De strijd LONEN EN SOCIALE VOORZIENINGEN Op de Ere-galerij cultuurgrond De nieuwsdienst om de Bedrijfsverenigingen en de Uitvoering van sociale verzekering in de landbouw der Vereniging van Oud-Leerlingen R. L. W. S. te Goes meldt Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied (ZV.V.) Auto's en tractorverzekering ton ztfn er in geslaagd een mestverspreider te bouwen, die bestaat uit een normale platte land* bouwwagen op luchtbanden met een afneembaar sprêid-apparaat. Het is nog niet mogelijk het ver spreid-apparaat achter iedere willekeurige land- bouwwagen op te hangen, maar wel heeft men hier de gelukkige combinatie van een normale landbouwwagen, die tevens als mestverspreider is te gebruiken. Het is duidelijk dat een dergelijke combinatie altijd een compromis betekent tussen verschillen de eisen. Wij hebben dan ook gegronde redenen om te verwachten, dat aan deze machines diverse ver beteringen aangebracht zullen worden. Wat voor practisch gebruik vooral van belang is, is de gevraagde trekkracht. Paarden zullen thans nog niet onder alle omstandigheden een vol ge laden wagen kunnen trekken. Wij vertrouwen echter, dat de fabrikanten in korte tijd in staat zullen zijn de kinderziekten van deze mestwagens te overwinnen, waarmede de mogelijkheden voor de normale boer om gebruik te kunnen maken van de mestverspreider zeker aanzienlijk gestegen zijn. Bij de berekening van de rentabiliteit behoeft men bij deze wagens alleen uit te gaan van de extra kosten welke het spreid-mechanisme met zich brengt. Deze zullen voor één wagen aan aan schaffing aanzienlijk beneden ƒ1000,liggen, zodat de jaarlijkse extra kosten waarschijnlijk vrij spoedig door de besparing op arbeidsloon zullen worden gedekt. Ir P. WIERTSEMA. Op 1 April was het 40 jaar geleden dat de heer M. L. van Zetten in dienst trad op het bedrijf van de heer P. J. v. d. Slikke (eerder A. E. v. d. Slikke) te Stavenisse. Onze hartelijke gelukwensen. Het is reeds vele malen gebleken, dat belang hebbenden niet op de hoogte zijn van het feit, dat er ter gemeentesecretarie een uitbreidingsplan ter inzage ligt. Zodat dan ook herhaaldelijk uit breidingsplannen worden vastgesteld, waarven de belanghebbenden geen inzage hebben genomen. Hoewel toch de gemeentebesturen per advertentie bekend maken, dat de mogelijkheid bestaat om eventuele bezwaren in te dienen. Daarom zullen wij in de toekomst, als aanvul ling hiervan, een lijst opnemen van gemeenten waarin een dergelijk plan ter inzage ligt. Het gaat hier vaak ook om aanvullingen en/of wijzigingen van het oorspronkelijke plan, die vooral in ge meenten die zich snel uitbreiden, nog al eens aan de orde komen. Wij hopen dat op deze wijze alleen dan cultuur grond voor burgerlijke doeleinden zal worden op geofferd, indien de belanghebbenden ervan over tuigd zijn dat hun belangen zo goed mogelijk be hartigd zijn. Wissenkerke. Het ontwerp voor de herziening van het uitbrei dingsplan voor de kom Kamperland, ligt ter in zage van 24 Maart tot 21 April. Bezwaren kunnen vóór 21 April bij de gemeenteraad worden inge diend. Breskens. Het ontwerp van het wederopbouwplan ligt ge durende vier weken na 24 Maart ter inzage. En indien Uw grond onverhoopt toch voor bur gerlijke doeleinden gebruikt zou moeten worden, dan komt de kwestie van ^e billijke en juiste schadevergoeding ter sprake. Ook hier kan Uw eigen organisatie in voorzien, omdat de Commissie grondverkoop niet-agrarische doeleinden, zowel adviezen verstrekt aan belanghebbenden als ook taxatierapporten voor hen opmaakt. Nog teveel wordt genoegen genomen met een ogenschijnlijk goede prijs voor de grond, die wan neer men rekening zou houden met de indirecte schade door het bedrijf geleden, toch nog in vele gevallen onjuist blijkt te zijn. Wendt U daarom in voorkomende gevallen zo spoedig mogelijk tot deze commissie, waarvan