; F. A. van Gilst, 'sHeer- Abtskerke; B. G. van Gorsel, Rilland; A. Heijboer, Wissenkerke; G. Hoek, St. Maartensdijk; L. J. de Jager, Wolfaartsdijk; M. W. Kloet, St. Maartens dijk; M. J. Klompe, Bruinisse; D. de Koeyer, Bie- zèlinge; J. W. Koopman, Zierikzee; P. van Liere, Oostkapelle; J. A. Lievense. Nieuwerkerk; K. Lin denbergh, Wolfaartsdijk; C. J. van Luijk, Steen bergen; A. Minnaard, 's-Heer-AbtskerkeJ. H. van Nieuwenhuijze, Kruiningen; J. C. Nijsse, Oude- lande; A. Remijn, Nieuwdorp; G. Rijk, 's Heer- Abtskerke; J. R. H. Scheels, Goes; J. A. Timmers, Steenbergen; J. Verstelle, Wolfaartsdijk; A. van 't Westeinde, Nieuwdorp en I. Zandee, Wolfaarts dijk. Herexamen: A. C. A. Boot, Rilland; E. Murman, Goes; K. G. L. van Nieuwenhuijzen, Rilland; J. Smits, Borssele; M. C. Steendijk, Stavenisse; M. C. Verwijs, St. Philipsland en L. J. van de Zande, Tho'en. Afgewezen: drie. CHR, LAGERE LANDBOUWSCHOOL MIDDELBURG. BEVORDERINGEN. Bevorderd van de le klas naar de 2e klas: 1. C. Ton, St. Laurens; 2. J. Wisse, N.- en St. Joosland; 3. A. Boone, N.- en St. Joosland; 4 R Polderman, Biggekerke; 5. J. Gcschiere, Biggeker ke; 6. Jac. Boone, Arnemuiden; 7. D. Jasperse Koudekerke; 8. I J. Lijnse, Ritthem; 9. W. Cop poolse, Grijpskerke; 10. C. Meliefste, Middelburg 11. C. Dommisse, Westkapelle; 12. J. de Visser O- en W. Souburg; 13. P. v. d. Putte, Middelburg 14. Jac. de Korte, Meliskerke; 15. K. Maljaars Aagtekerke; 16. A. Goedhart, Ritthem; 17. D Aarnoutse, Koudekerke; 18. D. Koole, O., en W Souburg; 19. P. Hollebrandse, Koudekerke: 20. J. Poppe, O.- en W. Souburg; 21. J. Roelse, Koude kerke; 22. Z. Brasser, Biggekerke; 23. L. Wattel Middelburg; 24. P. Lous, Kamperland; 25. J. Wisse Kamperland; 26. J. Kleinepier, Zoute^nde; 27. Joh Francke, Serooskerke (W.); 28. A. Heijboer, Kam perland; 29. L. de Wolf, Ritthem. Bevorderd van de 2e naar de 3e klas: 1. C. de Witte, Zoutelande; 2. W. Louwerse, Grijpskerke; 3. L. Verhage, Biggekerke; 4. C. Kluijfhout, St. Laurens; 5. C. Dekker, Biggëkerke; 6. PI. Dekker, Koudekerke; 7. P. de Visser, Zoute lande; 8. L. Maas, Middelburg; 9. A. Dingemanse, Grijpskerke; 10. J. Reinierse, Koudekerke; 11. J. J. Kodde, Koudekerke; 12. L. Melse, Meliskerke; 13. W. Louwerse, Veere; 14. P. Kleinepier, Zoutelande; 15. L. Kloet, N.- en St. Joosland; 16. L. Polderdijk: Arnemuiden; 17. G. de Visser, Meliskerke; 18. H. Minderhoud, Westkapelle; 19. C. Baaijens, Arne muiden; 20. M. Janse, O.- en W. Souburg; 21. A. Schout, Biggekerke; 22. J. Lauer, Middelburg; 23. J. de Visser, Serooskerke (W.); 24. H. A. Vos, O., en W. Souburg; 25. I. J. Hendrikse, Wissen kerke; 26. J. Koole, O.- en W. Souburg; 27. P. v. d. Bosse, Middelburg. Van de 3e naar de 4e klas werden bevorderd: 1. Jac. Kodde, Biggekerke; 2. Jac. Geschere, Meliskerke; 3. Jac. Minderhout, Westkapelle;. 4. K. Poppe, Grijpskerke; 5. D. Verhage, Westkapelle; 6. J. Boone, Arnemuiden; 7. J. Melis, Zoutelande; 8. J. de Looff, Wissenkerke; 9. L. Lampert, Bigge kerke; 10. D. VoS, Koudekerke; 11. J. L. de Vl'e- ger, Nieuwdorp; 12. W. v. Sluijs, Westkapelle; "13. J. Heijboer, Kamperland; 14. W. Wisse, Melis kerke; 15. P. Francke, Zoutelande; 16. J. Francke. Meliskerke; 17. P. Dekker, Meliskerke; 18. J. Poppe, Ritthem; 19. A. Geelhoed, 's-Heer Arends- kerke; 20. AKluijfhout, Koudekerke; 21. A. J. Huijbregtse, Veere; 22. E. Tange, Kamperland: 23. G. Karelse, Koudekerke. De eindles van de 4e klas is Donderdag 3 April gehouden. Het toelatingsexamen, waaraan 40 leerlingen zullen deelnemen, zal plaats vinden hedenmorgen. Vrijdag 7 Maart werd in Oostkapelle de eindles gehouden van de cursus in Veeverloskunde. -f' Nadat de docent, de Welded., heer Geldof, t'ie~en- varts aldaar, dc leedingen even aan de tand had ygevoeld: over de behandelde stof, ging burgemees- téf Sprdrtger lover tot uitreiking .van de getuig. schriften en wenste hij ieder persoonlijk geluk met het behaalde