VEEHOUDERIJ Voor de Plattelandsvrouw i UJ de Kringen en Afdelingen MARKTBERICHTEN Daarna kreeg Ir J. Bos het woord, die ook nog Korte berichten. GRAANBEURS ROTTERDAM. ALGEMEEN OVERZICHT. OOK ST. PHILIPS LAND VERBETERT ZIJN RUNDVEE. Dinsdag 11 Maart j.L werd voor 'teerst op ons eiland op verzoek van enkele leden der Controle- vereniging door hèt Nederlandsche Rundveestam boek een winterinspectie gehouden. Deze keuring werd verricht door de heer Kloet, die het prettig vond op het laatst van zijn loopbaan nog op St. Philipsland koeien te mogen komen keuren. De resultaten van deze keuring waren weliswaar niet daverend, doch het begin is er. Ongeveer 10 koeien werden in R opgenomen met 76 tot 78,5 punt. Het kruis en de beenstanden lieten bij vele koei en nog te wensen over. Ook werden nog enkele fokproducten van de K. I. bezichtigd, welke jonge dieren voor de toe komst veel beloven. Dieren met adel en voorkomen, die als vader hebben Adema 14, die door ongeschiktheid moest worden opgeruimd, hetgeen wel erg jammer is, daar hij veel goede verervin^seigenschappen bezat. Zijn opvolger kan hieraan met tippen. Zo gaat St. Philipsland ook met zijn rundvee langzaam naar beter. P. VOGELAAR- -HANSE. Anna Jacobapolder. STICHTING NATIONALE ACTIE VOOR VRIJE TIJDSBESTEDING. Van 16 Juli6 Augustus 1952 zal in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam een grote tentoonstelling georganiseerd worden onder d2 naam Wonderland en Gouden Handen". Op deze tentoonstelling kunt U zien waar enerzijds de jeugd zoveel mogelijk gelegenheid krijgt tot'zelfwerkzaamheid en ander zijds de v.olwassenen kunnen tonen, wat zij in hun vrije tijd presteren. Het is de bedoeling dat ook Zeeland aan deze tentoonstelling medewerkt door stukken in te zen den op het gebied van handenarbeid. Hiervoor komen inaanmerking o.m. kantklos- en houtsnij werk, oude merklappen en andere kruissteekwerk. kinderspeelgoed, weefwerk, enz. enz. Ongetwijfeld zijn er in onze provincie ook waardevolle stukken. Willen degenen, die voor ge noemde tentoonstelling interesse hebben, even een berichtje sturen aan mej. J. J. Mol, Landbouw- huls, Goes. Tevens gaarne een kleine omschrij ving geven van het in te zenden stuk. KRING SCHOUWEN—DU1VELAND DER Z. L. M. WERKTUIGENBEUBS. De Kring Schouwen—-Duiveland der Z. L. M. wil trachten bij voldoende deelname een werktuigen- beurs te organiseren. De bedoeling hiervan is om werktuigen, welke niet meer gebruikt worden, op een centraal punt te verzamelen en, na voldoende bekendmaking, tot verkoop hiervan overgaan. Uiteraard komen alleen deugdelijke en bruik bare werktuigen voor opgave in aanmerking. Voorlopig gaat het er om een overzicht te krij gen van de aan te bieden werktuigen en wij ver zoeken U, bij eventuele deelname, uwe opgave vóór 15 April e.k. te willen inzenden bij de Kringsecre taris F. C. Hanse, D 201, Zierikzee. Een duidelijke omschrijving van het werktuig is noodzakelijk. HET KRINGBESTUUR. VERGADERING AFDELING ARNEMUIDEN DER Z. L. M. De landbouwvereniging „Ons Belang" hield op 10 Maart in het Verenigingsgebouw haarjaarver- gadering onder voorzitterschap van c'e heer J. Pol derdijk, die de aanwezigen een welkom toe'iep. Hij wenste allen een gelukkig jaar toe, zowel per soonlijk als in 't gezin, bedrijf en vereniging. Voorts zag hij terug op het jaar 1951 dat is voorbijgegaan en sprak hierbij de