het Secretariaat gevestigd is op het Landbouwhuis te Goes. De oprichting van de beide nieuwe bedrijfsver enigingen welke zoals bekend in 1949 plaats vond heeft inmiddels geleid tot een aantal belang rijke vereenvoudigingen in de uitvoeringsorgani saties der sociale verzekering in de Landbouw. Wij willen in het onderstaande een ogenblik stilstaan bij enkele der verkregen resultaten. Het heeft hierbij zijn nut terug te zien op de situatie zoals deze vroeger was, n.l. deze, dat iedere be drijfsvereniging haar eigen plaatselijke organen had, waarvan de grenzen door elkaar liepen. Het is dan ook begrijpelijk dat één der eerste taken welke gezamenlijk werden aangepakt is ge weest, de reorganisatie van de apparatuur ter plaatse. Hierdoor werd bereikt dat alle werk gevers en werknemers in een bepaalde plaats of gebied, slechts met één adres en één afdeling in contact behoeven te staan. Vóórdat het zover kon komen moest een aantal werkgevers van de ene afdeling naar een ar.dere worden overgeheveld. Hoewel zij met ontkennen dat dit hier en daar aanleiding heeft gegeven tot enige moeilijkheden, mag desniettemin met vol doening worden vastgesteld dat dit experiment is geslaagd. Na overleg met de Stichting voor de Landbouw en het Bedrijfspensioenfonds werd overgegaan tot gebruikmaking van de sociale verzekeringscom- miss'es (S.V.C.'s) als plaatselijke organen van de bedrijfsverenigingen. Aan de S.V.C.'s werden dis trictsagenten verbonden, die thans een schakel vormen tussen de werkgevers, resp. werknemers en de bedrijfsverenigingen. In de practijk blijkt, dat de districtsagenten in het algemeen vrij goed op hun taak berekend zijn en dat ook op dit punt de reorganisatie een succes is geworden. Het ziet er naar uit, dat het aantal districts agenten, dat momenteel 200 bedraagt, in de naaste toekomst uitgebreid zal moeten worden, aangezien verschillende van hen overbelast zijn. Hier komt nog bij, dat wanneer de werkloosheidswet zal wor den ingevoerd, de werkzaamheden beduidend zul len toenemen. Sedert enige tijd is een proces aan de gang om in de werkwijze der afdelingen uniformiteit te brengen. Zo werd met ingang van 1 Jan. j.l. het systeem van waarborgsommen ingevoerd, hetgeen voor verschillende afdelingen betekent dat het systeem van premie-inning moest worden gewij zigd. Immers tussen de voorschotpremie en de waarborgsom bestaat in wezen geen verschil. Do waarborgsom is een nermanent voorschot, dat voor de landbouw on 12% van het loon en voor de tuinbouw op 12 van het loon is vastgesteld. Deze bedragen moeien bij de aanvang van het lidmaatschap worden betaald en blijven hoofdelijk ten name van de desbetreffende werkgever ge boekt. Na afsluiting van het boekjaar wordt de werkgever een afrekening gepresenteerd welke in twee termijnen kan worden voM^an. Niet alleen bij de premie-inning, doch ook t.a.v. de administratie, het gebruik van formulieren, de inrichting van de balans en de rekening en verant woording der afdelingen wordt naar uniformiteit gestreefd. Wij zouden met opsomming nog door kunnen gaan, doch wij menen reeds voldoende te dat de aanmelding voor leerlingen der R. L. W. S. te Goes open staat, dat iedere boe", die een zoon heeft boven zestien jaar, inlichtingen moet vragen, dat deze zoon naar deze school toe behoort te gaan, dat onze tijd om ontwikkeling schreeuwt, dat deze vorming voor hem onmisbaar is, dat hij daar theoretisch bekwaamd wordt, dat hij de p-aktijk thuis en als 't kan ook nog op een ander bedrijf leert, dat theorie en praktijk samen moeten gaan, dat, menen we, Staring heeft gezegd, Praktijk en theorie zijn beiden heel wat [waard, Maar 't beste resultaat, waar beiden [gaan gepaard. hebben aangetoond, dat de uitvoeringsorganisatie zich in de goede richting ontwikkeld. Belangrijke vereenvoudigingen werden reeds verkregen en verwacht