BELASTINGCOMMISSIE DER Z. L. M. TUINBOUW STEMMEN UIT DE PRACTIJK UIT EN Y00R DE POLDER. Voor onkruidbestrijding: I. WAARDEBEPALING ONROERENDE GOEDEREN VOOR DE VERMOGENSAANWAS- BELASTING EN VERMOGENSHEFFING INEENS. 1. De Belastingcommissie der Z. L. M. heeft naar aanleiding van tot haar gerichte vra gen een onderzoek ingesteld naar de door de Prijzenbureaux voor Onroerende zaken toegestane grondprijzen over de jaren 1946 en 1947, nu de Minister van Financiën ge meend heeft bij beschikking van 6 November 1950 normale verkopen in die jaren als basis voor de waarde der ongebouwde eigendom men per 1 Januari 1946 te kunnen voor schrijven. 2. Het onderzoek bracht aan het licht, dat in genoemde jaren slechts weinig verkopen plaats vonden. Het merendeel daarvan be treft bovendien complexen van zeer geringe oppervlakte. Daar de omstandigheden waar onder de verkopen plaats vonden de Com missie niet bekend zijn en de goedgekeurde prijzen sterk uiteenlopen is aan het verkre gen materiaal geen conclusie te ontlenen betreffende de gemiddelde prijs van normale gronden in genoemde jaren. 3. Uit door verschillende taxateurs aan de Commissie verstrekte inlichtingen is haar gebleken, dat het Vervreemdingsbesluit On roerende Zaken strikt werd gehandhaafd, zodat van een algemene stijging van het prijspeil van landbouwgronden sedert 1940 sie van mening, dat de belastingplichtigen, niet kan worden gesproken. 4. Op grond van bovenstaande is de Commis- in wier aanslag in de Vermogensbelasting per 1 Mei 1940 de landbouwgronden naar een juiste waarde zijn begrepen zich met vrucht op het vorengenoemde Vervreem dingsbesluit kunnen beroepen. Ook zij die per 1 Mei 1940 geen aanslag in de Ver mogensbelasting kregen, dat zijn diegenen wier Vermogen beneden 16.000,bleef, zullen kunnen volstaan met de gronden per 31 December 1945 op dezelfde waarde te houden als per 1 Mei 1940. 5. De Commissie wijst er nogmaals met nadruk op dat, gezien de vrij grote variatie in de prijzen, waarvoor de grondert in de aansla gen per 1 Mei 1940 zijn begrepen, geval voor geval zal moeten worden beoordeeld of ver hoging van de grondwaarde met maximaal 10 gerechtvaardigd is. Tenslotte bleek de Commissie dat geïnun deerde gronden in 1946 en 1947 werden over gedragen tegen prijzen, die, met inbegrip van de aan de nieuwe verkrijger toekomen de vergoedingen landbouwherstel, ongeveer dezelfde hoogte bereiken als per 1 Mei 1940, hoewel het herstel niet zover is voortgezet dat de productiviteit van de grond gelijk is aan die vóór de inundatie. Een compensatie daarvoor is in de uitmergelingsaftrek ge vonden. II. WAARDE ONROERENDE GOEDEREN VOOR DE VERMOGENSBELASTING PER 31 DEC. 1951. Met betrekking tot de waarde van de gron den per 1 Januari 1952 meent de Commissie, dat in sommige delen van Zeeland de grond waarde met ongeveer 10 is gestegen, in andere echter gelijk is gebleven, daar er enige variatie was in het beleid van de Prijzen bureaux. III. WAARDE AANDELEN COÖPERATIEVE VERENIGINGEN PER 31 DEC. 1951. De Commissie adviseert na ingewonnen advie zen tot de volgende waardering. Aandelen Coöp. Beetw. Suikerfabriek Dinteloord 200 idem Roosendaal 100 idem Zevenbergen 100 idem Puttershoek 125 idem Sas van Gent 100 Aandelen Coöp. Vlasfabriek Dinteloord 1. oude aandelen 750 2. nieuwe aandelen 500 Aandelen Zeeuwse Coöp. Kunstmestfabr. Vlaardingen 270 Pacht- en grondprijzen. Naar aanleiding van mijn artikeltje „Koeien hon geren in Nederland", is mij de vraag gesteld of het niet beter zou zijn de pacht- en grondprijzen los te laten, waardoor zij, die bij verkoping of verpach ting het hoogste bod deden, dan