rn ZOMER- ACTUALITEITEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND AGENDA Contactavond VOOR ONZE Z.P.M.-STERS Mededelingen betreffende excursies E I Gl M. J. J. de Putter. Poissonnier en Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., landbouwhuis, Goes. MAANDAG 28 APRIL, 7.15 uur (i. p. v. Maandag 7 April)Volks dansen bij R. J. v. d. Veke te Zaamslag (voor alle leden van de streek). tZnige weken geléden sneden wij een belangrijk onderdeel van het zomerprogramma, te weten de ex cursies aan. Misschien zelfs een tè belangrijk onderdeel, wanneer wij de totale zomer activiteit onder de lowpe nemen en tot de ontdekking komen, dat er naast deze excursies niet zo heel veel activiteit bestaat in het verenigings leven. Terwijl er toch mogelijkheden vol doende zijn om in de zomer, ondanks het tijdsgebrek, de activiteit gaande te houden en de banden te bewaren. Daar het bedrijf weer alle aan dacht vergt, zal dit zomerwerk ook zoveel mogelijk practisch gericht moeten zijn en aan moeten sluiten op de dagelijkse werkzaamheden. van de Kring Noord-Beveland der Z. L. M., Bond van Platte landsvrouwen, Z. P. M. en L. J. G. Donderdag 20 Maart werd door bovengenoemde verenigingen weder om een contactavond gehouden, die, zoals steeds in 't verleden, ook nu weer ten volle geslaagd is. Niet alleen wat betreft de opkomst der leden, maar ook 't programma dat zulk een avond geboden wordt. De avond werd geopend door de vice-presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen mevr. De Regt van Maldegem, die er haar voldoe ning over uitsprak, dat er zoveel be langstelling voor deze contactavond was. In 't bijzonder heette zij welkom de heren van de Heide Mij., de heer Bos van de Z.L.M. en L.J.G., burge meester Schuit van Kortgene, de heer Schot en andere genodigden. In 't verdere verloop van haar openings woord memoreerde zij de wijze, waar op deze avond tot stand was ge* komen en de goede samenwerking. Tezamen kan men zo veel meer bie den dan elke vereniging apart, ter wijl het ook voor diegenen die wat bieden, prettiger is, om behalve voor eigen leden, ook eens voor een groter gezelschap op te treden. Na deze opening werden er enkele liederen gezongen door 't zangkoortje van de Bond van Plattelandsvrou wen. Hierna kwam de beurt aan de film „Langs Ongebaende Klingen". Zon der iets aan de andere medewerkers van deze avond tekort te doen, mogen wij deze film gerust het hoogtepunt noemen. De film werd ingeleid met een woord van één der heren van de Heide Mij. De film zelf brengt het werk van de Ned. Heidemaatschappij in beeld, "waarin de cineast Van der Horst op een uitzonderlijk knappe wijze geslaagd is. Met Wam Heskes en Huib Orizand (beiden welbekend door de radio) in de hoofdrollen, is Bezoeken aan proefvelden en proefbedrijven zijn onmisbaar voor hen die technisch bij willen blijven, en verenigingen, die er een vaste gewoonte van hebben gemaakt om deze objecten jaarlijks te bezoeken, stellen hun leden in de gelegenheid om steeds van de nieuwste proeven en rassen kennis te nemen. Een stap verder gaan de vereni gingen, die zélf dit werk ter hand nemen, al dan niet in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. En speciaal voor deze laatste vorm willen we een goed woordje doen. Omdat hierdoor de leden van de vereniging als toekomstige boeren, meer inzicht in dit werk kunnen krijgen en leren mede verantwoor delijkheid te dragen voor dit weten schappelijke werk. Er wordt de laatste tijd gesproken over mede zeggenschap van de georganiseerde landbouw in het voorlichtingswerk. Laten we echter vooral beseffen, dat dit samen zal moeten gaan met meerdere kennis van hetgeen op dit gebied gepresteerd wordt. We zullen geenszins ontkennen, dat een vereniging ook wel op eigen houtje één of meerdere proeven aan kan leggen. Deze