De mogelijkheden en bezwaren van sta Imest verspreiders ZITDAGEN M. BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 5 APRIL 1952. waarin opgenomen het NOORD-BRAB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D D. J. VAN DER HAVE No. 2116. Frankering bij abonnement: Terneuzen gonomisch-ïechnolc kt voor Zeeia:; MIDDE L-B-tF 40e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. LM. en N.-f5r. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DË SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. _h stalmestverspreider is een werktuig dat in de Nederlandse Landbouw en wel speciaal op onze weidebedrijven tot dusverre nog steeds geen snelle opgang heeft gemaakt. Het voordeel van deze machine meet worden ge zocht in de arbeidsbesparing, welke zij geeft, ter wijl bovend'en do fijne verdeling van de mest, welke ermede wordt verkregen, ongetwijfeld de waarde van de stalmestgift verhoogd. Deze fijne verdeling is ook wel met andere hulp middelen te verkrijgen, zoals b.v. met de mest- schudder of de trommelschudder. Deze werktui- /TT" gen zijn echter pas te gebruiken, nadat de uitge reden mest eerst met de hand min of meer is ver deeld en enigszins is uitgedroogd. In de tijd tus sen het uitrijden en het fijne verdelen zullen altijd stikstofverliezen in de stalmest optreden, verlie zen, die bij het gebruik van een goede stalmest- verspreiden, waarschijnlijk te reduceren zijn. Bij het gebruik van de stalmestverspreider komen echter enige bezwaren naar voren, die o.i. tot dusverre de verbreiding van dit werktuig sterk in de weg staan. Deze bezwaren worden voornamelijk gevormd door de rentabiliteit van de verspreider en de vrij hoge trekkracht, die vereist is. De rentabiliteit is afhankelijk van de arbeids besparing, welke de machine geeft, van de wijze waarop er met de verspreider vlot is te werken en van de gebruiksmogelijkheden welke dit werktuig ook bij andere werkzaamheden dan stalmestver- spreiden biedt. Voor normaal practijkgebruik kan het nodig zijn, dat de trekkracht die wordt gevraagd door twee paarden is te leveren. UI OP W SAECK TERNEUZEN: Woensdag 9 April in Hotel „Des Pays-Bas". KORTGENE: Donderdag 10 April in Hotel „De Korenbeurs". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". .ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". De arbeidsbesparing. De arbeidsbesparing moet voornamelijk worden gezocht in het verspreiden van de mest op het land. Uit deze arbeidsbesparing zullen voor een groo' gedeelte de kosten van de stalmestverspreider be streden moeten worden. Om vlot te kunnen wer ken is het echter nodig de beschikking te hebber over twee mestverspreiders. Men kan natuurlijk het laden en rijden door éér man laten verrichten. De tijdsduur waarover mesi wordt gereden is dan echter zeer lang. Per uui zal zeker niet meer dan 3 ton mest weggereder, kunnen worden, indien één man al het werk zou moeten doen. Op een klein bedrijf zal dit wel gaan, op grotere bedrijven is het echter ongewenst. Installaties om de mest mechanisch te laden bestaan er wel, maar voor gebruik door de indivi duele boer zijn deze werktuigen meestal of niet geschikt of te duur. Het is zeer gewenst dat de fabrikanten en con structeurs van mestverspreiders ook eens aan deze materie aandacht besteden. Uit de tijdstudies van het I. L. R. blijkt, dat per 1000 kg mest voor het op hoopjes trekken en ver spreiden van de mest ongeveer 36 manminuten be nodigd zijn. Volgens Gerritsen—Colenbrander produceer' een koe 6000 kg mest, waarvan uiteindelijk ton overblijft. Aan de hand van deze cijfers is het te berekener dat voor het op hoopjes trekken en verspreider van stalmest per koe 144 manminuten gevraagc worden. Het verspreidon met de mestverspreider vraagt