iets konden be ginnen. De vraagsteller is n.l. van mening, dat veel oudere mensen hun tijd van ophouden niet aanvoelen, en daardoor een sta in de weg zijn voor de jongere generatie. Ook is hij van mening, dat er veel pachters zijn, die hun grond verwaarlozen. Zulke oude mensen, die hun tijd hebben gehad en degenen, die niet uit de grond halen wat er in zit, zouden dan bij een vrije verpachting of verkoping uitgerangeerd worden. Er zou dan wat verschui ving plaats vinden met een gelijke kans voor de jongeren. Thans is het zo, dat men eenmaal pach ter zijnde, pachter blijft, men komt er niet tussen. Dit is een vraag, die bij vele jongeren leeft, het geen overigens te begrijpen is. Zij staan in de volle kracht van hun leven, tintelend van levens lust en toegerust met een flinke dosis vakbe kwaamheid. Ze zien het getob van vele oudere mensen en van slechte grondgebruikers, die als levensspreuk met zich dragen: „Kom ik er van daag niet dan kom ik er morgen wel". Deze vraag is echter niet zo eenvoudig te beant woorden als ze wel lijkt. Wanneer iemand n.l. een stuk grond of boom gaard pacht, dan wil dit zeggen, dat hij het ge bruiksrecht daarover verkrijgt. Het rendement van dit gebuiksrecht wordt verzekerd door de hoogte van de pachtsom te laten beoordelen door een onpartijdige college van deskundigen. Terecht is hierdoor de pachter tegen zichzelf be schermd en de rentabiliteit vastgelegd; men zou het ook welvaartskansen kunnen noemen. De pach ter weet waar hij aan toe is en weet ook, dat hij na 6 jaren weer pachter blijft; kan daardoor zijn grond verbeteren en zijn boomgaard opkweken. Hij mag dan een hogere pachtsom moeten be talen voor op eigen kosten aangebrachte verbete ringen, doch hiertegenover staat een verhoging van de welvaartskansen. Door de Tuinbouwcommissie der Z. L. M. is destijds een uitvoerig rapport samengesteld, inzake de pacht van boomgaarden. Zou men de pachtprijs echter vrijlaten dan werd het onherroepelijk een wedloop om een hofstede, een boomgaard of een stuk los land te bemachti gen. De welvaartskansen zouden dan weg zijn voor degenen, die het stuk grond kwijt raakten, doch ook voor hem, die het kocht tegen de hoogste prijs. De uitgerangeerde zit dan op de straat en weet niets anders te beginnen en die in zijn plaats komt zit te duur, hetgeen betekent, dat hij, na zijn spaar potje te hebben opgemaakt, op straat komt te zitten. De verkoopsprijzen zullen immers, bij het vrij geven van de pachtprijs, zodanig stijgen, dat de grond weer komt in het bezit van niet-agrarische geldmagnaten, die 't er om te doen is een zo hoog mogelijke rente te bedingen in de vorm van een zo hoog mogelijke pachtprijs. De pachtprijs wordt n.l. niet beheerd door de verkoopwaarde, doch de pachtprijs wordt afgeleid van de pachtwaarde. Daarom kom ik tot de conclusie, dat het zijn om industriëen te vestigen waardoor ook vele teweeg brengen, welke niet te overzien is. Het zou ook geen oplossing brengen om jonge mensen aan een bedrijf te helpen. Misschien is het ook wel zo, dat er veel boeren- en tuinderszoons en dochters zijn, die beter konden afvloeien, b.v. naar de in dustrieën. M.i. moest er veel meer gelegenheid zijn om industrieën te vestigen waarom ook vele jonge tuinders een ander beroep konden kiezen. Ik geloof, dat vele ouders er verkeerd aan doen om angstvallig te trachten hun kinderen in hun bedrijf te houden. Dit is verkeerde liefde en be vordert een ongezond maatschappelijk klimaat, waar immers een ieder zijn plaats in de samen leving moet zoeken naar aard en bekwaamheid. Wij hebben een nieuwe pachtregeling nodig, die ook de verpachter