proeven worden echter veelal aangelegd op verloren hoekjes grond met een veelal afwij kende structuur en zonder paralel len, zodat aan de waarde van de verkregen cijfers niet bijzonder veel waarde gehecht mag worden. De vraag is dan of de genomen moeite en de kosten opwegen tegen de aldus verkregen resultaten. Bo vendien ontbreekt vaak de stimu lans om het onderhoud en het oog sten van deze veldjes op het meest geschikte tijdstip uit te voeren. Dit jaar zijn twee afdelingen met dit werk gestart onder de leiding van deskundigen van de Voorlich tingsdienst. En wat de financiële perspectieven van dit werk betreft, menen we te mogen zeggen, dat deze er zeker niet minder op zullen wor den. Wij hopen, dat de resultaten zo danig zullen zijn, dat deze mogelijk heid ook in het volgende jaar weer zal worden opengesteld en dat dan meerdere afdelingen deze mooie ge legenheid aan zullen grijpen om dit ter hand te nemen. b. het meer een speelfilm dan een docu mentaire. Op deze manier krijgt de toeschouwer een volledig overzicht van de werkzaamheden van de Heide maatschappij sedert haar oprichting in 1888, en we kunnen zien dat het arbeidsterrein van deze maatschappij letterlijk en figuurlijk bijzonder uit gestrekt is. En dat het doel wat zij zich gesteld heeft, de verhoging der productiviteit van de Nederlandse bodem in de ruimste zin des woords, door haar met grote energie nage streefd wordt. Hierna volgde een pauze, waarna het de beurt aan onze toneelclub was met de éénacter: „Een grandioos idee". Dit stuk bekend bij vele L.J.G.- leden door het j.l. gehouden toneel concours in Goes werd met een kor te verduidelijking door onze nieuwe voorzitter, v. d. Linde, op bevredi gende wijze naar voren gebracht. Naast waardering voor hun spel, mogen wij er wel onze voldoening over uitspreken dat dit gebracht werd door onze L. J. G. toneelclub, met enige nieuwe jonge gezichten die voor 't eerst op de planken ston den. Hierna kwam tot slot het koortje van de Plattelandsvrouwen nog met enige liederen naar voren. Vele ouderen en zeker wij jongeren merken weinig van de vele dingen die de Bond der Plattelandsvrouwen ongetwijfeld doet, omdat dit weinig naar voren komt of misschien aan onze belangstelling voorbijgaat. Maar wanneer we aan de hand van wat dit koor onder leiding van haar dirigent op een avond als deze, wanneer zij zich dus echt naar buiten richt, naar voren brengt, dan kunnen wij gerust aannemen, dat met al de andere din gen die zij nog verrichten, het be staan van de Bond van Plattelands vrouwen zeker gerechtvaardigd is. Het slotwoord werd deze avond ge sproken door de heer Bom, voorzitter van de kring N.-Beveland der Z.L.M. die allereerst woorden van dank richtte tot de medewerkers en mede werksters van deze geslaagde avond. Een bijzonder woord richtte hij nog tot de ouderen met zoons of dochters die nog geen Ud zijn van de Z. P. M. en L. J. G. (ook die zijn er nog zelfs op N.-Beveland). Hij wees op het vele nuttige en leerzame dat zulk een daadwerkelijk lidmaatschap hun biedt. Hiermede waren we dan aan het einde gekomen van deze contact avond, die gezien de belangstelling en het gebodene, zeker wel voor jaar lijkse herhaling nuttig en nodig is. Wat mij persoonlijk redenen tot voldoening t.o.v. onze L. J. G. geeft, is dat er ouderen zijn die beseffen wat er tegenwoordig leeft bij vele jongeren. Ondanks datgene wat zij misschien de laatste jaren niet van ons konden begrijpen, vooral op 't ge bied van jacht naar amusement enz. Dat zij ons, mede door middel van avonden als deze en hun steun bij 't verkrijgen van jonge leden en vele andere dingen willen helpen om naast hun organisaties, ook de L.J.G. die plaats te geven die ze verdient en toekomt, mag zeker onze waar dering hebben, en legt ons tegenover diezelfde ouderen de verplichting op naar ons vermogen te helpen aan 't in stand houden en het uitbreiden van 't werk van deze L. J. G. F. Uitwisseling! De P: J. G. N. dringt er op aan. Het hoofdbestuur van onze L. J. G. brengt het elk jaar met grote nadruk onder onze ogen. Trek er toch eens op uit, leer andere stre ken, andere mensen kennen. Maar wat komt er in de praktijk van terecht? Weinig of niets! En zeker blijven ook de Z.P.M.