per ton mest 3 manminuten, zodat de arbeids besparing door de mestverspreider per koe ver kregen 144 12 132 manminuten of 2 uu: en 15 minuten zal bedragen. Bovendien is naschudden van de mest met een mestschudder als regel overbodig, waardoor nog maals 1 manuur uitgespaard wordt. De totale arbeidsbesparing per koe is dus ongeveer 314 manuur. Gebruiksmogelijkheden van de mestverspreider. Momenteel zijn er drie nieuwe typen machines aan de markt, die vooral wat de gebruiksmogelijk heden betreft met de stalmestverspreider grote verschillen vertonen. De Amerikaanse mestverspreider is alleen te ge bruiken voor het verspreiden van stalmest. In dien de aanschaffingsprijs ƒ3500,- bedraagt en de machine in vijf jaar wordt afgeschreven, zullen de jaarlijkse kosten ongeveer 570,— bedragen. Per koe wordt aan arbeid een bedrag bespaard van 3 Yi x 1,20 3,90. Het is dus wel duide lijk, dat dergelijke machines practisch nooit ren dabel te gebruiken zijn, temeer daar voor een groot bedrijf eigenlijk twee mestverspreiders nodig zijn. O.i. komen deze machines dan ook alleen maar in aanmerking voor coöperatief gebruik of voor het loonwerken. Ze zijn solide gebouwd en ver spreiden de mest regelmatig over het land. De fijn heid van het verspreiden laat, volgens onze be grippen, wel eens iets te wensen over. De meeste machines zijn gebouwd voor trekkeractie. De gecombineerde mestverspreiders zijn dikwijls van Nederlands fabrikaat. Het verspreidmecha- nisme met de bodemketting zijn gemakkelijk af te nemen. De wagen die dan overblijft kan als land- bouwwagen worden gebruikt. De bak is wat lang, hoog en smal, zodat de gebruiksmogelijkheden als normale landbouwwagen beperkt zijn. Toch zullen er wel bedrijven zijn, waar ien dergelijke wagen goed gebruikt kan worden. De meeste van deze machines zijn gebouwd voor INHOUD: De mogelijkheden en bezwaren van stal- mestverspreiders Zitdagen Boekhoudbureau Op de Ere-galerij De strijd om de cultuurgrond Bedrijfsverenigingen en de uitvoering van sociale verzekering in de Landbouw De nieuwsdienst van oud-leerlingen der R.L.W.S. te Goes Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied (Z V. V.) Auto- en Tractorverzekering Van Boer derij en Organisatie Fiscaal varia: Veldinven- taris Voor de Plattelandsvrouw Ingezonden Boeren jeugd Belastingcommissie der Z.L.M. Tuinbouw: Stemmen uit de practijk; Uit- en voor de polder Onderwijs: Bevorderingen Rijks- landbouwwinterschool te Goes; Bevorderingen Chr. Lagere Landbouwschool te Middelburg; Eind- les cursus Veeverloskunde te Oostkapelle; Eindles algem. Tuinbouwcursus te Middelburg Stekels op de Bleik Korte berichten Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw Bram uit de Slik- hoek Marktberichten. paardentractie. De trekkracht ligt voor twee paarden zeker aan de hoge kant vooral op bouw land. Niet alle Nederlandse fabrikanten hebben met de bouw van deze machine at lang ervaring. Wan neer men dan ook tot de aanschaf van een derge lijke machine wil nvereaan, is het wenselijk eerst advies in te winnen bii de assistent van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. De rentabiliteit van deze mestverspreiders is grotendeels afhankelijk van het gebruik dat men als wagen van de machines zal weten te maken. Om vlot te kunnen werken zou eigenlijk weer over twee wagens beschikt moeten worden, voor reien zal gezamenlijk gebruik hier mogelijkheden kunnen bieden. De laiidbouwwagen-mest verspreider. Twee Nederlandse fabrikanten nl. de firma Prins uit Dokkum en Van der Woude uit Drach- KM - V* - ï-fu fiv*3^- KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Voor spoedbestellingen telefoneren; Kapelle-Biezelinge 441 (3 lijnen).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1