mag worden, dat nog meer dere zullen volgen, totdat bereikt is, dat de vroe ger zelfstandige bedrijfsverenigingen tot admini stratieve aldeiingen zijn gegloeid van de beide nieuwe bedrijfsverenigingen. Bjzondeie aandacht zal o.i. in de naaste toe komst moeten worden geschonken aan een coördi natie van de premie-inning voor de sociale verzeke ringswetten en het bedrijfspensioenfonds. Immers met de premies zijn tegenwoordig hele bedragen gemoeid. Hoewel deze in termijnen kunnen wor den betaald, kan hierdoor toch niet in alle geval len worden voorkomen dat voor de werkgevers liquiditeitsmoeilijkheden ontstaan. Het komt ons gewenst voor, dat nader wordt overwogen of het met mogelijk is, de premies van de sociale verzekeringswetten gelijktijdig met de premie van dë bedrijfspensioenfondsverzekering te innen. Dit zou kunnen door de waarde van de pensioen zegels te verhogen. Bovendien zou dit tot gevolg heoben dat ook de premie-afdracht voor de sociale verzekeringswetten per kwartaal plaatsvindt n.l. door rmddel van de zegelbladen. Het systeem van de waarborgsommen zou dan kunnen worden afgeschaft. Deze mogelijke oplos sing zal binnen afzienbare tijd nader worden be zien in overleg tussen de bedrijfsverenigingen en het bedrijfspensioenfonds. Het ziet er dan ook naar uit, dat wij t.z.t. nog eens aanleiding zullen vinden op deze aangelegenheid terug te komen. N. A. V. Reeds enige tijd bestond er bij het Z.V.V., wegens de toenemende werkzaamheden, behoefte aan een tweede adviseur. Het verheugt ons zeer thans te kunnen mede delen, dat in deze behoefte voorzien is. Vanaf 1 April j.l. is n.l. ter beschikking gesteld van het Z.V.V. de heer Js. Cevaal te Serooskerke. Hierdoor is het mogelijk geworden de talloze lopende aanvragen voor poliscontröle, het ver strekken van inlichtingen, het bemiddeling ver lenen bij het afsluiten van een polis op het gebied van de oudedagsvoorziening, successie, studie- en uitzetverzekering, enz. op korte termijn af te werken. Het Z.V.V. is nu tevens met haar adviseurs: de heren O. H. Wegner en Js. Cevaal voldoende toege rust om een nieuwe stroom van aanvragen voor huisbezoek op te vangen. Ondanks drukke voorjaarswerkzaamheden, wel ke U op het bedrijf te wachten staan, is en blijft het noodzakelijk ten volle aandacht aan deze, voor U zeer belangrijke zaken, te blijven besteden. Zij, die lopende polissen hebben, adviseren wij dan ook deze te laten controleren. Soms kan een kleine redactionele wijziging reeds een grote ver betering tot gevolg hebben. Zij, die op dit terrein nog geen voorzieningen hebben getroffen, doch daar wel behoefte toe ge voelen, doen eveneens verstandig zich eerst en vooral te laten voorlichten door één onzer advi seurs. Iemand kan zich wel aan zijn verantwoordelijk heid onttrekken, maar nooit aan dc gevolgen daar van. Aanvragen voor huisbezoek steeds te richten aan het Secretariaat van het Z.V.V., Landbouw huis, Goes. Zitdagen Z.V.V. Hulst: Maandag 7 April 1952, van 2.303.30 uur in Hotel „Het Bonte Hert". Oostburg: Woensdag 9 April, van 24 uur, in Café „De Vuijst". Goes: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op verzekeringsge bied en maakt afspraken voor huisbezoek. Leden van de Z. L. M. en Noord-Brabantse Mij. van Landbouw, die hun auto en/of tractor bij de eigen Onderlinge Verzekerings Mij. voor Motor voertuigen der Z. L. M. wensen te verzekeren, wij zen wij er op, dat de elders lopende polissen meestal 3 maanden vóór het einde van het verze keringsjaar moeten worden opgezegd. Men doet goed dus op de aflooptermijn te letten. Inlichtingen omtrent voorwaarden en tarieven steeds verkrijgbaar bij de districtsvertegenwoordi gers en op het Secretariaat, Landbouwhuis, Goes. Het geheim van succes Is de gelegenheid grijpen als hij zich voordoet. DE L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2