succes. De volgende personen konden dit in bezit nemen: Pieter Stoffel Louwerse, Cornelis Hubrecht Brand, Hendrik Luitwieler, Gilles Poppe, Jan Poppe, Stof fel Wijkhuis, Willem van Liere, allen te Oost kapelle, Ab-aham Kluijfhout, Cornelis Maljaars, Johannes Meijers, Willem Cornelis Allaart, Marinus Kodde, Willem Maljaars, Adriaan Maljaarg, Simon van den Broeke, allen te Serooskerke, Cornelis van Sorgen, Jan Wisse, Job Wisse, allen te Zoutelande, Jan Janse en Jacobus Joosse, beiden te Middel burg, Dirk Vos en Abraham Dingemanse te Grijps kerke, Jacob de Visser en Jacobus de Visser, beiden te Aagtekerke. Verder werd nog het woord gevoerd door Ir. Harmsen. Hij wees o.a. op het belang van derge lijke cursussen, wenste ieder persoonlijk het béste toe en de L. J. G. als vereniging, en sloot met de wens, dat deze organisatie nog vele dergelijke goed geslaagde cuvsussen mag geven. Ook de heer De Buck sprak nog een woord namens de commissie van toezicht. De heer Van Liere bood de leraar, de heer Geldof, een ets aan namens de cursisten en dankte allen voor hun aanwezigheid. Op de eindles van deze cursus kon aan 13 leer lingen het einddiploma worden uitgereikt. Het zijn de heren: D. Kal jouw te O. en W. Souburg; J. I. van Soelen te O. en V/. Souburg; H. Francke te Oost kapelle; A. Wagenaar te Grijpskerke; I. de Bree te Vlisslngen; M. de Rijke te Oostkapelle; A. A. de Wilde te Middelburg; P. den Hollander te Oost kapelle; L. Theune te O. en W. Souburg; A. A. A. Lingier te Vlissingen; T. de Leeuw te Middelburg; P. Geldof te Middelburg en H. Geuze te Middel burg. Van de 23 leerlingen, waarmede de cursus werd begonnen, passeerden er tenslotte 13 de eindstreep. Na het gebruikelijke examen, dat door de heren J. K. Voogd, hoofd van de cursus, A. de Jager, leraar Fruitteelt en M. Wattel, leraar Groenteteelt, werd afgenomen, reikte ce héér Van Soest, Rijkstujn- bouwconsulent de diploma's uit. De consulent wees op de grote waarde van het diploma, mits de cursisten het beschouwen als het begin van hun studie. De voorzitter van de Com missie van Toezicht, de heer L. Joziasse van Se rooskerke, complimentee-de de leerlingen met het behaalde resultaat en prees hen gelukkig, dat ze de gelegenheid tot studie ha:'den aangegrepen, een gelegenheid, die het tegenwoordige geslacht heeft en vroege r werd gemist of slechts in zeer primi tieve vorm kon wo-den genoten. Namens de leerlingen sprak de heer I. de Bree, die mede aan de leraren een stoffelijk blijk van grote waardering overhandigde. Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is, te rekenen met ingang van 1 Januari 1952 aan de heer Ir W. L. Harmsen, belast met de leiding van het Rijksvee- teeltconsulentschap tevens belast met zuivel- zaken voor de provincie Zeeland, ter standplaats Middelburg, de persoonlijke titel van Rijksveeteelt- cohsulent verleend. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft bepaald, dat tot en met 19 April 1952 in het gehele land het zoeken en rapen van eieren van scholeksters en grutto's is toegestaan. Het vervoeren en verkopen van deze eieren is toe gestaan tot en met 21 April 1952, met dien ver stande, dat op 20 en 21 April het vervoeren slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom der ge meente en langs openbare wegen en paden. Het zoeken en rapen, vervoeren, verkopen enz., van eieren van zwanen, ganzen, alle soorten een den, duikers, watersnippen, goudplevieren, kemp hanen, wulpen, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is niet toegestaan. De Directeur van de Plantenziektenkundige Dienst waarschuwt, alle personen, die omgaan met bestrijdingsmiddelen, die gebruikt worden in land en tuinbouw, nog eens dringend voor de gevaren, die hieraan zijn verbonden. Dit geldt zowel voor de handelaren, die deze producten verkopen, als voor hen, die ze gebruiken. Lees vóórdat U gaat verspuiten of verstuiven nauwkeurig de voorschriften, die