bevredigt. Indien zulks de pachter en verpachter voldoende zou beschermen en een normale afvloeiing van ons agrarisch be volkingsoverschot zou plaats kunnen vinden ja, dan zou het wellicht in de toekomst mogelijk zijn de verkoopsprijs van de grond vrij te geven om daardoor weer een intensivering van de bedrijven te bevorderen. Eerst zal men dan de absolute zekerheid moeten hebben, dat men zich niet mas saal arm koopt. Wie deze kans gering acht moet maar terug denken aan het uitzieksysteem van de beruchte crisisjaren. Wie herinnert zich niet de stampvolle zalen waar land verkocht en verpacht werd aan de meest biedende. De gevolgen zijn niet uitgebleven; tal loze koopdagen en faillissementen, gehele families totaal aan de grond. Wie durft het aan om weer zo'n experiment te beproeven? Neen, met de thans heersende landhonger is het niet imogelijk zonder financiële normen te leven. Dat Nederland uiterst zuinig zij met zijn cultuur grond, zoveel mogelijk inploderingen verricht en gelegenheid biedt, ook voor ons plattelanders, zich buiten de land- en tuinbouw een beroep te kiezen. Misschien dat er dan enige verlichting komt in het probleem wat wij met al onze jonge mensen moeten beginnen. Tot de volgende maal. JAAP UIT 't BOGERDJE. Wat waren we verleden week optimistisch, im mers de zon bracht reeds de lente, overal zag men die bloemen, welke zich door een weinig koude niet laten afschrikken. Hoe anders is het geworden, sneeuw en ijs om vingen de aarde, met de reeds ontloken bloemen in een beklemmende omarming. De muurbloe men, waarvan de eerste bloemen hun heerlijke geur verspreiden, hangen nu slap en doods neer, hun leven werd bot en ruw afgesneden... jammer. Hoewel we het aan de lijve ondervonden, meldde het K.N.M.I., dat 29 Maart 1952, de koudste 29ste Maart was sinds 50 jaar. We behoeven niet te twij felen aan de juistheid van de boekhouding te De Bilt. De natuur maakte hier echt een slippertje, die voor vele gewassen in onze tuin funest was. Na regen komt echter zonneschijn en de natuur hersteld zich altijd, zodat de lente toch in 't zicht is. We zouden het nog eens hebben over het plan ten van coniferen. De maand April is daar de ge schikte maand voor, zodat we daar nog even bij zullen stil staan. Als we het over coniferen hebben, dan bedoelen we daarmee, die bomen welke zomer en winter groen blijven zoals: Den, Spar, Ceder, Lork of Larix, Pinus of Pijnboom enz. In het gazon kunnen ze als solitairplanten wor den gebruikt, ze kunnen zich daar, naar haar vorm, in volle schoonheid ontwikkelen of ze kunnen in groepen tot een harmonisch beeld worden ver enigd. Ze komen ook goed tot haar recht, als ach tergrond, voor kleinere planten zoals: Rhododen drons, rozen of vaste planten. Langzaam groeiende en daardoor kleiner blij vende coniferen, kunnen in groepen op borders worden uitgezet, hoewel ze als enkel staande plant in een grasveld ook goed op hun plaats zijn. Coniferen worden met kluit verhandeld en ver zonden. De aardkluiten zijn met jute omwikkeld, dat echter bij het planten moet worden verwijderd. Een goed werk is o.a. om de aardkluiten, voor het planten, enige minuten in water te plaatsen. Volgende week wat over rassen en soorten, ter wijl we dan ook de schurftbestrijding in de fruit teelt zullen aansnijden. R. A. ADGEVER. en de middelen voor de che mische bestrijding zyn verkrijgbaar bij: Fa. P. J. DE PUNDER, Kwadendamme, telef. K 1194—235. (Advertentie). zowel in grasland, als zomer-en wintergranen. Effectief Reukloos Helder Vraagt Uw leverancier, of: LANDBOUWBUREAU WIERSUM GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6