wens uit, dat het jaar 1952 voor ons allen wederom een goed boeren jaar zal mogen worden. D? secretaris las de notulen van de vorige leden vergadering, welk caa'na ongewijzigd werden vastgesteld en getekend. Het financieel verslag van de secretaris-penning- meester wees uit, dat er een batig saldo kon wor den geboekt. Bij de bestuursverkiezing, wegens periodiek af- tre'en, we d de heer M. C. v. d. Hoek herkozen. De vraagpunten der Z. L. M. werden door een der aanwezige commissieleden nader toegelicht. Voo al het vraagpunt diepploegen had de volle aandacht. De mening'der leden was, gezien de verschillen de genomen proeven, niet dieper te gaan dan 20 cm, maar dan wel het gebruiken van een onder- grondwoeler, of zgn. moorploég, waarvan het gro te nut werd ingezien. Hierop volgde een drukke bespreking. Qok-wercf wederom besloten deze zomer een gelds bedrag beschikbaar te stellen voor 'de a.s. rundvee keu ing. over de vraagpunten der Z. L. M. sprak en op ver. schillende vragen dieper inging. Verder sprak hij over de sociale lasten in de landbouw, de lonen, de prijzenpolitiek der regering, de in. en uitvoer onzer landbouwproducten, de betalingsbalans, enz. Alleen problemen, .die niet zo eenvoudig zijn op te lossen. De bespreking had aller aandacht, waarna dan ook een geanimeerde gedachten wisseling volgde. Hierna vertoonde Ir Bos ons nog een gedeelte van het journaal van de film 1951. Aan het eind hiervan dankte de voorzitter na mens de - ve'gadering Ir Bos hartelijk voor zijn leerzame en duidelijke uiteenzettingen cn de deze middag vertoonde film, waarvan de aanwezigen hebben kunnen genieten. Jammer, dat niet méér leden aanwezig waren. Hierna sloot r.e voorzitter met dank voor de op komst dit gezellig en leerzaam samenzijn. J. SCHEELE, secretaris. VOORJAARSVERGADERING AFDELING VEERE DER Z. L. M. Op Vrijdag 14 Maart hield onze Afdeling haar voorjaarsvergadering bij de heer Huijbrechts. Na opening door de heer H. J. Volkers, die Mr. J. F. G. Schlingemann in 't bijzonder welkom keet- te, werden de notulen gelezen en onder dank goed gekeurd en getekend. Vervolgens werd er een verslag over het afge lopen jaar gegeven, waaruit bleek dat de Afdeling er gezond bij staat, zowel wat ledenaantal als het kassaldo betreft. Uit het rapport der financiële commissie bleek dan ook, dat de penningmeester de zaak goed be heerd had. Ook hadden de commissies de vraagpunten be handeld en waren met hun rapport gereed, dat ter vergadering werd voorgelezen. Na .de pauze was onze Algemene Secretaris Mr. Schlingemann, die het woord voerde over de F. B. O.., hetwelk ons zeer interesseerde en zeker nu we zo kort bij de wording van dit lichaam zijn, zeer leerzaam was. Verder werd de avond nog gevuld met het ver tonen van enige interessante films. De Secretaris, A. P. POUWER. Uit een geheim weekboelc van Bram uit da Siikhoek 25 Maart. De regen houdt de boer Met al z\jn werk nog binnen. Hoeveel hij ook verlangt, Hij kan nog niet beginnen. Ja, het is een moeilijke tijd. Het regent niet veel, maar toch blijft het te nat om te beginnen. Elke dag een weinig regen en 't blijft afblijven. Onplezie rig weer voor de boer. En wanneer hij een collega tegenkpmt beginnen ze beiden over 'tweer. Zaterdagmiddag met Willem van „Welgelegen" naar de vergadering geweest om naar Ir. Kupers te gaan luisteren over de nieuwe bemestingsinzich