Vel din ven tar is FISCAAL- VARIA Fü< III VOOR DE PLATTELANDSVROUW Schoondijke en Kruiningen hielden eindles 'iine Keukencursus C. B. INGEZONDEN 1 April in de Nederlandse Trekpaardenorganisatie Na onze beide vorige artikelen thans nog enige opmerkingen betreffende enkele Ministeriële reso luties, welke betreffende de Veldinventaris zijn verschenen. a. Min. resolutie van 27 Juli 1948, no. 192. De inhoud van deze resolutie noemden we reeds in ons vorig artikel. Teneinde aan de daar genoemde moeilijkheden betreffende de waardering van de veldinventaris tegemoet te komen, zijn in deze resolutie normen voor de waardering aangegeven n.l. voor voor bouwland 250,per ha en voor weiland 55,per ha. Voor een bedrijf van b.v. 50 ha waarvan 40 ha bouwland en 10 ha weiland mocht dus per 1 Mei 1946 belastingvrij worden opgevoerd: 40 x 250,— 10 x 55,— - 10550,—. Voor zover het betreft de veldinventaris per 1 Mei zijn deze bedragen bindend. Afwijkingen in verband met kwaliteit van de grond of spe ciaal zaaiplan kunnen niet worden toegestaan. Heeft men echter een andere datum dar 1 Mei als afsluitdatum van zijn boekhouding, dan mag hiermede wel worden gerekend. De stand der bewerking van de gewassen (lande rijen) ge'dt daarbij als maatstaf. Voor de berekening moet verder, gerekend worden met ha cultuurland (z.g. maaiens- of ploegensveld), zodat de kadastrale grootte buiten beschouwing blijft. Nu zou op grond van bovenstaande alleen een regeling voor de waardering zijn getroffen per 1 Mei 1946 en zouden dus voor volgende jaren de waarderingsmoeilijkheden zich weer voordoen. Teneinde ook hieraan tegemoet te komen is nu in de resolutie bepaald, dat de be dragen van 250,per ha bouwland en 55, per ha weiland als vaste waarde zijn te be schouwen en dus ook voor volgende jaren on veranderd blijven. b. Min. resolutie van 31 Mei 1949, No. 87. De onder a. genoemde resolutie fixeerde de waardebepaling per ha voor hen, die van deze resolutie gebruik makend, per l"Mëi 1946 voor het eerst de veldinventaris onder hun activa opnamen. Voor hen die reeds gewoon waren hun veld inventaris op de Balans op te nemen, bleef echter gelden dat ze elk jaar de kostprijs moesten bepalen. Zij, die dus hun boekhou ding t.a.v. deze veldinventaris meer juist had den gevoerd zouden hierdoor meer moeilijk heden hebben te overwinnen dan zij die pas per 1 Mei 1946 de veldinventaris op hun balans opvoerden. Teneinde deze onbillijkheid op te heffen is b'j de hiergenoemde resolutie van 31 lyïei 1949, no. 87 bepaald dat de eerst genoemden voortaan hun veldinventaris voor dezelfde waarden (ƒ250 per ha bouwland en ƒ55,per ha wei- Op 12 en 31 Maart vierden de half-jaarlijkse „Fijne keukencursussen" te Schoondijke en Krui ningen hun laatste les met een dinertje voor Com missie van Toezicht en de cursisten met hun gas ten. De keurig ingerichte „eetzalen" met fleurig versierde tafels, waarop de kleurig getekende menu's lagen, brachten de gasten al gauw in een prettige stemming, die nog verbeterd werd tijdens het verorberen van de smakelijk toebereide maal tijd. Ja de dames kunnen lekker koken dat konden ook de heren, die vooral in Schoondijke goed opgekomen waren onderschrijven. Te Schoondijke reikte Burgemeester Van Roose velt met een toepasselijke gelukwens de getuig schriften uit en wenste de wnd. Consulente de dames geluk met hun prestaties, waarna mej. Ver hage door een der cursisten hartelijk dank werd gebracht voor haar prettige lessen, welke dank vergezeld ging van een geschenk. Ook Mevr. Ramond sprak haar voldoening uit over de goed geslaagde cursus. In Kruiningen reikte Mr Schlingemann de ge tuigschriften met een toepasselijk woord uit aan de dames. Mevr. Vogelaar sprak namens de Com missie van Toezicht een gelukwens. Een der cur sisten dankte mej. Boogerd voor de prettige lessen en bood een aandenken aan. Het waren gezellige bijeenkomsten die bewezen, dat ook verdere, cursisten nog gaarne onze Land- bouwhuilhoudseholen bezoeken. land) mogen opvoeren en deze waarden als vaste waarden aanhouden zonder dat de (eventueel) hieruit ontstane vermogensver meerdering tot de winst wordt gerekend. Indien dus voor het hierboven genoemde be