op de verpak king staan vermeld en volg deze stipt op. Dage lijkse omgang met zulke middelen leidt er vaak toe, dat de zorgvuldigheid verslapt, dat men on voorzichtig wordt. Dit kan zeer nadelige gevolgen voor de gezondheid hebben. Berg resten van be strijdingsmiddelen achter slot en grendel, zodat kinderen er niet bij kunnen komen. Blijf voort durend waakzaam en denk er steeds aan, dat U met giftige stoffen te doen hebt. In verband met de reeds eerder aangekondigde verdere beperking van de handel in niet te velde gekeurd zaailijnzaad, maakt het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed bekend, dat thans is beslo ten de heffing op dit zaad (het zgn. handelszaad) te verhogen van ƒ10,tot ƒ15,per 100 kg. Deze maatregel heeft tot gevolg, dat de moge lijkheid voor het niet te velde gekeurde zard nog een premie als zaaizaad te verkrijgen, vrijviel tot een minimum is beperkt. Bovend en wordt hier door de positie van het volledig gekeurde zaad aan merkelijk versterkt, zodat het aangeven voor de keuring van het vlas van het allergrootste belang wordt De Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat, in verband met de gebruikelijke zende-- wisseling, de wekelijkse radio-uitzendingen in de landbouwrubriek van genoemde Afdeling, met in gang van 7 April 1952 zijn te beluisteren over d^ zender Hilversum II en niet, zoals tot dusverre het geval was, over Hilversum I. Deze wijziging heeft geen invloed op de zendt'd zodat deze blijft gehandhaafd van 19.4520.C0 uur. 't Is misschien niét zo mooi, om Bram uit de Slikhoek concurrentie aan te gaan doen. Maar laat ik dan beginnen onze lezers van het Land bouwblad te verzekeren, dat ik bij voorbaat ver klaar in hem een grootmeester van de kleine ru briek te zien, die toch niet te benaderen valt. Hoever hij boven ons gewone pennelikkers en scherpslijpers staat, hebben de afdelingsvergade ringen van deze winter bewezen. Bij de beant woording van het tweede vraagpunt moest Bram vaak .bovenaan gekomen zijn, althans in mijn af- dc ling wel. Kan ik dus in de verste verte niet met Bram concurreren, het is ook niet mijn bedoeling. Ik kan immers geen mooie rijmpjes maken zoals hij, ik kan geen Wullem en Plone scheppen, ik zal zelfs niet iedere week mijn bijdrage vermogen te leveren. Maar zo af en toe wil ik voor onze Zeeuwse boeren en tuinders en naar ik hoop ook voor hun vrouwen, hun zoons en hun dochters eens een potloodpuntje scherp slijpen. We hebben in Nederland een studiekring voor het taalgebruik in de landbouw. Voorwaar een edel streven om vreemde woorden uit onze taal te weren. Waarom te spreken van een tractor als. we in goed Hollands en Zeeuws best van trekker kun nen spreken. Het is algemeen bekend, dat maar een paar honderd mensen in Nederland een Kamer nota van Z.Exc. Lieftinck kunnen lezen, of beter gezegd vertalen. Het percentage vreemde woor den in een dergelijke nota moet boven de 10 lig gen. Z.Exc. is voor de meeste Nederlanders beter begrijpelijk in cijfertaal; alleen zijn de getallen de meesten aan de hoge kant. De Studiekring nu beveelt een aantal woorden aan, die ingeslopen buitenlandse landbouwtermen moeten vervangen Soms is dit nieuwe voorstel zeer geslaagd. In plaats van toolbar b.v. wordt aangevolen werktuigbalk of trekker raam. Soms echter ook komt men met een woord, waar bij men zich de ogen uitwrijft. In plaats, van inseminator wil men bezader invoeren, 't Is waar schijnlijk wel goed Nederlands, maar een foei lelijk en onaantrekkelijk woord. Dan houden we het nog liever met Bram uit de Slikhoek op motor stier. Voor silo wil de Studiekring het woord perskuip stellen. Ik moet zeggen dat ik hie~bij meer aan het druivenpersen en de wijnbereiding denk dan aan peekoppen. Mij lijkt in plaats van silo betonkuil het beste, waar men toch ook voor ensileren over inkuilen spreekt. SCHERPSLIJPER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7