-sters op dit punt in gebreke. Toch leeft er ook onder onze Z. P. M.-sters de drang er eens op uit te trekken, eens iets ander te doen en te beleven dan thuis op de boerderij. Excursies en vacanties bevredigen maar ten dele. Meestal zijn de indrukken die dan op gedaan worden zo vluchtig, dat ze nog weinig zeggen over andere stre ken met hun eigen karakter. Als men er dan tegenop ziet om in een vreemd gezin een tijdje mee te helpen en men toch nieuwe indruk ken op wil doen, waarom het dan niet op een andere manier gepro beerd? De volkshogescholen vragen om assistenten voor de huishouding. Is dat niet iets wat we zoeken. Met meisjes uit alle delen van ons land het huishouden op een volkshoge school leiden is uitermate leerzaam Hier kunnen we tonen wat we waard zijn als we van moeders pap pot vandaan zijn. Het werk komt in de praktijk hier op neer, dat we leiding geven aan de cursisten bij het schoonhouden van de school, het koken van de pot enz. Bovendien doet men er een enorme mensenkennis op. In de eerste plaats het samenwerken met meisjes uit andere streken of uit andere milieu's die een andere opleiding genoten heb ben. En in de tweede plaats de cur sisten die steeds wisselen. We leren omgaan met allerlei soorten mensen, soms ook van andere nationaliteiten. Dan is men ook nog in de gelegen heid om een deel van de cursussen bij te wonen, want natuurlijk heeft men geregeld vrije urenvooral 's avonds is er weinig werk te doen. Op deze manier leert men geen be paalde streek van ons land kennen, wat misschien als een bezwaar is aan te voeren. Wel zijn de volkshoge scholen veelal gelegen te midden van veel natuurschoon. En hoezeer we ons Zeeuws polderlandschap ook op prijsstellen, toch willen we ook wel eens van bos en heide genieten. Kom Z. P. M.-sters, de schoonmaak- drukte is achter de rug. Trek vóór de zomer met z'n drukke werkzaam heden komt, er eens op uit. De volgende Volkshogescholen zul len U in de maanden April, Mei en Juni verwachten. Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.). ,,'t Oldörp" te Uithuizen (Gr.). „Overcinge" te Havelte (Dr.). „Diependaal" te Markelo (Ov.). ,,'t Huis" te Eerbeek (Gld.). „Olaertsduyn" te Roekan je (Z.-H.). „De Zandhoeve" te Bergen (N.-H.). In verband met verschillende ver zoeken stelt de excursie-commissie de mogelijkheid open om naast de Landdag in Resteren ook de Jaar beurs te Utrecht (o.a. woninginrich ting) op 6 Mei te bezoeken. Bij voldoende deelname zullen dus twee aparte excursies worden gehou den en wel: I. 6 en 7 Mei: Jaarbeurs en Land dag. II. 7 en 8 Mei: Landdag en excur sie in de Betuwe. Indien men op één van deze excur sies inschrijft, gelieve men hierbij tevens te vermelden of men bij het niet doorgaan van deze excursie zon der meer bij de andere ingedeeld wenst te worden. De deelnemers aan excursie I wonende in de streken Schouwen, N.- Beveland, O. Zeeuws-Vlaanderen en W. Zeeuws-Vlaanderen dienen er aan te denken, dat ze de 7e Mei niet meer thuis kunnen komen, en dus voor logies zorg moeten dragen of even tueel op de le boot kunnen wachten. Wat de Duitse excursie betreft kan worden medegedeeld, dat een plan in behandeling is om van 1—5 Juli een excursie vanuit de Volkshogeschool te Goslar (prov. Hannover) te hou den, welke in samenwerking met de P. J. G. N. georganiseerd wordt. Nadere berichten volgen. DE EXCURSIE-COMMISSIE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5