drijf van 50 ha de veldinventaris was opge nomen voor b.v. ƒ7000,dan mocht deze per 1 Mei 1946 worden opgenomen voor ƒ10550, (zie boven) zonder dat het verschil ad ƒ3550, tot de winst over 1945/46 werd gerekend. Min. resolutie van 13 Febr. 1951, No. 2. In deze resolutie keurt de Minister goed dat Boekhoudbureaux en Accountantskantoren welke, toen resolutie 27 Juli 1948, No. 192 be kend werd, de boeken van hun cliënten over 1945/46 en 1946/47 reeds geheel of bijna ge heel hadden afgesloten, de veldinventaris pas voor het eerst opvoerden per 1 Mei 1948, mits dit gebeurde a. voor dezelfde waarde als in res. no. 192; b. de berekening werd gebaseerd op het klein ste aantal ha d-»t. aai het rV>r boek jaren 1945/46, 1946/47 en 1947/48 in ge bruik was. Uit deze resolutie kunnen we dus lezen, dat 1 Mei 1948 de laatste b£Üansdalum~ was, waar op de veldinventaris belastingvrij kon worden geactiveerd. d. Min. resolutie van 15 September 1950, no. 52. Deze resolutie betreft de regeling van de opname van de veldinventaris voor Vermo gensbelasting en Ondernemingsbelasting. Zij komt hierop neer. Men kan op twee wijzen voor de Vermogens belasting aangifte doen. 1. volgens specificatie per 1 Januari; 2. volgens laatste balans (1 Mei daaraaii- voorafgaande). Per 1 Januari behoren de kosten van de veld inventaris krachtens het in de wet Verm. Bel, 1892 bepaalde niet tot het belastbaar vermogen en behoeft men hiervoor niets aan te geven. Geeft men echter volgens Balans aan, dan moet men deze ook volgen en behoort de veld inventaris dus tot de belastbare Vermogens bestanddelen. Voor de inmiddels afgeschafte Onder nemingsbelasting behoort de veldinventaris tot het bedrijfsvermogen. Met bovenstaande en onze twee voorgaande arti keltjes hebben wij de voornaamste punten betref fende de veldinventaris behandeld. We deden dit op verzoek van enkele onzer Z. L. M.-leden en zullen gaarne eventueel naar aanlei ding dezer artikeltjes gerezen vragen beantwoor den. M. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). TEN AFSCHEID. Vrijdag 9 Maa~t 1951 te 10 uur in de „Marijke- zaal" van „Hotel Centraal" te 's-Gravenhage. De Algemene Vergadering van de Koninklijke Vereni ging „Het Ne.'erlandsche Trekpaard" trok ten volle zaal. Blijde gezichten, vriendenhanden wer den gedrukt, kortom er heerste die opgewekte sfeer, die we kenden in onze Vereniging, als de paardenmensen weer eens bij elkaar kwamen. Vrijdag 14 Maart 1952, 10 uur, in dezelfde ver gaderzaal. Weer een volle zaal, maar thans geen opgewekte stemming. Nu heerste er een zwaar- geladen atmosfeer. Een wel zeer; schril contrast. De lezer zal begrijpen, dat de moeilijkheden, die zich in het afgelopen jaar begonnen te demon streren, hiervan de oorzaak waren. Het is niet aan mij om hier uiteen te zotten, hoe onze te goeder naam en faam bekend staande Alge mene Voorzitter en de meeste leden van het Dage lijks Bestuur, die onze vereniging brachten tot de Koninklijke Vereniging, zoals we die thans kennen met 'n uitstekende naam in binnen- en buitenland, zich gedrongen gevoelden zich solidair te tonen met de heer Haf limans, 't niet herkozen Limburgse lid van dit College, en verklaarden eveneens per 1 April te zullen aft-eden. Onder doodse stilte werd deze op bewogen toon uitgesproken ve-klaring aangehoord; men kon een speld horen vallen. Daarna sprak de Voorzitter van de jury, de heer W. J. L. dc Groof, de vergadering toe op zón diep menselijke wijze, dat bij velen de tranen in de ogen stonden. Hij wees op de oorzaken, die onze Stam boekvereniging met zo'n schoon velleden en zo'n hoopvolle toekomst, op haar grondvesten doen schudden. De huidige gang van zaken is spreker een reden, om alle functies, die hij gedurende 13 jaren met toewijding en liefde heeft bekleed, direct neer te leggen. Met verslagenheid woeden de hierboven bedoelde verklaringen aangehoord. De stilte was als het ware ondragelijk. Hier hadden volkomen eerlijke mensen gesproken, mannen van groot karakter. Een zwarte dag was de 14e Maart voor onze organisatie, vooral ook voor ondergetekende. Maar nóg een zwa-te dag zou volgen. Op 27 Maart ont ving ik de mededeling van mijn Afdelingsvoor zitter, dat