ten en we zijn er van verschrokken. We hebben bemerkt, dat we niet meer bij zijn op dit gebied, wa.nt er is veel nieuws gekomen. We waren zo ver trouwd geworden met de stelling van Liebig, je weet wel met dat duigen vat, dat de opbrengst van de grond bepaald werd door die bemesting, die in het minimum verkeerde, en dat men door verho ging van deze, pas dün de opbrengst kon verhogen. Doch dit schijnt niet meer waar te zijn. Willem schudde zijn hoofd en praatte van „revo- vulie". We waren er al zoveel jaien mee vertrouwd geraakt, dat we nooit gedacht zouden hebben dit nog te moeten loslaten. We moeten nu meer de noden van het gewas beoordelen dan van de grond; daar komt het op neer. Het was zeer leerzaam, maar toch deed het ons wel eens de schouders ophalen. Maar desalniette min en evenwel nochtans, we zullen er proeven mee doen. Natuurlijk, dat zijn we als oud-leerlin gen verplicht. Wij moeten hiermede beginnen en van 't najaar deze proeven bespreken op onze ver gadering, die reeds afgesproken is tussen Kerstdag en Nieuwjaar. De causerie van Ir. Bos was een prachtig duide lijke les over het nemen van grondmonsters en de analysering hiervan. De spreker wees er op, dit veie boeren grondmonsters nemen, doch weinigen de aanwijzing der bemestingsadviezen opvolgen. Dat is natuurlijk fout; die adviezen geven juist aan wat er bespaard kan worden en dit is het voordeel hiervan. Het was een zeer leerzame middag en degenen, die er waren, hebben veel genoten van 't gebodene. Ook gehoord, dat de vereniging van oud-leerlin gen van 't najaar 50 jaar bestaat en het in de be doeling ligt dit feestelijk te herdenken. Dus, oud- leerlingen, klimt eens in de pen,want om dit feest te doen slagen moet er van allen veel medewerking komen en wanneer U dit soms gevraagd wordt, neem het dan gaarne aan. Dat feest moet slagen, maar alles moet niet door een paar man worden gedragen. Dus, dit is afgesproken. Alle oud-leerlingen zoe ken eens wat op. Een aardige schets of voorval uit je schooltijd; maak ér zelf wat van of stüur het aan hét bestuur en we geven een feest in De* cember, waar ieder over spreken 2al De staltijd loopt weer ten einde. Maar we zijn er nog niet, ook hier geldt dat de laatste loodjes Let zwaarst wegen. De pasgekalfde en veel producerende dieren ver gen buitengewoon veel van haar lichaam. Zo ooit, dan moet nu de voeding optimaal zijn, èn ter wille van de productie èn ter wille van het dier. Een van de stoffen-die ons rundvee en de paar den thans niet kunnen ontberen is de carotine. De reserve's van deze beschermende stof waar uit het dier vitamine A maakt zijn thans uit geput, via het voer is aanvulling noodzakelijk. Producten die deze carotine bevatten zijn ö.m. rode wortelen en kunstmatig gedroogde produc ten. Speciaal in hst voorjaar moet de carotine uit het gedroogde product (gras, lucerne, klaver) hoog worden gewaardeerd. Het Adviesbureau voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw zal in Zeeland de vol gende zitdagen houden: Woensdag 2 April 1952, van 13.2017.00 uur te Oostburg in Café „De Vuijst" (Marktplein). Donderdag 3 April 1952, van 13.30 tot 17.00 uur te Middelburg, Dam 43 en van 11.0016.00 uur te Zierikzee in het „Huis van Nassau". De bedrijfsgenoten, die van de diensten van het Adviesbureau gebruik willen maken, worden vrien delijk, maar dringend, verzocht om alle