hij ook als zodanig per 1 April zou af treden. Een besluit, dat ik van deze nobele mens. die de heer A. F. J. Aernoudts is, volkomen kan begrijpen en billijken. Dat ik niet meer zal samenwerken met de heren Van V-edenburch, Aernoudts en Dr Groof, kan ik me nog niet realiseren. Hoe zal ik die hoogstaande figuren missen. Het is sne een behoefte op deze wijze afscheid van hen te nemen. Hooggeachte heer Van Vredenburch. Hoe moet ik mijn eerbied, respect en dankbaarheid voor Uw persoon onde" woor-len brengen? Bijna 40 jaren ken ik U, eerst als Voorzitter van de Z. L. M. en later als Algemeen Voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard". U, die destijds in de dist-ibutictijd van de oorlog 19141918 honderden land- en tuinbouwers en vee houders op het Landbouwhuis, Uw Stichting, te woord stond op een wijze, waarvan ik zoveel leer de. U hielp hen, waar te helpen viel, met inzet van Uw gehele persoon. Voor irder had U een goéd woord. Ieder kon bij U terecht. Geen loop. jongen zou U voorbijgaan zonder een beminnelijke groet of zonder een opwekkend woord. Wanneer men zijn plicht deed, dan wist men, dat U achter ons stond. U zag in degenen, die voor U werkten, steeds in de eerste plaats de mens. Met ieder leefde U intens mede, niet alleen in zijn werk, maar ook met de gezinnen. Telkens opnieuw heb ben mijn vrouw en ik dat ondervonden. Steeds heb ik getracht aiijn werk zo goed mogelijk te doen, uitgaande van Uw standpunt, dat de leden er niet voor ons zijn, maar wij voor de leden. U aan het werk te zien voor het algemeen belang, en vooral wann2er men eat als ik zovele jaren van zeer nabij heb gezien, betekent eerbied, bewonde ring en het grootste respect krijgen voor Uw persoon. Hooggeachte hee" Aernoudts. De woorden, die ik tot de heer Van Vredenburch richtte, zijn eigenlijk ook voor U van toepassing. Ook U heeft zich steeds aan de gemeenschap en vooral aan de trek- paardfokkersgemeenschap gegeven op een wijze, die groot respect afdwingt. Ook wij kennen elkaar reeds lang. Hoe prettig werkten we destijds in gezelschap van wijlen ce heer C. A. de Bruijckere de jaarlijkse merriep-emiekeuringen af. Uiter mate verheugd was ik, toen U werd benoemd tot Voorzitter van de Afdeling Zeeland van ons Stam boek. Uw eenvoudig, nobel en eerlijk karakter heeft onze samenwerking steeds van bijzonde" aan gename aard coen zijn. Onze Afdeling verliest in U een Voorzitter die heel moeilijk te vervangen zal zijn. Voor mij betekent het een bijzonder zwaar verlies. Voor Uw we-k als oud-fokker, als jury-lid, als Voorzitter van onze Afdeling, als lid van het Dagelijks en Hoofdbestuur van onze Koninklijke Vereniging heeft U de dank van alle trekpaard- fokkers in Nederland meer dan ve-diend. Zeer geachte heer De Groof. Een dertiental jaren hebben we mogen samenwerken tijdens de hengstenkeuringen en sinds een paar jaar ook tijdens de Stamboekmerriekeuringen, U eerst als lid en na 't overijlden van onze zo hooggeëerde vriend P. M. Die deren, als Voorzitter van de jury, ik als Secretaris van de Afdeling Zeeland. Wat mij steeds zo is opgevallen als ik ko^t bij de toeschouwers stond, was, dat men U als keur meester beschouwde, die het volledige vertrouwen had. Een Belgisch bezoeker zei me eens tijdens een hengstenkeuring te Oostburg in bewonderende zin: „Wat een jury!" De Nederlandse trekpaard fokkerij verliest in U een jurylid, zoals er heel moeilijk een tweede zal te vinden zijn. Niemand is onmisbaar, maar Uw keuren uit een volkomen eerlijke overtuiging zonder aanzien des persoons, heeft, ook bij hen, die U moest teleurstellen, steeds de overtuiging gegeven, dat U het naar Uw beste weten deed. De Secretaris van ce Afdeling Zee land behoudt aan onze samenwerking in deze de alleraangenaamste herinneringen. Het was pret tig werken met U. Hooggeachte heren Van Vredenburch, Ae-noudts en De Groof dank, heel hartelijk dank, ook mede namens mijn vrouw, voor al hetgeen U voor ons deed en is geweest. Het was mij een behoefte U allen van deze dank in het openbaar te getuigen. Het ga U allen wel. De Secretaris van de Afdeling Zeeland van de K. V. N. T., A. CAPPON-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 4