beschei den, die op de te bespreken onderwerpen betrek king hebben, naar de zitting mede te nemen. De telers van zaaimals die op de voorgeschre- van wijze hun percelen hebben laten registeren voor het verkrijgen van voorrang, kunr.en er thans van uitgaan, dat deze voorrang werd verleend. Dit geldt voor zover zij niet persoonlijk door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Ak ker. cn Weidebouw werden aangeschreven, dat op grond van ingebrachte bezwaren aan hun verzoek niet kon worden voldaan. De examens Boekhouden en Bedrijfsleer zullen dit jaar worden gehouden op 24 en 25 April a.s. De examenplaatsen zullen, afhankelijk van de deelname, nog nader definitief worden vastgesteld. De examenplaatsen zullen, afhankelijk van de deelname, nog nader definitief worden vastgesteld. De examens zullen ook dit jaar bestaan uit een A en B gedeelte. Het examengeld bedraagt: 20,—, ƒ11,50, ƒ10, Deze bedragen worden verlaagd tot: ƒ15, 10,en 7,50 voor candldaten die lid, resp. zoon of dochter van een lid zijn van een der organisaties die deel uitmaken van de Stichting. Aanmeldingen Voor de examens dienen te ge schieden bij liet Examenbureau, Belgischeplein 6 te 's-Gravenhage. Aanmeldingsformulieren worden op aanvraag toegezonden, Zij die aan de examens willén deelnemen, kun nen zich tot uiterlijk 14 April a.s. bij het Examen bureau melden. De examens staan evenals in voorgaande jaren onder toezicht van een Rijksgecommitteerde. Tarwe. Klein aanbod, wat vlot werd opgenomen. Doorsneekwaliteit 25,25 franco fabrieken, be kende condities. Gerst. Liep in de 2e helft der vori~e week de markt terug tot ƒ34.50; Maandag zette deze daling zich verder voort. Eindbeurs werd gelaten voor 33,50. Haver. Maandag weer weinig kooplust. Onder druk van partijen die geruimd moesten worden, zakte de prijs in en Maalhaver werd gedaan tot 25,75. Maïs. Zoals bij alle voergranen ontbrak ook bij maïs dg belan-stelling van kopers zijde. Génoteerd wordt van 39 tot 40. Schokkers. Hier weten de prijzen zich ongeveer te handhaven. Notering 45 tot 66. Groene Erwten. Hierover knn hetzelf'e gezegd worden als hierbovpu bij Schokkers is uiteengezet. Notering 40 tot 58,50. Bruine Bonen. Vertonen eenzelfde wrlaten beeld als vorige week. Voor consumptie worden alleen dc goede kwaliteiten opgenomen. Notering van 28 tot 38. Rozijnerwten cn Canucijners. Verlaten. Blauwmaanzaatl. De stemming was ook hier zeer htil. Notering f 85 tot 92. Karwijzaad. Ock dit artikel was rustig gestemd. Genoteerd werd van 60 tot 66. Ruwvoeders. Geen notering. De binnenlandse graanmarkt was in de week van 17 tot 22 Maart zeer flauw gestemd. Het kleine tarwe-aanbod werd vlot doo~ de meelfabrieken op genomen tegen onveranderde prijzen. Voor rogge ward aanvankelijk een iets hogere prijs betaald in verband met dekking voor een expo ttransactie. Aan het eind van de week bestond er echter voor dit -artjkak.weinig belangstelling, waardoor de prijs weer afbrokkelde. De prijs van zome gerst daalde ruim 1. - Dê oorzaak hiervan was een plotseling aanbod van een prote partii van onbekend oor sprong. De buitenlandse gerst op roggeceriificaten was eveneens gedrukt. De rao^l k p";~t uitgesloten, dat er nog een kwantum buitenlandse gerst, afkomstig van een ruiltransactie, op de Nederlandse markt komt. Wintergerst lag ver.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8